Jump to content

Recommended Posts

acum vad si eu ca exista topicul asta...

 

 

-1 WLF pt ca mi-a vandut o bara spate de e46 "impecabila", care de fapt era un gunoi; dupa ce am platit bara 400 lei + rambursul la curier, si dupa ce i-am aratat poze cu ce mi-a trimis, ma pune sa ii pun bara la curier si sa o trimit de unde a venit, cu mentiunea ca se va rezolva situatia; evident ca dupa vreo 2 saptamani ma suna aia de la FAN sa-mi spuna ca destinatarul nu vrea sa ridice bara si am mai platit din nou un drum dus-intors pana la destinatia respectiva;

 

Confirm situatia asta, desi eu credeam ca s-a rezolvat problema si s-a trimis bara inapoi. S-a intamplat cred acum un an si ceva daca nu mai mult. Era vorba de bara mea de pe 330xi lasata impecabila la service-ul din Cluj unde mi-am pus bara de M cumparata de la Brandex. Aveam anuntul aici pe forum de vreo jumatate de an, cand am fost contactat de George. Eu i-am spus atunci ca bara este in Cluj (eu fiind in Valcea), am vorbit cu cei de la service si mi-au zis ca bara este asa cum le-am lasat-o, drept pentru care i-am rugat sa o expedieze ei prin curier. Am primit poze de la George cum ca bara era praf, ca era sparta nu stiu ce. I-am sunat pe aia la Cluj, mi-au zis ca nu e adevarat, ca bara era intacta, doar ca a stat la gramada cu alte piese si este zgariata. Am acceptat sa trimita bara inapoi si sa isi ia inapoi banii, de aici pentru mine s-a rupt firul. Nici macar nu le-am cerut vreun ban sau bara alora de la Cluj, convins ca bara era praf si banii s-au returnat. Prostia mea ca am tranzactionat ceva care nu a trecut prin mainile mele si nici nu stiu cine avea dreptate.

 

Asta ar fi topicul respectiv:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=51402&hl=

 

Dupa ce a trimis-o inapoi, chiar am scris in topicul ala ca se vinde din nou si care este starea ei actuala, convins ca bara s-a intors la Cluj.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

De la Brandex dupa 1 comanda de 650 de lei,primesc prin Fan Curier(curier la care nu poti desface pachetele),niste chinezarii care le gaseam si in bazar,trimit inapoi prin curier pe cheltuiala mea,cu inca 350 lei in plus,in sfarsit 1 singura piesa care se potriveste,un eleron M uzat,ciupit la 350 lei...Imi e sila sincer sa mai pun poze,sau sa mai dau telefon,pur si simplu fara respect...la fel si MASS,dupa ce ii explic la telefon 5 minute ce imi trebuie,ajung cu coletul la electrician,adaptoarele erau pt cu totul alta masina,din kitul respectiv 2 mufe erau rupte,nu credeam pana nu am vazut un alt kit identic cu mufele intregi.Invatatura de minte,nu se merita sa cumperi ceva ce nu vezi,amandoi au vazut oportunitatea de a vinde ceva cu defecte la pret de nou...Sa va fie de bine,daca asa intelegeti sa lucrati....

 

Cum? Ce s-a intamplat? Adaptoarele ti le-am trimis pentru E46, asa cum mi-ai specificat. Ce mufe erau rupte? ce ti-am trimis eu era nou-nout fara defect. Le-am si testat inainte. Daca ai fost nemultumit de ce nu ai dat un telefon? Frumos asa era, si iti garantez ca se rezolva problema.

 

L.E.: astept un telefon sa-mi spui ce s-a intamplat si sa vedem cum putem rezolva si remedia problema. Schimb ce este defect si nu-mi bat joc de clienti. Nu am facut-o pana acum si nici n-am de gand sa incep.

Asa este,am primit adaptoare pt E46....eu am un E39,ori astea le aveai pe stock,ori nu ai fost atent,nu am motive sa comand ceva pt E46,iar mufele...se vede clar pe ele ca lipseste o bucatica din fiecare,au fost rupte clemele de siguranta.Asa este,se poate rezolva la telefon,cu returnari de colete,cu asteptarea celorlalte,cu plata suplimentara din partea mea...am facut deja asta cu BRANDEX,si am primit tot o piesa defecta...Daca era doar pt adaptoare probabil incercam sa rezolv,intelegeam ca poate fi o greseala,dar mufe rupte?....nu are rost sa intru in polemici pt 50 de lei..cumpar unde vad marfa.Am postat doar pt alti membri care inca cred in seriozitate si cinste,nu tot ce luceste e aur.

Link to comment
Share on other sites

Asa este,am primit adaptoare pt E46....eu am un E39,ori astea le aveai pe stock,ori nu ai fost atent,nu am motive sa comand ceva pt E46,iar mufele...se vede clar pe ele ca lipseste o bucatica din fiecare,au fost rupte clemele de siguranta.Asa este,se poate rezolva la telefon,cu returnari de colete,cu asteptarea celorlalte,cu plata suplimentara din partea mea...am facut deja asta cu BRANDEX,si am primit tot o piesa defecta...Daca era doar pt adaptoare probabil incercam sa rezolv,intelegeam ca poate fi o greseala,dar mufe rupte?....nu are rost sa intru in polemici pt 50 de lei..cumpar unde vad marfa.Am postat doar pt alti membri care inca cred in seriozitate si cinste,nu tot ce luceste e aur.

 

Ce piesa defecta ai primit? Ti-am trimis prima oara ce ai cerut, nu ti-au convenit si eu am zis sa fiu de bun simt, cum am fost pana acum si au cumparat marea majoritate din colegii de pe forum de la mine si nu a fost nicio reclamatie, si acum tu dai cu mucii in fasole. Sa-ti fie rusine!

 

Iar despre colegul MAS la fel, poate a facut o greseala, oameni suntem, mai gresim, dar tu repede arunci cu noroi in noi. Inca odata, sa-ti fie rusine !!!

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

De la Brandex dupa 1 comanda de 650 de lei,primesc prin Fan Curier(curier la care nu poti desface pachetele),niste chinezarii care le gaseam si in bazar,trimit inapoi prin curier pe cheltuiala mea,cu inca 350 lei in plus,in sfarsit 1 singura piesa care se potriveste,un eleron M uzat,ciupit la 350 lei...Imi e sila sincer sa mai pun poze,sau sa mai dau telefon,pur si simplu fara respect...la fel si MASS,dupa ce ii explic la telefon 5 minute ce imi trebuie,ajung cu coletul la electrician,adaptoarele erau pt cu totul alta masina,din kitul respectiv 2 mufe erau rupte,nu credeam pana nu am vazut un alt kit identic cu mufele intregi.Invatatura de minte,nu se merita sa cumperi ceva ce nu vezi,amandoi au vazut oportunitatea de a vinde ceva cu defecte la pret de nou...Sa va fie de bine,daca asa intelegeti sa lucrati....

 

Cum? Ce s-a intamplat? Adaptoarele ti le-am trimis pentru E46, asa cum mi-ai specificat. Ce mufe erau rupte? ce ti-am trimis eu era nou-nout fara defect. Le-am si testat inainte. Daca ai fost nemultumit de ce nu ai dat un telefon? Frumos asa era, si iti garantez ca se rezolva problema.

 

L.E.: astept un telefon sa-mi spui ce s-a intamplat si sa vedem cum putem rezolva si remedia problema. Schimb ce este defect si nu-mi bat joc de clienti. Nu am facut-o pana acum si nici n-am de gand sa incep.

Asa este,am primit adaptoare pt E46....eu am un E39,ori astea le aveai pe stock,ori nu ai fost atent,nu am motive sa comand ceva pt E46,iar mufele...se vede clar pe ele ca lipseste o bucatica din fiecare,au fost rupte clemele de siguranta.Asa este,se poate rezolva la telefon,cu returnari de colete,cu asteptarea celorlalte,cu plata suplimentara din partea mea...am facut deja asta cu BRANDEX,si am primit tot o piesa defecta...Daca era doar pt adaptoare probabil incercam sa rezolv,intelegeam ca poate fi o greseala,dar mufe rupte?....nu are rost sa intru in polemici pt 50 de lei..cumpar unde vad marfa.Am postat doar pt alti membri care inca cred in seriozitate si cinste,nu tot ce luceste e aur.

 

Si atunci in loc sa dai un telefon, ai hotarat sa arunci cu pietre mai intai. Rusine.

 

Am vorbit la telefon. Un moment nu ai spus ca ai E39. (am pe stoc vreo 6 modele de adaptoare: 2 pentru E46, 2 pentru E39, pentru VW Golf, pentru Opel etc) Ai spus ca ai dat farurile cu xenon pe niste faruri cu angel-eyes. Asta se intampla in 99% din cazuri la E46 si cam toata lumea poate confirma. Cu mufele pur si simplu nu stiu ce s-a intamplat. Eu am testat kit-ul sa-l vad ca merge in regula si totul a fost OK. Daca ma sunai si-mi ziceai de problema, poate rezolvam. Gaseam eu pe cineva care venea la Bacau si-ti trimiteam prin el. Dar mai bine ai dat cu pietre, ca sa fii sigur. Urat. Foarte urat. Daca vorbeai cu mine si nu ne intelegeam, aveai tot dreptul sa faci anti-reclama, dar asa... Nici nu spui ca e vreun bai, nu anunti si dai cu pietre. Nu sunt medium si nu aveam de unde sa stiu ca e o problema si sa te ajut in consecinta. Urata atitudine

MASS,doar pt tine raspund,ca exemplu,am vb cu BRANDEX,am dat comanda de rame proiectoare pt bara M,eleron M....am primit un plastic care nu intra in nici un fel pe bara,am primit un eleron din cauciuc de 2 lei,am primit inele di aluminiu care nu stau in nici un fel pe ceasurile din bord....sincer eu stiu ca daca comanzi ceva pt bara M,si exista mai multe variante printre care chinezarii care nu au nici in clin nici in maneca cu 1 bara M(SPECIFIC ORIGINALA,cum am specificat si in comanda),e necesar si educat sa ii spui omului ce variante ai,scumpe si bune,ieftine si discrete sau de kkt nu?Nu am mai sunat si la tine pt ca deja am patit cu respectivul,care imi raspunde nonsalant ca el nu are nici o vina daca eu nu ma descurc sa montez niste rame proiectoare(cele care au fost trimise ulterior au intrat perfect,pt simplul fapt ca erau de acolo),deci daca sunam la tine aveam toate sansele sa imi raspunzi ca e de fapt vina mea,ca nu am spus ca am 39,ca mufele erau intacte si sant eu imbecil sau electricianul...Nu am sunat pt ca imi e lehamete pur si simplu,am cumparat altele,mai ales ca intre timp primisem si comanda a doua de la BRANDEX,binenteles cu rame ok dar eleron din carbon,350 lei,ciupit de se vede fibra alba foarte sexi pe carbon negru.Sant sigur ca e vina la curieri eventual,daca nu e a mea,a voastra in nici un caz.Apropos....de ce rad cei de la curierat?ne intelegem sa platesc transportul,de fapt platesc si ca sa ajunga banii la voi,care nu e chiar interesul meu nu?In final,eu am povestit ce am patit eu pt ca altii sa poata sa fie atenti,sa nu pateasca ca mine,sa caute curieri care iti permit sa deschizi pachetul sa vezi ce ai primit si daca nu corespunde marfa sa poti refuza,sa specifice clar ca platesc doar transportul nu si returul pt bani...Daca e vb de atitudinea mea,am ales sa postez pt simplul fapt ca nu e doar eroarea adaptoarelor,e pur si simplu modul de a vinde ceva ce eu nu pot demonstra clar si fara echivoc ca a fost trimis din start cu defectiuni...pachetul nu a fost sigilat,ai si probat singurel sa vezi daca sant ok,deci eu spun ca sant defecte iar tu zici ca erau ok,rezultatul? nu avem solutie,in schimb risc sa fiu jignit inca 1 data dupa ce am fost si pacalit...

Link to comment
Share on other sites

Asa este,am primit adaptoare pt E46....eu am un E39,ori astea le aveai pe stock,ori nu ai fost atent,nu am motive sa comand ceva pt E46,iar mufele...se vede clar pe ele ca lipseste o bucatica din fiecare,au fost rupte clemele de siguranta.Asa este,se poate rezolva la telefon,cu returnari de colete,cu asteptarea celorlalte,cu plata suplimentara din partea mea...am facut deja asta cu BRANDEX,si am primit tot o piesa defecta...Daca era doar pt adaptoare probabil incercam sa rezolv,intelegeam ca poate fi o greseala,dar mufe rupte?....nu are rost sa intru in polemici pt 50 de lei..cumpar unde vad marfa.Am postat doar pt alti membri care inca cred in seriozitate si cinste,nu tot ce luceste e aur.

 

Ce piesa defecta ai primit? Ti-am trimis prima oara ce ai cerut, nu ti-au convenit si eu am zis sa fiu de bun simt, cum am fost pana acum si au cumparat marea majoritate din colegii de pe forum de la mine si nu a fost nicio reclamatie, si acum tu dai cu mucii in fasole. Sa-ti fie rusine!

 

Iar despre colegul MAS la fel, poate a facut o greseala, oameni suntem, mai gresim, dar tu repede arunci cu noroi in noi. Inca odata, sa-ti fie rusine !!!

Daca eu iti cer mere tu imi trimiti mere padurete doar pt faptul ca eu nu am specificat ca nu vreau padurete?E clar,e vina mea...am cerut rame pt proiectoare bara M,eleron M,ai trimis preturile la ele,am zis ok si primesc coletul cu un cauciuc model"cheder de saviem",doua plasticuri pe care sfidez pe oricine de pe forum sa le monteze pe bara M fara modificari si sa arate discret,platesc 500 de ron la cel care reuseste...In urma discutiei telefonice imi explici ca nu e vina ta daca eu nu ma pricep sa le montez,imi faci o mare favoare sa le primesti inapoi pe cheltuiala mea,daca mai pun 350 de lei imi trimiti alt model de rame si alt model de eleron pt M,ajung in sfarsit,ramele sant cele care imi trebuiesc,in schimb in pachet gasesc un eleron ultrasexi cu o pata mare alba pe interiorul curbei,cu alte cuvinte era imposibil de lovit in pachetul trimis,se ciupea fbra eventual la exteriorul curbei sau pe colturi...binenteles e vina mea,eventual am incercat sa vad daca e din fibra,am scapat eleronul in cusca cainelui sau a fost o mare cadere de tensiune in retea si nu esti tu de vina...in final SA IMI FIE RUSINE PATRICIULE...Acum sa trecem la lucruri serioase,ai primit banii?sant ok?nu sant ciupiti,falsi,expirati?sa iti fie de bine,ai facut un "biznis",cred ca e dreptul meu sa spun mai departe si despre al meu "biznis"nu?fara sa imi vb de muci,de fasole si rusini nu?Daca e ceva neadevarat aici, mingea e la fileu....Nu scrie scuze de genul "vina ta ca nu stii ce sa comanzi",e ca si cum te duci la medic sa ii spui ce medicamente sa iti dea ca stii tu ca ala nu e bun,ala e facut pe vapor si asa mai departe...

Link to comment
Share on other sites

si acum tu dai cu mucii in fasole. Sa-ti fie rusine!

Iar despre colegul MAS la fel, poate a facut o greseala, oameni suntem, mai gresim, dar tu repede arunci cu noroi in noi. Inca odata, sa-ti fie rusine !!!

Hello, mai usurel cu sa-ti fie rusine astea.

Link to comment
Share on other sites

Daca eu iti cer mere tu imi trimiti mere padurete doar pt faptul ca eu nu am specificat ca nu vreau padurete?E clar,e vina mea...am cerut rame pt proiectoare bara M,eleron M,ai trimis preturile la ele,am zis ok si primesc coletul cu un cauciuc model"cheder de saviem",doua plasticuri pe care sfidez pe oricine de pe forum sa le monteze pe bara M fara modificari si sa arate discret,platesc 500 de ron la cel care reuseste...In urma discutiei telefonice imi explici ca nu e vina ta daca eu nu ma pricep sa le montez,imi faci o mare favoare sa le primesti inapoi pe cheltuiala mea,daca mai pun 350 de lei imi trimiti alt model de rame si alt model de eleron pt M,ajung in sfarsit,ramele sant cele care imi trebuiesc,in schimb in pachet gasesc un eleron ultrasexi cu o pata mare alba pe interiorul curbei,cu alte cuvinte era imposibil de lovit in pachetul trimis,se ciupea fbra eventual la exteriorul curbei sau pe colturi...binenteles e vina mea,eventual am incercat sa vad daca e din fibra,am scapat eleronul in cusca cainelui sau a fost o mare cadere de tensiune in retea si nu esti tu de vina...in final SA IMI FIE RUSINE PATRICIULE...Acum sa trecem la lucruri serioase,ai primit banii?sant ok?nu sant ciupiti,falsi,expirati?sa iti fie de bine,ai facut un "biznis",cred ca e dreptul meu sa spun mai departe si despre al meu "biznis"nu?fara sa imi vb de muci,de fasole si rusini nu?Daca e ceva neadevarat aici, mingea e la fileu....Nu scrie scuze de genul "vina ta ca nu stii ce sa comanzi",e ca si cum te duci la medic sa ii spui ce medicamente sa iti dea ca stii tu ca ala nu e bun,ala e facut pe vapor si asa mai departe...

 

1. Este o diferenta la ramele la proiectoare intre o bara M5 si una M-Paket. Mi-ai cerut rame la proiectoare pentru bara de M5, ti-am trimis de M5. Apoi mi-ai spus ca nu sunt bune, te-am intrebat, ai bara de M5 sau M-Paket, dupa ce am lamurit ce era de lamurit ai primit ramele de proiectoare corecte.

 

2. Ai vrut eleron de porrtbagaj de E39, ti-am zis de care am, la 150 lei din plastic cauciucat (acel cheder de care zici tu si este singurl care se gaseste la noi), de carbon la 100 EURO sau original BMW la 125 EURO. Ai zis ca vrei cheder ca e mai ieftin, cheder ai primit. Ti-am trimis de Carbon, poate era ciupit cum ai zis tu, nu l-am vazut, era in punga, puteai sa-mi spui cu un telefon.

 

Prost am fost ca ti le-am schimbat, ti-am trimis ce ai comandat.

 

si acum tu dai cu mucii in fasole. Sa-ti fie rusine!

Iar despre colegul MAS la fel, poate a facut o greseala, oameni suntem, mai gresim, dar tu repede arunci cu noroi in noi. Inca odata, sa-ti fie rusine !!!

Hello, mai usurel cu sa-ti fie rusine astea.

 

 

Dar cu reportul ala cu nick-ul transformat in reclama cum ramane?

Link to comment
Share on other sites

@edutulici: cand trimti in tara le probez pentru ca stiu ca mai sunt si defecte de fabricatie si tocmai ca sa evit inconvenientele cu transportul, le testez. Nu cred ca era problema daca ma sunai si-mi ziceai ca e un defect. Corect era sa specifici pentru ce masina vrei adaptoarele, insa daca spuneai ca a fpst o greseala si aveai nevoie pentru E39, iti trimiteam de E39 prin cineva ca sa fie totul in regula.

 

@keth: raspunsul meu l-ai primit direct pe topic la mine. Nu ai cumparat "pe neve", ai vazut clar ce iei, te-am informat cu privire la faptul ca inelele is toate 4 egale, si ti-am recomandat si unde sa montezi. Tu ai mers in alta parte. Nu e vina mea ca ala de ti le-a pus nu s-a priceput sau vrand sa-ti vanda un kit de la ei ti-a spus ca alea d ela mine nu-s ok. Si cu asta sper sa incheiem discutia aici.

MAS:nu am nici dezmembrari,nici nu sant samsar de masini,poate poti sa vezi toate posturile mele pe forum,nu am nici 1 motiv sa comand ceva pt alta masina decat 530,E39 am aflat de pe forum ca a mea e un E39,daca la telefon tu ti-ai format deja o idee despre problema,ai concluzionat ca am alta masina,E46 parca...nu e deloc vina mea,acum sincer nu imi aduc aminte daca am precizat sau nu ce tip de masina am... am raspuns deja ca nu era o problema sa trec peste si sa te sun,dar cand imi demonstreaza electricianul negru pe alb ca sant un naiv sa comand pe internet si sa astept sa vina ce imi trebuie...e greu...a plecat omul la magazin,a venit cu un kit identic cu mufele intregi,a pus una langa alta,a evidentiat clar locul unde erau acele sigurante din plastic si au ramas doar semnele din turnare,am cautat in cutia respectiva in speranta ca sant pe acolo bucatelele si e vina curierului,a trebuit sa admit ca are dreptate...SANT UN NAIV..Nu vreau nimic inapoi,cum iti spusesem deja,ma interesa kitul doar pt a monta cel original la mine si sa ii functioneze omului farurile.Sincer nu caut scuze pt naivitatea mea,am crezut ca sant pe un forum cu pasionati,cu oameni de bine care vand marfa de calitate pt BMW,de fapt sant aceleasi produse pe care le gasesti pe toate site-urile de chinezarii...E greseala mea,nici nu imi trece prin cap sa recuperez ceva,o merit ca am crezut.....Singurul scop pt care am postat e sa nu pateasca si altii ca mine,mie nu imi e greu dar pentru un tinerel care strange banut cu banut sa isi faca masina frumoasa sper sa ii fie util sfatul de a comanda numai cu un curier care da posibilitatea de a deschide si refuza pachetul...Nu am nimic personal cu tine sau celalat,am comandat de pe forum pana acum de 10000 lei(o suta de mil vechi),la cine am fost multumit am trimis pm de multumire,la cine am avut probleme,de ex bmw teile,care a garantat ca ajunge marfa sambata si a ajuns marti(probleme cu masina in Germania,scuza comuna),am inteles,nu e o tragedie sa intarzie coletul cu toate ca esti programat la montaj,asta este,oameni santem,dar ce nu imi place e lipsa de respect cu care imi trimiti o marfa cu defecte la pret de nou,asta e excrocherie de 2 lei,pur si simplu iti piere cheful de a mai crede in oameni.....

Link to comment
Share on other sites

BRANDEX:Daca iti pare rau ca ai schimbat chederul ala si plasticurile alea cu 2 rame pt proiectoare bara M5 contra sumei de 350 de lei,transport,tur,retur,banutii la nasuc fara nici 1 comision,poti sa imi trimiti inapoi chinezariile,spune cat trebuie sa dau la curier...ca sa nu fim prosti amandoi,macar tu sa fi "destept"- Eleron Carbon M5 portbagaj pt BMW E39 = 100 EURO

 

- Eleron M5 portbagaj pt BMW E39 = 150 RON,probabil aici scrie cauciuc,sau ce denumire savanta ai gasit tu la tampenia aia de pus pe lastun.Daca intradevar este diferenta intre bara originala M5,si bara originala M Paket,asta sincer nu cred ca trebuia sa o stiu eu,am specificat sa nu vii cu scuze de genul"am trimis ce ai cerut",un pasionat BMW imi explica diferenta si la forma si la pret,imi recomanda care e mai frumos,mai calitativ,mai ieftin,ma rog,avea clasa...la tine nu am gasit clasa,pt acest motiv am postat...Repet,trimite kkturile de chinezarii ca platesc tot,si transport,si comision sa iti ajunga banutii,daca te multumeste scriu si de bine aici....sa iti fie de bine.

Link to comment
Share on other sites

omule, tu chiar nu intelegi ca nu am avut vreun moment intentia sa-ti trimit marfa defecta... nu pricepi si asta e. Referitor la modelul masinii, tu chiar crezi ca stau "sa-l sap" pe fiecare client???? Daca as sta sa caut date despre fiecare utilizator, nu stiu unde am mai ajunge... Uite, fa un test... da-i senzatia unui vanzator de piese auto ca ai un model de masina, cand tu ai alta de fapt si dupa ce-ti aduce piesa spune-i c anu esti multumit pt ca nu e cea corecta. Eu mi-am recunoscut greseala ca nu am intrebat si mi se pare corect sa se sparga in capul meu treaba cu incurcatura modelului masinii. Insa la mufele alea chia rnu stiu ce sa zic... oricum, imi spuneai si-ti trimiteam imediat mufele care-ti trebuiau. si asa se evita orice scena urata

Nu stiu de ce,dar pe tine te cred ca le schimbai,nu am sunat pentru ca nu mai vreau....vb aia "daca te bagi in cocina,te mananca porcii",nu mai vreau sa aud de falsuri,de ocazii,de oportunitati,ai postat la un topic unde intrebam eu ce se poate face in cazul meu,unde am scris clar despre ce masina e vorba,eu sant nou aici,dar tu care esti vechi?si ai intervenit la postul meu cu un nr de tel sa ma ajuti,in felul asta ma ajuti?facand confuzii intre adaptoare?astea le fac eu,nu ma pricep,am ramas pe cap cu un BMW pe care trebuie sa il pun la punct...Colac peste pupaza si mufe rupte...nu am reusit sa iti gasesc scuze la amandoua greselile.

Edited by edutulici
Link to comment
Share on other sites

Repet,trimite kkturile de chinezarii ca platesc tot,si transport,si comision sa iti ajunga banutii,daca te multumeste scriu si de bine aici....sa iti fie de bine.

 

Stai linistit ca nu am nevoie de banii tai, tot ce spun este ca nu ai procedat corect. Trebuia sa suni si sa explici ce s-a intamplat.

Link to comment
Share on other sites

Repet,trimite kkturile de chinezarii ca platesc tot,si transport,si comision sa iti ajunga banutii,daca te multumeste scriu si de bine aici....sa iti fie de bine.

 

Stai linistit ca nu am nevoie de banii tai, tot ce spun este ca nu ai procedat corect. Trebuia sa suni si sa explici ce s-a intamplat.

Eu stau linistit,nu am probleme,stau pe un forum de pasionati BMW,povestesc ce am patit,primesc jigniri si reprosuri...Asta e viata,cu bune si rele.Nu inteleg ce trebuia sa fac...in prima faza am acordat credit,am gresit eu,sant un nepriceput,nu pot pune niste rame proiectoare,am gusturi dubioase in ceea ce priveste un eleron M5 la 150 de lei,il vreau de aur daca nu platina,am returnat obiectele impreuna cu alti 350 lei,plus transport dus intors,comision sa iti ajunga banii.Astept inca 2 zile,surpriza...edutule,daca nu credeai de la inceput ca faci 1 tampenie,uite dovada ai facut doua tampenii acum...ELERON CARBON 100 EURO,ciupit pe interior,urme clare pe la capete ca nu e nou,e plimbat cine stie pe unde.In aceasta faza trebuia sa te sun?Sa iti explic ce?ca am primit un eleron ciupit?Raspunsul era garantat vina mea sau a curierului,banutii erau deja la tine,stii vb aia,manerul cutitului era la tine,eu puteam doar sa mai prind lama...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce,dar pe tine te cred ca le schimbai,nu am sunat pentru ca nu mai vreau....vb aia "daca te bagi in cocina,te mananca porcii",nu mai vreau sa aud de falsuri,de ocazii,de oportunitati,ai postat la un topic unde intrebam eu ce se poate face in cazul meu,unde am scris clar despre ce masina e vorba,eu sant nou aici,dar tu care esti vechi?si ai intervenit la postul meu cu un nr de tel sa ma ajuti,in felul asta ma ajuti?facand confuzii intre adaptoare?astea le fac eu,nu ma pricep,am ramas pe cap cu un BMW pe care trebuie sa il pun la punct...Colac peste pupaza si mufe rupte...nu am reusit sa iti gasesc scuze la amandoua greselile.

 

Imi cer scuze... am fost imprastiat. nu stiu de ce, dar eram gata sa jur ca ai e46... in fine... ce ai facut cu adaptoarele? dar cu mufele?

Fara sa fie o ironie sau o gluma deplasata,am o catelusa lup de 5 luni,se joaca cu ele.La cerere fac si poze.Am acceptat scuzele,esti totusi un baiat fain daca te interesezi sa le fac retur,e un pas inainte.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca m-am simtit tare prost in fata electricianului,imi desenase ca sant un mare naiv sa cumpar pe net si sa sper sa fie si marfa buna,si pret bun.Am o relatie buna cu tot ce inseamna intretinere la masini,e prima masina la care cumpar eu piese,o copilarie,pana acum doar sunam sa vina sa ia masina si sa o aduca inapoi,acum ma trezisem eu destept sa vin cu piese,cu modificari,cu noutati..Sincer cred ca se putea rezolva daca te sunam,dar eu deja facusem pe importantul ca le aduc eu,ca se potrivesc,ca am un "pont" pe un club BMW..Am inghitit lectia fara sa mai caut rezolvari si scuze,sper ca intelegi si atitudinea mea,2 greseli sant mai greu de inteles decat 1 singura
Link to comment
Share on other sites

@edutulici, nu stiu cum se face, dar ori esti cel mai ghinionist de pe forum ori a fost o conjunctura nefericita...

 

oricum, la comenzile pe net exista un risc intotdeauna...

cei doi vanzatori nu au review-uri negative, ci dimpotriva doar recomandari pozitive, asa ca ar fi trebuit sa gestionezi altfel situatia: trebuia sa ii suni si sa le spui nemultumirile tale...

 

oriunde se pot intampla erori, dar majoritatea se rezolva amiabil... tu vad ca ai trecut direct la reclamatii... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu a reclamat, doar a povestit ce a patit.

De ce sa mai fie nevoie de telefoane cand putea sa iasa din prima? Oricum, de obicei degeaba mai suni, ramai cu teapa, vanzatorul se spala pe maini, tot pe cumparator il scoate vinovat.

Dar vorba aceea : traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :twoup: .

 

Oricum discutia a fost utila, unele raspunsuri primite sunt destul de edificatoare.

Link to comment
Share on other sites

@edutulici, nu stiu cum se face, dar ori esti cel mai ghinionist de pe forum ori a fost o conjunctura nefericita...

 

oricum, la comenzile pe net exista un risc intotdeauna...

cei doi vanzatori nu au review-uri negative, ci dimpotriva doar recomandari pozitive, asa ca ar fi trebuit sa gestionezi altfel situatia: trebuia sa ii suni si sa le spui nemultumirile tale...

 

oriunde se pot intampla erori, dar majoritatea se rezolva amiabil... tu vad ca ai trecut direct la reclamatii... :twoup:

Pai am tot citit pe la vanzari,am primit recomandari de cateva ori,am evitat,am cumpanit,am facut comezi unde am crezut eu ca sant seriosi,unde a fost ok,am trimis pm de multumire,unde au fost probleme de inteles,am inteles,unde a fost doar o prosteala de 2 lei,am crezut ca aici e locul unde pot sa ajut pe altii sa nu aiba surprize...am gresit?Acest topic nu e cel indicat pt cei nemultumiti de alti useri?Daca au recomadari pozitive si am patit ce am relatat aici,ce ne facem cu cei care au review-uri negative?De fapt imi recomanzi sa imi rezolv treburile pe telefon si aici sa scriu de bine?Eu credeam ca e o comunitate aici,ca nu sant lucruri ascunse,lucruri care nu se spun,e un club sau un site care traieste din vanzari?Imi permit sa scriu"un sut in fund e un pas inainte",sper ca se intelege ca nu vreau sa fac rau,vreau doar sa inteleg daca e o comunitate sau doar un site publicitar.

Link to comment
Share on other sites

ideea era sa cumper ceva ce vezi cu ochii tai... cand cumperi de pe net, exista si riscul sa iti iei teapa, mai mult sau mai putin cu intentie...

 

asta vroiam sa spun !

 

plus ca la unele "inventii" si upgrade-uri, sincer cand le faci, macar te asiguri ca stii ceea ce cauti...

Link to comment
Share on other sites

Oarecum off-topic, credca si vanzatorii de angeleyes au o oarecare parte de vina. Ori ei nu inteleg comanda ceruta, ori cumparatorul nu stie ce vrea insa am patit de multe ori sa nu se potriveasca la montaj. Si nu ma refer aici la lufturi de 1-2 mm ci la multi cm. Unul dintre patiti e Rhaziel de pe forum.

Ca vanzator trebuie sa-l intrebi pe om ce model de masina, ce an fabricatie, etc. Poate ca, cumparatorul nu stie, el stie doar ca are un seria 3.

Insa unii vanzatori is si cam banditi. Userul baubau a cumparat de la cineva din B un set de inele cromate pt. cluster. Am vrut sa le pun si practic nu s-au potrivit de nici un fel. L-a sunat pe vanzator si acesta a omis sa-i spuna ca defapt mai trebuiau putin ajustate cu cutter-ul.

 

Si on-topic, un plus mare cat China pt. userul AR-79-DOC

Link to comment
Share on other sites

Oarecum off-topic, credca si vanzatorii de angeleyes au o oarecare parte de vina. Ori ei nu inteleg comanda ceruta, ori cumparatorul nu stie ce vrea insa am patit de multe ori sa nu se potriveasca la montaj. Si nu ma refer aici la lufturi de 1-2 mm ci la multi cm. Unul dintre patiti e Rhaziel de pe forum.

Ca vanzator trebuie sa-l intrebi pe om ce model de masina, ce an fabricatie, etc. Poate ca, cumparatorul nu stie, el stie doar ca are un seria 3.

Insa unii vanzatori is si cam banditi. Userul baubau a cumparat de la cineva din B un set de inele cromate pt. cluster. Am vrut sa le pun si practic nu s-au potrivit de nici un fel. L-a sunat pe vanzator si acesta a omis sa-i spuna ca defapt mai trebuiau putin ajustate cu cutter-ul.

 

Si on-topic, un plus mare cat China pt. userul AR-79-DOC

Exact asta e ideea,un vanzator de piese care are clasa si experienta,si vrea sa aiba o afacere pe termen lung,isi da interesul sa sfatuiasca clientul,sa il indrume,sa selecteze doar piese si accesorii de calitate la un pret cat mai bun.Inele din aluminiu pe care le are BRANDEX si pe care le-am cumparat si eu,nu stau in ceasuri sub nici 1 forma...eu destept si citit pe forum,ca doar un clik,ca se potrivesc la fix,in general nu am citit ca pot sa aiba si probleme,ma duc frumos la electrician,il oblig aproape sa dea bordul jos,ca il desfac eu,ca stiu eu,ca am citit pe forum...Surpriza,inelele nu stateau acolo deloc.Zic;sant eu mai ghinionist,am alte ceasuri cine stie...Imi vine ideea geniala,fara sa mai cer sfaturi,sa pun un pic de superglue si gata,rezolvata treaba...Va imaginati restul..Cine e vanzator pe forum are deja recomandari,mergi pe incredere,e PROBMW...cine nu e.....avem acest topic sper,nu doar pt a repara o nedreptate ci si pt a preveni o alta nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.