Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Parerea mea este ca totul tine de noroc,eu ambele masini le-am cumparat din romania,una o am de 3 ani si cealata de aproape un an,nu am avut nici o problema,doar ca la e46 2001 mi se arde frecvent becul xenon pe dreapta[o dilema],in rest totul e bine si frumos!Ce ma deranjeaza,vizual vorbind este faptul ca am ajuns la 200 000 km in bord la cea din 2001,sincer ma bate gandul sa-i resetez,dar nu stiu cum si unde !

O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca totul tine de noroc,eu ambele masini le-am cumparat din romania,una o am de 3 ani si cealata de aproape un an,nu am avut nici o problema,doar ca la e46 2001 mi se arde frecvent becul xenon pe dreapta[o dilema],in rest totul e bine si frumos!Ce ma deranjeaza,vizual vorbind este faptul ca am ajuns la 200 000 km in bord la cea din 2001,sincer ma bate gandul sa-i resetez,dar nu stiu cum si unde !

O zi buna !

Adica sa manaresti kilometri ?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca totul tine de noroc,eu ambele masini le-am cumparat din romania,una o am de 3 ani si cealata de aproape un an,nu am avut nici o problema,doar ca la e46 2001 mi se arde frecvent becul xenon pe dreapta[o dilema],in rest totul e bine si frumos!Ce ma deranjeaza,vizual vorbind este faptul ca am ajuns la 200 000 km in bord la cea din 2001,sincer ma bate gandul sa-i resetez,dar nu stiu cum si unde !

O zi buna !

Dar de ce ai vrea sa-i dai inapoi? E cumva un prag psihologic? Sau rad prietenii de tine ca ai multi km?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Parerea mea este ca totul tine de noroc,eu ambele masini le-am cumparat din romania,una o am de 3 ani si cealata de aproape un an,nu am avut nici o problema,doar ca la e46 2001 mi se arde frecvent becul xenon pe dreapta[o dilema],in rest totul e bine si frumos!Ce ma deranjeaza,vizual vorbind este faptul ca am ajuns la 200 000 km in bord la cea din 2001,sincer ma bate gandul sa-i resetez,dar nu stiu cum si unde !

O zi buna !

 

 

posibil sa doreasca sa o vanda omul si mna sa nu fie multi km in bord...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am votat Romania,dar e al dracului de greu sa gasesti o masina buna,am cautat timp de 8 luni,pana am gasit una buna si culmea,am luat-o de pe autovit dar proprietarul era doctor nu samsar si o am de 2 ani si nu am schimbat decat discurile de frana si placutele pe fata si asta nu din cauza ca cele vechi nu mai duceau dar am vrut eu sa fie noi sa imi iau de grija.

In cele 8 luni de cautari am intors din service 9 masini la fiecare am gasit defecte perdeau ulei,bucse duse,pivoti,rulmenti si nici una nu avea scut la motor sau nu era complet.

Concluizie se pot gasi masini bune si in Romania dar trebuie sa ai multa rabdare si putin noroc si trebuie sa fi al naibii de credul sa o cumperi fara sa mergi cu ea inainte intr-un service unde ai tu incredere.

 

Multumesc,

 

Butzy

Link to comment
Share on other sites

E46-le este luat din Germania, in afara faptului ca i-a scazut pretul enorm de atunci si pana acum nu am ce reprosa.

In 2009 am luat din Romania un Peugeot 407 vechi de 2 ani, de asemenea masina a fost intretinuta si se prezinta si acum impecabil. Totusi am votat prima varianta pentru ca d.p.m.d.v. in Germania nu sunt atatea masini "mincinoase".

 

P.S. In primul post s-a afirmat ca nu prea ai cum sa testezi sau nu prea se testeaza masinile, nu stiu ce sa zic in afara de experienta traita de mine, adica proprietarul parcului respectiv mi-a vorbit despre masina si mi-a explicat despre ea destule incat o diagnoza nu isi mai avea rostul. Am mers cu ea cativa km si dupa ce m-am hotarat sa o cumpar, masinii i s-a facut revizia de filtre si ulei, in portbagaj a aparut trusa de prim ajutor, extinctor, vesta si triunghi reflectorizant iar numerele provizorii au fost platite de asemenea de proprietarul parcului auto.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Eu cand am spus service nu m-am referit doar la o diagnoza ci la o verificare amanuntita ridicata masina pe elevator si vazut toate alea.

 

Si apropo de Germanica am un prieten si-a cumparat Mercedes ML direct de la nemt sa dat cu el pe acolo o tura doua si aia a fost s-a bazat pe tot ce i-a spus nemtu si cand a ajuns cu el acasa a zis sa treca si pe la service si surpriza _chiulasa_ era sudata acum se da cu nemtu in judecata.Asa ca si nemtu e HOT s-au romanizat si nemntii:D

 

Servicul e cel mai sfant si daca e sa o iei de la unu de incredere din moment ce nu e mecanic auto nu are de unde sa stie ce problema are masina si normal ca iti zice ca e buna...

Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic urata intamplare, masini "mincinoase" exista evident si acolo ca am vazut si parcuri auto patronate de turci...si inca erau multe.

Raman la parerea ca e mult mai sigur cumpararea unei masini de afara.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic urata intamplare, masini "mincinoase" exista evident si acolo ca am vazut si parcuri auto patronate de turci...si inca erau multe.

Raman la parerea ca e mult mai sigur cumpararea unei masini de afara.

Si eu sunt de acord cu tine,ca e mai sigur de afara,din moment ce eu am cautat 8 luni,o masina buna,in tara.Dar si daca ar fi sa o cumpar din afara fara un service amanuntit nu m-as risca,

ca nu de alta,dar o fac pe banii mei.

 

Respect!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Vreau sa imi cumpar un e38 740i sau 750i,si uitandu-ma pe anunturile din tara,sunt de-a dreptul scarbit de faptul ca TOTI trec in anunt anul gresit.Vreau sa spun ca nu am intanit niciuna care sa fie an real.Daca in anul scrie 98,masina e in cel mai bun caz 97 daca nu chiar 95 sau 96.

Am vrut sa o cumpar din tara,dar cand vad ca cineva minte nici nu mai vreau aflu mai multe lucruri despre acea masina.Chiar nu inteleg cum poti sa ai atata nesimtire sa treci an 1999 la masina iar in poze sa se vada clar ca este pre face lift,sau sa scrii "FULL si 1998" si saraca sa fie cheala de-a dreptul si 1996.Am mai jos cele 2 exemple :

http://www.autovit.ro/bmw-750-C25045261.html - cel "din 1999"

http://bmw.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-second/bmw-740-i-full-11237652.html -cel "full si din 98".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cel mai bine iti cumperi din Germania masina second hand de la Bmw, garantie 1 an si nu ai treaba. Oricum stiu un caz in care cineva a dat avans la Bmw o masina cu km dati inapoi si nici ei nu si-au dat seama. Deci ... e cu dus si intors.
Link to comment
Share on other sites

In momentul deschiderii topicului eu zic k era mai bine sa mergi pana in germania dupa o masina, dar acuma de ceva vreme incoace nu prea mai e cum a fost. Gasesti masina buna si intretinuta si in romania dar trebuie sa cauti bine dupa ea. Recunosc, drumurile, combustibilul, consumabilele de dincolo sunt mai bune.
Link to comment
Share on other sites

Totul tine de buget si preferinte,unii vor cu 8-9k euro e60,logic ca va fi un cazan,cu cat bugetul este mai mare si cu cat pretentiile sunt mai mici cu atat masina va fi mai noua,km mai putini,eventual garantie.

 

Eu recomand din Germania,reprezentanta,cu garantie,mai ales daca masina este sofisticata.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
De ceva vreme am urmarit pe niste site-uri ce E46 se vand si am constatat ca lumea nu e interesata de ele,de luni intregi ''dorm'' acolo.(La E90 nu am urmarit pentru ca m-a interesat tipul meu de masina)Mie multe imi par vandute de samsari si toate au km resetati.Eu inainte sa-mi iau primul e46 m-am dus sa vad 4 masini "impecabile'' care din poze pareau ca noi dar erau adevarate cazaturi.Pana la urma m-am indreptat catre Germania chiar daca m-a dus afacerea cu 1000 de euro mai mult decat daca as fi luat-o din Romania dar am fost multumit de calitate.Voi de unde v-ati cumpara e46 sau e90?
Link to comment
Share on other sites

Daca faci "sapaturi", poti sa gasesti si in Ro masini bune,dar nu de la samsari. Personal , daca reusesc sa-mi vand masina, in functie de ce gasesc aici decid daca voi pleca in De. In orice caz de la samsari nu cumpar. Ca si fapt divers am auzit un "mit" , cica masinile facute pt Europa de est nu ar fi la fel de bune calitativ ca cele pt vest.

Daca stau bine sa ma gandesc mai bine iau din Belgia, cu toate ca sunt mai scumpe dar acolo poti verifica km prin CarPass

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Si Germani dau km inapoi inainte sa vanda masina crezi ca doar in RO se face asta :cry: :cry: :thumbsup: :thumbsup:

 

daca cumperi masina din parcurile auto din Germania sau de la intermediari de acolo e normal :p

 

cel mai important este sa cumperi masina de la propietar!

Edited by ckh
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu ca se dau km inapoi pe la unele parcuri,eu unul am luat de la proprietar serios care mi-a dat carte de service si mi-a spus tot despre masina.Oamenii mult mai seriosi in Germania,la noi poti lua o masina apoi ii gasesti defecte ascunse.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

daca cumperi masina din parcurile auto din Germania sau de la intermediari de acolo e normal :p

 

cel mai important este sa cumperi masina de la propietar!

 

e destul de rar, riscul e mare pentru ei, nu se complica.

Poate la masinile "nur fur export" care stiu sigur ca se duc in est, si din gama 800-2000.de euro...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E46 l-am cumparat din Sibiu, cu numere de zoll pe el, de la cineva care aducea (poate inca mai aduce) numai BMW. Am avut oarecum noroc, pentru ca nu stiam la ce sa ma uit, in afara de chestiile tehnice generale, care se aplica la orice masina. Cu toate astea masina m-a servit 5 ani fara cusur. E92-ul l-am luat din Bucuresti, "pe persoana fizica", dupa ce am vazut 6-7 masini, inclusiv 3 la dealeri BMW, dintre care una avea la ~60k km ambele scaune uzate odios. Consider ca daca ai ochii la tine si iti faci temele inainte sa cumperi o masina, sansele sa o dai in bara sunt egale, fie ca o cumperi din DE, fie din RO.La fel arata o tapiserie uzata in DE, ca si in RO, indiferent de cati km ti se pun in fata, iar o indreptare de lonjeron ramane o indreptare, fie ca e facuta in RO, fie ca in DE (poate in RO o observi mai usor, ca nu e facuta la acelasi standard. Probleme ascunse pot fi in ambele parti. Si daca nu ascunse, de fabricatie. Ma indoiesc, de pilda, ca procentul celor care stiu de probleme cu chiulasa la N52B30 e mai mare in Germania decat in Romania, asa ca singura varianta sa eviti asta e sa citesti. In rest, am vazut destui romani care au exemplar grija de masini. Si atunci, de ce sa cumpar o masina tinuta sute de ore in 5000 de ture pe autostrada, cand pot lua una condusa cu menajamente pe la noi? Aleg oricand un schimb de brate/bucse unui motor obosit.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.