Jump to content

Filtru sport E36


AlexVaio

Recommended Posts

filtrul sport da rezultate chiar si pe logan ...masurat pe dyno , nu din povesti

 

Si care e analogia dintre filtrul sport si cele doua propuse de tine a fi montate?

Sincer si fara gluma acum...., postezi tu mereu sau mai scrie aici si altcineva pe user-ul tau?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

analogia e ca eu consider montarea a 2 filtre o alternativa mai ieftina la filtru sport

 

si nu, eu sunt singurul care posteaza pe userul asta

 

si pt cine se plictiseste sa arunce o privire aici ...se poate observa ca filtrul sport are efect si pe motoare sub 250 cai

http://www.autoexpert.ro/autotuning--filtr...ru-dacia-logan/

Link to comment
Share on other sites

analogia e ca eu consider montarea a 2 filtre o alternativa mai ieftina la filtru sport

 

si nu, eu sunt singurul care posteaza pe userul asta

 

si pt cine se plictiseste sa arunce o privire aici ...se poate observa ca filtrul sport are efect si pe motoare sub 250 cai

http://www.autoexpert.ro/autotuning--filtr...ru-dacia-logan/

 

nu te inteleg...nu e deloc scump un filtru sport...

De la asa ceva la a pune doua filtre e cale lunga si cu perspective sumbre pentru performante.

Sau poate te-ai referit la motoare in V cumva?

Mai exista un caz..Mai acum cativa ani am avut o Alfa 33 cu 2 carburatoare Dell'Orto care de fapt functional vorbind erau cam 4, si aveam 2 filtre..fiecare cu al lui..dar asa si nu altfel..

Link to comment
Share on other sites

filtrul sport da rezultate chiar si pe logan ...masurat pe dyno , nu din povesti

 

Basme. :)

S-au fĂŁcut astfel de mĂŁsurĂŁtori Âşi ĂŽn US Âşi nu s-a putut constata o creÂştere de putere.

 

High-flow filters

 

K&N high-flow air filter. Think of your engine as a breathing machine. It needs to breathe in fuel and air, and it needs to breath out exhaust gasses. Anything that gets in the way of that process is going to impede its ability to breathe. In reality of course, there are plenty of things in the way from air filters and flow sensors in the intake system, to catalysers and bizarre kinks and curves in the exhaust system. By eliminating or reducing these constrictions, you can allow your engine to breathe more easily. Sort of like Nyquil or NightNurse for an engine. By far the easiest and cheapest thing to start with is the air filter. From the factory, air filters are designed to be a compromise of filtering the guck out whilst letting the air through. Aftermarket manufacturers such as K&N and Jamex have been making high-flow air filters for years. The design of the filters is slightly different and they allow more air to pass through the filter whilst still stopping the majority of harmful particles. Again, like all these things, the claims of increased power can be hugely exaggerated. In truth, simply changing the air filter will probably add another 2 or 3hp to your engine. More air going in more easily means the engine management system will adjust the fuelling accordingly and you'll get a better fuel-air charge in the cylinder, resulting in a slight increase in power.

Exaggerating the claims. As with most bolt-on performance parts, the box will always be optimistic with their claims of power increase. A reader sent me a link to this YouTube video testing a VW Golf Mk3, 1.8 litre engine with a stock OEM air filter versus a conical high-flow filter. The filter manufacturer makes the claim that their product will increase the power of your engine by 10%. In this particular test, the horsepower went from 91.9hp with the OEM filter up to 93.6hp with the high-flow filter - a difference of 1.7hp or 1.8%. This is basically an inconclusive result given the measurement and fault tolerance of a rolling-road dyno which is normally in the 3%-5% range. It's certainly not the 10% promised on the box and is closer the 2hp-3hp I would expect from such a filter.

 

http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible_pg2.html

Link to comment
Share on other sites

Bavaria, cand spui ca se folosesc de catre BMW 2 filtre te referi la modele care au motoare in V si care au 2 admisii, fiecare din cele 2 admisii avand filtrul ei si alimentand bancul de cilindri arondat.

 

Cand spun 2 filtre ma refer la E90, care nu exista cu motoare in V(exceptand M-ul) si nu are decat o singura admisie.Era la mintea lui cocosul ca, daca exista 2 admisii exista si doua filtre. :lol:

 

filtrul sport da rezultate chiar si pe logan ...masurat pe dyno , nu din povesti

 

"Concluziile au fost simple: posesorul de Dacia Logan care doreste un consum mai redus si o crestere de putere poate sa-si schimbe filtrul de aer cu unul sport, insa cu o admisie a aerului direct din exteriorul "

 

Au innebunit si astia. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Eu personal am pe masina filtru KN, modelul care s-a potrivit in cutia de aer originala a masinii. Dupa 10k km ,am schimbat pe filtru de hartie, apoi am revenit la filtru sport din cauza costurilor. Tot aveam filtrul sport, am cumparat un kit de curatare/ungere si nu mai dau banii pe filtre originale de hartie la fiecare 10kkm. Din punct de vedere al performantelor insa nu exista nici o schimbare, masina trage la fel, consuma la fel. Chestia cu 3-5-10CP in plus pe Dyno, cand aia e poate marja aparatului de masura data de producator, sa-mi fie cu iertare nu o halesc.
Link to comment
Share on other sites

Teapa luata in plin azi de-o simt si acum....Nici o diferenta nu se simte (in afara unui oarece zgomot...placut ce-i drept) Dyno n-am facut...da' fac ca am ceva timp azi...

 

 

pei de ce...?!ti-ai luat filtrul ala ?!

 

Din pura curiozitate...L-am si cerut imediat la curier si mi l-a trimis din Bucuresti ....

Eram si eu curios....Pe una din masini am avut, dar montat de fostul proprietar...nimic spectaculos....

Poate am gresit si trebuiau doua :) ....mai iau unul

 

Chestia cu 3-5-10CP in plus pe Dyno, cand aia e poate marja aparatului de masura data de producator, sa-mi fie cu iertare nu o halesc.

 

Chiftele...Nici eu

Link to comment
Share on other sites

Salut! mi-am cumparat si eu recent un 320i coupe E36 si am auzit de la un amic cum ca schimbarea filtrului de aer normal cu unul sport ar presupune si anumite setari la motor.Este adevarat? Ar merita un astfel de schimb? Din cate stiu eu filtrele sport se pot spala si nu ar mai necesita achizitionarea unui alt fitru nou, ci doar spalarea acestuia...

 

Cu stima,

 

Alex

 

 

 

 

Eu am fost mai radical....

Mi-am scos filtrul cu tot cu cutie si am dat o forja fara filtru...

 

NICI O DIFERENTA !

 

 

Pai daca fara filtru deloc nu trage mai bine de ce ar trage mai bine cu un filtru sport ?

 

Sunt de acord cu ce spunea ciupanezu.... Niste porcarii filtrele alea sport.

 

 

 

Cel mai bine e sa aiba filtru OEM si daca vrei putina performanta incearca sa-i faci o tubulatura in asa fel sa traga aer cat mai rece... Ori faci o priza de aer in capota ori incerci sa duci niste tzevi chiar in narile ce sunt incadrate de faruri...

 

 

Inca o chestie..... ... mai bine schimbi filtrul OEM la 3500 de KM.... :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

@rmg

 

2 filtre, am gasit si o poza.Daca nu ma insel este valabil numai la modelele pentru US.

 

 

de ce zici ca sunt 2 filtre?! eu vad doar o carcasa desfacuta cu un filtru :)

 

 

Nea Puiule, ti s-a slabit acuitatea vizuala? :lol:

Mai este un filtru in capacul unde se afla debitmetrul.

Link to comment
Share on other sites

Nea Puiule, ti s-a slabit acuitatea vizuala? :)

Mai este un filtru in capacul unde se afla debitmetrul.

 

 

mie imi pare a pasla sau asa ceva...in fine o carcasa cu 2 filtre (unul peste altul) imi pare o tampenie si probabil se preteaza zonelor cu mult- mult praf....

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.