Jump to content

E36


rhymes95

Recommended Posts

Salutare.

Am un E36 din '97 1,8is si am facut schimbul de ulei acum jumatate de an cu aproximatie.L-am schimbat cu 10w60 Castrol Sport (nu stiu ce a avut inainte).

Problema e ca il tin turat si papa ulei;daca merg cu el normal pana in 4mii5sute e ok,nu papa uleiul.dar daca merg cu el in 6mii,6mii5sute imi papa ulei.

Am impresia ca e normal sa faca asa,cineva de la un service a zis ca la turatii asa mari uleiul este ars si de asta scade nivelul.

As vrea sa stiu daca este un ulei bun care sa duca turatii asa mari si sa nu scada nivelul......

 

Stie cineva???????

Link to comment
Share on other sites

Hmm... se pare ca au disparut fanii ulei-ului de la BMW !!! <_< :) :bashwall:

 

Lasand gluma la o parte, din cate s-a mai discutat pe forum, e normal ca BMW-ul sa consume ulei mai mult.

Acum, uita-te si tu pe la motor si vezi daca e murdar de ulei.

Nu trebuie neaparat sa fie ulei lichid pe motor (pentru ca e groasa, atunci !!!), ci e suficient sa fie si uscat (ulei imbacsit cu praf) ca sa realizezi ca uleiul se mai duce si pe afara !

Daca nu ai ulei pe motor, inseamna ca trebuie sa te impaci cu ideea ca masina ta papa ulei cand ii dai talpa !

Link to comment
Share on other sites

tu mergi cu 6000-6500 ture si ai pretentia sa nu iti piste uleiul :) e absolut normal sa iti manace si motorul ala ceva daca asta e stilul tau de condus(asa se mai razbuna si motorul ala pe tine <_< ptr ce ii faci)

 

 

nu am cum sa merg altfel la drag.

daca schimb in 3mii.......ma face si un logan

 

Hmm... se pare ca au disparut fanii ulei-ului de la BMW !!! :bashwall: :unsure: :blink:

 

Lasand gluma la o parte, din cate s-a mai discutat pe forum, e normal ca BMW-ul sa consume ulei mai mult.

Acum, uita-te si tu pe la motor si vezi daca e murdar de ulei.

Nu trebuie neaparat sa fie ulei lichid pe motor (pentru ca e groasa, atunci !!!), ci e suficient sa fie si uscat (ulei imbacsit cu praf) ca sa realizezi ca uleiul se mai duce si pe afara !

Daca nu ai ulei pe motor, inseamna ca trebuie sa te impaci cu ideea ca masina ta papa ulei cand ii dai talpa !

 

 

eu m-am impacat de mult cu ideea asta.Celalalt tot asa papa.

Vroiam sa stiu daca este un ulei care sa nu arda asa repede ca de curs prin alta parte.......nu are pe unde,e curat,nu curge pe la capac si nici pe la baie.

Link to comment
Share on other sites

E totusi cam gros uleiul asta....am folosit si eu la primul schimb...apoi am schimbat ceva garnituri ( capac culbutori , carcasa filtru ulei....)...acum merg cu BMW LL04 5W30 , si la fel si la mine , cand merg mai tare ( peste 180km/h) papa cam 1L la 5000km......asta doar cand ies afara , si in special in Germania unde nu prea sunt limite de viteza....in tara chiar daca schimb in 5000-6000 (afara din oras ) si 4500-5000 ture ( in oras ) nu consuma pt. ca nu merge mult timp la turatii asa mari.
Link to comment
Share on other sites

dak zici ca nu e recomandat 10w60 atunci ce sa pun?

Ulei OEM 10w-40. (Iti zic unde se gaseste in Suceava daca esti interesat)

Sau Magnatec 10w-40.

Oricum diferenta de pret dintre ele nu e mare.

Link to comment
Share on other sites

dak zici ca nu e recomandat 10w60 atunci ce sa pun?

Ulei OEM 10w-40. (Iti zic unde se gaseste in Suceava daca esti interesat)

Sau Magnatec 10w-40.

Oricum diferenta de pret dintre ele nu e mare.

 

 

da man,pun din asta daca zici tu ca e mai bun.

numai sa imi spui de unde sa il iau

Link to comment
Share on other sites

Uleiul pe care-l pui tu e cel mai bun ulei pe care poti sa-l bagi.... 10w 60 se punea acum vreo 5 ani in formula 1. Poate si acum se baga tot 10w60 ....

Asa cum mergi tu e foarte bine cu uleiul asta. Eu vreau sa-mi bag Motul 10w60... ( Motul a inventat in anii '70 uleiul sintetic si e lider pe segmentul sportului "pe doua roti".... Acolo motoarele merg turate in 14-15 mii .... Eu zic ca astea sunt cateva argumente destul de solide in alegerea producatorului si a tipului de ulei...)

 

'10w60'..... 10 reprezinta vascozitatea la rece 60 vascozitatea la cald....

Cand mergi pe zona rosie mult timp un ulei 10w40 isi pierde proprietatile pt ca nu e gandit sa reziste in regim de competitie ci pt uz "casnic"....

 

Lasa-i pe toti desteptii sa bage 10w40 si hai sa fim noi prosti sa bagam 10w60...

 

Oare de ce pe motoarele cu turbo de peste 300 de cai se baga 10w60 ???? Pt ca e mai prost ... ???? Sau ca rezista mai bine intr-o exploatare de mare performanta ?

 

- Ia treci la tabla mai Gigele care recomanzi TU 10w40 .... ( 4... stai jos )

 

 

Daca mai stai pe-aici poate auzi ca ar fi bine sa-i bagi chiar 5w30 ( ca poate vrei sa vezi cum ar merge daca-ar fi diesel... )

Pe astia cu 10w40 ii gasesti cu intrebari de genul.... " Am mers astazi mai sportiv si am schimbat o data pe zona rosie.... Credeti ca am "defectionat" motorul ? " ( nu toti.... doar unii... sa nu generalizam. Nu fac referire la o persoana anume !!! )

<_<

 

 

Acest forum este FOARTE util doar daca informatiile scrise aici le treci prin filtrul gandirii tale ! Oricine poate sa-ti zica ce-i trece prin cap si sa aiba si ifose de mare expert....

 

Alegerea iti apartine.....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

10W-60 este un ulei facut pentru un regim de exploatare al motorulu mai dur... un condus mai in forta. e bun pentru ce faci tu cu masina.

daca bagi 10W-40 si ii dai talpa in stilul asta in 10.000 km ai pus motorul pe butuci. 10W-60 ofera o lubrefiere mai buna la turatii inalte.

Link to comment
Share on other sites

Oare de ce toate topicurile de uleiuri genereaza astfel de polemici? :) Fiecare are o parere proprie si anumite preferinte...In fine nu asta voiam sa spun...

La un diesel e normal sa pape cam tot atat de mult?(e46 320d 150cp) Am facut schimbul de aprox 7000km si am completat cam 1l (castrol 5w-40 magnatec diesel daca o fi avand vre-o relevanta <_< )

Link to comment
Share on other sites

Cei de la bmw au fost prosti cand au recomandat 10w-40 sau 15w-40, nu?

Si nu a zis nimeni ca sunteti prosti ca puneti 10w-60, deci nu generaliza.

 

 

 

Mai pyu.... Aia de la bmw nu au fost prosti dar tu nu prea esti informat.... 10w60 nu exista in 1991 cand a intrat in productie e36.... Iar daca nu stiai pt E36 producatorul recomanda benzina de 95 ca peste 95 nu gaseai la pompa in 1991...

 

Eu zic sa cauti benzina de 95 sa pui in bmw ca asa recomanda producatorul.... sau de 90 ( " sa nu fortezi motorul" ) Sa ne zici si noua cand gasesti...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Eu am zis doar parerea mea.

Stiam ca 10w-60 se foloseste la M-uri, care ajung la 7-8k ture.

Dar nici nu poti spune ca nu e bine sa folosesti 10w-40.

 

Referitor la benzina pun 99+, care oricum nu are atat. Altceva mai bun nu gasesc la aceeasi bani.

Link to comment
Share on other sites

fratilor,nu va mai certati!

Am sa pun 10w60 in continuare si gata.Eventual am sa pun si un tratament Superduralube (orkm nu stiu cat de bun e si asta).

In concluzie e f bun 10W60 deoarece acum un an si ceva am schimbat un motor M40 de 1,6 cu unul de 1,8(tot M40).Nu stiam in ce stare se afla garniturile.,.....baia.......si am bagat tot 10W60.Am mers cu el pana se aprindea becul la ulei in curbele mai stranse (cam 5000km).Cand am verificat joja intr-o dimineata(asta dupa o saptamana ca tot uitam) mai era 1mm de ulei pe ea.

Imediat am mai pus 10W60 cam 400ml(atat mi-a mai ramas din canistra de 4l) apoi am mai completat cu 10W60 si motorul merge brici si acum,m-am intalnit saptamana trecuta cu noul proprietar si l-am intrebat.

 

Eu stiam ca 10W60 e f bun dar am crezut ca este altul mai bun,care sa reziste mai multi km in regim mai sportiv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.