Jump to content

intretinere motor


AR99RMS

Recommended Posts

Daca se afla pe aici posesori de diesel care au folosit tot felul de solutii sau tratamente de curatat injectoare , motorul , si alte celea.......

Sa auzim pareri despre unele produse care ar fi bine sa le folosim

pareri pro contra sunt binevenite :blink:

mersi

Link to comment
Share on other sites

.......sa inteleg ca nu are nimeni grija de motor.....

78043[/snapback]

 

Din contra : chiar avem grija de el si de aceea nu bagam solutii ciudate prin motor :blink:.

Nu cred ca e o idee buna sa bagi in ulei ceva solutii in scopul de a curata motorul. Risti sa-l "cureti" de tot. Singura chestie pe care am facut-o cand am luat masina a fost sa bag la inceput un ulei mai ieftin pe care l-am aruncat dupa vreo 100 Km.

Banuiesc ca aditivi in motorina / benzina am bagat cu totii. Eu bag periodic preventiv un aditiv care cica curata sistemul de alimentare cu combustibil, dar sincer nu am sesizat nici o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Daca se afla pe aici posesori de diesel care au folosit tot felul de solutii sau tratamente de curatat injectoare , motorul , si alte celea.......

Sa auzim pareri despre unele produse care ar fi bine sa le folosim

pareri pro contra sunt binevenite :blink:

mersi

78035[/snapback]

 

 

Nu baga nici un aditiv in motorina.Risti sa strici pompa de injectie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu am facut schimbul cu ARAL si dupa 10 mii m-am dus sa fac iar schimbul si s-a speriat mecanicul.:blink:) depuneri de luai cu mana... dupa care m-am speriat si eu.. :)) am facut schimbul acum cu castrol RS, ce am avut si inainte de aral. dar intrebarea mea este.. cum curat acum motorul de depunerile alea ca ma jur ca e un kil de moloz prin ea.. mecanicul a zis ca esista o solutie.. dar sa ma mai gandeasc daca o bag in motor pt ca masina are peste 200 de mii si solutia aia curata tot orice depunere.. deci s-ar putea sa imi consume ulei dupaia.. acum stau si ma gandesc.. mai mi-a zis unu sa fac iar schimbul cu un ulei ieftin sa bag si niste motorina in ulei ca aia se incalzeste si trage cu ea toate depunerile. dupa care sa fac iar schimbul la loc cu castrol.. dar nu prea ma incupet sa bag motorina la ulei.. acum zilele astea maine poimaine vreau sa o bag in service poate imi spune mecanicul ala. vreau sa ii fac toate chichitele si sa o vand. masina este un 520 i din 97.
Link to comment
Share on other sites

Mere sa bag ulei castrol RS 10:60 ...in 3000D????

88671[/snapback]

sal

eu am un 520d si iam bagat formula rs si am fost multumit dar acum folosesc castrol GTD magnatec 5w40.

acum...fiecare cu parerea lui...cel mai bine ar fi sa suni la bavaria sau la filaret sa intrebi dar nu cred ca spun ca sa vii sa faci schimbul la ei :blink:

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

sal

eu am un 520d si iam bagat formula rs si am fost multumit dar acum folosesc castrol GTD magnatec 5w40.

acum...fiecare cu parerea lui...cel mai bine ar fi sa suni la bavaria sau la filaret sa intrebi dar nu cred ca spun ca sa vii sa faci schimbul la ei :)

bafta :)

88899[/snapback]

 

 

stiu ca a mai existat un topic destul de fierbinte despre ce fel de uleiuri folosim. categoric , sa il schimbi la reprezentanta e ideal, sa folosesti ce au incercat altii mi se pare destul de riscant. legat de asta (pentru bymar824 si alti posesori de diesele), daca ai sa arunci o privire in cartea tehnica a mashinii scrie destul de clar acolo clasa SAE 10w - x este numai pentru motorele diesel. .... pe cine sa mai credem? :blink:

Link to comment
Share on other sites

inainte aveam ford sierra 1.8 diesel.dupa ce am pus un flacon de aditiv in motorina a inceput sa traga mai bine a ajutat iar de probleme nici vorba. la 520d (e 39) nu am bagat nimic inca. stau pe ganduri, eu zic ca sar putea incerca un aditiv la motorina
Link to comment
Share on other sites

legat de asta (pentru bymar824 si alti posesori de diesele), daca ai sa arunci o privire in cartea tehnica a mashinii scrie destul de clar acolo clasa SAE 10w - x este numai pentru motorele diesel. ....  pe cine sa mai credem?  :blink:

89880[/snapback]

 

Bai deja ma enervezi cu aberatiile astea ! Esti sigur ca stii engleza? Zi-mi mie unde in manual scrie ca 10w - x e pentru diesel . Deja astea sunt informatii periculoase pentru useri.

post-116-1149349476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

oameni buni .. m-ati speriat... am un 525 dA si am bagat ca la carte aral 5w 40 semi sintetic. acu aud ca aralu e de kkt. iar de la un mecanic am auzit acelasi lucru despre castrol... :blink: cred ca in iulie cand ajung in Grecia imi iau de acolo sau cum sa fac? sfaturi pertinente pls :)
Link to comment
Share on other sites

ai idee si cam cat ar fi litrul la ei?  in mare cam cu cat mai mult decat piatza :blink:

91777[/snapback]

 

Contrar TUTUROR asteptarilor, la AB uleiul BMW este mai IEFTIN decat orice ulei similar ca tip, brand si calitate de pe piata !

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu am inteles:de la uleiul mineral sa strici pompa de ulei???

ar fii absurd,poate nu are aceleasi performante ca si uleiul sintetic,adica intervalul de schimb este mai redus,dar in rest nu vad ce probleme sa-ti cauzeze un ulei mineral.

masina e tinerica si la vremea aia nu cred ca se cam gasea 5/10w.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.