Jump to content

s-a dus turbina :((


Recommended Posts

parca bmw nu avea probleme din astea cauzate de filtru, ci numai cele VAG, fiind filtre de conceptii diferite.

din ce stiam eu asta de la bmw e unul care parca arde depunerile la niste temperaturi foarte foarte mari.

Nu ar fi greu sa incerce si el acest mod de "deblocare a filtrului",acum nu stiu daca aceasta problema a filtrului apare si la BMW dar dupa simptomele masinii nu ar fi imposibil sa fie aceasta cauza.

Link to comment
Share on other sites

Turbina nu pica dintr-o data... O auzi fluierand, zdranganind, ceva. Alta e beleaua la tine.

 

ba pica si dintr-o data. asa mi s-a dus mie. dimineata, pe la jumatatea drumului inspre lucru s-a dus partea electronica si nu a mai reparat-o nimeni ... partea mecanica era in stare foarte buna.

 

bala, pune-o pe tester vezi ce eroare iti da. mie mi-a dat pe tester ceva eroare cu intrerupere pe turbo.

Link to comment
Share on other sites

Poate de suparare consider asta... dar de ce nu cititi inainte de a va da cu parerea???

 

Cum se poate infunda un filtru de particule in 35.000 km???? Apai dao dreaq de masina ca dacia 1100 avea fiabilitate mai buna...

 

Deja socru-miu rade de mine si are un peugeot second de prin 2000 de care i se cam rupe. Eu, pasionat, cu mare grija de masina, sunt mai des la service cu BMW nou decat el....

 

2. Masina dimineata mergea bine. Am avut mare nevoie de masina azi, sa ajung repede etc. si dupa un timp, nu mai trage. Apai totusi. Nu am facut drifturi sau mai stiu eu ce liniute. Am mers mai sportiv cu ea. Atat!

Link to comment
Share on other sites

Poate de suparare consider asta... dar de ce nu cititi inainte de a va da cu parerea???

 

Cum se poate infunda un filtru de particule in 35.000 km???? Apai dao dreaq de masina ca dacia 1100 avea fiabilitate mai buna...

 

Deja socru-miu rade de mine si are un peugeot second de prin 2000 de care i se cam rupe. Eu, pasionat, cu mare grija de masina, sunt mai des la service cu BMW nou decat el....

 

2. Masina dimineata mergea bine. Am avut mare nevoie de masina azi, sa ajung repede etc. si dupa un timp, nu mai trage. Apai totusi. Nu am facut drifturi sau mai stiu eu ce liniute. Am mers mai sportiv cu ea. Atat!

 

 

Pai de ce ti-ai luat BMW si acum te plangi? :)

BMW-ul se strica des si costa mult cand trebuie sa il repari.

Cum adica pasionat?Esti pasionat de ce?Iti spun eu de ce, esti pasionat de imaginea pe care ti-o ofera BMW-ul. :D

Oricum, masina este in garantie parca, deci nu stiu de ce te agiti atat.Dupa ce o repari pe garantie o poti vinde si iti poti cumpara o masina mai fiabila.Dar imaginea? :lol: Vecinii? :)

Stiu, aberez... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Probabil pasionat de masini, mai ales cand dai zeci de mii de euro pe una, n-ai cum sa nu ai grija de ea.

 

Bavaria, mereu zici ca Bmw nu-s masini fiabile, pai daca sunt facute sa fie exploatate in regim maxim, atunci fiabilitatea ar trebui sa fie una din calitatile principale, ca de sportivitate stie toata lumea.

 

Desi s-au vazut cazuri si la case mai mari, motoare de Ferrari care iau foc etc.

Link to comment
Share on other sites

Problema nu este ca ma va costa reparatia, pt ca masina e in garantie. Insa merg la BMW des: ba pierd un surub de la masina, ba softul e cu buguri, ba nu mai trage bine etc. Prea des, e frustrant deja...

 

Ar fi fost ok cu vandutul daca o luam sh. Nu si-ar fi pierdut atat de mult din valoare. Dar laund-o de noua mi se pare cam exagerat sa o vand acum. Oricum, per total e ok si imi place foarte mult masina. Dar fiabilitatea lasa muuult de dorit.

 

Stiam de fiablitatea BMW. Si perioada de garantie a masinii spune multe si despre cat de constienti sunt ei de aceste probleme. Dar chiar asa parf sa fie la fiabilitate.

 

Legat de vecini nu m-ai prins: am vecin a caror medie de varsta trece bine de 60 de ani. Chiar m-a intrebat unu: e VW??? :)

 

P.S. Am mers azi cu masina si trage ok. :lol: Ce o fi fost???

Link to comment
Share on other sites

Super tare !! :) :lol: s-a dus iar dracu turbo. Nu mai trage,se aude un fluierat puternic si nu mai trage,exact cum imi facea prima oara(atunci s-a dus paletele de la turbo )

Eu am reparat-o acum pe garatie,dar nu am apucat sa ma bucur de ea (de cand am pus-o se auzea fluieratul,dar tragea,chiar foarte bine).

Stau si ma gandesc la altceva.

Daca cei de la robnec mi-au facut o ghidusie. Ei am vazut ca mi-au schimbat totul la ea,geometria,axul. Dar daca mi-au facut in asa fel incat sa se duca dracu imediat paletele si sa mi-o scoata din garantie? (in garantie scrie,daca se duce axul ,ca nu primeste suficient ulei, sau se duc paletele ,obiecte straine in turbo,garantie se anuleaza . Acum am vb cu ei la telefon si mi-au zis sa ma duc marti cu masina la ei.

Acum nu-mi mananc ulei deloc.

Link to comment
Share on other sites

Bala, e trist ce spui tu cu fiabilitatea la masina, chiar daca e BMW.

 

Si acuma vorbind sincer, nu inseamna ca daca iti iei BMW orice serie ar fi ea, inseamna ca esti dependent de ce zicea lumea, ca e BMW. Iti cumperi pentru ca iti place, calitate etc. .

 

Asa pe banii de la un 5 nou, iti cumperi 5 logane, si faci taxi cu ele.

 

Mergi maine la banatcar la tester? sa spui si pe aici ce ai avut :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil pasionat de masini, mai ales cand dai zeci de mii de euro pe una, n-ai cum sa nu ai grija de ea.

 

Bavaria, mereu zici ca Bmw nu-s masini fiabile, pai daca sunt facute sa fie exploatate in regim maxim, atunci fiabilitatea ar trebui sa fie una din calitatile principale, ca de sportivitate stie toata lumea.

 

Desi s-au vazut cazuri si la case mai mari, motoare de Ferrari care iau foc etc.

 

 

Pai eu zic?Nu citesti si tu pe forum, masini noi noute se strica dupa 15.000km-30.000km.

Ba o turbina, ba o pompa de inalta presiunea,...sunt fiabile rau. :)

Link to comment
Share on other sites

pai tu ce masina ai Bavaria?:))

 

 

Am si un BMW, dar nu ma plang tot timpul cand se strica ceva.Aoleo, a cazut cutia, s-a stricat turbina, consuma exagerat de mult,...

Cand ma vor depasi problemele si nu imi voi mai permite sa il intretin imi voi cumpara alta masina.

BMW-urile nu sunt fiabile, mai ales cele noi sunt dezastru.E36-le, E34-ul, E39, astea au fost mai fiabile.

Link to comment
Share on other sites

Da e ok ce zici tu, dar lumea cand cumpara un BMW se asteapta sa nu se strice, sa mearga mult si tare cu el, sa nu consume.

 

De aceea probabil nu le vine sa creada ca se strica aia, aialalta.. dom'le e bmw cum sa se strice... ceva de genul.

 

Da cele noi stau mai slab la capitolul fiabilitate decat anterioarele... Asta e viata, multa electronica, multe chestii care nu se fac indeajuns destule teste...

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca nu iti permiti sa intreti un BMW.

 

E vorba ca ba are o problema, ba alta. E timp pierdut sa mergi la service, sa o lasi acolo, sa o iei de acolo, etc. Nu mai zic ca ma omoara ideea de a merge cu taxi pana acolo pt ca e inafara de oras. Comanda taxi la dus, comanda taxi la intors etc. Tocmai de asta am si luat masina: sa nu mai merg cu taxi sau cu RATT-ul...

 

Masina e in garantie. Deci nu ma costa chiar nimic. Dar e prea multa bataie de cap cu intretinerea asta.

 

P.S. vad ca pe moment e liniste. Merge bine. Nu stiu ce a avut. O sa merg cand am ceva timp mai liber cu ea la Banat Car.

 

Pana atunci o las asa: Spor si sa va mearga turbinele din plin :)

Link to comment
Share on other sites

Eee....daca eram intr-un country decent, ti se oferea masina pt perioada cat a ta sta in service.

Da' nu suntem.... :)

 

 

si daca iti ofera masina...iti dai seama taranii din Romania cu BMW-ie..in ale lor dau talpa cum dau , dar in ale reprezentatei ?! le rup pe genunchi, cred ca raman cu diferentialele in drum si cheama platforma de la AB sa-si ia masina inapoi :lol:

 

neamu nostru este prea prost,ingamfat si fara bun simt, ca sa merite asa serviciu

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Bala, e trist ce spui tu cu fiabilitatea la masina, chiar daca e BMW.

 

Si acuma vorbind sincer, nu inseamna ca daca iti iei BMW orice serie ar fi ea, inseamna ca esti dependent de ce zicea lumea, ca e BMW. Iti cumperi pentru ca iti place, calitate etc. .

 

Asa pe banii de la un 5 nou, iti cumperi 5 logane, si faci taxi cu ele.

 

Mergi maine la banatcar la tester? sa spui si pe aici ce ai avut :)

 

Azi a facut din nou. Am dus-o la ei. Evident, masina in schimb nu asa ca a trebuit sa ma intorc cu un logan fara clima, ud pe camasa de parca m-a prins ploaia etc. etc.

Link to comment
Share on other sites

Se poate verifica pe tester daca compresorul turbinei baga cat trebuie. Nu baga cat trebuie=> trebuie mers spre evacuare, geometrie variabila. Se ia din aproape in aproape, nu se merge pe ghicite. Mai ales ca e reprezentanta, aia ar trebui sa aiba tot ce le trebuie, de la scanner la manuale de reparatii si de interpretat erori. Stiu, cer prea mult....
Link to comment
Share on other sites

Am venit cu rezultatul: TURBINA ! 35.000km :lol:

 

De fapt e cica o tija de la turbina care a fost prost facuta si care trebuia sa fie mai lunga. Ea nefiind lunga se mai blocheaza si de asta nu intra cateodata turbina :) . Deci turbina... eroare de proiectare :lol:

 

Saptamana viitoare cica o sa vina un kit de reparatie a turbinei compus din tija, siguranta si o seringa cu vaselina si gata. Timp de remediu: 1 - 1.5 ore de service. Se repara pe garantie.

 

Acuma sa va intreb si pe voi: daca e eraore de proiectare de ce nu a facut si la inceput ?

Link to comment
Share on other sites

Probabil are treaba cu geometria variabila, tija de la actuator. Insa eu unul NU CRED in erorile astea de proiectare! Nici la Dacia nu se intampla asa ceva, ce sa mai zic la marci de lux cu sute de mii de km de teste! Pot intelege daca au umblat vasilicii la vreun reglaj si nu mai stiu sa-l refaca, daca au rupt ceva, au stricat ceva. Sau daca a existat vreun recall la motorizarea respectiva. Altfel, e doar nestiinta combinata cu multa gargara.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.