Jump to content

Cel mai bun asfalt din Romania...Exista oare ?


Recommended Posts

Brasovul e tare la drumuri, vad ca majoritatea traseelor au fost gasite in directia Brasov, sau dinspre Brasov.

 

Cum intamplarea face sa locuiesc prin zona am facut majoritatea traseelor recomandate

 

1. Brasov - Poiana Brasov-Rasnov-Brasov traseu de placere facut noaptea sau in timpul saptamanii cand nu e aglomeratie.

 

2. Brasov-Cheia-Valenii de Munte un traseu pe cinste, important e sa fie o zi cu putine tir-uri.

 

3. Brasov-Valea Bogatii(cireasa de pe tort)-Sighisoara-Tg.Mures-Cluj-Tg.Mures-Sovata-Praid-Gheorgheni(aici se termina distractia pana dupa Bicaz Chei) Bicaz Chei-Piatra Neamt(home sweet home). Traseul asta l-am facut in 2 zile cu popas la Cluj, in afara de portiunea, plina de gropi intre Gheorgheni-Bicaz drumul este frumos si atractiv.

 

4. Brasov-Sibiu (drum bun dar ma dispera limitatoarele de viteza pe montate pe ambele sensuri si indicatoarele care deja nu mai au vopsea fluorescenta) - Sebes-Deva-Arad (portiuni marcate necorespunzator si radare mereu la panda chiar si la 3:00 am)

 

5. Brasov-Tg. Secuiesc (portine cu radare ascunse pana la BC)-Oituz-Onesti-Bacau (pe Magura drumul este deplorabil :) dar peisajul e fumos)-Roman-Iasi sau Suceava. Drumul de la Roman spre Iasi e superb daca ai si norocul sa nu dai peste vre-un echipaj radar.

 

6. P.Neamt-Bacau- Adjud-Marasesti-Bucuresti calitatea asfaltului pe portiunea asta e buna dar nu sunt peisaje prea cochete.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
cine vrea doar viteza sa incerce autostrada(soarelui) nu`i chiar asa rea :lol: :)

 

poate cu vreun cayenne... cu un turism (eventual masina sport sau chiar si doar cu suspensie sport) o sa dai de multe ori cu capul in plafon (la micile 'poduri')

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Drumuri bune si fara gropi sunt - Lugoj-Timisoara un drum reabilitat recent e o placere sa mergi pe el mai ales cand nu e foarte aglomerat, atentie la radare.

 

Timisoara-Arad se merge expres un drum frumos si fara gropi.

 

Arad-Deva - e un drum aglomerat si plin de tir-uri fapt ce eclipseaza din calitatea asfaltului. In Deva atentie mare s-ar putea sa ramai fara roti, desi e proaspat rebilitat drumul are niste cratere imense pe o portiune buna de sosea.

 

Deva-Sibiu-Brasov - Drumul este ok, Sebes-ul si inca cateva localitati inainte de Sibiu au un asfalt mai "uzat" cu gropi si denivelari dar nu cu putina atentie la ele se trece usor pese acest aspect. Mai sunt si ceva denivelari datorita alunecarilor de teren pe sectorul Sebes-Sibiu cred ca vor trece ani pana le vor repara.

 

Hunedoara - Hateg - Caransebes - E un drum frumos la iesire din Hunedoara spre Hateg drumul e ingust si are o multime de serpentine peste niste dealuri, oricum peisajul si faptul ca e destul de liber te face sa incerci abilitatile sportive, ai impresia ca esti pe un fel de circuit pe anumite portiuni. Apoi pe tot parcursul drumului am observat ca este destul de curata zona, lipsesc peturile si gunoaile aruncate la marginea drumului. Se vede foarte frumos Retezatul. Calitatea drumului nu este exceptionala dar se poate circula destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

1 Brasov-Poiana-Rasnov .. ma duc acolo doar pt drum in sine :twoup:

2 Cheia-Brasov

3 Lugoj - Timisoara

4 Brasov-Sibiu

5 A1,A2 pt viteza pe alocuri

6 E85

7 Pitesti - Craiova (asfalt bun cu multe serpentine si 2 benzi sau o banda si jumatate)

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Recomand Bucuresti - Tulcea (a2 iesire catre Slobozia - Tulcea), drumul a fost refacut recent, asfaltul este foarte bun, peisajul este foarte, foarte frumos, vizibilitate exceptionala, plus un set de curbe interesante prin padure/deal, apoi serpentine si mai interesante la Saraiu.

 

Poza asta de exemplu, am facut cand am fost de Paste:

post-669-1272291609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am doua mari preferate, prima intre Timisul de jos si Brasov, noaptea cand nu e trafic, tiristii sunt destul de draguti sa faca semne cand e liber, asa ca e o placere, iar a doua e de la Intorsura Buzaului, (de acolo sunt si merg la parinti) si Barajul de la Siriu, noaptea e foarte frumos sa faci plimbari mai in viteza asa, iar ziua peisajul e foarte frumos.
Link to comment
Share on other sites

Soacra s-a retras in zona Nehoiu, asa ca iti dau dreptate. Zona este deosebit de pitoreasca, asfaltul super OK. De asemenea, s-a reabilitat si DJ102B (legatura dintre DN1A si valea Buzaului), mai putin partea buzoiana - de la Zeletin pana in DN10.
Link to comment
Share on other sites

Ce stiti despre traseul Transalpina DN 67C intre Novaci si Sebes. Eu am inteles ca a inceput asfaltarea de anul trecut.

 

Pana acum accesul se face numai cu masini OFF-Road din cate stiu traseul se spune ca ar fi la fel de spectaculos ca Transfagarasan. Daca ar fi asfaltat in totalitate accesul ar putea fii asigurat si pt. BMW-urile noastre.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.