Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

Chiar ai platit cu euro?

Mi se pare cam mult pentru un JVC.

 

ma eu am platit in lei 380 ron

da m-am uitat pe net si sub 410 ron nu l-am vazut nici unde

Niciodata n-am inteles chestia asta cu pretul in euro. Probabil ca suna mai bine..

Te cred ca s-a imbunatatit calitatea sunetului dupa ce ai schimbat playerul. Eu am avut casetofon (deci nu cd player) si l-am schimbat cu un player alpine. Dupa cateva reglaje am ramas uimit cat de bine se aud difuzoarele astea OEM.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt destepte JVC-urile dar au o mica problema (nu stiu daca au rezolvat-o intre timp dar acum 2 ani inca o aveau) si anume cu fidelitatea, orice boxe ai pune cum dai peste 30 la volum incepe sa faca urat. eu am l-am testat pe al meu si cu boxe JVC (ca aveam o problema ca tot ce tine de muzica sa fie aceeasi firma ) si cu niste Magnat-uri care cica au 80W RMS

 

Nu player-ul JVC e problema, ci boxele !

Eu am player JVC, boxe Magnat pe 4 cai pe spate, Pioneer la picioare, si Harman Kardon in fetele de usa din fata.

Crede-ma ca din 50 cat este maxim volumul, sunt unele melodii care nu imi distorsioneaza nici la 47.

In rest, merge intre 40 si 43 fara probleme.

S-ar putea sa mai conteze si cat de bine incarca si alternatorul.

Link to comment
Share on other sites

Cat te-a costat, si cat a luat de montat?

pai de costat a costa 255 lei plus 30 de lei transportul total 285 de lei

iar de montat mia luat cam 15 minute ca stiu sa le desfac si am mers repede ca am cheie de 32 si ciocanoi mare

a mers repede si bine

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat si eu de curatenie, vreau sa spal tapiteria masinii.

M-am impotmolit insa la bancheta din spate, partea unde stai cu spatele. Cum naiba o scot? Am tras de ea, dar nimic, nu se misca. Mentionez ca nu este rabatabila.

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat si eu de curatenie, vreau sa spal tapiteria masinii.

M-am impotmolit insa la bancheta din spate, partea unde stai cu spatele. Cum naiba o scot? Am tras de ea, dar nimic, nu se misca. Mentionez ca nu este rabatabila.

trage de ea mai cu forta este fixata in doua clipsuri unul in stanga sus celalat in dreapta sus langa stalp

Link to comment
Share on other sites

sunt destepte JVC-urile dar au o mica problema (nu stiu daca au rezolvat-o intre timp dar acum 2 ani inca o aveau) si anume cu fidelitatea, orice boxe ai pune cum dai peste 30 la volum incepe sa faca urat. eu am l-am testat pe al meu si cu boxe JVC (ca aveam o problema ca tot ce tine de muzica sa fie aceeasi firma ) si cu niste Magnat-uri care cica au 80W RMS

 

Nu player-ul JVC e problema, ci boxele !

Eu am player JVC, boxe Magnat pe 4 cai pe spate, Pioneer la picioare, si Harman Kardon in fetele de usa din fata.

Crede-ma ca din 50 cat este maxim volumul, sunt unele melodii care nu imi distorsioneaza nici la 47.

In rest, merge intre 40 si 43 fara probleme.

S-ar putea sa mai conteze si cat de bine incarca si alternatorul.

 

sigur nu alternatorul e problema... e psobil sa fie de la boxe desi mi se pare ciudat ca niste boxe de 80 sa nu faca fata la un cass de 4x50... O sa vad peste ceva timp cand trec pe infiniti... daca tot persista problema il schimb (desi imi cam pare rau de el,chiar daca e el cam vechiut se auzea superb pana la 30 volum :)))

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat si eu de curatenie, vreau sa spal tapiteria masinii.

M-am impotmolit insa la bancheta din spate, partea unde stai cu spatele. Cum naiba o scot? Am tras de ea, dar nimic, nu se misca. Mentionez ca nu este rabatabila.

trage de ea mai cu forta este fixata in doua clipsuri unul in stanga sus celalat in dreapta sus langa stalp

Dar cum trag, in fata, sau in sus?

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat si eu de curatenie, vreau sa spal tapiteria masinii.

M-am impotmolit insa la bancheta din spate, partea unde stai cu spatele. Cum naiba o scot? Am tras de ea, dar nimic, nu se misca. Mentionez ca nu este rabatabila.

trage de ea mai cu forta este fixata in doua clipsuri unul in stanga sus celalat in dreapta sus langa stalp

Dar cum trag, in fata, sau in sus?

spre tine

Link to comment
Share on other sites

daca tot ma pregatesc de plecare la mare

am si doua detectoare radar de la cobra

si nu stiu daca cineva a mai patit dar din cauza ca stau tot timpul pe parbriz incepe sa baraie difuzorul

din cauza caldurii se strica membrana de la difuzor

astazi am fost si am cumparat cu 1.5 ron bucata doua difuzoare si le-am reparat pe amandoua

va spun ca poate ati patit si voi si se pot repara simplu

Link to comment
Share on other sites

la mine e rabatabila, dar 2 bucati raman fixe si se scoate dupa cum spune si @bogdan_marius tragi spre tine, spre partea din fata a masinii. sunt in colturile din stnga si dreapta sus si jos din cate tin minte. oricum trage din fiecare parte tare spre tine.

luni ma duc si eu o saptamana la tara si o sa-i fac o mica revizie la masina, filtre, ulei si alte mici chichite.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit pana la urma cu bancheta din spate, trebuie tras cu forta :) Am dat jos tapiserie.

 

Am ajuns la cele de pe fata... Aici iar m-am impotmolit. La spatar am reusit, dar la partea unde stai cu fundul, nu.

Cum se dau plasticele alea jos?

Link to comment
Share on other sites

Am reusit pana la urma cu bancheta din spate, trebuie tras cu forta :) Am dat jos tapiserie.

 

Am ajuns la cele de pe fata... Aici iar m-am impotmolit. La spatar am reusit, dar la partea unde stai cu fundul, nu.

Cum se dau plasticele alea jos?

eu nu am reusit si le-am rupt.. dar nu a fost nici o problema, in loc de acele plasticuri am pus suruburi cu piulita de 10 parca

Link to comment
Share on other sites

dupa o luna jumate de asteptare am terminat de reparat motorul si am dus masina acasa...

cand am ajuns la intalnirea de la Academia Militara mi-a crapat furtunul de retur de la turbina si am pierdut vreo 2litri de ulei... am reusit sa pun provizoriu furtunul si am ajuns cu masina acasa...

dar nu stiu ce are de imi consuma cam mult... imi ia peste 7% chiar 8% cosum mediu iar daca ma dau la ea si conduc mai sportiv imi ia si 10%...

Am schimbat si bateria... am pus Varta de 74Ah

 

Am reusit pana la urma cu bancheta din spate, trebuie tras cu forta :) Am dat jos tapiserie.

 

Am ajuns la cele de pe fata... Aici iar m-am impotmolit. La spatar am reusit, dar la partea unde stai cu fundul, nu.

Cum se dau plasticele alea jos?

eu nu am reusit si le-am rupt.. dar nu a fost nici o problema, in loc de acele plasticuri am pus suruburi cu piulita de 10 parca

 

la fel si la mine... nu prea cred ca ai cum sa dai plasticurile alea jos... se rup... eu m-am gandit la varianta cu niste dibluri de plastic si holsuruburi...

Link to comment
Share on other sites

Am reusit pana la urma cu bancheta din spate, trebuie tras cu forta :) Am dat jos tapiserie.

 

Am ajuns la cele de pe fata... Aici iar m-am impotmolit. La spatar am reusit, dar la partea unde stai cu fundul, nu.

Cum se dau plasticele alea jos?

eu nu am reusit si le-am rupt.. dar nu a fost nici o problema, in loc de acele plasticuri am pus suruburi cu piulita de 10 parca

 

Suruburi de 10 la spatar? De ce ai pus asa mari, de 6 era suficient

Link to comment
Share on other sites

Deci, pana la urma cum dai jos tapiteria de pe scaun?

Ma refer la zona in care sunt reglajele scaunului, nu-mi imaginez cum dau plasticele alea la o parte.

deci fii atent

sezutul la sofer nu trebuie sa dai jos plasticurile de pa reglaje

intorci scunul cu fundu in sus si ai sa vezi ca sunt prinderi cu dinti

care daca apesi pe ele dupa ce le stragi cu un patent ori ies ori se rup

mai sigur ca se rup

asa sa intimplat la mine

asa ca mi-am adus de la munca niste suruburid e 6 si le-am bagat prin burete apoi pe suportu scaunului le-am strans cu piulita si gata treaba

uitete pe topicul cu retapitare si iti dai seama

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.