Jump to content

Recommended Posts

Pãi frumos Îi ? Ce vorbirãm noi mai ieri? Aºa ne fu vorba? Parcã cãzurãm de acord sã reunÞãm la agresivitate si sã nu atacãm persoanele.

 

PS : Cred ca omu' s-a dus deja sa anunte un moderator, fii pe faza. :)

Link to comment
Share on other sites

Pãi frumos Îi ? Ce vorbirãm noi mai ieri? Aºa ne fu vorba? Parcã cãzurãm de acord sã reunÞãm la agresivitate si sã nu atacãm persoanele.

 

PS : Cred ca omu' s-a dus deja sa anunte un moderator, fii pe faza. :)

 

Lasa-l sa se duca...daca si moderatorii considera limbajul meu de mahala sa ia masuri..eu unul nu ma simt vinovat, ba chiar mai mult, mi-am si cerut scuze mai sus in cazul in care l-am suparat, dar vad ca el nu stie sa aprecieze si persista in afirmatii nejustificate.

Link to comment
Share on other sites

Păi frumos ĂŽi ? Ce vorbirăm noi mai ieri? Aşa ne fu vorba? Parcă căzurăm de acord să reunţăm la agresivitate si să nu atacăm persoanele.

 

PS : Cred ca omu' s-a dus deja sa anunte un moderator, fii pe faza. :)

 

Lasa-l sa se duca...daca si moderatorii considera limbajul meu de mahala sa ia masuri..eu unul nu ma simt vinovat, ba chiar mai mult, mi-am si cerut scuze mai sus in cazul in care l-am suparat, dar vad ca el nu stie sa aprecieze si persista in afirmatii nejustificate.

faptul ca ai deschis un subiect sensibil cu vorbe grele, neargumentate si nesustinute de o plangere oficiala, plus trimiterile sa-mi tin gura pe nu stiu ce motiv, ma fac sa cred ca nu ai toti biscuitii in pachet. incerc sa-ti explic ca cei de la bavaria nu sunt impertinenti si nici slab pregatiti pentru ce le-ai cerut, si tu imi zici sa tac ca nu stiu ce vorbesc. e frumos?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!

Bavaria Otopeni - o alta dezamagire am avut-o atunci cand am inlocuit filtrul de aer, am constatat ca cei de la Bavaria nu il schimbasera, la fel si filtrul de habitaclu. Piese pe care le platisem cu maopera cu tot. Nu se pune problema de plata, consecintele pot fi mult mai grave !

Mi-au indoit plafonul si mie si unui prieten cu E46 la inlocuirea parbrizului ! Directorul mi-a spus ca imi revopseste plafonul, este posibil ? :)

M-am gandit sa deschid acest topic in ideea ca sunt si altii in postura mea, poate reusim sa schimbam ceva...

Link to comment
Share on other sites

Dupa fiecare programare la service-ul Bavaria, ma suna cineva sa ma intrebe ce parere am despre serviciile oferite. De fiecare data mi-am exprimat dezamagirea. Am ajuns sa-mi schimb singur uleiul si filtrele, pt ca nu mai am incredere, cu toate ca pt resetarea computerului trebuie sa ajung la ei. Cum este posibil ca un service al unei marci premium sa foloseasca ca ulei de schimb, uleiul vrac? Prima data cand m-am dus la Bavaria, ma gandeam sa vad in service ultimele noutati in materie de BMW, n-a fost chiar asa, acum inteleg de ce. Eu unul, ma declar total dezamagit de serviciile oferite de acest service, am jurat sa nu mai calc pe acolo, doar ca nu vreau sa ramana asa problema...I-am intrebat pe unii dintre angajati de ce sunt asa de indiferenti, raspunsul a fost ca sunt slab platiti, ca un inginer este platit cu 1.500 Ron/luna si ca la nivel de Bucuresti nu poti trai cu un asemenea salariu daca nu faci si "altceva"...ce pot sa mai spun!?
Link to comment
Share on other sites

Fantozzi007:Reorienteaza-te catre alt service. Eu asa am facut dupa ce am fost bataia de joc a AB. Nu rezolvi nimic aici decat ca te mai eliberezi de stress. :)

(Angajatul care este prost platit sa isi rezolve problemele cu angajatorul , nu cu clientul si, daca nu reuseste, sa se duca in alta parte unde nu e asa de prost platit sau sa se reprofileze profesional. De cand un salariu mic e scuza pentru nesimtire si incompetenta?)

 

 

.

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Asa este, doar ca eu din Slatina, nu prea am multe optiuni in materie de service. Am vazut ca au deschis la Pitesti o rep BMW, sper sa aiba si service. Exista si in Craiova Rep. BMW, dar fara service, asa ca cel mai aproape era Bucuresti. Trebuie sa schimb lichidul de frana cat mai repede, cred ca am sa incerc la Contempo Brasov, nici nu stiu ce sa fac. Iti cumperi BMW si nu ai unde sa-l servisezi, in Romania!

 

In legatura cu salariul de 1500 este ceea ce mi-au spus angajatii, nu le-am cerut carnetul de munca...totusi, asa cum mai spunea cineva, chestia asta cu salariul nu ar trebui sa se rasfranga asupra clientilor!

 

cand voi avea timpul necesar, promit ca am sa fac o poza cu plafonul masinii(indoit) si sa o postez pe forum, la fel si cu filtrul de aer "schimbat" la Bavaria...

Link to comment
Share on other sites

Pai si unde sa ma duc? Mi-am rupt mainile si mi-am stricat unghiile ca sa schimb un filtru de aer la E90, astea sunt treburi simple, dar daca am probleme care ma depasesc, unde ma duc? Am dat 30.000 pe o masina ca sa ajung sa-i schimb singur unele consumabile, pt ca nu am service in Romania. Pe deasupra mi-am facut si un car de draci, a trebuit sa desfac toate plasticurile de la motor, bara stabilizatoare ca schimb filtrul de aer si pe cel epurator...

 

 

pot sa-ti spun eu unde sa schimbi lichidul de frana in Slatina

si eu vreau sa-l schimb

cred ca ne stim, nu-i asa?

ne stim? s-ar putea...Eu la e90 dupa ce schimb lichidul de frana trebuie sa-i resetez calculatorul...nu are cine sa faca acest reset

 

 

La "Iulica" am schimbat placutele de frana si uleiul. La ulei, in loc de 5,5 l, la el au intrat doar 5 l....pentru ca dupa ce a pus noul ulei si busonul la baie, a dat drumul la filtrul de ulei, asa ca a trebuit sa-mi schimb uleiul singur, din nou. La placutele de frana, aceiasi problema, dupa ce le-a schimbat a trebuit sa ma duc la Bavaria pt resetare...deci nu are rost!

Link to comment
Share on other sites

Totusi, nu am mers pe ogor cu plugul in spate si nici nu stau la Copsa Mica...Am mai schimbat si la alte masini filtre de aer dupa 20.000-30.000 km si nu aveau pamant in ele :) . In asta am gasit pamant, a trebuit sa spal cutia filtrului de aer cu carpa umeda si apoi sa aspir, nu am mai vazut asa ceva. masina mea are 45.000 km si cred ca este pt prima data cand se schimba filtrul de aer! Cand vezi asta la o masina pe care ai dat 30.000 iti cam vine sa plangi, basca mai platesti si 1200 lei revizia la Bavaria ca sa faci act de prezenta la service... Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te contrazic deoarece tu ar trebui sa sti mai bine ce-i cu masina ta, dar in vara m-a mancat in fund sa o iau pe drumul ala pe malul dunarii, pe la cazane. n-am stiut ca e drumul in lucru si am mers cam 50 de km pe macadam. cand am ajuns acasa a trebuit sa schimb filtrul de aer desi il schimbasem si inainte sa plec in concediu. era plin de pamant. nu arata chiar ca al tau, dar nici eu n-am facut decat 3000 cu masina.

parerea mea despre dealerii de bmw din romania este cat se poate de proasta, asta ca sa nu crezi ca vreau sa iau partea cuiva.

Link to comment
Share on other sites

O.K, dar eu masina nu am folosit-o decat 2 drumuri in Grecia, 1 Austria,1Germania, de cateva ori Bucuresti si Ploiesti, Craiova(foarte des), 1 drum Timisoara si in rest acasa-serviciu. Nu am mers cu ea nici macar 1 km pe drum de "tara", o tin in garaj, imi este greu sa cred ca putea sa arate asa dupa cca. 19000 km

In fine, nu vreau sa fac un caz extraordinar din asta, dar la cum am gasit filtrul tare mi-e frica ca va trebui sa schimb debitmetru cat de curand. Nu ma deranjeaza prea mult faptul ca nu ar fi schimbat un filtru pe care l-am platit, cat ma deranjeaza consecintele care ar putea surveni mai tarziu, eu asa pun problema...

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Cu parere de rau, ma inscriu si eu aici in randul celor nemultumiti de serviciile AB.

 

Am fost azi dimineata la ora 8 pe DN1 ca urmare a programarii facute in urma cu 7-8 zile pentru a schimba uleiul la cutia de viteze. La ora stabilita am fost prezent la

 

reprezentanta, masina a fost luata in primire de un reprezentant AB care a dus-o in service. Dupa cca 30 minute vine omul la mine si imi spune ca are o veste proasta : nu

 

au ulei pe stoc ! :) ...tocmai aseara au dat ultimul recipient celor de pe centura...eu figurand in evidentele lor cu programare a doua zi la prima ora...buuun...zic, ce

 

facem acum? ...pai, va duceti dvs. acasa si va sunam noi dupa amiaza...bineinteles ca am refuzat, cerand o masina cu care sa ma deplasez...cererea mea a fost

 

considerata deplasata :) ...in fine, sa nu mai lungesc...uleiul trebuia sa ajunga de la MHS si nu avea cine sa-l aduca :) ...fac putina presiune pe om, se agita el si in

 

final pe la 10.30-11.00 vad pe cineva luptandu-se cu un bidon de 20L de ulei...mai astept pana in jurul orei 12 cand sunt anuntat ca masina e gata in 10 min...ok...hai sa

 

facem factura sa mai castig timp...total in jur de 1000 ron, adica 9L de ulei + manopera...Excuse me...cum adica 9L ? :)

 

ii explic ca nu are cum sa factureze 9L in conditiile in care uleiul din convertizor nu poate fii scurs si normal se schimba max. 6L...imi zice sa astept putin...eu ma gandeam

 

ca s-a dus sa vorbeasca cu vreun superior ceva...in 2 min. apare cu un print din TIS in care scria ca in cutia mea intra 8.9 L...WOW ! ce descoperire !

 

Ii explic ca nu este posibil sa intre 8.9l, omul e depasit si pleaca sa ceara ajutor...sunt invitat la dl Wolf caruia ii explic situatia si la final imi da dreptate...s-a dus personal in

 

service sa verifice cantitatea de ulei care a fost pusa si intr-adevar normal era sa fie facturata cantitatea de 6L...scuzele de rigoare mai mult sau mai putin argumentate...

A mai venit inca un domn din conducere si mi-a dat dreptate.

 

LA ORA 13.15 plec in sfarsit dupa 5 ore...

 

Ce vreau sa subliniez e ca la nivelul managerilor exista intelegere, dorinta de comunicare cu clientul, chiar intelegere DAR, angajatii sunt neprofesionisti ca sa fiu bland in exprimare...

 

A fost prima si ultima data cand mai calc in service de reprezentanta BMW. Piese o sa cumpar pentru ca nu prea am incotro.

Link to comment
Share on other sites

Cum este posibil ca un service al unei marci premium sa foloseasca ca ulei de schimb, uleiul vrac?

 

Pentru ca exista o astfel de versiune de ambalare a uleiului folosita de BMW AG ? Cum crezi ca e mai eficient: sa transporti 208 litri de ulei in bidoane a cate 1L sau intr-un bidon mare de 208 litri ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.