Jump to content

Viteza maxima E46 318i 1999


floxxx

Recommended Posts

daca esti multumit uite eu am cel mai slab bmw posibil

 

:lol:... numai fi simpatic...

 

asta este adevarul...mai jos de 316 nu gasesti la e46 :) (ar fi si culmea sa existe un 310i cu 75 de cai, de exemplu )

 

 

eu mi-am luat masina in functie de necesitati nu de viteza,cai putere.cand am luat-o m-am uitat la altceva decat cai putere, m-am uitat cat de bine este intretinuta, cum functioneaza,daca a fost lovita,vopsita si alte aspecte care nu tineau de puterea masinii.daca as fi vrut sa-mi iau masina puternica imi luam de la 2500 cmc in sus dar aspectul asta nu l-am considerat a fi important.eu circul cu ea cam 85% in oras asa ca ce imi trebuia putere cand eu am media kilometrica 21 km/h.oricum asta e masina mea si o apreciez asa cum este.in plus am luat masina sa merg cu ea normal nu sa fac drifturi(cum spunea cineva) sa o omor ca vezi doamne eu am bmw si daca am bmw trebuie sa-i depasesc pe toti prin oras(chiar ieri am vazut un reportaj in care un sofer a facut un accident cu un bmw si titlul era "Inca un sofer de BMW.......").sa sti ca sunt multi necopti care isi cumpara bmw-uri si le dau in gurade le omoara de aceea s-a impamantenit idea ca cine are bmw este agresiv pe sosele.

oricum bafta si sa va bucurati de bmw-urile voastre fara probleme.

Bucura-te de BMW-ul tau si nu te mai uita in gura unor "piloti d-astia de Formula 1" care vezi Doamne, nu ai 2500 cmc, nu ai BMW. :) Pe urma te mai miri de ce saptamanal vezi cate un accident GROAZNIC cu protagonistii un BMW si soferul sau...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 200 indicati pe bord, viteza reala o fi fost mai mare de 185-190?

Avand in vedere ca toate masinile au o eroare la kilometraj nu inteleg de ce se pute atat de mare accent pe viteza reala. Daca ar fi o singura marca de masini care ar avea eroarea asta as intelege, dar asa?

Link to comment
Share on other sites

sa ma pun si eu in seama cu o observatie.in austria cu motorina din germania si singur in masina am atins cu 320d 150cp 220km/h poate putin mai mult nu stiu exact ca aveam oarece retineri sa iau privirea de la drum.de cand merg in romania nu am trecut de 200 si un pic nici daca ma dadeam jos sa ii mai dau vant...deci cred ca in situatii din astea limita conteaza si combustibilul
Link to comment
Share on other sites

deci cred ca in situatii din astea limita conteaza si combustibilul

 

 

mie mi se pare ca ,mai bun ca molu diesel EVO din Romania nu exista nicaieri ...depinde si de la ce pompe bagi... :)

 

oricum , nu asta influenteaza viteza maxima,poate doar timpul de a o atinge ... :lol:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

La 200 indicati pe bord, viteza reala o fi fost mai mare de 185-190?

 

la 205 pe ceas pe gps era 202-201

 

Sincer ma indoiesc ca aveai cat spui tu.Eroarea in general e de vreo 10km/h la v.maxima,iar dc masina ta are vit. constructiva 200km/h real nu aveai mai mult de 190-195.GPS-ul nu este nici el foarte precis mai ales ca,conteaza foarte mult timpul de raspuns(ia 3 tipuri de aparate gps si ai sa vezi ca fiecare iti arata alta viteza).Exista aparate speciale pt asa ceva foarte precise.

Link to comment
Share on other sites

La 200 indicati pe bord, viteza reala o fi fost mai mare de 185-190?

 

la 205 pe ceas pe gps era 202-201

 

Sincer ma indoiesc ca aveai cat spui tu.Eroarea in general e de vreo 10km/h la v.maxima,iar dc masina ta are vit. constructiva 200km/h real nu aveai mai mult de 190-195.GPS-ul nu este nici el foarte precis mai ales ca,conteaza foarte mult timpul de raspuns(ia 3 tipuri de aparate gps si ai sa vezi ca fiecare iti arata alta viteza).Exista aparate speciale pt asa ceva foarte precise.

 

 

Din cate stiu eu, se numesc accelerometre

Link to comment
Share on other sites

Bucura-te de BMW-ul tau si nu te mai uita in gura unor "piloti d-astia de Formula 1" care vezi Doamne, nu ai 2500 cmc, nu ai BMW. :) Pe urma te mai miri de ce saptamanal vezi cate un accident GROAZNIC cu protagonistii un BMW si soferul sau...:lol:

Tu de unde Âştii cĂŁ majoritatea care fac accident sunt peste 2500cmc? :lol:

VĂŁd cĂŁ Âşi 318i a luat 200Km/h, poĂži sĂŁ mori Âşi cu 316 chiar.

Link to comment
Share on other sites

ba ele sunt :)

 

 

imi arata careva un sondaj sau o medie oficiala? :lol:

iar daca ar fi asa (eu tot pe a mea o tin,si refuz sa-ti dau dreptate :) )...teribilistii de copii fara experienta ce pun mana pe masini sunt de vina.

 

ne-am abatut prea mult de la subiectul initial :lol:

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=53827&st=0

Link to comment
Share on other sites

Bucura-te de BMW-ul tau si nu te mai uita in gura unor "piloti d-astia de Formula 1" care vezi Doamne, nu ai 2500 cmc, nu ai BMW. :) Pe urma te mai miri de ce saptamanal vezi cate un accident GROAZNIC cu protagonistii un BMW si soferul sau...:lol:

Tu de unde ştii că majoritatea care fac accident sunt peste 2500cmc? :lol:

Văd că şi 318i a luat 200Km/h, poţi să mori şi cu 316 chiar.

 

 

cu oricare poti sa mori la fel,factorii determinanti sunt soferul,conditiile,si..norocul

iar la urma urmei,daca face careva o medie,nu cred ca BMW-urile sunt cele mai multe care sunt implicate in accidente rutiere.

 

ai dreptate, este un lucru stiut ca nu este o masina pentru soferii neexperimentati...

 

La 200 indicati pe bord, viteza reala o fi fost mai mare de 185-190?

 

cam asa avea, eroarea de bord este undeva pe la 5%. :)

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

La 200 indicati pe bord, viteza reala o fi fost mai mare de 185-190?

 

la 205 pe ceas pe gps era 202-201

 

Sincer ma indoiesc ca aveai cat spui tu.Eroarea in general e de vreo 10km/h la v.maxima,iar dc masina ta are vit. constructiva 200km/h real nu aveai mai mult de 190-195.GPS-ul nu este nici el foarte precis mai ales ca,conteaza foarte mult timpul de raspuns(ia 3 tipuri de aparate gps si ai sa vezi ca fiecare iti arata alta viteza).Exista aparate speciale pt asa ceva foarte precise.

 

bine , acum o sa-mi pun vreo 10 gps-uri si o sa fac media.dar si ce spui tu este cam aiurea sa am o eroare asa mare la vitezometru.eroarea asta "in general" de unde ai scos-o, ai intrebat cumva la bmw si ti-au spus aia ca atat este eroarea.

multa lume posteaza pe aici din auzite sau din banuieli.eu stiu un lucru, cand faci o afirmatie trebuie sa te bazezi pe argumente concrete nu pe povesti pentru ca multa lume se bazeaza pe informatiile venite pe forum.

uite azi ma duc la BanatCar si o sa intreb de curiozitate care este eroarea data de producator pentru indicatorul de viteza.

Link to comment
Share on other sites

La 200 indicati pe bord, viteza reala o fi fost mai mare de 185-190?

 

la 205 pe ceas pe gps era 202-201

 

Sincer ma indoiesc ca aveai cat spui tu.Eroarea in general e de vreo 10km/h la v.maxima,iar dc masina ta are vit. constructiva 200km/h real nu aveai mai mult de 190-195.GPS-ul nu este nici el foarte precis mai ales ca,conteaza foarte mult timpul de raspuns(ia 3 tipuri de aparate gps si ai sa vezi ca fiecare iti arata alta viteza).Exista aparate speciale pt asa ceva foarte precise.

 

bine , acum o sa-mi pun vreo 10 gps-uri si o sa fac media.dar si ce spui tu este cam aiurea sa am o eroare asa mare la vitezometru.eroarea asta "in general" de unde ai scos-o, ai intrebat cumva la bmw si ti-au spus aia ca atat este eroarea.

multa lume posteaza pe aici din auzite sau din banuieli.eu stiu un lucru, cand faci o afirmatie trebuie sa te bazezi pe argumente concrete nu pe povesti pentru ca multa lume se bazeaza pe informatiile venite pe forum.

uite azi ma duc la BanatCar si o sa intreb de curiozitate care este eroarea data de producator pentru indicatorul de viteza.

 

pai du-te si o sa te convingi :)

Link to comment
Share on other sites

viteza o masoara din cutie si se obtine in funtie de nr de rotatii/s ale rotii inmultita cu circumferinta.

Circumferinta rotii se cam schimba chiar si la roti standard cu care vine ea datorita uzurii cauciucurilor. Nu e foarte mare dar e semnificativa. Daca ai roti non-standard deja diferenta e mai mare + uzura...

Am vazut un service in Luxembourg care spunea ca recalibreaza vitezometre dar sincer nu stiu exacat cum fac. probabil din softul masinii baga alta circumferinta a rotii daca folosesti unele mai mari ...

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt nou venit si am si eu o problema ( nu ma prea pricep ) am venit acum cateva zile de la mare si pe autostrada soarelui am vrut sa vad cat poate masina mea si am dat talpa, am mers pana la 200 km/h si atat, acum intreb si eu, daca are 250 pe bord de ce ia numai 200 ? Mentionez ca masina are 140.000 km la bord si 116 cp. Se poate cumva sa fi pierdut din cai sau atat poate ea ? Va multumesc anticipat

 

Salut

 

Totul e o chestie de economie: vitezometrul masinii tale nu e facut doar pentru motorizarea ta. Presupun ca tipul tau de masina mai are si alte motorizari mai puternice cu viteze superioare. Nu or sa faca un ceas pentru fiecare tip de motorizare ci unul care se potriveste la mai multe tipuri pe aceeasi serie. Universalizand un lucru nu faci decat sa castigi niste bani in plus. Asta e sigurul motiv. Lucrez la Renault si aici se procedeaza la fel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.