Jump to content

Sfaturi arcuri sport,si caseta directie


Laci

Recommended Posts

Salut tuturor. Sunt membru nou printre voi,am un ursulet 320 din 88,stare exceptionala. Am o dilema mare. Ma gandesc sa pun arcuri sport pe masina sau nu. Ce sfaturi imi dati,si ce experiente aveti cu arcuri sport? Condus cu grija tot ii in pericol baia de ulei,sau nu este dracu chiar asa de negru? Bucsele se duc mai repede? Scutura foarte tare? Poate sa apara fisuri pe sasiu,din cauza rigiditatii? Si inca o intrebare .De abia pot invarti volanul,asa de greu merge,poate sa fie din cauza casetei? Astept pareriile si sfaturiile voastre.
Link to comment
Share on other sites

Este al treilea ursulet pe care il am.La nici una dintre ele nu a mers asa de greu volanul.Si ce este interesant,aproape cu fiecare zi ce trece merge cat mai greu.Parca il strange ceva in caseta.Am demontat si telescopul de pe caseta,dar tot asa greu merge. In legatura cu suspensia,daca il schimb si telescoapele si arcuriile, asa m-am gandit si eu,dar nu o sa fie prea rigid? Intreb ca inca nu am avut suspensie sport inca pe masini.
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Sunt membru nou printre voi,am un ursulet 320 din 88,stare exceptionala. Am o dilema mare. Ma gandesc sa pun arcuri sport pe masina sau nu. Ce sfaturi imi dati,si ce experiente aveti cu arcuri sport? Condus cu grija tot ii in pericol baia de ulei,sau nu este dracu chiar asa de negru? Bucsele se duc mai repede? Scutura foarte tare? Poate sa apara fisuri pe sasiu,din cauza rigiditatii? Si inca o intrebare .De abia pot invarti volanul,asa de greu merge,poate sa fie din cauza casetei? Astept pareriile si sfaturiile voastre.

dupa ce o sa montezi arcurile sport si o sa treci peste cateva linii de tramvai sa ne spui si noua ce gandeai atunci.parerea mea:tot ce e sport strica masina,dar e frumoasa in schimb <_<

Link to comment
Share on other sites

Am suspensie sport pe masina,am avut probleme la inceput cand nu eram obisnuit,masina este foarte joasa si daca nu stii sa abordezi o groapa denivelare bordura etc...atinge si credeti-ma cand tii la masina nu atinge in prag...atinge in inima in suflet oriunde in alta parte, partea buna e ca ai o super stabilitate; la denivelari mici luate cu viteza, masina "lanseaza frumos", am intrat si cu 140 intr-o curba fara ca pasagerii sa resimta viteza .

 

Acum nu stiu cat o sa dureze acesta suspensie la gropile din bucuresti,eu incerc sa le ocolesc cat pot ..(cateodata strazile cu tot cu gropi).

 

Precizez ca,gropile peste care poti trece cu o suspensie normala cu a-II , a-III,cu o suspensie sport o sa treci cu treapta I tinuta din ambreiaj(pentru initiatorul topicului)

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Eu ieri am schimbat suspensia, am trecut de la sport la stock, arata masina mai bine si are o tinuta mai buna cu suspensie sport dar nu cred ca se merita la cate gropi avem.

Mie mi-ar place mai mult o suspensie sport, depinde si pe unde circuli <_<

 

Precizez ca,gropile peste care poti trece cu o suspensie normala cu a-II , a-III,cu o suspensie sport o sa treci cu treapta I tinuta din ambreiaj(pentru initiatorul topicului)

Nu neaparat... Am suspensii normale, spatele e foarte rigid, amortizoarele sunt normale, dar la fel de dure ca cele sport. Si oricum majoritatea gropilor le iau cu a-1-a :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde Âşi cum circuli.

 

DacĂŁ eÂşti atent, problemele la articulaĂžie apar destul de greu.

 

 

Da, e clar ca depinde de cum circuli. Dar in conditii de condus normal, o suspensie sport iti va afecta articulatia mai devreme decat o suspensie care preia din socuri si vibratii. E normal. Dar cine isi pune suspensie sport nu-si pune ca sa mearga atent sau sa-l tina bucsele. Rolul ei e imbunatatirea tinutei de drum. Iar cine pune cu rol estetic... sa accepte ca frumusetea are un pret <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu ieri am schimbat suspensia, am trecut de la sport la stock, arata masina mai bine si are o tinuta mai buna cu suspensie sport dar nu cred ca se merita la cate gropi avem.

Mie mi-ar place mai mult o suspensie sport, depinde si pe unde circuli <_<

 

Prin Suceava circul, crede-ma ca nu ti-ai dori suspensie sport la gropile de la noi din oras, si este asa cum zicea mihai_leu, eu mergeam cred cu 5 km/h pe unde erau gropi si simteam ca se dezmembreaza masina. Eu masina o folosesc zi de zi , este adevarat ca masina e mult mai stabila si se simte altfel cu o suspensie sport dar eu cum circul cu ea majoritatea timpului in oras si rar depasesc 60 km/h nu prea ii vad rostul decat cel estetic. Recunosc ca arata mai bine inainte am sa ii fac si niste poze.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Si eu, dar circul si extern destul de mult, iar de multe ori o iau pe varianta, chiar daca e mai mult... E superb pe acolo <_<

Ai schimbat suspensiile care le aveai, sau ai cumparat altele?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.