Jump to content

Am scapat telefonul in ventilatia de sub scaune


SorinT

Recommended Posts

am o problema. astazi cand veneam spre casa pe un drum cu serpentine unui prieten din spate ii scapa mobilul la picioare si nu il mai gaseste. cand am ajuns, ridic scaunul, ma uit si nimic, in final realizam ca telefonul a luat calea gurilor de ventilatie de sub scaunul soferului. ne-am chinuit o ora sa il agatam cu o sarma si nimic. cum ma sfatuiti sa scot de acolo telefonul ca ma inebuneste prietenul care nu mai vroia sa plece de langa masina ? <_<
Link to comment
Share on other sites

Ghinion pe fata.

 

Siguru mod in care poti scoate mobilul de acolo, e sa dai scaunele jos, mocheta jos, sau macar intr-o parte, scoti gura aia de ventilatie si aia e...

 

Daca sigur e acolo bagat, alta cale nu cred ca ai...

 

Incearca sa pleci in demaraj maxim de pe loc. poate forta gravitationala il inpinge inapoi...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

nu prea imi convine sa desfac mocheta... maine ma duc cu masina la spalatorie si ii pun pe baieti sa bage aspiratorul, poate o sa il aspire si am scapat. am incercat cu plecarea de pe loc de mai multe ori, chiar si in panta, nu s-a miscat. el vibreaza pe langa pedala de acceleratie
Link to comment
Share on other sites

Mama.... daca a ajuns pana la pedala de acceleratie... zona aia, nu mai ai nici o sansa sa-l scoti prin alte metode decat desfacerea masinii pana la tabla (podea).

 

De sub scaunul din fata si pana la pedala de acceleratie e destula distanta, nu ajunge nici un aspirator acolo, plus ca gurile alea de ventilatie vin cu, curbe nu sunt drepte...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

mai poti incerca o chestie, incearca sa urci fata masinii pe o rampa cu panta mare. Daca telefonul are vibratorul activat, fa multe apeluri si poate din vibratii aluneca cat sa-l poti agata cu ceva.

Mai poti lega un magnet foarte puternic de o sarma si s-o bagi pe tubulatura in sus, poate il agata

Link to comment
Share on other sites

se intampla uneori sa mai fie si apa acolo care se mai formeaza de la clima, sau eventual alte lichide, gen apa de ploaie, etc.

 

daca a picat si in apa nu prea mai ai ce face cu el....

 

orcum dificila manevra... trebuie sa te apuci de desfacut, cu ocazia asta dai cu aspiratoru pe toata mocheta si pe sub scaune <_<

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are cum sa ajunga apa acolo, mai ales apa de ploaie... tubulatura aia sufla aer, nu apa... nu are ce sa se scurga acolo.

 

La mine nu am gasit nimic umed, era uscat totul.

 

 

eu am scos o data la un e39 mocheta si in chestia aia neafra de plastic in care momentan este telefonul era plin cu apa

doar la una din ele...

 

 

ori era varsata de undeva ori de la ploaie...

 

nu imi dau seama

Link to comment
Share on other sites

azi am reusit sa il scoatem dupa mult chin (aprox 2h) cu o sarma otelita cu varful ascutit si curbat. masina cu botul pe o rampa. telefonul e un sony-ericson, care dupa extragere era plin de zgarieturi <_< . asta e, bine ca am scapat de grija asta. cu aspiratorul nu a mers si nici cu bruscarea masinii. apa nu a fost pe conducta Edited by freeone
Link to comment
Share on other sites

<_<) tare nu esti singurul.aceeasi chestie am patit=o si eu acum o sapt. cand mi-a alunecat iphone-ul de pe bancheta direct in gura de ventilatie.(nici daca ma chinui o sapt.nu cred ca mai intra.)dupa mai multe incercari cu masina in drive si frana de mana trasa a iesit.ce-i drept un pic zgariat dar a iesit.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.