Jump to content

probleme la directie senzatie de mers in tramvai


Recommended Posts

salut ..ma poate ajuta si pe mine cineva ..imi cer scuze daca am deschis un nou topic..in cazul in care mai este altul la fel....deci..

 

am un 320 d 2003

 

cand merg pe un drum denivelat ma fura ..stanga dreapta ..depinde de inclinatia..denivelarilor...cam nasola senzatia....ca am fost de la bucuresti..la iasi..si strada e cam ..in valuri de la masinile mari...si ./. mergeam ca in tramvai...adika in ce fel..daca luam o denivelare cu inclinatie mai mare..ma fura ..adika trebuia sa tin tare de volan...am fost la service..si zice..ca trebuie sa schimb bilete directie, brat dreapta si bucse brat....ca sa poate sa-si de-a seama dupa aia..daca e din caseta de directie... cam nasol daca e de la caseta ca e scumpa....in draci......astept un raspuns de la voi...s-a mai intamplat cuiva asa?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca nu sunt anvelopele prea late de vina, atunci verdictul e clar pe componentele directiei: bieletele de directie in special, cele antiruliu, si dupa aia bratele/bucsile...

 

ultimele doua produc un zgomot la denivelari, daca sunt uzate... nu sunt convins ca si astea ar trebui schimbate, insa daca un mecanic bun a spus asta, do it !

Link to comment
Share on other sites

Asa face si la mine cu rotile de vara latime 225. Cu cele de iarna de 185 nu face. Nu am nici un fel de bataie in rest.

 

idem

 

ai schimbat jantele de curand si ai simtit diferenta asta?

 

eu am simtit diferenta cand am pus jantele pe 17 cu cauciucuri de 225. dar deja m-am obisnuit...

Edited by neney
Link to comment
Share on other sites

la 225/45/17 nu ar trebui sa ai tramlining deranjant daca anvelopa e noua !.Si mai conteaza si firma !

 

Tocmai ce mi-am luat ceva jante pe 16" radial spoke 50 la e39. Mi-am luat cauciucuri 225/55. Inca nu le-am montat. S-ar putea sa am si eu aceeasi problema?

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni si eu am simtit la fel... am scapat de jantele de tabla pe 15 cu cauciucuri pe 185 cu distantiere si le-am pus p-alea de vara pe 16 cu cauciucuri 225 - 50 pe spate cu 205 - 55 pe fata si mama ziceai ca sunt in tramvai pe alexandria- bucuresti si nu sunt multe denivelari dar le-am simtit..acu eu inca n-am apucat sa ii fac unghiu de fuga ca am schimbat bucsele si pivotii si bieletele pe fata si ma gandeam ca de la asta poa sa fie...sau de la faptul ca virgula cauciucurile sunt cam inalte si d-asta...
Link to comment
Share on other sites

pai dc sa se strice caseta de directie? si care ar fi buba care sta la baza acestui feeling? nu stie nimeni ...??!?!??! ca tare sunt curios... dc cu cauciucuri pa 185 nu pateam asta... si patesc cu astea pe 225 spate cu 205 fata..???? care sunt mai late deci ar trebui si mai stabile..
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are de ce sa afecteze caseta...! Feel-ingul acesta e dat de suprafata mai mare de contact al anvelopelor...Astfel o anvelopa de vara mai lata si flancuri cu suprafete mari, va avea o suprafata de contact mult mai mare decat una de iarna sau intermediara cu latime mai mica...Astfel va creste destul de mult responsivitatea directiei, soferul simtind mult mai bine tendinta masinii in curbe si nu numai! Totodata...se vor simtit si mai mult denivelarile si iregularitatile soselei...ceea ce va creea usor senzatia de "instabilitate" deoarece forta folosita de sofer pt a mentine autovehiculul pe trasa corecta va trebui sa fie mai mare ca atunci cand are anvelope mai inguste si intermediare!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Back pentru un raspuns... am mers azi cu un amic care are un pisic si mi-a zis clar ca si a lui facea asa si i-a schimbat "bucsa stabilizatoare de la puntea spate" una dintre ele a zis ...

cica asa a retinut de la mecanicu care i-a schimbat-o... si dupa nu a mai avut acest sentiment...

Ce ziceti? e posibil...adica daca omu zice probabil ca ar fi si acest lucru..

Link to comment
Share on other sites

Asa face cam la toti,se numeste tremling.daca ai jante de 17+

tramlining

 

nu chiar la toti, eu am 225/45/17 si nu-mi face , probabil conteaza si felul suspensiei si reglajul directiei/caderii

in schimb simt directia ciudata iarna cand am 205/50/17 <_<

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.