Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut. Cum ai fost fara stirea lui ? Trebuie sa dai doar VIN-ul la reprezentanta sau sa te duci cu masina si sa iti faci programare ?

Normal trebuie sa fie si proprietarul de fata. Exista si o lege pt protectia datelor personale sau ceva de genul. Dar se poate obtine informatia mai discret asa, daca te ai bine cu cel de la bmw etc.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mersi Andrei.

 

Eu ca tot sunt in cautare de masina ii intreb pe toti daca accepta test la reprezentanta si nici unul nu a zis nu. Totusi, daca ai baieti importanti pe la bmw am inteles ca iti poti sterge istoricul ( doar e o baza de date... )

Link to comment
Share on other sites

Am luat anu trecut in aprilie un 320d touring de la un samsar. Masina arata bine estetic si nu avea probleme la motor.

La bord avea 190000km, inainte de a bate palma am verificat la reprezentanta si avea la ultimu service in istoric cu doua luni inainte 300000km.

Tipu de la reprezentanta mi-a spus ca dupa istoricul masini, e ok masina si daca are km multi.

Consumabilele s-au schimbat la timp si masina nu a avut daune,asta reiese din istoricul ei.

Avand in vedere si pretul de 3900 negociat de la 4300 am zis ca e ok pentru bugetul meu si ca masina avea 10ani.

Mentionez ca am fost la reprezentanta fara stirea samsarului.

Am vazut multe masini care aratau mult mai rau ca si asta.Ma gandeam atunci alea cati km o sa aiba atunci?

 

la faze dianstea unde poti dovedi cu acte si banuiesc ca ai trecuti nr de km in contractul de vanzare cumparare nu inteleg ce nu mergeti la politie pentru inselaciune, sau macar un mic deal cu tovarasii, gen bai baieti merg la politie si aveti dosar penal deschis sau mai lasati din pret sa fie corect pentru o masina de 300k..

Altfel nu se curata piata asta ever..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la faze dianstea unde poti dovedi cu acte si banuiesc ca ai trecuti nr de km in contractul de vanzare cumparare nu inteleg ce nu mergeti la politie pentru inselaciune, sau macar un mic deal cu tovarasii, gen bai baieti merg la politie si aveti dosar penal deschis sau mai lasati din pret sa fie corect pentru o masina de 300k..

Altfel nu se curata piata asta ever..

 

dar samsarii vand ca si privati, nu ca firma, asa ca e greu sa dovedesti ca el i-a dat inapoi, el poate foarte bine sa zica ca asa a luat-o de la altul, si ala la randul lui tot asa...nu o sa stea nici Politia sa piarda vremea ajungand la sursa. Evident ca si pe samsar il poti da in judecata, ai dreptul asta, dar pana vei ajunge sa dovedesti ca el cu rea intentie a dat km aia inapoi te saturi de umblat si platit avocat, mai ales cand vorbim de-o masina de 3k Eur, e clar nu prea te dau banii afara din casa. Evident ca si daca dai 1 Eur pe masina respectiva nu inseamna ca ar trebui sa fii inselat, dar partea cu datul in judecata nu e deloc ieftina.

 

Apoi, si daca mergea si il ameninta ii spunea pa si la revedere, se gasea altul sa o ia si fara sa mai verifice km. La cate infractiuni de genul asta se comit daca ar munci Politia/Avocatii/Judacatorii non-stop sa faca dosare, nu ar fi de rau, ar avea multi oameni de lucru, doar ca cineva trebuie sa si plateasca pentru asta :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In septembrie anul trecut cand am fost sa o iau pe am mea in masina respectivului plin de samsari , 6 la numar.Pe drum am stat de vorba despre una despre alta principii de viata etc.La un moment dat i-am intrebat daca nu le este frica de blestemele pe care si le iau ulterior vinderii masinii de la noii proprietari.(Astia cu care am fost eu luau Golf 6 sau Passat 2011 cu 225 k kilometri.Le dadeau inapoi la 80 k km.Nu erau interesati de numarul de km puteau sa aibe si 400 k ei le dau inapoi in funtie de aspectul estetic )

Unul mi-a raspun ca nu are de ce sa-i fie rusine atata timp cit si cumparatorilor nu le este rusine sa cumpere masina cu 3-4 mii de euro mai putin decat ar fii in mod normal o masina cu 80 k km.

In concluzie nu exista masini mai ieftine in Romania ci doar mai scumpe.Ca samsarul nu face lucru manual.Masina + drum+castig samsar.

Tu poti sa cumperi aceasi masina cu masina + drum.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

la o masina intretinuta iti este greu sa ghicesti adevaratii km.... mai ales daca au max 1-3 ani..... si daca este piele, am vazut interioare la 150k-180k ca noi, normal ca exista loc de jonglerii cand masina arata ca noua

 

cine vrea sa cumpere masini bune nu cumpara de la turci, foarte corect a spus colegul mai sus, cumpara din reprezentante gebrauchtwagen-geprĂźftwagen cu garantie :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Garantia ca garantia dar important e ca masina sa fie in stare buna. Poti lua si una cu garantie si dupa aia alergi pe aici de nebun sa te rejecteze la bmw.

 

stiu ca tu preferi o masina adusa de tovarasii tai, cu km putin dati inapoi, pusa pe firma, tva pierdut pe drum, cumparata pe incredere asa cum ai si zis......eu cred ca varianta ta este mult mai rea decat varianta mea

 

cand scrie geprüftwagen iti garantez eu ca este in stare foarte buna are km reali si este verificata la sange de aia de la tüv, are hartie de la tüv sau dekra in torpedou

 

http://bmw-partner.b...uebersicht.html

 

http://partner.gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Index

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Cu km dati inapoi nu mai iau stai linistit. A fost odata ...

Ultima masina am luat-o de pe Carzilla, km reali, carte service si tot istoricul verificat la bmw si ok. Recomand masinile de pe carzilla, majoritatea arata f bine. Si ca tot amintesti de certificat Dekra, sa-ti arat masini aduse de la Autohus.de sa vezi in ce stare jalnica sunt unele....si culmea au certificatul ala Dekra....dar degeaba. Nu stiu pe unde merg aia cu ele de arata in halul ala si interior si exterior.

 

http://www.carzilla.de

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

nu au nimic dealeri aia turci, e vorba de preturile masinilor.. masini in de cu TUV recent sau macar dispusi sa il faca nu prea gasesti la mai putin de 2k euro...

Ca majoritatea masinilor se gasesc la dealeri turci sau arabi, da.. un dealear neamt nici nu se da jos din pat la sume dinastea... ca daca lucreaza perfect legal nu mia ramane cu nimic..

 

 

 

Cand te duci chitit sa iei cea mai ieftina masina la anul respectiv de productie iei fix ce ai platit..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Merci!

si pentru ca tot sunt in cautare de X3, ma poate lamuri careva de ce sunt mai ieftine cele de pe site-urile romanesti decat cele nemtesti?

de exemplu pe autovit am gasit aceasta masina: ( http://www.autovit.ro/bmw-x3-C35657444.html ), X3, 2012, pana in 100.000k, cutie automata, DOAR 20.950 euro!!!!iar pe mobile.de o masina cu asemenea caracteristici o gasesti la peste 25.000 euro!

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Nu ai aflat raspunsul ?Cauta pe mobile pana in 200.000 km si o sa gasesti preturi asemanatoare.Nu intelegi ca absolut toti cei care aduc masini din afara dau km inapoi.Nimeni nu aduce masini pentru vanzare cu km putini.Toti le iau in general 200.000 km + si le dau inapoi 80.000 km .

Daca masina arata bine poti sa o iei dar sa te pregatesti pentru intretinerea unei masini cu 200.000 km.

Mai este si varianta cu km putini din Germania dar trebuie sa mai pui 6-7 mii de euro.

Masina prezentata de tine este din 11/2011.

Masinile din Olanda si Belgia nu baga in server intrarile in service.Deci nu poti sa verifici kilometri la reprezentanta.

Asta este o masina luata la licitatie din Belgia.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.