Jump to content

Opinii e90/e91


elu

Recommended Posts

Salutare!

Am ajuns pe bmwclub.ro deoarece vreau sa achizitionez un e90/91 (nu m-am hotarat inca, nu stiu daca se merita e91) facelift, si vreau sa stiu daca mai aveti careva un model facelift, sa imi spuneti si mie ce va convine si ce nu va convine...

In primul rand, m-am gandit la motorul de 3.0d cu 245cp din 2 motive:

1.Daca tot am ajuns la BMW am zis ca trebuie sa fie diesel, nu prea imi plac motoarele pe benzina facute de bavarezi.

2.M-am uitat si la varianta 335d,dar am zis ca nu se merita absolut deloc, diferenta de performante fiind insesizabila, si faptul ca aceasta motorizare poti sa o cumperi doar in combinatie cu o cutie automata, si singura cutie automata care mi-a placut este DSG-ul de la grupul VAG.

 

Si in ultimul rand vreau sa stiu daca ati avut probleme cu spatiu din portbagaj si daca se merita un e91.

Link to comment
Share on other sites

terminati cu prostiile...un 3000 diesel de 245 cai numa tractor nu poate fi numit. este o motorizare exceptionala...mergi pe motorul asta si nu o sa fii dezamagit.

 

cred ca se merita e91 doar daca ai familie numeroasa, copii....altfel sedan all the way. break-ul nou nu mi se pare atat de reusit ca e46.

 

banuiesc ca vrei sa-l achizitionezi nou nu?

Link to comment
Share on other sites

Intre 320 I si 320D, intre 330i si 330d, intre 335i si 335d as alege intodeauna "tractorul". Nu am ales diesel neaparat pt ca fac mai multi km(nici nu cred ca asta-i vreun motiv sa-ti iei diesel), imi place cuplul de la diesel, trage foarte bine la turatii mici, in depasiri, etc. Mai ales dacai ai cutie manuala o sa te cam plictisesti sa "mesteci in mamaliga" la benzinar. Nu intru in polemici de genul acesta pt ca nu se vor termina niciodata. Daca mi-as permite, singurul motor pe benzina de la BMW ar fi V8-ul si cei 420 de "pur sange", poate si un V10 mi-ar placea, cam atat. De gustibus non disputandum, fiecare face cum il taie capu' <_<

 

Daca vrei sa intarati spiritele pe caldura asta, faci un topic(pe langa celelalte sute de topic-uri de acest fel) de genul : " vreau sa-mi iau seria 3, voi ce ziceti diesel sau benzina sau E46 vs E90?". Nici nu trebuie sa mai intrii vreo 3 luni sa vezi ce se intampla cu topic-ul tau, oricum dupa cateva post-uri nu o sa mai scrie nimeni on-topic, se va lasa cu paruieli, cu batai cu ban-uri, etc. Ia-ti ce vrei tu, ce crezi tu ca este mai bine pt tine, oricum sunt o gramada de topicuri cu benzina vs motorina... :)

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

1.Daca tot am ajuns la BMW am zis ca trebuie sa fie diesel, nu prea imi plac motoarele pe benzina facute de bavarezi.

 

Deja ai inceput cu stangul! <_<

 

+1 :)

 

pai insemana ca nu prea iti place BMW. Motorul de 3 L benzina de la BMW este considerat, unanim, cel mai reusit motor de 3 L din lume, se studiaza la facultatea de motoare ca exemplu.

Edited by bill
Link to comment
Share on other sites

Vad ca ati cam sarit toti cu huiduieli cand am zis diesel...

Eu am mers cu un 330d e90, cel de ~230cp, si pot sa spun ca m-a impresionat foarte tare "tractorul", deci banuiesc ca motorul nou nu poate fi decat mai bun.

Mai ales ca pana acum am avut masina pe benzina si m-am cam saturat de consum si, desi sunetul e merita toti banii, la depasiri devine plictisitor(cu toate ca era un motor turbo).

Referitor la e90/91 ziceti ca nu se merita (nu sunt familist), si oricum sedanul banuiesc ca este mai usor deci performante mai bune <_<

Apropo, 335 nu mi-as cumpara pentru ca, din cate am vazut, nu poti sa-l iei decat automat.Iar 330i-ul mi s-a parut mai lenes decat 3.0d-ul...

Link to comment
Share on other sites

Vad ca ati cam sarit toti cu huiduieli cand am zis diesel...

Eu am mers cu un 330d e90, cel de ~230cp, si pot sa spun ca m-a impresionat foarte tare "tractorul", deci banuiesc ca motorul nou nu poate fi decat mai bun.

Mai ales ca pana acum am avut masina pe benzina si m-am cam saturat de consum si, desi sunetul e merita toti banii, la depasiri devine plictisitor(cu toate ca era un motor turbo).

Referitor la e90/91 ziceti ca nu se merita (nu sunt familist), si oricum sedanul banuiesc ca este mai usor deci performante mai bune <_<

Apropo, 335 nu mi-as cumpara pentru ca, din cate am vazut, nu poti sa-l iei decat automat.Iar 330i-ul mi s-a parut mai lenes decat 3.0d-ul...

desi e doar o chestie de gust, eu cred ca e90 sau e92 e mai potrivit daca nu esti familist... dar repet e o parere personala.

Link to comment
Share on other sites

Asa o fi <_<

e92 nu vreau pentru ca sunt situatii destul de dese cand trebuie sa mai iau 2-3 persoane in masina, si am nevoie de usile din spate...

Inca o intrebare, am cautat dar nu am reusit sa aflu nimic, care e optionala pt scaunele cu sezutul care se extinde ? Pentru mine e o chestie foarte utila, ba chiar fiind un motiv pentru care am ajuns la bmw, si singura masina cu care am mai mers si avea asa ceva a fost un Insignia.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare, am cautat dar nu am reusit sa aflu nimic, care e optionala pt scaunele cu sezutul care se extinde ? Pentru mine e o chestie foarte utila, ba chiar fiind un motiv pentru care am ajuns la bmw, si singura masina cu care am mai mers si avea asa ceva a fost un Insignia.

Din cite stiu eu, aia e facilitate a scaunelor sport (la seria 3), respectiv a scaunelor sport sau confort (la seria 5). Deci daca nu iti iei scaune stock, o sa ai si facilitatea asta.

Link to comment
Share on other sites

o liniutza intre 330 d si 330 i dieselul da clasa!

 

Uite niste teste facute de mt-video.de.vu:

 

 

 

330i E90 258cp:

0-100 6,4s

 

 

330dA E92 231cp:

0-100 6,7s

 

 

In curand vor aparea si teste cu 330i 272cp si 330d 245cp,insa se cam pastreaza aceasi diferenta,deci nu prea vad dieselul invingator.

Link to comment
Share on other sites

duby....filtru de particule iti spune ceva ? si nu cred ca se poate compara 320i cu 320d actual de pe e92...am facut resoftare si 210 cai si 430 Nm din 2000 de cmc spun multe... asta la un consum de 7.8 in constanta Edited by fane320d
Link to comment
Share on other sites

Un 335i poate nu e plictisitor in depasiri, datorita cuplului dar 335i-ul e automat...chestia cu diesel/benzina e subiectiva oricum....de exemplu eu am avut un VAG 2.0 tfsi si am mers cu un 2.0 tdi(170) si mi-a placut mai mult diesel-ul, cu toate ca era mai lent...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.