Jump to content

Faruri lupa e36 ... un alt look.


ziemenz

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

have funn...cel mai tare este ca lupele pe care le am prin casa intra perfect in gaura de la sticla taiata :twoup: ...si am facut rost de o bucata de tabla care cred ca se va potrivi perfect pentru a acoperi lumina din jurul lupei (in cazul in care merge voi scoate tot plasticul pe care l-am bagat , voi vopsi aceasta bucata de tabla in negru mat si cu asta basta :) )....

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

:) ..maine vreau sa mai fac o copie dupa acea piesa de tabla si voi da iar farurile jos pentru a inlocui plasticul cu tabla :twoup:...si voi pune si sticlele inapoi pe faruri.... Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

have funn...cel mai tare este ca lupele pe care le am prin casa intra perfect in gaura de la sticla taiata :twoup: ...si am facut rost de o bucata de tabla care cred ca se va potrivi perfect pentru a acoperi lumina din jurul lupei (in cazul in care merge voi scoate tot plasticul pe care l-am bagat , voi vopsi aceasta bucata de tabla in negru mat si cu asta basta :) )....

 

 

 

..

Fereasca Dumnezeu :)

 

Faci colectie de lupe???

Link to comment
Share on other sites

nu, dar daca tot se aruncau, nu era pacat de ele???...altii fac "crime, omoruri, violuri" si eu n-am voie cu niste lupe? :twoup:

 

de ce fereasca Dumnezeu????...

Pai cum de ce???

Ai prea multe lupe. Mai da si mie cateva :)

 

On-topic: Pare foarte interesant, imi place cum arata...

Oare la farurile mele (din poza - nu-s oem) pot face asa ceva?

Vreau sa le desfac sa vopsesc partea argintie in negru, nu-mi place deloc asa cum e, si poate fac si treaba asta...

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o poti face neagra deoarece aia vine lipita de sticla exterioara, insa nu sunt sigur de ce spun.....pana la urma nu-ti dai seamna decat dupa ce desfaci...mi-as dori sa o poti face un negru mat acolo (cred ca ar da mult mai bine) :twoup:

 

defapt, cred ca este de vis un negru mat acolo

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

azi mi le-am facut si eu-se vad ff bine cu spatiul ala acoperit,doar ca eu mi-am pus sticlele la loc,o sa ma duc si eu la sema cat de curand

 

 

sa ai grija ptr ca acolo este o temperatura destul de mare ...sa nu topeasca ce ai bagat tu acolo....sa mai verifici odata starea cand vei pune sticlele gaurite...seara buna...

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

nu, dar daca tot se aruncau, nu era pacat de ele???...altii fac "crime, omoruri, violuri" si eu n-am voie cu niste lupe? :twoup:

 

de ce fereasca Dumnezeu????...

Pai cum de ce???

Ai prea multe lupe. Mai da si mie cateva :)

 

On-topic: Pare foarte interesant, imi place cum arata...

Oare la farurile mele (din poza - nu-s oem) pot face asa ceva?

Vreau sa le desfac sa vopsesc partea argintie in negru, nu-mi place deloc asa cum e, si poate fac si treaba asta...

Cred ca avem acelasi model de far numai ca eu le am pe fond negru, zilele astea le desfac sa vad ce pot face cu ale mele :)

Link to comment
Share on other sites

Bv baieti, sunteti pe drumul cel bun. Eu nici acum nu le-am terminat pe ale mele.

 

Eu nu eram de acord cu decupatul sticlei intermediare, dar rezultatele vorbesc de la sine, cred ca ai cu 30% mai multa lumina decat normal.

Si legat de capacele care se pun in jurul lentilei, am incercat eu sa tai manual si nu iese nici s-o impusti, pana la urma mi-am facut la munca doua capace din plastic negru f groase taiate la o masina cu laser, pe spate lipite cu silicon negru pt temp mari, acum problema este ca nici pe astea n-am apucat sa le testez sa vad daca se topesc. mai am de argintat oglinzile din interior pt ca sunt cam mate si abia pe urma le montez pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Maine promit ca revin cu pozele la capacele facute, dau un set de capace la schimb pt cine face un drum sa-mi taie si mie sticlele intermediare pt faza scurta.

Din pacate nu am timp sa ma duc cu ele si ies mult mai bine decat la freza.

Link to comment
Share on other sites

cand ajung acasa o sa scanez foaia a4 pe care am facut copie la bucata de tabla si o pun aici....plus o poza cu tabla in sine..... :) ...

 

job done :) ...mai am de pus pleoapele si xenon si am terminat cu farurile ca mi-au mancat zilele :twoup:

Link to comment
Share on other sites

astea sunt rezultatele....20 ron m-au costat tablitele si 50 ron sticlele decupate (plus ceva timp si rabdare) :twoup:....voi reveni cu coala a4 scanata in care voi incerca sa pun si dimensiunile..... Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine zeky, am insa o nelamurire sau idee cum vrei sa-i spui. Daca tot ai taiat sticlele, de ce nu le vopsesti direct negru.mat, eventual pui 2 inele in gaurile rezultate care sa se centreze pe lupa, si ai scapat de lumina reziduala :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine zeky, am insa o nelamurire sau idee cum vrei sa-i spui. Daca tot ai taiat sticlele, de ce nu le vopsesti direct negru.mat, eventual pui 2 inele in gaurile rezultate care sa se centreze pe lupa, si ai scapat de lumina reziduala :twoup:

 

 

de lumina reziduala oricum am scapat iar inele nu bag acolo deoarece este o temperatura foarte mare care cred ca ar topi plasticul....iar faza cu sticlele negru mat nu prea vad sensul....oricum nu am inteles foarte bine ideea ta insa am incercat sa-ti raspund la cate am inteles eu :)

 

Aia de la sema doar taie sticla?

Nu fac si polishare de sticla?

 

 

sincer, nu stiu...am intrebat doar ce m-a interesat....

 

Si eu am renuntat la sticlele intermediare, si pe scurta si pe lunga si se vede mult mai bine.

 

 

adevarat, se vede mult mai bine acum...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.