Jump to content

ÂŞoferii de BMW, campioni la accidente


Recommended Posts

Va spun eu de ce se produc asa multe accidente cu bmw, pt ca astea au fost cele mai aduse de cand cu taxa, ieftine, majoritatea euro 2 si cu motoare foarte evoluate fata de masinile din aceasi generatie. Exemplu de ce sa isi aduca omul golf 3 cu motor de 1.8 si 75-90 cai chinuiti, cand poate sa isi aduca 316 102 cai si sta si in bmw. Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici una, nici alta.

 

BMW-urile nu sunt atât de greu de condus dacã sunt În stare tehnicã bunã, dacã au pneuri bune, cu atât mai mult cele moderne echipate cu sisteme de siguranÞã.

 

PoĂži sĂŁ mergi iarna fĂŁrĂŁ nici o grijĂŁ dacĂŁ ai pneuri de iarnĂŁ Âşi dacĂŁ nu goneÂşti ca un dement.

Link to comment
Share on other sites

Sincer ... eu cred ca principala problema in toata treaba asta este TRACTIUNEA SPATE la care se adauga evident lipsa de experienta.

Si as mai avea sa fac un pariu:

As putea baga mana in foc ca 70% dintre pasionatii de aici ... sunt genul ala de soferi care in situatii limita se bazeaza doar pe frane ... si soarta.

Cand zic situatii limita ma refer la derapari ... necontrolate... ma refer la situatii in care e mult mai util volanul decat pedala de frana ...

Si am vazut destule situatii in Bucuresti .. in care au derapat usor .. si gata .. piciorul in frana .....

BMW_urile sunt niste masini care se conduc foarte usor ... daca STII cum sa le conduci...

In anumite situatii se conduc mai usor decat masinile 4x4 ...

Link to comment
Share on other sites

„BMW-ul este o maşină pentru autostrăzi, nu să fie condusă de descreieraţi, pe drumurile pline de cratere” ...din citat.

 

inca un motiv pt care eu nu circul cu bmw-ul prin bucuresti...

 

 

pun iar articolul cu citatul...

http://www.adevarul.ro/rss/articol/soferii...-accidente.html

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Normal nu zice nimeni ca toti conducatori de BMW sunt idioti, dar asta este avem si uscaturi.

 

Cred ca nu ati observat un amanunt esential. V-ati aruncat ura pe ziaristi, altii pe BMW-uri, dar uite ce mai zice articolul.

 

Din totalul celor peste 450 de accidente În care au fost implicate automobile BMW În ultimii trei ani, aproape 65 la sutã au fost provocate de ºoferii pânã Între 18 ºi 23 de ani.
Link to comment
Share on other sites

e si normal, in conditiile in care au fost importate foarte multe "pisicute" (no offence detinatorilor de astfel de BMW-uri) in conditii tehnice jalnice...

 

astfel de tineri care cred ca masina ii reprezinta, si-au dat banii (2-3000 euro) pe un cazan, cu care mai tarziu s-au oprit intr-un pom, stalp sau sub vreun TIR...

 

pacat de ei...

Link to comment
Share on other sites

Pai voi ziceti ca pisicile sunt cele mai intalnite in accidente, nu e chiar asa, masina din poza articolului este e46 si am mai gasit si alte accidente recente cu e46(rupte in 2), ce e drept nu sunt asa multe ca si cele cu e36. XXL remarca ta e valabila pt toti inconstienti care si-au adus BMW, exemplu accidentul de la sinaia sau unde o fi fost, cel cu X5ul.
Link to comment
Share on other sites

important nu e care face mai multe accidente , e36 sau e46 . Doar s-a rasturnat unu' cu M6 in Bucuresti Ideea e ca se intampla tot mai des . Unii au impresia ca pe langa bmw primesc si o diploma de piloti , asa ca ii invit pe topicul lui XXL sa si-o ia pe bune <_<
Link to comment
Share on other sites

Dar pe imbecili nu trebuie doar sã-i menÞionezi Într-un articol, trebuie sã faci ceva Încât sã-i opreºti sã meargã cu pneuri uzate, sã nu-i laºi iarna În afara oraºelor cu pneuri de varã, etc.

Cred ca nici in orase nu e normal sa se mearga iarna cu pneuri de vara - nu doar in afara oraselor.

 

Asta tine un pic si de bun simt.Nu mergi tare iarna cu o masina cu cauciucuri de vara, nu intri cu 100km/h intr-o curba cand ploua sau cand ninge.

Nu, nu tine deloc de bun simt. Tine mai mult de o lege proasta in ceea ce priveste asigurarile. Ar fi super-bine daca asigurarile nu ar mai plati nici o dauna egal cui a fost vina intr-un accident daca se merge cu pneuri neadecvate anotimpului. Adica, poti fi implicat intr-un accident (doamne-fereste) care nu e din vina ta pe timp de iarna, dar esti "incaltsat" cu gume de vara. Asigurarea celuilalt nu te despagubeste, pentru ca se considera ca daca aveai pneurile "corecte" poate ai fi putut evita accidentul.

Ca sa nu uit, ar fi si mai bine daca atunci cind se incheie un RCA, sa se plateasca pentru in fiecare masina in parte (fiecare motorizare si varianta de caroserie), in functie de numarul de accidente in care a fost implicat modelul respectiv in anul precedent. Prin alte parti cam asa e si functioneaza. Adica omu' inainte sa-si cumpere o masina sau alta mai intai se uita in ce clasa de asigurare e incadrata masina, isi cam face o idee despre cit are de platit, si se gindeste de doua ori atunci cind isi alege o masina.

Plus de asta, permisele de conducere sint prea ieftine. Cind o sa coste si in Romania un permis de conducere luat pe bune intre 1000-1500 de euro, atunci o sa conduca toata lumea altfel.

Deci, pina nu-i arzi la buzunar nu se potolesc.

Link to comment
Share on other sites

http://www.adevarul.ro/articole/soferii-de...-accidente.html

 

 

ce ziceti baieti...Suntem campioni...

 

 

„Ei nu au Âşi experienĂža necesarĂŁ pentru a conduce maÂşini puternice. CalcĂŁ pedala de acceleraĂžie la maximum, deoarece considerĂŁ cĂŁ dacĂŁ au maÂşinĂŁ puternicĂŁ sunt feriĂži de accidente Âşi de moarte. ĂnsĂŁ automobilele BMW nu sunt fĂŁcute pentru Âşosele din România”, a spus subcomisarul Dumitru DomoÂşnean

 

„BMW-ul este o maÂşinĂŁ pentru autostrĂŁzi, nu sĂŁ fie condusĂŁ de descreieraĂži, pe drumurile pline de cratere”, a explicat instructorul auto, NicuÂşor GoloÂşie.

Link to comment
Share on other sites

de ex. in germania si austria stiu 100% te-au prins iarna fara gume de iarna iti tranteste o amenda de plangi si te obliga sa iti pui si gume de iarna, nu cont ca esti in oras sau ca esti pe autostrada a venit iarna , pui gume de iarna plus alte pregatiri necesare sezonului, si asta se intampla cu toate masinile nu numai la cele cu trac. spate.

Un cauciuc de vara nu are aceiasi aderenta ca unul de iarna pe zapada polei etc...

si asta este cei mai multi si-au luat acuma e36 la 2-3-4 mii de euro sa faca liniutze si de aici si acidentele, in valcea au murit 3 baieti si o fata in ultima luna la liniute.

de abia astept sa bage poligonul, orasu , exteriorul si noapte astia la examene.... si poate o sa se potoleasca si gaborii astia jegosi care iau mita si le pune moartea in mana la tineri.

Link to comment
Share on other sites

e si normal, in conditiile in care au fost importate foarte multe "pisicute" (no offence detinatorilor de astfel de BMW-uri) in conditii tehnice jalnice...

 

astfel de tineri care cred ca masina ii reprezinta, si-au dat banii (2-3000 euro) pe un cazan, cu care mai tarziu s-au oprit intr-un pom, stalp sau sub vreun TIR...

 

pacat de ei...

Mda .. sau in alt participant din trafic ...

Link to comment
Share on other sites

in perspectiva mea starea tehnica a masinii si drumurile proaste nu sunt cauzele accidentelor grave.Viteza si teribilismul sunt singurii factori.Iar pentru ca teribilistii vor o masina nervoasa cu motor mare aleg BMW.Tatae cand merge cu dacia din 80 pe acelasi drumuri pe care zboara bmw-ul e constient ca masina sa nu are capacitati de control extraordinare si ca drumul e plin de gropi si astfel merge incet si moare acasa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.