Jump to content

BMW E60 535D adusa din noiembrie 2008 (stiu sunt un norocos)


Vampiroiul535

Recommended Posts

Bine sa zicem ca www.carfolio.com nu e chiar atat de exact.

Si de ce as avea mai multa incredere in tine decat in carfolio.com?

Poti sa vii cu niste site-uri cu informatii mai precise. Pana atunci... 6.9s si 6.5s.

 

Nici pentru mine masina nu e un etalon. Prefer benzina.

Oricum ambele masini sunt frumoase. :)

Sa le stapaniti sanatosi si fara incidente !!!

Edited by ciprycus
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si de ce as avea mai multa incredere in tine decat in carfolio.com?

Poti sa vii cu niste site-uri cu informatii mai precise. Pana atunci... 6.9s si 6.5s.

 

Pentru ca eu chiar am masina aia in timp ce ei au copiat datele de pe alte site-uri.

Masina mea este E39 535i prefacelift cu motorul cu Dublu VANOS si 245 cp, nu cel de 231 cp si doar VANOS.

Daca te vei uita pe carfolio, masina mea nici nu exista acolo.

Au doar varianta prefacelift cu 231 cp si varianta facelift cu acelasi motor pe care-l am eu dar mai grea cu vreo 200 kg.

 

Oricum ambele masini sunt frumoase. :)

Sa le stapaniti sanatosi si fara incidente !!!

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Am gasit masina ta. Din pacate nu am gasit si cat face de la 0-100 km/h. Si ca sa fiu si mai nesuferit e mai usoara doar cu vreo 100 kg (ai uitat sa-mparti la 2 :) ). Deci putem spune ca un 6.8s e acceptabil.

Cat despre E60 uite inca un site care confirma cele 6.5s pana la suta.

http://www.globalcar.com/datasheet/BMW/2004_BMW_535d.htm

Link to comment
Share on other sites

Carfolio vad ca da pentru 535d (2007) 0-100km/h = 6,4 s, iar pentru 535i (2009) 0-100 km/h = 6,3 s.....nu are rost sa-l incadram pe 535d la masini sportive sau ceva de genul asta....nu e etalon, dar nici 535i nu e "mult" mai rapid...sau nu pare, din datele astea...

 

Ce-i drept, Vampiroiul le zice de parca si-a luat cea mai tare jucarie electronica si restul se joaca cu trenulete de lemn...:))

 

Vampiroiule, stai lin ca or trece pe langa tine niste M5, 63 sau 65 AMG-uri, de o sa zici ca mergi cu spatele....

Edited by Dizlpower
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit masina ta. Din pacate nu am gasit si cat face de la 0-100 km/h. Si ca sa fiu si mai nesuferit e mai usoara doar cu vreo 100 kg (ai uitat sa-mparti la 2 :lol: ). Deci putem spune ca un 6.8s e acceptabil.

Cat despre E60 uite inca un site care confirma cele 6.5s pana la suta.

http://www.globalcar.com/datasheet/BMW/2004_BMW_535d.htm

 

Eu am 1574 kg in talon.

E39 535iA facelift: 1730 kg http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=104104

 

O diferenta de 156 kg. :)

Link to comment
Share on other sites

Carfolio vad ca da pentru 535d (2007) 0-100km/h = 6,4 s, iar pentru 535i (2009) 0-100 km/h = 6,3 s.....nu are rost sa-l incadram pe 535d la masini sportive sau ceva de genul asta....nu e etalon, dar nici 535i nu e "mult" mai rapid...sau nu pare, din datele astea...

 

Ce-i drept, Vampiroiul le zice de parca si-a luat cea mai tare jucarie electronica si restul se joaca cu trenulete de lemn...:))

 

Vampiroiule, stai lin ca or trece pe langa tine niste M5, 63 sau 65 AMG-uri, de o sa zici ca mergi cu spatele....

Trece de el chiar si cu motorul softat o pisica batrana pe nume m3 e36 :lol:, nu numai masini de +400 de cai.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O diferenta de 156 kg. :)

 

Asa la pe la mijloc (100 +200)/2 :lol:.

 

 

Acum vad ca a ta e automata. Pai asa mai adaugam cel putin 0.3s (si sunt ingaduitor) la timp.

 

2002 535i 244.3 PS (241.0 bhp)

1685 kg

0-100 km/h 6.90 s

 

2002 535iA 244.3 PS (241.0 bhp)

1730 kg

0-100 km/h 7.60 s

 

1996 535i 238.3 PS (235.0 bhp)

1588 kg

0-60 mph 6.60 s (96 km/h)

 

Varianta ta 1998 535iA 244.3 PS (241.0 bhp)

1574 kg

0-100 km/h 6.8 s

Cu masa si acceleratia date de tine(nu le-am putut verifica nicaieri).

 

Uitandu-ma la datele astea prin comparatie, nu prea se justifica cele 6.8s (in primul rand din cauza cutiei automate). Apropo cu ce ai facut masuratoarea ?

Edited by ciprycus
Link to comment
Share on other sites

Gata ti-am gasit masina.

 

Model 535i

Production 1996–2003 (deci pre-facelift)

Engine type V8 32V

Displacement (cc) 3498

Bore/Stroke (mm) 84/78.9

Comp. ratio 1:10.0

Fuel system Multiport fuel injection

Power 180 kW (245 PS; 241 bhp) @ 5800 (motorul tau)

Torque 345 Nˇm (254 ftˇlbf) @ 3800

0-100 km/h (s) 7.4 (aut) (cutie automata)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_..._specifications

 

LE: 7.4s pare mai aproape de de adevar.

Edited by ciprycus
Link to comment
Share on other sites

Gata ti-am gasit masina.

 

Model 535i

Production 1996–2003 (deci pre-facelift)

Engine type V8 32V

Displacement (cc) 3498

Bore/Stroke (mm) 84/78.9

Comp. ratio 1:10.0

Fuel system Multiport fuel injection

Power 180 kW (245 PS; 241 bhp) @ 5800 (motorul tau)

Torque 345 Nˇm (254 ftˇlbf) @ 3800

0-100 km/h (s) 7.4 (aut) (cutie automata)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_..._specifications

 

LE: 7.4s pare mai aproape de de adevar.

 

Ti-ai irosit destul de mult timp ca sa cauti niste date eronate. :)

A mea face suta in 6.8-7 secunde, cred ca stiu mai bine decat unii care au postat niste date pe internet.

Am cronometrat-o cu ajutorul cronometrului din MID.

 

Prefacelift-ul s-a fabricat intre 1996 si 2001, iar intre 2001 si 2003 s-a fabricat varianta facelift.

 

Daca mai ai ceva de adaugat, da-mi pm sau scrie pe topicul de prezentare al masinii mele, aici suntem offtopic.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca mai face masina ta suta in 6.8... poate facea odata :lol: anii isi spun cuvantu

nu pune in aceiasi oala toate masinile mai vechi, poate ca sunt unele care nu mai scot timpii dati de fabricant dar asta nu inseamna ca sunt toate la fel :)

 

 

ps: @vampiroiu 535 , cat consuma masina? afara/ oras in diferite stiluri de mers.... un minim maxim asa

afara am facut Bucuresti - Antalya, consum 9% mers semisportiv, in oras sub 14% nu scot, am forjat-o pe Cheia pe serpentine mers supersportiv 13%

oricum daca iti iei masina de peste 200 "cai frumosi" nu prea mai conteaza consumul! altfel iei un Polo Blue Motionn

 

Bine sa zicem ca www.carfolio.com nu e chiar atat de exact.

Si de ce as avea mai multa incredere in tine decat in carfolio.com?

Poti sa vii cu niste site-uri cu informatii mai precise. Pana atunci... 6.9s si 6.5s.

 

Nici pentru mine masina nu e un etalon. Prefer benzina.

Oricum ambele masini sunt frumoase. :lol:

Sa le stapaniti sanatosi si fara incidente !!!

Prefer motorina, e polivalenta.

 

Carfolio vad ca da pentru 535d (2007) 0-100km/h = 6,4 s, iar pentru 535i (2009) 0-100 km/h = 6,3 s.....nu are rost sa-l incadram pe 535d la masini sportive sau ceva de genul asta....nu e etalon, dar nici 535i nu e "mult" mai rapid...sau nu pare, din datele astea...

 

Ce-i drept, Vampiroiul le zice de parca si-a luat cea mai tare jucarie electronica si restul se joaca cu trenulete de lemn...:))

 

Vampiroiule, stai lin ca or trece pe langa tine niste M5, 63 sau 65 AMG-uri, de o sa zici ca mergi cu spatele....

nu stiu unde am zis asta, cred ca te inseli. Oricum, nu cred ca e cineva pe forumul asta nebun la cap sa creada ca face cu dizelu M5, 65AMG...

 

Frumoasa masina, dar stai sa cada ceva la ea, ansamblu fata e de m5, ca atare platesti m5, 2 turbine si altele. Bafta si fara evenimente.

Sa dea domnu! Mersi la fel!

 

Si ca sa lamurim disputa cu Ciupanezu, Cel putin pt E60-ul meu:

standard: 0-100=6.4 sec

cip: 0-100=6,1 sau 5,9 sec depinde cat vrei sa risti

Datele sunt luate de la AC Snitel: :D

http://www.ac-schnitzer.de/fileadmin/media...nes_E60_E61.pdf

Link to comment
Share on other sites

aaa.. pey vorbim de masina resoftata deci... :)

 

 

nu cred ca masina lui e resoftata, cred doar ca a dat un exemplu de performante la care masina poate ajunge.

Exact! Nu am de ce sa ma risc sa o resoftez.... oricum daca as face asta as face numai in germania. La Hamman costa 1100 EUR. Dar pentru ce???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ma indoiesc ca mai face masina ta suta in 6.8... poate facea odata :lol: anii isi spun cuvantu

nu pune in aceiasi oala toate masinile mai vechi, poate ca sunt unele care nu mai scot timpii dati de fabricant dar asta nu inseamna ca sunt toate la fel :)

 

 

ps: @vampiroiu 535 , cat consuma masina? afara/ oras in diferite stiluri de mers.... un minim maxim asa

afara am facut Bucuresti - Antalya, consum 9% mers semisportiv, in oras sub 14% nu scot, am forjat-o pe Cheia pe serpentine mers supersportiv 13%

oricum daca iti iei masina de peste 200 "cai frumosi" nu prea mai conteaza consumul! altfel iei un Polo Blue Motionn

 

Bine sa zicem ca www.carfolio.com nu e chiar atat de exact.

Si de ce as avea mai multa incredere in tine decat in carfolio.com?

Poti sa vii cu niste site-uri cu informatii mai precise. Pana atunci... 6.9s si 6.5s.

 

Nici pentru mine masina nu e un etalon. Prefer benzina.

Oricum ambele masini sunt frumoase. :lol:

Sa le stapaniti sanatosi si fara incidente !!!

Prefer motorina, e polivalenta.

 

Carfolio vad ca da pentru 535d (2007) 0-100km/h = 6,4 s, iar pentru 535i (2009) 0-100 km/h = 6,3 s.....nu are rost sa-l incadram pe 535d la masini sportive sau ceva de genul asta....nu e etalon, dar nici 535i nu e "mult" mai rapid...sau nu pare, din datele astea...

 

Ce-i drept, Vampiroiul le zice de parca si-a luat cea mai tare jucarie electronica si restul se joaca cu trenulete de lemn...:))

 

Vampiroiule, stai lin ca or trece pe langa tine niste M5, 63 sau 65 AMG-uri, de o sa zici ca mergi cu spatele....

nu stiu unde am zis asta, cred ca te inseli. Oricum, nu cred ca e cineva pe forumul asta nebun la cap sa creada ca face cu dizelu M5, 65AMG...

 

Frumoasa masina, dar stai sa cada ceva la ea, ansamblu fata e de m5, ca atare platesti m5, 2 turbine si altele. Bafta si fara evenimente.

Sa dea domnu! Mersi la fel!

 

Si ca sa lamurim disputa cu Ciupanezu, Cel putin pt E60-ul meu:

standard: 0-100=6.4 sec

cip: 0-100=6,1 sau 5,9 sec depinde cat vrei sa risti

Datele sunt luate de la AC Snitel: :)

http://www.ac-schnitzer.de/fileadmin/media...nes_E60_E61.pdf

 

este un motor ff reusit nu degeaba a castigat atatea premii si are un cuplu fulminant ... in disputa cu 535i este in orice moment castigator datorita cuplului si celor 2 tubine...indiscutabil senzatii peste motorizarea 3,5 aspirat...in momentul cand s-a lansat masina daca ati vazut la topgear emisiunea cu jeremy clarkson o compara la vremea respectiva pe circuitul lor cu 545i E60 si se tine ff bine pe o tura de circuit doar la plecare isi lua un pic avans 545i...deci cu 535i nu se pune problema sa il faca pe acest e60 535d... felicitari pentru masina :D

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

este un motor ff reusit nu degeaba a castigat atatea premii si are un cuplu fulminant ... in disputa cu 535i este in orice moment castigator datorita cuplului si celor 2 tubine...indiscutabil senzatii peste motorizarea 3,5 aspirat...in momentul cand s-a lansat masina daca ati vazut la topgear emisiunea cu jeremy clarkson o compara la vremea respectiva pe circuitul lor cu 545i E60 si se tine ff bine pe o tura de circuit doar la plecare isi lua un pic avans 545i...deci cu 535i nu se pune problema sa il faca pe acest e60 535d... felicitari pentru masina :)

 

Nimeni nu a spus că n-ar fi un motor foarte reuşit sau că maşina mea ar fi mai rapidă.

Ideea este că acest motor nu este un etalon pentru performanţă, există foarte multe maşini mult mai rapide.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@radusky:

1. Eu am adus-o in noiembrei 2008, deci am platit taxa veche = 900 EUR + 100 Eur diverse la inmatriculare. Acum taxa e de vreo 2500 EUR. E EURO4

2. Gandesti gresit problema: Cumperi o masina de 280 de cai care iti consuma 8% in afara si faci suta in 6sec. Parerea mea este ca nu se compara cu 530i. De aici si diferenta de pret intre ele!

PS: Imi poti spune te rog care este in opinia ta diferenta de confort???

 

salut. iti accept parerea dar senzatia de "tragere" nu e totul. plaja este cu mult mai mica la un diesel...in fine, sunt multe de spus. dar daca ai consultat link-ul ai sa vezi ca cifrele pun lucrurile in ordine.

in ce priveste confortul, desi este o masina ce probabil as fi incantat sa o am, "croncanitul" unui diesel si vibratiile la relanti (le-am simtit si intr-un s320 d din 2007) sunt neplacute. astept parerea ta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit masina ta. Din pacate nu am gasit si cat face de la 0-100 km/h. Si ca sa fiu si mai nesuferit e mai usoara doar cu vreo 100 kg (ai uitat sa-mparti la 2 :) ). Deci putem spune ca un 6.8s e acceptabil.

Cat despre E60 uite inca un site care confirma cele 6.5s pana la suta.

http://www.globalcar.com/datasheet/BMW/2004_BMW_535d.htm

 

 

http://www.globalcar.com/datasheet/BMW/200...d_Automatic.htm

 

de 5,1 pentru 530d ce zici? cam aiurea site-ul

Link to comment
Share on other sites

@radusky:

1. Eu am adus-o in noiembrei 2008, deci am platit taxa veche = 900 EUR + 100 Eur diverse la inmatriculare. Acum taxa e de vreo 2500 EUR. E EURO4

2. Gandesti gresit problema: Cumperi o masina de 280 de cai care iti consuma 8% in afara si faci suta in 6sec. Parerea mea este ca nu se compara cu 530i. De aici si diferenta de pret intre ele!

PS: Imi poti spune te rog care este in opinia ta diferenta de confort???

 

salut. iti accept parerea dar senzatia de "tragere" nu e totul. plaja este cu mult mai mica la un diesel...in fine, sunt multe de spus. dar daca ai consultat link-ul ai sa vezi ca cifrele pun lucrurile in ordine.

in ce priveste confortul, desi este o masina ce probabil as fi incantat sa o am, "croncanitul" unui diesel si vibratiile la relanti (le-am simtit si intr-un s320 d din 2007) sunt neplacute. astept parerea ta.

Motorul nici nu se aude inauntru, daca vrei te conving la intalnire!

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu a spus cĂŁ n-ar fi un motor foarte reuÂşit sau cĂŁ maÂşina mea ar fi mai rapidĂŁ.

Ideea este cã acest motor nu este un etalon pentru performanÞã, existã foarte multe maºini mult mai rapide.

 

Dar nu faceam referire la tine si eu nu am spus ca este un etalon de performanta ci spuneam ce s-a vorbit despre ea intr-o emisiune atat TOT!, crede-ma si ca si Vampiroiu stie ca sunt masini mult mai rapide si eu si toata lumea asta care sta pe acest forum care mai vine pe la intalniri nu suntem ipocriti...etc...da-i Cezarului ce este al Cezarului si gata...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.