Jump to content

trancanit geamuri


Recommended Posts

Domnilor.din pacate trebuie sa confirm ca si eu patesc la fel si am E90. <_< Ma scoate din sarite sunetul ala si e exact asa cum spune chriss,se aude la gropi,mai eles denivelari si poti sa il compari,sunetul,cu scartaitul balamalelor chiar daca ai geamurile inchise.Eu am sa incerc acel spray wd-40 in speranta ca scap de agonie daca nu..,poate sa incerc sa imi pun chedere noi??nu stiu ce sa fac.Partea aiurea e ca de fiecare data cand merg la spalatorie sau dau chederele cu glicerina boraxata scap de sunet pt 2-3 zile,dar apoi reaparare..E foarte stresant!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

N`a mai incercat nimeni solutia miraculoasa a lui chriss ? cu wd-40 ? is tare curios daca mai reuseste cineva sa rezolve prin aceeasi metoda ... <_<

 

eu n-am wd-40.. am niste silicon la tub am zis ca o sa dau. dar n-am mai apucat :)

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu ce sa mai cred, din ce am vb cu unii ar fi de la macara, altii zic ca de la chedere.. pana la urma care e problema ?!

Sincer nu stiu si eu am aceeasi problema , trancane , dar eu am pus problema pe baza suspensiei sport , o vreme mi-am batut capu` dupa care negasind rezolvare a luat-o ca atare si am lasat-o asa , am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea.Dar avand in vedere ca , pe timpul verii nu se mai aude banuiesc chederele , care vara de la caldura se mai inmoaie si se dilata devenind mai flexibile.Iarna in schimb revine zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

Costa 10-20 de lei un wd-40. Va bateti atat capul cand puteti incerca aceasta solutie. E mai avantajos decat sa te apuci sa demontezi usile sa vezi ce au macaralele.

 

gasesc wd-40 la praktier? Sau unde ? deja nu mai suport <_<

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

am dat cu WD 40 dupa cum zicea criss, dar am dat in canalele alea unde intra si pe unde trece geamul, am dat o tura si am constatat ca se ameliorase dar tot mai facea...

am dat si pe chedere propriu-zis si se pare ca s-a redus aproape cu totul... o sa caut solutia aia de tratare a chederelor de la sonax si o sa dau cu ea, e ca un ruj.... eu le-aveam tot timpul date dar in ultima vreme s-a cam sters de la spalatorii....

 

sunetul cel mai proeminent is scot chederele.... ca sunt duble si freaca cauciuc pe cauciuc, normal ca scartaie, solutia aia de la sonax e buna ca rezista mult timp dar eu am folosit-o numai iarna sa nu se lipeasca!

 

Asa ca, o bere bag azi pentru Chriss!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Parca ai mai bagat una pentru mine? Sau tin eu minte gresit? :)

 

nu, urma sa bag daca se ameliora scartaitul!

si mi-am pus in gand sa bag cate una si pentru fiecare din muncitorii fabricii de WD-40... <_<

 

Oricum, mersi de sfat! a fost de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Parca ai mai bagat una pentru mine? Sau tin eu minte gresit? :)

 

nu, urma sa bag daca se ameliora scartaitul!

si mi-am pus in gand sa bag cate una si pentru fiecare din muncitorii fabricii de WD-40... <_<

 

Oricum, mersi de sfat! a fost de ajutor!

 

Deci s-a rezolvat?

 

E vorba despre chederele care sunt pe usa de tin geamu, nu despre altceva.

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

80% a avut efect , acum sa vedem cat tine......

o sa-i mai dau niste wd40 zilele aste, poate nu a intrat bine peste tot .

 

tu ai tot probleme cu TRANCANIT? nu scartait, e o diferenta <_< cand lasi geamu in jos 1-2 cm maxim, nu mai face, din ce mi-au zis unii oameni tind sa cred ca e de la macara e un plastic acolo care in timp se duce.

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

si la mine este aceas problema .... cand las geamul in jos maxim 2 cm sunetul dispare aproape de tot , dar totusi de cand am dat cu maclavais pe unde a zis criss, se aude foarte foarte putin, insesizabil pentru alta persoana care merge in masina si nu stie de trancanit.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.