Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
" PT CA E RECOMANDAT DE BMW"- interesanta remarca dar nu este ceea ce ma(ne) intereseaza. argumente....bune de luat in considerare. Multumesc.

267171[/snapback]

 

NU neaparat ca e recomandat de BMW, se stie ca din toate timpurile Castrol a fost unul dintre cele mai bune uleiuri.

Link to comment
Share on other sites

" PT CA E RECOMANDAT DE BMW"- interesanta remarca dar nu este ceea ce ma(ne) intereseaza. argumente....bune de luat in considerare. Multumesc.

267171[/snapback]

Pai daca e recomandat de BMW inseamna multe lucruri...ca e o marca foarte buna, ca uleiul este din start gandit pt motoarele BMW...

Din moment ce cumperi un BMW inseamna ca si urmezi si crezi in sfaturile producatorului....

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit 50k km elf, si de 20k folosesc mobil 1 , multumit de amandoua. mi-au fost recomandate de un prieten mecanic in germania intr-un service doar cu audi merc. si bmw :blink:

 

repet, sunt multumit de ele :)

Edited by remusratiu
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit 50k km elf, si de 20k folosesc mobil 1 , multumit de amandoua. mi-au fost recomandate de un prieten mecanic in germania intr-un service doar cu audi merc. si bmw  :blink:

 

repet, sunt multumit de ele :)

267216[/snapback]

 

 

La cati km faci schimbul si ce uleiuri folosesti? (0W40...5W40...)

 

 

De doua ori am folosit Castrol (o data 5W40Magnatec si o data 10W60), in rest am folosit doar BMW 0W40; stiu ca este produs de Castrol, dar spre deosebire de celelelate nu scade deloc nivelul pe joja intre schimburi (schimbul il fac la fiecare 11000 km, incl filtrul de ulei).

 

In poll am "votat" altele, iar altele inseamna in cazul meu originalul BMW 0W40.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

La cati km faci schimbul si ce uleiuri folosesti? (0W40...5W40...)

De doua ori am folosit Castrol (o data 5W40Magnatec si o data 10W60), in rest am folosit doar BMW 0W40; stiu ca este produs de Castrol, dar spre deosebire de celelelate nu scade deloc nivelul pe joja intre schimburi (schimbul il fac la fiecare 11000 km, incl filtrul de ulei).

 

In poll am "votat" altele, iar altele inseamna in cazul meu originalul BMW 0W40.

267261[/snapback]

 

 

mi-am lluat 5w40 mobil one synt sau ceva de genul aasta, fac schimbul pe la 10 000 poate mai devreme poate mai tarziu dar cu foarte mici erori, completez o data intre schimburi cam 300 g aprox. asa . :blink:

Link to comment
Share on other sites

sal. am 3 intrebari la tine:

1) de unde iei uleiul?

2) pot face schmbul cu acelasi ulei pe care il folosest tu?

3) la cati km faci schimbul?

268429[/snapback]

 

1. Eu sunt din sv si nu prea il gasesc in magazine, de obicei il comanda cei de la service si ajunge in 24 ore, daca nu il comand de pe oilshop.ro 180ron/4l

2. edge sport e facut sa asigure protectie la un regim dur de condus, plus ca satisface standardele impuse de fabricanti premium ca BMW (Longlife-04).

3. eu conduc mai agresiv si deci fac schimbul undeva la 7000-8000 max.

 

pt mai multe date click

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

mi-am lluat 5w40 mobil one synt sau ceva de genul aasta, fac schimbul pe la      10 000 poate mai devreme poate mai tarziu dar cu foarte mici erori, completez o data intre schimburi cam 300 g aprox. asa .  :blink:

268578[/snapback]

 

 

Sa fiu sincer, ma interesa in mod special ce ELF ai folosit 50k km. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Dupa zeci de pagini citite,tot nu imi e clar :blink:

Fratilor pt un E46 320d 2004 104.000km ce ulei trebuie sa bag?

 

Castrol TXT 5w-40(BMW Long-Life 04 scria pe spate) puneam in 316i;pot sa il folosesc si la 320d?

...si ca sa fiu un pic off-topic:imi poate zice cineva codul motorului 320d 110kw? :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Dupa zeci de pagini citite,tot nu imi e clar :blink:

Fratilor pt un E46 320d 2004 104.000km ce ulei trebuie sa bag?

 

Castrol TXT 5w-40(BMW Long-Life 04 scria pe spate)  puneam in 316i;pot sa il folosesc si la 320d?

 

270470[/snapback]

 

 

Da-mi voie sa nu cred , TXT5W40 de la Castrol are aprobare BMW LL 98, nicidecum 01 sau 04 (cum ai scris tu).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.