Jump to content

trancanit geamuri


Recommended Posts

scapat 100% de scartaitul ala..... am dat cu produsul asta de la sonax pe toate partile de cauciuc ale usii si caroseriei care se ating intre ele: chedere, marginea aia "pufoasa" care atinge pe streasina aia din plastic, precum si pe cauciucul unde se atinge usa din fata cu cea din spate, nci cel mai mic scart nu il mai face, poate daca reusesc fac poze exact unde am dat si cum....pana atunci dati fuga si luati asta:

codul produsului este SO499100... este facut pentru iarna, ca sa nu se lipeasca chederele dar e bun si in aceste cazuri

 

mai am 2 probleme de rezolvat da n-am avut timp:

1 a agatatorilor de la centura, dintre scaune...la vibratii ating in consola si fac un sunet al dreacu de enervant, o sa lipesc pe ele ceva din cauciuc, pe partea dinspre consola

2 manerele de deasupra usii joaca si de asemenea la "scuturaturi" mai serioase fac galagie si alea... o sa le bag un mic arculet acolo care sa le tina stranse...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poze....

..si am uitat sa precizez, WD-40 in canalele unde intra(sus) si pe unde culiseaza(pe margini) geamul!

o descriere mai precisa a sunetului din nainte, facea ca o barca de lemn pe apa, parca crapa ceva, scotea niste caraituri.....le-am pus pe silent!!! sa vedem cat tine.

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

poze....

..si am uitat sa precizez, WD-40 in canalele unde intra(sus) si pe unde culiseaza(pe margini) geamul!

o descriere mai precisa a sunetului din nainte, facea ca o barca de lemn pe apa, parca crapa ceva, scotea niste caraituri.....le-am pus pe silent!!! sa vedem cat tine.

 

pai da mai .. dar are punct de topire 45 de grade.

vara ce facem? cand sta masina in soare <_<

Link to comment
Share on other sites

poti sa intrebi aici inca 20 de ani, pana faci topicu cat "Chat Room", pana nu incerci ceva, chiar daca e temporar, n-o sa sti de unde e problema.

s-a vorbit de WD-40, l-ai incercat? s-a vorbit de Sonax, ai incercat? zici de aia de la BMW.... pai asa o sa ajungem la Untdelemn de la Bunica si tot o sa crezi ca poate Floriolu e mai bun....

incearca frate ceva si vezi daca se amelioreaza....

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

solutia perfecta e sa schimbi macaraua din cate mi-au zis cativa care au facut si au scapat de trancanit.

Lumea a inceput sa zica ca a dat cu "unsoare" pe chedere si a disparut troncanitul, dar tu ii dai inainte cu macaraua ta. Cumpara o macara daca asta te face linistit. Dar, presupunand ca e de la macara; de ce crezi ca a disparut sunetul cand s-au lubrifiat chederele? Chiar daca solutia are efect doar o zi, oare nu e clar ca nu e de la macara?

Link to comment
Share on other sites

mai ce va stresati atat?

gummi pfledge e foarte bun.

eu am folosit si o solutie de la ELF, o solutie de lubrifiere, practic merge orice lubrifiant rezistent la apa.

eu am dat de vreo 2 luni de zile si nu se mai aude nimic. in caz ca reapare scartzaitul... dau din nou. dureaza 2 minute. se da doar in partea de sus a usilor intre chederul mare (chederul de pe usa nu cel de pe masina) si usa. de acolo vine zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

mai ce va stresati atat?

gummi pfledge e foarte bun.

eu am folosit si o solutie de la ELF, o solutie de lubrifiere, practic merge orice lubrifiant rezistent la apa.

eu am dat de vreo 2 luni de zile si nu se mai aude nimic. in caz ca reapare scartzaitul... dau din nou. dureaza 2 minute. se da doar in partea de sus a usilor intre chederul mare (chederul de pe usa nu cel de pe masina) si usa. de acolo vine zgomotul.

 

cum se numeste ?

Link to comment
Share on other sites

mai ce va stresati atat?

gummi pfledge e foarte bun.

eu am folosit si o solutie de la ELF, o solutie de lubrifiere, practic merge orice lubrifiant rezistent la apa.

eu am dat de vreo 2 luni de zile si nu se mai aude nimic. in caz ca reapare scartzaitul... dau din nou. dureaza 2 minute. se da doar in partea de sus a usilor intre chederul mare (chederul de pe usa nu cel de pe masina) si usa. de acolo vine zgomotul.

 

cum se numeste ?

 

 

Spray Lubrifiant Elf pentru benzi de cauciuc sau ceva de genul asta, nu mai stiu exact. Eu l-am luat din REAL, sigur dai de el daca te duci acolo la raionul auto ca nu sunt 100 de variante.

Link to comment
Share on other sites

Pana acuma o luna de zile la mine trancanea doar geamul de la sofer , dar acuma au inceput toate sa sune , nu este un scartait de cauciuc seamana mai mult cu o vibratie sau o bataie a geamului in ceva plastic , am incercat cu un spray de la sonax gummi pfleger ( Spray protectie parti cauciuc , inclusiv chedere ) si sunetul enervant de la geamuri a disparut , partea proasta ca dupa doua zile ce a ploat afara a reaparut dar numai la geamul soferului . Totusi cred ca este o solutie provizorie si problema este ori de la chederul de la geam care sa mancat de la soare ori de la macaraua de la geam
Link to comment
Share on other sites

si eu spun ca e tot de la macara, nu mai stiu pe ce siteuri(straine) am vazut ca se plangeau de aceeasi problema si pana la urma o rezolvau reparand macaraua( are o piesa prost gandita de fabricant care cedeaza si nu mai rigidizeaza suficient geamul in cheder). la mine 5 ani de zile nu a scartait nici un geam, pana am dat intr-o groapa cu viteza si au inceput scartaielile, drept urmare nu cred ca ar putea fi altceva. am incercat aproape toate solutiile de pe piata, l-am aplicat pe chedere, pe rame, si la ora actuala mai am in portbagaj cateva tuburi diferite, rezultatul e de moment, normal. sa va uitati ca sa va convingeti ca e de la macara in felul urmator: lasati geamul cam pana la jumatate, apucati-l cu mana si miscati de el in sus, jos, inspre motor si inspre portbagaj, o sa vedeti ca aveti joc. acel joc nu e normal, cel putin la mine cat era masina mai noua nu se misca in nici un sens, acum are un joc de cativa mm poate chiar mai mare pe anumite axe
Link to comment
Share on other sites

acel plastic, daca nu e rupt defintiv se poate lipi (ceva gen poxipol combinat cu o banda adeziva pe care o infasurau in jurul cablului pe care sta piesa cu pricina).separat nu o gasesti de cumparat. problema la mine e ca nu am timp si nici locul unde sa desfac sa ma uit singur, iar toti mecanici pe care ii stiu nu vor sa faca asta in locul meu. dar eu trag speranta ca o sa-mi pun folii vara asta si atunci poate o sa am ocazia sa vad cu ochii mei piesa respectiva, atunci o sa revin pe topic si am sa povestesc ce e pe acolo. eu am ajuns un maniac cu scartaiala asta, rad si vecini cand ma vad ca iar ung chederele, din care cauza am incetat sa o mai fac(oricum nu rezolvam pt mult timp)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.