Jump to content

trancanit geamuri


Recommended Posts

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca reusesc si eu prin metoda descrisa de tine... beau o bere in cinstea ta!!!

Asa sa faci! Sa-mi spui si mie daca ai rezolvat.

Eu abia astept sa se faca 17.30 sa fug acasa sa iau o bere rece-rece si sa mesteresc led-urile la numarul de inmatriculare <_<

Link to comment
Share on other sites

salut ..... stiti ce cred eu?cred ca e de al cheder....un dobitoc mi-a foliat geamurile....pana atunci totul mergea frumos...apoi...deschid geamul putin....la relanti trancane geamul....il las mai jos...nu mai trancane...eu zic ca e de la cheder pt ca omu nu mi-a dat geamul jos.deci....nu are treaba cu macaraua...parerea mea.:)pana la urma ce e de facut? Edited by liviu84
Link to comment
Share on other sites

si eu am crezut ca joaca geamul, dar am incercat sa tin mana pe el apasat....tot face, si cred ca e exact ceea ce zici tu, ca parca de dupa geam se aude acolo sus....in sfarsit o idee care-mi da speranta ca iese ceva, mai treceau 10 ani si o dadeam la REMAT si tot nu ma gandeam ca aia poate fi

ce bere bei sa stiu ce sa beau pentru tine <_<

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Da, exact astea erau simptomele. Pe mine ma enerva rau de tot, ca stiam ca masina e bine inchegata, dar cand auzeam trosniturile alea imi venea sa ma dau cu capul de geam.

 

Uite aici, la sfarsitul topicului.

 

si pe mine ma enerveaza.. inca ceva.. cand ploua..sau cand spalai masina la spalatorie disparea pt cateva ore ?

 

PS: ti-am dat add pe mess la id de il aici sa imi explici si mie mai exact. al meu e ca aici

 

 

Exact asa face la mine, dupa ce o spal nu se mai aude nimic. Iar a doua zi..... <_<

Am incercat mai multe chestii: Gummi Phleger, WD-40, glicerina boraxata....si tot nimic.

Deocamdata singura solutie care merge e muzica la maxim.

Link to comment
Share on other sites

creca vorbim de simptome diferite

 

Nu, am aceleasi simptome. Se aud scartieli din partea de sus la denivelari, gropi, etc. Se aude si la portiera mea si la cea din dreapta.

La fel cum s-a zis si pe aici, daca cobor geamurile un pic, nu se mai aude.

Iar dupa ce o spal nu se mai aude o perioada.

Link to comment
Share on other sites

Acuma vin si eu ca un necunoscator ce sunt si intreb : vestitul WD-40 ataca vopseaua ceva ? daca intra in contact cu ea ? adica e "safe" sa dau cu el pe la chedere pe acolo fara sa am surprize neplacute daca intra in contact din greseala cu vopseaua masinii sau alte chestii pe acolo ? :-s Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Acuma vin si eu ca un necunoscator ce sunt si intreb : vestitul WD-40 ataca vopseaua ceva ? daca intra in contact cu ea ? adica e "safe" sa dau cu el pe la chedere pe acolo fara sa am surprize neplacute daca intra in contact din greseala cu vopseaua masinii sau alte chestii pe acolo ? :-s

Din greseala? Pai daca dai cu wd-40 pe unde am zis eu sigur o sa intre in contact cu vopseaua. Ca tre sa dai intre bandou si tabla. Nu e nicio problema pentru vopsea.

Link to comment
Share on other sites

Treaba e clara...

Si eu am patit la fel, dupa ce mi-am pus folie pe geamuri (nu eu, un individ) fara sa le dea jos. Se aude un scartait-trancanit, nu stiu exact cum sa explic, asa foarte incet, la denivelari si numia in partea de sus. Daca le deschid putin, dispare. A rezolvat cineva problema. Treaba aia cu spray-ul de dat pe chedere a functionat la cineva?

Link to comment
Share on other sites

Nu! Nu le-am scos. Spray-ul wd-40 are o teava (ca mina de pix). Am pus tevusca aia intre tabla (partea de sus a masinii) si bandou, si am plimbat-o din fata pana-n spate (de la parbriz pana la luneta), apasand pe "butonul" spray-ului, desigur. Lichidul a patruns p-acolo, printre ele si a disparut sunetul. Am sa fac o poza cu locul exact si o pun diseara.
Link to comment
Share on other sites

Nu! Nu le-am scos. Spray-ul wd-40 are o teava (ca mina de pix). Am pus tevusca aia intre tabla (partea de sus a masinii) si bandou, si am plimbat-o din fata pana-n spate (de la parbriz pana la luneta), apasand pe "butonul" spray-ului, desigur. Lichidul a patruns p-acolo, printre ele si a disparut sunetul. Am sa fac o poza cu locul exact si o pun diseara.

 

Fa-i o poza.. inca ceva pana la urma e scartait sau trancanit?

Link to comment
Share on other sites

Nush ce sa zic. La mine era un fel de scartait infundat. Un fel de pocnituri. Exact ca si cum se freaca 2 corpuri apasate puternic unul pe celalalt.

Aici am incercuit exact zona care se vede in a 2-a poza.

 

 

Poza asta e facuta de sus. Trebuie dat cu spray exact unde e varful sagetii. Bandoul asta are un canal, nu dati acolo cu spray ca nu rezolvati nimic. Dati intre buza bandoului si tabla.

 

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

eu am incercat toate 'alifiile' , dispare pt max o luna si reapare. piesa de plastic de la macara e de vina si nu am timp si nici locatie ca sa desfac... nimeni nu vrea sa faca asta pt mine, nici contra cost la naiba. chederul nu are de ce sa scoata sunete daca nu s-ar misca geamul, mai mult eu cred ca multe substante deterioreaza chederul + transforma in manie
Link to comment
Share on other sites

eu am incercat toate 'alifiile' , dispare pt max o luna si reapare. piesa de plastic de la macara e de vina si nu am timp si nici locatie ca sa desfac... nimeni nu vrea sa faca asta pt mine, nici contra cost la naiba. chederul nu are de ce sa scoata sunete daca nu s-ar misca geamul, mai mult eu cred ca multe substante deterioreaza chederul + transforma in manie

 

ce plastic ? inca ceva problema asta e si e la e90?

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

eu am incercat toate 'alifiile' , dispare pt max o luna si reapare. piesa de plastic de la macara e de vina si nu am timp si nici locatie ca sa desfac... nimeni nu vrea sa faca asta pt mine, nici contra cost la naiba. chederul nu are de ce sa scoata sunete daca nu s-ar misca geamul, mai mult eu cred ca multe substante deterioreaza chederul + transforma in manie

Nu m-ai inteles. Eu nu spun ce cred. Eu spun ce stiu. Eu am facut chestia asta si de 3 luni n-a mai scos niciun sunet. Si oricum, bandoul ala despre care zic nu cred ca se numeste cheder, deci poate vorbim de lucruri diferite.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-ai inteles. Eu nu spun ce cred. Eu spun ce stiu. Eu am facut chestia asta si de 3 luni n-a mai scos niciun sunet. Si oricum, bandoul ala despre care zic nu cred ca se numeste cheder, deci poate vorbim de lucruri diferite.

nu te contrazic, dar la mine nu a dat roade din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.