Jump to content

E36 6 cilindri vs E46 4 cilindri


the_rifle

Recommended Posts

trebuie sa fie dupa 97 , pt ca doar atunci gasesti toate optiunile (de ex 4 airbaguri)

 

daca nu 97, macar 95 sa fie cu face-lift

 

ferrari care nu are nici macar maner la usa e o masina destinata exclusiv circuitului, nu are nimic in comun cu o masina normala

 

tu ti-ai luat e36 pt design??? nu ai nevoie de dotari?????, hai sa fim seriosi, dar tu ce cauti la o masina?la o masina de zi cu zi ma refer

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 274
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vad ca pt tine conteaza sa fie cat mai nou sau cat mai aproape de nou.

E opinia ta.

 

La optionale ma intereseaza doar Aerul si geamurile electrice si pielea. Senzorii de parcare, de lumina de ploaie imi par inutili. Ce, nu vad daca ploua ?

 

Mai mult ma intereseaza ce presiune am la ulei... ( Am sa imi pun niste ceasuri suplimentare cu presiunea uleiului voltajul bateriei etc )

 

De pilda m-ar stresa sa nu am joja de ulei ca la E90...

Imi place ca o masina sa fie cat mai accesorizata din punct de vedere mecanic nu de confort.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

nu, pt mine la o masina de zi cu zi, conteaza confortul

 

daca vrei iti enumar cateva chestii

 

pentru mine conteaza cat de repede se dezaburesc geamurile

 

cat de repede baga caldura,

 

cat de repede baga aer rece, etc etc etc

 

singurul avantaj care il are e36 asupra e46 este climatronicul.atat

 

dar totusi arata-ne si noua ce masina ai preferat tu in locul unui e46 dotat

 

LE acuma inteleg de ce o ti sus si tare ca nu ai nevoie de dotari

 

rasfoind forumul am desoperit ca ai un 325i non vanos, adica o masina din 91, maxim 92

 

si ca sa-ti raspund la o intrebare ce ai adresat-o in urma cu cateva posturi: DA esti ipocrit!

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

crash tesh e36:

Eu unul prefer e36, fiabilitatea e super ok pt cata forja mananca, imi plac dotarile, forma interior/exterior, si forta/cuplu motoarelor in 6 cilindri. Singurul minus care ma deranjeaza e siguranta, dar se poate rezolva daca esti cu adevarat pasionat cu un rollcage finut.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Nu domnule ! Din contra... Motoare cat mai mici si mai putin fiabile... Consumul primeaza nu? :lol:

 

Unii prefera E30 M3 pt sportivitate si manevrabilitate. Crezi ca de ciuda ca n-au bani pt E46 si-au luat E30 ??

Fiecare e liber sa-si alega ce masina doreste si in aceeasi masura suntem toti egali in a avea o opinie !

 

E obligatoriu sa-mi placa E46 ?

Mie nu-mi place deloc E46.... E grav ?

Sunt ipocrit ?

 

Trebuie sa am o anumita suma de bani ca sa stiu daca-mi place sau nu o masina ? :)

 

Si de cand E46 e un luxury car incat sa nu ti-l permiti daca iti place ?

Ti`a mai raspuns cineva ....acum sunt sigur ca esti unul ..

La ce alte aberatii ai mai scris pe aici ... nici nu cred ca merita sa ma obosesc sa`ti raspund.

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Ti`a mai raspuns cineva ....acum sunt sigur ca esti unul ..

La ce alte aberatii ai mai scris pe aici ... nici nu cred ca merita sa ma obosesc sa`ti raspund.

 

 

Nici nu te-a rugat cineva...

Nu ma intereseaza parerea ta !

Ma bucur ca nu crezi ca suntem doi.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Sa pun si eu paie pe foc?

 

Stiu ca nu intereseaza parerea mea, nu trebuie sa-mi spuneti...

 

Am e46 sunt foarte multumit de el desi am facut doar vreo 7000 cu el pana acum.

 

Mi-as dori un e36 otto, tunat catre extrem dar ca masina de distractie cu care sa caut masini cu pretentii si sa rad de ele. Dar ca singura masina - ABSOLUT NU

Ca masina "principala" as vrea un 330xd E46

 

Dar toate astea sunt de la nivelul meu actual privind cu o treapta mai sus, nu cu zece...

 

Cine de pe forum nu si-ar dorii un garaj mare in care sa stea aliniate M1,M6, X6M, seria 7 etc.?

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu ai suparat pe nimeni, :) ,dar sa nu mai spui asa ceva nici in gand .....

P.S. Bordul la e36 este mai frumos dacat la e46 ... :lol:

Tu vezi ce perle scoti din gura ?

on`topic: Oare numai asta se intelege din spiritul BMW? motoare cat mai mari si herghelii cat mai numeroase ? topicul asta mi`a lasat un gust amar .. pentru cei care sustin ca prefera E36 in locul lui E46, E46 in locul lui E90 samd ... lasati ipocrizia deoparte ... in momentul cand vine cineva si spune ca prefera E36 si poseda in acelasi timp si un E46/E90 ( masina lui nu a lu` taticu` fratele` purcelu` catelu`)poate am sa`l cred ..

 

 

Nu ai ce sa faci tu daca mie imi place mai mult bordul care il am pe e36 ,decat cel de pe un e46 ...Intradevar bordul de e46 arata mai nou mai sofisticat .La cine-i place sa-i placa foarte bine .Nu am dat cu parul in cap...

Si ce spui de alta treaba.Sa urcat la mine in masina un proprietar de e46,care a spus ca in e36 se simte mult mai conectat la ce se intampla cu masina pe sosea decat in e46 ....Ca si feeling e36 este cu mult peste e46 .De la e46 in sus sa cam taiat din spiritul BMW..

Pt mine modelul e46 este doar un model mai nou al marci BMW nu neaparat 100%peste e36 ...Doar la siguranta se pare ca are un avantaj destul de mare ..

Link to comment
Share on other sites

nu mi-as lua nik 318 e46...eu am 320 cupe e36...si sunt ff multumit de ea..are un amic de al meu e46 318...si plange cand o vede p amea...adevarat ca arata mai futurist e46..dar ...e36 are o laura look mult mai sportiv..si in plus p matza mea..am piele.climatronic...e aproape full''la anii ei 94 :) :lol: 318 e 46 e pt baeti mai de 40 ani asa :) e36 mai ales coupe...ii va reprezenta intotdeauna p tineri

 

 

E,e,e..nu cred ca un posesor de E46 318 FL (143 cp) plange dupa al tau E36.

Daca ai climatronic si piele nu inseamna nici pe departe ca e full.

E36 berlina nu are nici un look sportiv.

Ce inseamna "laura" look?

 

 

@rain: +1

 

 

 

Cu e46-le tau 316 imi este teama ca joci la juniori :D

Dar probabil ca nu sportivitatea te intereseaza la un BMW ci.... luxul unui 316 E46 :)

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa faci tu daca mie imi place mai mult bordul care il am pe e36 ,decat cel de pe un e46 ...Intradevar bordul de e46 arata mai nou mai sofisticat .La cine-i place sa-i placa foarte bine .Nu am dat cu parul in cap...

Si ce spui de alta treaba.Sa urcat la mine in masina un proprietar de e46,care a spus ca in e36 se simte mult mai conectat la ce se intampla cu masina pe sosea decat in e46 ....Ca si feeling e36 este cu mult peste e46 .De la e46 in sus sa cam taiat din spiritul BMW..

Pt mine modelul e46 este doar un model mai nou al marci BMW nu neaparat 100%peste e36 ...Doar la siguranta se pare ca are un avantaj destul de mare ..

=)) ...macar am ras cu pofta ..stim cu totii povestea cu strugurii acri deci nu are rost .... Sa dea Dzeu sanatate tuturor si cat mai putine incidente masinilor pe care le apreciaza/conduc. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa faci tu daca mie imi place mai mult bordul care il am pe e36 ,decat cel de pe un e46 ...Intradevar bordul de e46 arata mai nou mai sofisticat .La cine-i place sa-i placa foarte bine .Nu am dat cu parul in cap...

Si ce spui de alta treaba.Sa urcat la mine in masina un proprietar de e46,care a spus ca in e36 se simte mult mai conectat la ce se intampla cu masina pe sosea decat in e46 ....Ca si feeling e36 este cu mult peste e46 .De la e46 in sus sa cam taiat din spiritul BMW..

Pt mine modelul e46 este doar un model mai nou al marci BMW nu neaparat 100%peste e36 ...Doar la siguranta se pare ca are un avantaj destul de mare ..

=)) ...macar am ras cu pofta ..stim cu totii povestea cu strugurii acri deci nu are rost .... Sa dea Dzeu sanatate tuturor si cat mai putine incidente masinilor pe care le apreciaza/conduc. Numai bine!

Stai linistit ca nu sunt chiar asa acri struguri pt mine ....Arunca un ochi la topicul despre masina mea ...si vezi daca avea posibilitatea sa-mi iau e46 ....Deoarece cred ca la asta te-ai referit cand ai adus vorba de struguri....

 

Apropo, deocamdata eu conduc benzinar.... :) :lol:

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=49313

Link to comment
Share on other sites

acum 5 ani daca ati fi citit forumul stiati ca existau multi useri posesori de e30. pe atunci era masina suprema pentru unii, pt ca doar atat isi permiteau, un e36

 

sub 4500 nu gaseai(si ce gaseai la 4500 era cazan), asa ca majoritatea avea e30+e34. si ca si acum topicuri peste topicuri, e30 is sus e30 si jos, masina de masina.eh anii au trecut si

 

majoritatea ori au avanast la un model mai nou, ori au trecut la alta marca. acum avem " un nou e30". acesta este e36.daca cititi acum forumul veti vedea ca

 

este mai bun si decat e46 si decat e39.ceea ce mi se pare funny e ca peste alti 5 ani, cand un e46 se va gasi pe la 2500-3000 euro va fi masina suprema.si ciclul

 

va continua la nesfarsit

 

mari prosti designeri astia de la bmw domle, tot investesc sa produca masini noi, si nu reusesc sa faca decat niste cazane.

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca preturile E36-E46 nu sunt extrem de diferite.... Cu toate astea posesorii de E46 nu-si mai incap in piele de ce scule de masini au. Si inca ce motorizari glorioase... 318 si 320d . D vine de la :)

 

Dom-le...." E46 e masina frate, nu cazan ca E36" dar gasesti E46 si cu 3000 de euro iar de vorbit doar de consum vorbim... Magnati astia cu E46 ce sa mai zicem.... Si doar cu motorele de 100 de cai si o sperantza...

 

N-am vazut nici poseosori de E90 asa mandri.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca preturile E36-E46 nu sunt extrem de diferite.... Cu toate astea posesorii de E46 nu-si mai incap in piele de ce scule de masini au. Si inca ce motorizari glorioase... 318 si 320d . D vine de la :)

 

un e36 cu dotari multe, motor mare, intretinuta si cu an bun adica dupa 95 il cumperi pe la 4500-5000 euro maxim.pe cand un e46 cu acelasi calitati te ia peste 10.000/11.000 asta in varianta sedan in varianta coupe te duce si mai sus. e cam dublu la pret

Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca preturile E36-E46 nu sunt extrem de diferite.... Cu toate astea posesorii de E46 nu-si mai incap in piele de ce scule de masini au. Si inca ce motorizari glorioase... 318 si 320d . D vine de la :lol:

 

un e36 cu dotari multe, motor mare, intretinuta si cu an bun adica dupa 95 il cumperi pe la 4500-5000 euro maxim.pe cand un e46 cu acelasi calitati te ia peste 10.000/11.000 asta in varianta sedan in varianta coupe te duce si mai sus. e cam dublu la pret

 

Daca asta este unul din motivele pt care e 46 este cu mult peste e36 ,adica pretul atunci da intradevar e36 este noul e30.... :)

 

 

Si acuma serios vorbind de la e30 la e36 ,a fost un salt urias ....In schimb de la e36 la e46 singurul salt a fost urmatorul ,masina mai noua si multe motorizari diesel...

Link to comment
Share on other sites

La cum se plang userii ca le pica turbinele tare mi-e teama ca peste 20 de ani E46 va fi o raritate...

Cat despre benzinare s-ar putea sa ai dreptate avand in vedere ca majoritatea motorizarilor sunt mici ( in Romania ) asa ca nu vor fi forjate pt ca nu prea au ce forja la ele...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.