Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Guest juststy
5w-40 castrol longlife

 

LONGLIFE este 0-30w

sau 0-40w :)

ok. 5w-40 afterlife sau shortlife.

nu te supara pt ca te-ai scos ..am un update 5w-40 pe care scrie diesel este longlife

pai stiu, tocmai d-aia nici nu m-am suparat...ca am o cutie de 5w-40 in fata pe care scrie longlife... :)

 

p.s. si nu e pentru diesel...

 

la benzina nu prea cred... :blink:

ce culoare are bidonul ?!?

are dreptate omu, 5W40 exista pentru benzina cu specificatia ll 98, castrol slx profesional

Link to comment
Share on other sites

ce ulei sa folosesc in afara de castrol longlife 04 5W30? la forja il papa repede, am facut schimbul acum 3000 de km si asta e prea subtire, il papa repede, imi trebuie un ulei care sa tina la temperaturi mari, ma gandeam la 10W40 sau la 5W60, asta pentru masina din semnatura, voi ce imi recomandati?
Link to comment
Share on other sites

Interesant topic - buna idee - ne ajuta pe toti :) .

 

Pentru a avea mai multe surse de informare am sa postez 2 link-uri utile pentru a alege singuri uleiul care trebuie BMW-ului nostru si am sa fac referire doar la producatorul de ulei recomandat de BMW:

 

1) CASTROL - vorba unui cunoscator - este "Rolls-Royce"-ul uleiurilor :) de aceea nu evitati sa-l folositi in motoarele BMW-urilor voastre.

Site-ul oficial al CASTROL - simplu http://www.castrol.com.

De aici poti afla foarte multe despre despre uleiuri, chiar daca esti cunoscator, sigur iti este folositor :) .

Acest site are un "guide" de alegere a uleiului potrivit pentru fiecare tip de motor.

Daca te plictisesti tot cautind in acest site si nu dai de el cind ai nevoie , cazul meu :blink: , atunci te ajuta urmatorul site:

 

2) http://www.oilshop.ro/uleimotor/index.php?oilguide=castrol - te conduce repede acolo unde te intereseaza - ALEGEREA ULEIULUI POTRIVIT.

 

Daca nu gasiti Castrol sunt si inlocuitori destul de buni si recomandati de BMW sunt trecuti in TIS (Technical Information Services - sper ca nu am gresit).

 

Daca folositi uleiul recomandat de BMW, acesta nu recomanda sa folositi nici un fel de aditiv, nu sunt necesari ba pot deteriora echilibrul aproape perfect al acestor uleiuri.

Un ulei gen "Rolls-Royce" sigur nu are nevoie de imbunatatiri cu aditivi.

Totusi este posibil ca la motoare mai vechi de BMW (tot calitative) experienta in timp a detinatorilor sa-si spuna cuvintul: si daca au folosit cu succes un produs citeva sute de mii de Km nimeni nu-i contrazice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.