Jump to content

Filtru de aer


turnerbj

Recommended Posts

25000 km e muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult

77147[/snapback]

Ma gandesc si eu ca am depasit limita bunului simt. :)

Oricum, maine merg la service sa schimb sonda lamnda si bujiile, asa ca o sa trec si filtrul de aer pe cheltuieli. Si sper ca totul sa fie ok, ca m-a innebunit zilele astea cu intreruperi si smuncituri. :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu imi fac service la BMW singur

 

deci odata la 6.000km schimb: ulei, filtru de ulei, filtru de aer si curatz motoru, dau cu vaselina putzin la inchizatoarele de la usi, resetez computerul, umplu apa la stergatoare, verific nivelu la apa, lichid de frana, lichid de servo, fac unghiu de fuga si balansu la rotzi, pneurile la 36psi etc

 

odata pe an schimb: apa din radiator cu ce recomanda bmw, uleiul din cutia de viteza (am automata), lichidu de frana si lichidu de servo, placutze de frana si inspectez tamburu de frana la rotzi, filtru de polen, filtru de benzina, curea de alternator/aircon/etc.

 

bujiile nu le mai schimb ca am pus NGK Iridium si vad ca nu am probleme.

 

Deci in 2-3 ani singurele probleme cu BMW care am avut in afara de ce schimb odata la 6.000km sau 1 un an a fost o sarma de la amplificatoru de antena care sa dezlipit de une trebuia si nu mai mergea radio bine, schimbat un rulment pe spate dreapta, sa ars vro 2 sau 3 becuri si cam atat :blink:

 

so far I'm a happy BMW owner! acum am aproape 130.000km de la 50.000

Link to comment
Share on other sites

XR6, sa ma scuzi, da-n carte (din cunostintele mele), lichidul de frina si lichidul de racire se schimba la 2 ani. Lichidul din cutie se schimba pe la vreo 40-50 de mii de km., depinde de recomandarile producatorului.

Oricum, ma mir ca nu schimbi si lichidul de servodirectie.

Link to comment
Share on other sites

Faci tu singur chestia asta? Sa te cred? :blink:

77829[/snapback]

 

neah duc masina la Bridgestone pentru asta.

 

Romulus: Sincer la BMW nu prea, nu sunt scumpe filtrele plus ala K&N sigur potzi sa il speli si uleiezi iara dar dupa vro 5 spalatori potzi sa il arunci ...deci tot acolo ajungi, vb din experientza ca foloseam si eu

Link to comment
Share on other sites

Romulus: Sincer la BMW nu prea, nu sunt scumpe filtrele plus ala K&N sigur potzi sa il speli si uleiezi iara dar dupa vro 5 spalatori potzi sa il arunci ...deci tot acolo ajungi, vb din experientza ca foloseam si eu

77898[/snapback]

Normal, p-ala tot la 6 mii de km. il spalai si-l impregnai cu ulei. Nu conteaza ca se recomanda spalarea lui abia la 100 de mii de km.!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Am schimbat filtrul de aer si de polen ieri..nu-mi vine sa cred ce mizerie s-a putut strange in 10 000 de km. Tarisoara asta a noastra e foarte prafuita. Cred ca daca as schimba filtrele la intervalul la care le recomanda BMW adica la 15 000 de km as gasi o intreaga plaja in filtre :blink:
Link to comment
Share on other sites

Merita pus un filtru de aer K&N? Are avantaje sau dezavantaje?

77879[/snapback]

 

Din cate stiu eu merita afara pentru o circulatie a aerului mai buna, dar nu merita la noi, avand porii mai mari trece si mizeria mai usor.

 

Eu nu astept pana la 25.000 pt schimbul de ulei, schimb la 18.000. Dar pana atunci mai schimb odata filtrele de ulei si de polen, adica la 9.000. Motocicleta imi sopteste ca trebuie schimbat pe la 6.000-7.000, fiind probabil mai sensibila cam pe atunci incepe sa scoata fum negru cand trag tare de gaz si nici nu mai raspunde asa prompt.

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la service pt. o scurta verificare inainte de un drum mai lung si, printre altele, mi-a scos tipul de acolo filtrul - plin de frunze si alte alea :blink: , l-a scuturat, aspirat nu stiu ce i-a facut si apoi l-a pus inapoi. Eu l-am intrebat daca nu trebuie cumva schimbat - a zis ca nu.

 

Apoi l-am intrebat la cati km se schimba si a zis ca nu e un numar fix de km, depinde de starea lui. Filtrul meu de acum are cam 7.500km (e pus la revizia de 15.000).

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la service pt. o scurta verificare inainte de un drum mai lung si, printre altele, mi-a scos tipul de acolo filtrul - plin de frunze si alte alea :blink: , l-a scuturat, aspirat nu stiu ce i-a facut si apoi l-a pus inapoi. Eu l-am intrebat daca nu trebuie cumva schimbat - a zis ca nu.

 

Apoi l-am intrebat la cati km se schimba si a zis ca nu e un numar fix de km, depinde de starea lui. Filtrul meu de acum are cam 7.500km (e pus la revizia de 15.000).

115435[/snapback]

 

faza cu aspiratu e din punctul meu de vedere o mare prostie si nu o recomand... consider ca afecteaza calitatea filtrului si avand in vedere ca un filtru pentru e46 e intre 600 de mii si 800 de mii de lei (din ce imi amintesc eu) si mai ales e foarte usor de schimbat nu vad de ce chestia asta... adica imi bag mai mult praf in motor pentru 20 de Euro? Eu unul schimb filtrul de cate ori am chef... in general ma uit la el cam 1 data la 3500-4000 km si daca arata bine il mai las daca nu direct la gunoi ajunge... in general ma mai uit la el si cand stiu ca am mers pe drumuri mai prafuite si am motive sa cred ca a tras aer mai murdar... In Romania 7500 de km cu un filtru sunt arhisuficienti...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce i-a facut. L-a scos, a plecat de la masina si apoi s-a intors cu el. Am presupus ca l-a aspirat cumva avand in vedere ca era vizibil mai curat. Cat despre schimbat - am lasat la latitudinea lor pentru ca nu ma pricep la asta. O sa-l schimbe probabil la urmatoarea revizie.

 

edit: m-am uitat in cartea masinii. scrie ca filtrul trebuie schimbat la fiecare 30.000km. Si ca intre timp poate fi curatat prin suflarea cu aer comprimat. Nu se spala sau nu se unge. Daca e prea murdar se inlocuieste.

 

DAR e vorba de filtrul de aer conditionat. Nu reiese ca aerul ar ajunge undeva in motor sau ca ar avea legatura cu combustia. Mai mult, spune ca daca mergi fara filtru afectezi sistemul de aer conditionat si calitatea aerului din cabina.

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce i-a facut. L-a scos, a plecat de la masina si apoi s-a intors cu el. Am presupus ca l-a aspirat cumva avand in vedere ca era vizibil mai curat. Cat despre schimbat - am lasat la latitudinea lor pentru ca nu ma pricep la asta. O sa-l schimbe probabil la urmatoarea revizie.

115468[/snapback]

Probabil a fost suflat la compresor... Stiu ca se mai practica... :blink:

Link to comment
Share on other sites

 

DAR e vorba de filtrul de aer conditionat. Nu reiese ca aerul ar ajunge undeva in motor sau ca ar avea legatura cu combustia. Mai mult, spune ca daca mergi fara filtru afectezi sistemul de aer conditionat si calitatea aerului din cabina.

115468[/snapback]

 

 

scuze... deci e vorba de microfiltru... vezi ca in general sunt 2 modele de filtre de aer conditionat: unul cu carbon activ si altul fara... se spune ca cel cu carbon activ curata mai bine aerul dar nu stiu ce sa zic... eu acum am filtru cu carbon activ pe masina...

Link to comment
Share on other sites

scuze... deci e vorba de microfiltru... vezi ca in general sunt 2 modele de filtre de aer conditionat: unul cu carbon activ si altul fara... se spune ca cel cu carbon activ curata mai bine aerul dar nu stiu ce sa zic... eu acum am filtru cu carbon activ pe masina...

115484[/snapback]

Eu il schimb din 15 000 in 15 000 :blink: si nu e foarte murdar

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.