Jump to content

ce viteza maxima cu 316 77kw 2000


Recommended Posts

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

210 km/h 316i e 46 din 99.... si in mare parte nu am mers toata autostrada sub 200 km/h... sincer iti zic ar merge cred pana la 220 dar cu benzina noastra si cu soferi care tin banda 2 ocupata din placere e greu sa prinzi...

 

Ce l-ai chinuit pe saracul motor. Oare a meritat? Cu una de peste 2000 de acord da-i sa sune pe riscul tau dar la 1.6 saracul...Si eu am 1.6 si mi-e mila de ea. Nu merita sa o obosesti in halul asta. Parerea mea.

316 e 46 din 99 are motor de 1895 cmc..... asta in caz k nu stiai si cel cu gps.... ala nu iti arata bine prietene.... si dak nu ma crezi mergi dupa el langa un radar si o sa vezi...

 

210 km/h 316i e 46 din 99.... si in mare parte nu am mers toata autostrada sub 200 km/h... sincer iti zic ar merge cred pana la 220 dar cu benzina noastra si cu soferi care tin banda 2 ocupata din placere e greu sa prinzi...

Deci tu ai mers cu e46 316 cu 210km/h, cand el are viteza maxima de 200 km/h :)

Ai jante mai mari pe masina sau i-ai facut ceva modificari? :bashwall:

 

 

prietene inainte am avut o nova care ziceau pe certificat k viteza maxima constructiva e 145km/h.... si nu e asa.... masina prinde mai mult decat cea constructiva din certificat..... si ink ceva are 200km/h viteza maxima poate o are al tau... inseamna k e 46 tau e mai special <_<

Edited by lolik
Link to comment
Share on other sites

Gps-ul minte? <_<

 

Probabil au o mica eroare...1,2km/h. Am avut 2GPS-uri in masina la un moment dat. un MIO si un Asus. MIO arata la 80 cu 1km mai mult iar la 150km cu 2 decat ASUS. Care o fi acela mai bun nu imi dau seama ca nici pe kilometraj nu poti sa iti dai seama exact. 62-63 sau 67-68 de ex.

Link to comment
Share on other sites

Si radarele au o marja de eroare. <_<

si prietene cine ti-a zis tie k au radarele marja de eroare de ordinu km/h... sau u te referi la cei 9 km peste limita legala.... si dak te referi la aia sa stii k nu e marja e doar pt soferi k nu ai cum sa mergi constant cu 50km/h de ex poti sa mergi cu 51:) deaia

Link to comment
Share on other sites

Gps-ul minte? <_<

sti cum poti sa vezi.... treci pe langa un radar cu viteza de pe gps ... aproximativ 59(dak esti in localitate) ceea ce inseamna 69 de pe bord.... si vezi dak o sa ai o amenda sau nu

 

 

Tu ai 10km/h abatere la viteza aia? :)

Ce te face sa crezi ca radarul e mai precis decat gps-ul?

Link to comment
Share on other sites

Si radarele au o marja de eroare. <_<

si prietene cine ti-a zis tie k au radarele marja de eroare de ordinu km/h... sau u te referi la cei 9 km peste limita legala.... si dak te referi la aia sa stii k nu e marja e doar pt soferi k nu ai cum sa mergi constant cu 50km/h de ex poti sa mergi cu 51:) deaia

Spre deosebire de tine, nu vorbesc din auzite, daca vrei sa vorbesti la subiect, ia si citeste normativele in vigoare, desi, dupa cum scrii, nu esti prieten cu limba romana si nici cu mine. Daca te gandesti sa devii acid din prima zi pe forum, citeste regulamentul, mai ales in ceea ce priveste modalitatea de scriere.

Link to comment
Share on other sites

Si radarele au o marja de eroare. <_<

si prietene cine ti-a zis tie k au radarele marja de eroare de ordinu km/h... sau u te referi la cei 9 km peste limita legala.... si dak te referi la aia sa stii k nu e marja e doar pt soferi k nu ai cum sa mergi constant cu 50km/h de ex poti sa mergi cu 51:) deaia

Spre deosebire de tine, nu vorbesc din auzite, daca vrei sa vorbesti la subiect, ia si citeste normativele in vigoare, desi, dupa cum scrii, nu esti prieten cu limba romana si nici cu mine. Daca te gandesti sa devii acid din prima zi pe forum, citeste regulamentul, mai ales in ceea ce priveste modalitatea de scriere.

eu nu cred ca ai vazut o greseala gramaticala, poate doar am omis o litera pentru ca eu nu scriu ca tine 1 cuvant pe minut.... nu sunt acid si nici nu vorbesc din auzite..... 2 poti sa iti cumperi 3 gps-uri si sa vezi ca toate indica diferit si daca ar fi asa cum zici tu, prostii aia de construiesc masini si le testeaza si tot, crezi ca nu puteau sa faca ceasul de km sa indice bine... poate nu toti inginerii de la Bavaria sunt asa destepti ca tine... si in plus eu prieten cu tine o sa fiu cand o sa imi vad ceafa fara oglinda.... :)

 

 

si inca ceva.... tu stii care era subiectul? :bashwall:)

Edited by lolik
Link to comment
Share on other sites

Iti sugeram sa fi mai atent cu cuvintele...nu cred ca vorbesc doar in numele meu. Pe mine cel putin ma deranjeaza putin aroganta. Dupa cum vezi ti se raspunde politicos si tu continui cu vorbe aruncate.

in fine nu e treaba mea... fiecare merge cu viteza care o considera corecta... eu am facu obs aia in llegatura cu gps-ul.... atata tot....

Link to comment
Share on other sites

si inca ceva.... tu stii care era subiectul? :))

Dar tu stii?

Am facut o afirmatie ca radarele au o marja de eroare, conform normativelor in vigoare, iar tu imi povestesti de gps-uri si ceasuri de bord. <_< > Ramane asa, hai sa fim ontopic.

pai atata timp cat tu imi zici mie ca sunt anlfabet sau ce ai sugerat e normal sa iti raspund in acelasi mod... si inca ceva nu ai zis unde sunt greselile gramaticale si vreau si eu sa vad normativele alea... un link ceva.... si daca ai fi avut timp sa citesti, totul a inceput de la o persoana care a zis ca ceasurile de bord indica mai mult decat gps-ul. Si a zis ca viteza reala ar fi cea de pe gps

Link to comment
Share on other sites

E stiut ca ceasurile de pe bord arata mai mult decat e viteza reala, iar GPS-urile sunt mai aproape de realitate. Acum cu cat arata mai mult depinde de fiecare marca, tip...

pentru prostia mea sa ma clarific si eu ai link de la o dovada ca asa e:? <_<

Link to comment
Share on other sites

Gps-ul minte? :)

Probabil au o mica eroare...1,2km/h. Am avut 2GPS-uri in masina la un moment dat. un MIO si un Asus. MIO arata la 80 cu 1km mai mult iar la 150km cu 2 decat ASUS. Care o fi acela mai bun nu imi dau seama ca nici pe kilometraj nu poti sa iti dai seama exact. 62-63 sau 67-68 de ex.

 

Orice model de GPS are o antena incorporata sau externa , este mai performant sau nu si in functie de cati sateliti prinde la un moment dat , are eroarea mai mare sau mai mica , dar la GPS erorile sunt de genul 5-10 metri , adica F MICA !

Radarele AU erori de genul 10% , desi cele noi sunt mai precise , doar ca nu toate sunt autorizate , de asta la noi fiind o mare cearta cu cele mobile .

La mine eroarea stock era de 8% , aproape la orice viteza , acum 2 ani am pus cauciucuri putin mai mari si s-a redus la 5% eroarea dintre kilometraj si GPS . Am schimbat in timp 4 modele de GPS , toate se comportau aproximativ la fel , singura diferenta fiind timpul de localizare "la rece" sau abaterea de la harta , reconfigurarea traseului sau "viteza" in diferite softuri . Se stie ca iGO 2008 de ex. necesita GPS cu procesoare mai puternice .

Parerea mea este ca la 200 km/h pe bord , real ai cam 185 - 190 , dar totul depinde de acea eroare . Nu stiu cum este traductorul de viteza la voi .

La TOATE marcile / modelele viteza pe bord va fi mai MARE decat cea reala , s-a explicat si de catre un reprezentant al Citroen , Dacia , Fiat , dar si de catre unul al Politiei . Eroarea am inteles ca ar varia de la 9% la 3% ... cei de la emisiunea respectiva facand cateva teste , pe cateva masini .

 

On topic : Inteleg ca motorul la 316 este destul de anemic pt greutatea si aerodinamica acestei generatii de masini , dar sincer ma asteptam la putin mai mult ... Nu neaparat ca viteza , ca puterea asta e , viteza maxima aproximativa asta e ( cam 200 km/h ) , dar sa aud ca masina devine instabila , ca pe drumurile noastre nu e ok , ca te omoara la consum ... sincer nu ma asteptam .

 

Din curiozitate intreb : cam de la ce model / motor poti fi sigur ca ajungi la 200 km/h "fara probleme" ? ( intreb asta pur si simplu sa-mi fac o idee , pentru ca la Dacii , este dupa cum bate vantul si daca te simti norocos , poti incerca un 180 , dar mai mult numai la vale <_< )

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine in privinta GPS-urilor. Ei masina mea (e36 - 316i) la 200 nu m-am simtit ca in barca. A stat linie pe drum. E o masina destul de grea (1310 kg) si sta bine pe sosea. E drept ca am cauciuri de 225 pe ea si conteaza probabil. In afara de faptul ca era turat motorul tare si toba sport pe spate imi facea capul banita nu m-am panicat deloc ca vai stai ca fuge masina in toate partile. Bine ca a fost si o distanta scurta cu 200 ca mi-e mila de saracul motor. Conteaza mult si echilibrarea rotilor, cauciucurile, suspensia...toate cele. Dacie cu 180 chiar si la vale? Sinucidere clar. Isi ia zborul la 900 de kg sau cat are.
Link to comment
Share on other sites

E <_< sa nu exageram . Eu m-am mirat de ce spuneti voi , pentru ca eu cu Scufita mea , la 140 merg lejer , fara nici o grija , de la 150 intervine turatia motorului mai suparatoare , la 160 doar la ambitie ii mai dau , iar mai sus ... sa ma manance rau talpa sa o mai fortez , dar imi place sa cred ca o tin "in forma" .

 

Intrebare : la 200 intr-a 5-a banuiesc , ce turatie aveti si la cat e limitarea ? Pentru o viteza mai mare ( nu imediata ) ii dati a 5-a luuung de la 80-100 , sau fortati mai mult cu a 4-a si dupa 140 dati a 5-a ? Incerc sa inteleg daca in treptele superioare "trage" la fel peste 3000 ture sau ii trebuie turatie pt o acceleratie mai ferma . Si voi aveti probleme cu vantul sau odata cu creterea greutatii si a puterii , problema se diminueaza ?

 

Am mers cu un Golf 4 anul trecut , de 75 cai si pur si simplu masina aia avea un cuplu f bun , care m-a facut sa cred ca acei CP nemtesti sunt altfel decat CP romanesti sau frantuzesti si de asta intreb sa stiu cam cum se comporta motorul acesta de BMW " in forta" , adica trage bine pe toata plaja de turatie sau pentru a fi mai sprintena trebuie sa o duci la peste 4000 ture ?

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

deci e 46 din 1999 are motor de 1895 cmc cu 105 cai.... eu ajung la 200km/h de pe bord cu siguranta si cum am zis nu e prima data.... am un prieten care cu un compact din 1999 tot 105 cai a ajuns pe autostrada la 240km/h dupa care i-a dat motorul benzina afara...... eu sincer as vrea sa vad emisiunea aia... si la Dacia au zis aia asa ceva pt ca si asa nici o masina de a lor nu ajunge la 200km/h..... in fine nu este probelma mea dar eu unul nu suport dacia... masina din 2009 sa aiba optiune abs .... e chiar culmea.... "ROMANIA TE IUBESC"
Link to comment
Share on other sites

Mercic pt poza ! Pai la 5000 de ture la 170 nu e deloc mult , asta inseamna ca la 200 ai cam 6000 . Era interesant de stiut si curbele de cuplu si putere , precum si limitarea unde o aveti . Zgomotul e clar ca incepe undeva la 4000 de ture mai pregnant si asta aproape la orice masina .

 

lolik - emisiunea este pe National TV , duminica dimineata . NU le fac reclama , ca nu am de ce , pt ca in weekend sunt o multime de emisiuni auto f interesante !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.