Jump to content

Viteza maxima E46 318i 1999


floxxx

Recommended Posts

nu inteleg.

 

eu am un 316i din 1999, motor 1895cmc, 77kw, 105 CP. pe bord scrie 115 000 km . dracu stie cat o avea cu adevarat. o am din noiembrie, luata la frankfurt. a mea a ajuns la 230~231 km/h pe autostrada soarelui.

 

a mea de ce a ajuns la atat daca voi spuneti ca 200 cam e maximul?

 

 

 

Exista si alta explicatie nu doar eroarea de kilometraj....

Unii colegi de forum se cam grabesc cu afirmatii de genul "ai visat.... " Poate i-ai prins intr-o dispozitie mai proasta sau mai cu chef de caterinca. Si mie mi se intampla...

 

 

Exista doua posibilitati ( in afara de eroarea de kilometraj... )

 

1. In talon sa zicem ca ai roti de 15 iar tu intre timp ti-ai pus roti de 17.... In acest caz diametrul rotii e mai mare asa ca pt o rotatie completa de ax al rotii tu parcurgi o distanta mai mare. Dau un exemplu fictiv.... De pilda pt roti pe 15 sa zicem ca o invartire de roata completa ar parcurge un metru iar pt roti de 17 ai parcurge 1.1 metri. In acest caz ai o crestere a distantei pt o rotatie completa mai mare cu 10 %..... In acest caz daca tu mergeai cu rotile pe 15 la viteza maxima cu 200 de km/h , cu rotile de 17 vei merge cu 220km/h ...

 

2. in cazul in care fostul proprietar a schimbat raportul diferentialului....

Sa zicem ca pe masina ta era un diferential de 3.46 iar intre timp unul dintre proprietari a pus un diferential de 3.15...

 

Este acelasi fenomen ca cel de mai sus doar ca socoteala se face la diferential , nu la roata....

 

In ambele cazuri vei avea un demaraj mai lent dar o viteza maxima mai mare....

 

 

Si eu am mers cu al meu E36 325i cu 235 km/h in conditiile in care viteza constructiva e de 226 si mi-am luat si eu caterinca pe forum exact ca si tine. La mine statea in 4000 de ture la 235km/h si cred ca ajungeam in 250 in blana dar mi-a fost frica....

Mi-au zis pe forum ca imi indica prost kilometrajul.... L-am schimbat... L-am testat.... Indica bine kilometrajul...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2. in cazul in care fostul proprietar a schimbat raportul diferentialului....

Sa zicem ca pe masina ta era un diferential de 3.46 iar intre timp unul dintre proprietari a pus un diferential de 3.15...

 

Este acelasi fenomen ca cel de mai sus doar ca socoteala se face la diferential , nu la roata....

 

In ambele cazuri vei avea un demaraj mai lent dar o viteza maxima mai mare....

Viteza maxima mai mare? doar teoretic, sa fim seriosi. la 316i, 318i, daca ii pui diferential mai lung l-ai omorat, nu mai are putere sa ajunga 200 nici in ruptu capului.

Eu am pus 3.15 pe 320i, in loc de 3.45, abia abia urca dupa 160.

Link to comment
Share on other sites

Viteza maxima este limitata in primul rand de puterea motorului. Daca se miscoreaza raportul le diferential nu creste viteza maxima, deoarece motorul nu are suficienta putere.

 

Nici afirmatia ca am ajuns la 220 si motorul era (de exemplu) doar la 5000 rpm, deci inseamna ca puteam sa prind o viteza mai mare, NU este corecta de obicei.

Chiar daca intr-o viteza inferioara motorul poate urca pana 6000 rpm, in sarcina maxima pur si simplu nu are suficienta putere sa treaca de 5000 rpm. Puterea maxima a unui motor nu este atinsa la turatie maxima.

Link to comment
Share on other sites

2. in cazul in care fostul proprietar a schimbat raportul diferentialului....

Sa zicem ca pe masina ta era un diferential de 3.46 iar intre timp unul dintre proprietari a pus un diferential de 3.15...

 

Este acelasi fenomen ca cel de mai sus doar ca socoteala se face la diferential , nu la roata....

 

In ambele cazuri vei avea un demaraj mai lent dar o viteza maxima mai mare....

Viteza maxima mai mare? doar teoretic, sa fim seriosi. la 316i, 318i, daca ii pui diferential mai lung l-ai omorat, nu mai are putere sa ajunga 200 nici in ruptu capului.

Eu am pus 3.15 pe 320i, in loc de 3.45, abia abia urca dupa 160.

 

 

 

Teoretic se poate.... Nu am luat in calcul ca e vorba de un motor de 1,6....

Probabil ca daca esti in linie dreapta in 10 km poti sa-l duci in 5000 si ceva de ture in ultima treapta de viteza.... Foarte greu dar se poate...

 

In general raspunsurile simple sau solutiile simple sunt cele mai OK.... Foarte posibil si probabil ca noi sa incercam sa dam explicatii complicate si in fond sa fie o eroare de kilometraj sau exagerarea userului care a deschis topicu ( sau nu )l....

 

 

Orice varianta este posibila...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.