Jump to content

Recommended Posts

Crezi ca eram asa fraier sa nu ii dau telefon? :twoup: A refuzat, in repetate randuri sa si-l dezvaluie.

 

 

hornetb: Nu ii contest cunostiintele tehnice, dar intre a stii ce zici si a respecta ce zici, este cale lunga.

 

 

Acum sincer , pai daca vezi ca a zis o saptamana si au trecut 3 si tu tot mai sperai ca o sa ti le cumpere e si vina ta,plus ca mai aveai baieti interesati de produs.

Acum ca el a fost neserios,asta e alta treaba.

Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu a reclamat, doar a povestit ce a patit.

De ce sa mai fie nevoie de telefoane cand putea sa iasa din prima? Oricum, de obicei degeaba mai suni, ramai cu teapa, vanzatorul se spala pe maini, tot pe cumparator il scoate vinovat.

Dar vorba aceea : traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :twoup: .

 

Oricum discutia a fost utila, unele raspunsuri primite sunt destul de edificatoare.

 

+1

 

Nu vĂŁd nimic rĂŁu din a relata experienĂža sa din punctul sĂŁu de vedere.

 

Pe banii tĂŁi ai ĂŽntotdeauna dreptate Âşi ai dreptul la replicĂŁ, nu dai banii Âşi dupĂŁ trebuie sĂŁ Ăžii ciocul mic sĂŁ nu te umpli de ruÂşine.

Link to comment
Share on other sites

Bre' xxl, da' esti cam nevros azi

cand se fac insinuari de genul celor de mai sus, nu imi place... aici nu sunt permise atacurile la persoana... daca are de combatut o idee, e binevenit...

 

daca nu, ori are cojones sa spuna ce are de spus, ori nu... in alta situatie militienismele parca ii erau convenabile, nu ?!

 

ce are scula cu prefectura ? :)

 

:twoup:

cu alte cuvinte: PLEASE, BACK ON TOPIC!

 

Ti se pare normal sa sugerezi ca o reclamatie, la calitatea serviciilor unor useri, este inutila, sau ma rog, ca nu-si are rostul pe un astfel de topic ?

Oricine isi poate da seama ca esti deranjat de posturile impotriva userului Brandex .(Repet, nu am nimic cu Brandex, din contra am "colaborat" extraordinar de bine)

De asemenea, intr-o discutie mai veche, oarecum in contradictie cu userul ClaudiuBWR, ai sters niste posturi, de-ale mele si nu numai, ce nu ii "conveneau" lui Claudiu, si care nu prea ii faceau reclama...

Probabil ai uitat, sau in fine, prea putin ma intereseaza... dar faptul ca unii useri sponsorizeaza niste actiuni de-ale tale in numele bmwclub.ro (actiuni laudabile de altfel), nu trebuie sa fie un motiv sa le iei apararea...cel putin asa lasi sa se vada...

Alta data, pe un topic de-al lui Grozadan de cumparari piese SH, tot se insista pe ideea de a posta pretul de vanzare al produsului repsectiv, daca nu userul respectiv va primi suspend...deci nu se permiteau exprimarile de genul"Am si eu piesa X , cat oferi ...".La un momentdat, posteaza si un moderator, nimeni nu s-a sesizat cu suspend sau alte chestii....

E vorba de impartialitate, pana la urma...

Sau asa cum te-ai exprimat mai sus, de c0aie....

 

Poti sa-mi dai suspend, poti sa-mi dai ban, nu am nicio problema cu asta, dar sa fie conform regulamentului... :)

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca eram asa fraier sa nu ii dau telefon? :twoup: A refuzat, in repetate randuri sa si-l dezvaluie.

 

 

hornetb: Nu ii contest cunostiintele tehnice, dar intre a stii ce zici si a respecta ce zici, este cale lunga.

 

Aici ai dreptate, n-am de unde sa stiu...eu am zis doar ca omu` se pricepe si stie ce zice, din punct de vedere tehnic...acum ca-i de cuvant sau nu, nu mai stiu :)

Link to comment
Share on other sites

unii dintre noi, zici ca-s in perioda "irascibila" (asa cum scria un coleg mai sus) .

 

in fine, eu nu ma apuc sa-i port pica lui alex maniacu 91 pt asta, poate e mai nerabdator de felul lui, dar normal era sa astepte sa vorbim, nu de alta dar de cand discutam de jantele astea, ele se afla la vanzare in alta parte si au fost ridicate fara pb la vanzare, iar eu nu mi-am permis sa-i zic omului ca daca a vb cu mine sa blocheze postarea lor acolo...cu titlu informativ , nu s-au vandut...

 

starea lor e cam degradata, nu din vina lui alex, sincer mie de asta imi placeau pt ca as fi vrut sa fac pe baza lor un tutorial despre reconditionat jante. mai am un set in stare noua , 90% la fel cu astea, deci nu se pune pb ca nu mi-ar place modelul, nu l-am contactat ca sa il incurc.

 

in ceeace priveste vanzarea efectiva, am discutat pe indelete si el stie si a fost de acord ca un alt coleg de forum care vrea sa ia ceva de la mine tot de aceeasi suma, tot din buc ca si alex, sa se duca la el, ii da cash-ul, ia jantele, vine sa se vada cu mine si fac eu schimbul cu el, toti 3 multumiti si cu trb rezolvata. din diverse motive p care nu-mi permit sa le comentez eu, colegul care trebuia sa se vada cu alex, a intarziat cateva zile sa ma anute ca poate sa se vada cu el. d asta am intarziat pt ca am vrut sa-l sun si sa-l intreb. nu raspunde. poate are trb, poate doarme, trb lui, totusi e duminica.

 

pole, "sa ajuns bre semintili" ?

Link to comment
Share on other sites

O singura adaugare am la "ele se afla la vanzare in alta parte si au fost ridicate fara pb la vanzare".

 

Primul mesaj pe care mi l-ai dat ca vrei jantele a fost trimis pe 30 septembrie, iar anuntul respectiv a fost pus pe 4 noiembrie ( in urma unei perioade in care tu nu ai mai dat nici un raspuns). Deci cade faza "de cand discutam de jantele astea, ele se afla la vanzare in alta parte ". Se poate verifica asta pe site-ul respectiv. Iar despre starea lor nu poti spune ca nu ti-am zis exact ( si ti-am facut si poze) ca sa vezi exact ce si cum si ai fost de acord.

Legat de faza cu deranjatul: De o saptamana si 4 zile de cand trebuia sa vina baiatul respectiv aveai timp suficient sa ma "deranjezi" (desi stii ca nu era cazul de un asemenea sentiment din partea mea) macar cu un mesaj pe forum, nu cu pretentia unui telefon. A nu se intelege ca iti port pica sau ceva, doar ca a fost un timp indelungat in care am fost nerabdator.

 

 

L.E: Mint, faza cu baiatul respectiv se intampla pe 6 noiembrie conform ultimului mesaj de la tine, deci doua saptamani de atunci.

 

Eu mi-am expus parerea si fata de ceilalti membri, fiindca am considerat ca este utila. Fiecare acum percuteaza cum doreste aceasta informatie.

Link to comment
Share on other sites

fara sa ajungem sa escaladam o discutie banala, unde am zis eu ceva de " deranjat " cu telefonul m-am referit ca l-am sunat pe celalalt coleg, nu pe tine, el nu raspunde. tie ti-am cerut doar permisiunea sa-i dau lui nr tau de tel ca sa va puneti de acord cu modalitatera de a va intalni.

 

 

"Eu mi-am expus parerea si fata de ceilalti membri, fiindca am considerat ca este utila " = fata de asta o sa-ti spun opinia mea, (chiar nu ma supar daca cine are chef sa citeasca o sa si-o supuna si pe a lui); daca faci o afacere cu altcineva, atat timp cat persona respectiva nu te prejudiciaza ,(nici nu-ti spune clar ca abandoneaza intelegerea initiala) nu te apuci sa-ti speli rufele in public, suntem barbati, nu mahalagioaice la napoli sa tipam una la alta.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

daca faci o afacere cu altcineva, atat timp cat persona respectiva nu te prejudiciaza ,(nici nu-ti spune clar ca abandoneaza intelegerea initiala) nu te apuci sa-ti speli rufele in public

Cu alte cuvinte, trebuia sa mai astept putin, ca o rezolvam noi . Imi pare rau, dar consider ca a trecut suficient timp (2 luni). Spunea cineva ca a fost si vina mea, sunt total de acord, sunt si eu partial vinovat de aceasta situatie.

 

Poate de vina au fost si imprejurarile, dar personal mi-am format deja o parere in tot acest timp. Eu unul am incheiat aici si consider ca toata aceasta discutie nu face parte din categoria "spalarea rufelor in public" ci se incadreaza perfect ideii topicului, de a informa asupra altor membrii.

 

 

O seara placuta.

Link to comment
Share on other sites

Din experienĂža mea, n-are nici un rost sĂŁ aÂştepĂži ca cineva sĂŁ-Ăži cumpere produsul.

 

DacĂŁ persoana respectivĂŁ nu vrea sĂŁ facĂŁ tranzacĂžia ĂŽn cel mai scurt timp, cel mai bine este sĂŁ vinzi produsul primului cumpĂŁrĂŁtor care apare, pe principiul primul venit, primul servit.

 

Rezervarea unui produs trebuie sĂŁ se facĂŁ pe bani nu pe vorbe.

DacĂŁ vrei sĂŁ cumperi un bun Âşi n-ai toĂži banii atunci, laÂşi ĂŽn semn niÂşte bani, laÂşi o garanĂžie, nu merge pe vorbe sau pe ĂŽncredere.

Link to comment
Share on other sites

Din experienţa mea, n-are nici un rost să aştepţi ca cineva să-ţi cumpere produsul.

Am aplicat de foarte multe ori metoda asta cu succes, cazul de fata fiind primul care nu a reusit. Dar in toate cazurile, datele problemei au fost expuse clar inca de la inceput si fiecare a stiu exact ce urma sa se intample.

Si prefer ca atunci cand vorbesc ceva, asa sa ramana, nu mi se pare corect ca jucatorii sa schimbe regulile in timpul jocului. Sunt multi baieti pe forum ( si nu numai aici) care pot confirma asta.

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ persoana respectivĂŁ nu vrea sĂŁ facĂŁ tranzacĂžia ĂŽn cel mai scurt timp, cel mai bine este sĂŁ vinzi produsul primului cumpĂŁrĂŁtor care apare, pe principiul primul venit, primul servit.

 

Sa fiu al naiba,sunt si eu de acord odata cu ceea ce spui,nu credeam ca se ajunge in punctul asta.

 

Hi5

 

http://img51.imageshack.us/img51/6131/hi5cf.jpg

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Am aplicat de foarte multe ori metoda asta cu succes, cazul de fata fiind primul care nu a reusit. Dar in toate cazurile, datele problemei au fost expuse clar inca de la inceput si fiecare a stiu exact ce urma sa se intample.

Si prefer ca atunci cand vorbesc ceva, asa sa ramana, nu mi se pare corect ca jucatorii sa schimbe regulile in timpul jocului. Sunt multi baieti pe forum ( si nu numai aici) care pot confirma asta.

Mie nu mi se pare o idee bună.

 

Poate fi motivul stricării unei prietenii sau ajungerea ĂŽntr-o situaţie tensionată.

 

Ori vorbim cu banii ĂŽn buzunar ori nu mai vorbim, nu facem opere de caritate.

 

Să-ţi dau un exemplu, o tranzactie făcută de mine pe forum, pe vremea aia eram mai prost, mai naiv.

 

Am vândut un produs unui utilizator (nu spun care, greşeala a fost a mea, nu doresc să răscolesc trecutul).

 

Prima dată ne-am văzut ca să vadă produsul, fără să aibă banii la el, ceea ce acum n-aş mai face pentru că este o pierdere de vreme inutilă.

Ce rost are să vezi un lucru dacă nu ai banii să-l şi cumperi?

La magazin te duci să probezi un tricou, iar când te ĂŽntreabă dacă ĂŽl iei, răspunzi că e tare rau dar acum n-ai banii la tine? :twoup:

 

Revenind...

După vreo lună şi ceva, poate mai mult, ne-am ĂŽntâlnit să-l deşi am primit şi alte oferte.

I l-am vândut, iar după câteva zile a ĂŽnceput să se plângă că produsul nu e ĂŽn cea mai bună stare, ĂŽnsă pe maşina mea produsul funcţiona fără probleme.

Am ales să-i mai dau ĂŽncă vreun milion pentru rectificarea problemei apărute, mă rog ideea nu este de a arunca cu noroi pe cineva, ĂŽnsă nu trebuie procedat astfel.

 

Cel mai corect este să vezi produsul.

Dacă-ţi place ĂŽl şi cumperi, iar dacă n-ai banii stai ĂŽn banca ta până când ai banii şi intenţionezi să-l cumperi.

 

Iar dacă produsul cumpărat are vreun defect, normal este să-l semnalezi cât mai curând, nu după o vreme.

 

Ca să evit un scandal urât, am preferat să mai dau nişte bani, aşa am rezolvat problema civilizat, ĂŽnsă dacă eram deştept din start, vindeam altcuiva produsul şi scăpam de probleme.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
La magazin te duci sã probezi un tricou, iar când te Întreabã dacã Îl iei, rãspunzi cã e tare rau dar acum n-ai banii la tine? :twoup:

 

Diferenta este ca la magazin, tricoul ala este nou si de cele mai multe ori, spre 100%, ti se permite sa il returnezi in cazul in care exista un defect pe care nu l-ai observat pe loc.

 

La SH-uri, mai intra in ecuatie si un fel de gentlemen's agreement.

Link to comment
Share on other sites

E adevărat, ĂŽnsă gentlemenii ăştia sunt cam rari.

 

Cu oamenii trebuie să te porţi ĂŽn funcţie de natura lor.

 

Dacă te porţi ca un gentleman cu un bagabont, o să-ţi cam dea perversa de pe Târgul Ocna tocmai când nu te aştepţi. :twoup:

 

Sa fiu al naiba,sunt si eu de acord odata cu ceea ce spui,nu credeam ca se ajunge in punctul asta.

 

Hi5

 

Ce bine o zici, tipule, eşti tare ĂŽndemânatic. :)

 

P.S: Nu-mi dau cu părerea despre ĂŽntâmplarea dintre brownshark şi alex_maniacu_91 pentru că n-am de unde să ştiu exact cum stau lucrurile, eu vorbesc la modul cel mai general posibil.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Da, bine, ai dreptate :twoup: insa eu ma referam la ceva care chiar se practica in "biznis":

 

A gentlemen's agreement, or less frequently gentleman's agreement, is an informal agreement between two or more parties. It may be written, oral, or simply understood as part of an unspoken agreement by convention or through mutually beneficial etiquette. The essence of a gentlemen's agreement is that it relies upon the honor of the parties for its fulfillment, rather than being in any way enforceable. It is, therefore, distinct from a legal agreement or contract, which can be enforced if necessary.

 

Cam asta inseamna, in parte si o tranzactie cu sh-uri...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

@Pole: Ştiu ce ĂŽnseamnă, ĂŽnsă poate fi folosit ĂŽntre oameni care au cuvânt.

 

Din experienţa mea, oamenii care au cuvânt sunt foarte rari, majoritatea oamenilor fiind nişte târfe din multe puncte de vedere, printre care şi acesta.

 

Un bărbat adevărat are cuvânt, demnitate, onoare. Lucruri destul de rare.

 

 

Cum ar fi să vin să văd Cayenne-ul pe care-l vinzi, să mă plimb puţin cu el, deci practic să-ţi răpesc cel puţin 30 de minute din timp, iar apoi să-ţi zic că e marfă rău maşina, ĂŽnsă o să-mi permit unul abia peste 3-4 ani şi că dacă-l mai ai atunci, te deranjez atunci cu un telefon. :)

 

Mă rog, situaţia pe care am exemplificat-o e un pic exagerată, ĂŽnsă nu cu mult. :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

cefi - cand o sa poti spune tu ca te-am evitat pe tine, atunci sa ma faci neserios.

situatia in sine inteleg ca-l deranjeaza si p alex ca si p mine pt ca tine ceva ce nu-i mai trebuie, nici mie nu-mi mai trb ce o sa ia cel de-al 3 lea in schimbul asta, daca o sa ia, dar nu cred ca muream vreunul daca mai aveam cva rabdare, oricum daca-i punea cineva cash-ul in mana jantele plecau instant.

sincer cred ca am scris cu totii mult mai mult decat face tranzactia.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
@Pole: ªtiu ce Înseamnã, Însã poate fi folosit Între oameni care au cuvânt.

 

Din experienÞa mea, oamenii care au cuvânt sunt foarte rari, majoritatea oamenilor fiind niºte târfe din multe puncte de vedere, printre care ºi acesta.

 

Un bãrbat adevãrat are cuvânt, demnitate, onoare. Lucruri destul de rare.

 

Asa este, insa asa se face diferenta intre un om de business si un bisnitar. Se filtreza repede astfel, astia din ultima categorie sa stii.

 

Mai e vorba aia "nu ai o a doua sansa ca sa faci o prima impresie". De retinut :twoup:

 

Ma rog, depinde ce vrei de la viata si ce vrei sa lasi in urma.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Ăn orice caz, oamenii serioÂşi sunt rari, cel puĂžin aÂşa percep eu viaĂža.

 

Perfect adevarat si in acceptiunea mea.

 

@Pole, salesman adevarat sau businessman nu esti cand vinzi niste jante sh si nici buyer veritabil nu te poti considera cand cumperi niste angeleyes-uri :twoup: ,asta e bisnita curata,asta e termenul.

 

Poti sa vinzi si 4 suruburi, reputatia nu tine de ceea ce vinzi, ci de cum si cat de corect o faci. Pentru ca mai tarziu, poate vrei sa vinzi 1000 de suruburi si reputatia iti sufla in ceafa...

 

Asa privesc eu lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.