Jump to content

Viteza maxima E46 318i 1999


floxxx

Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cred ca m-am ramolit, nu ma mai atrage viteza deloc. De cand am masina (aproape 2 ani) nu i-am dat mai mult de 200km/h (desi mai are ceva pedala :lol:) si asta din greseala cand ma bagam in anumite depasiri :) In schimb de acceleratii profit mereu cand merg cu ea. Astea conteaza pt mine, nu viteza maxima.

post-93-1250096434_thumb.jpg

 

Cu E30-ul 325ix pe care il aveam inainte nu ieseam pe autostrada fara sa vada maximul ei.. 230 (real 218).

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa cred ca ai mers cu 230 cu un 316, cel mai mult cu e46 316 am mers cu 170 si a trebuit ceva drum sa prind viteza aia. Masina e ok dar pentru mers linistit 100 - 120 , eu zic ca nu e facuta pentru viteze peste 160 , simti cum se chinuie motorul.

Exagerezi, man! Probabil e din cauza ca te-ai trecut la 320... :lol: Ma intreb tot la fel o sa zici daca treci la un motor si mai mare!? :) Daca de 316-le tau E46 ai tras de el ca sa ajungi la 170 si mai mult nu putea e clar ca problema era la masina ta. Eu mai merg uneori pe autostrada cu 180-200 si nu se simte nici motorul chinuit si nici vreo teama indusa de comportamentul masinii nu am... Intr-adevar nu atingi vitezele alea cat ai pocni din degete, insa nici cum exagereaza unii... :lol:

Nu exagerez, am zis ca iti trebuie o distanta destul de mare sa ajungi la 200 km/h, si pe un drum care nu are o "linie dreapta" sa zic asa e aproape imposibil sa ajungi la 200 cu un 316, si masina nu avea nici o problema tehnica, sunt cativa pe forum care stiu si vechea masina si asta care o am acum si pot sa iti confirme in ce stare sunt si cum le intretineam. Si raman la parerea mea ca la 170 motorul de 316 este chinuit.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa cred ca ai mers cu 230 cu un 316, cel mai mult cu e46 316 am mers cu 170 si a trebuit ceva drum sa prind viteza aia. Masina e ok dar pentru mers linistit 100 - 120 , eu zic ca nu e facuta pentru viteze peste 160 , simti cum se chinuie motorul.

Exagerezi, man! Probabil e din cauza ca te-ai trecut la 320... :lol: Ma intreb tot la fel o sa zici daca treci la un motor si mai mare!? :) Daca de 316-le tau E46 ai tras de el ca sa ajungi la 170 si mai mult nu putea e clar ca problema era la masina ta. Eu mai merg uneori pe autostrada cu 180-200 si nu se simte nici motorul chinuit si nici vreo teama indusa de comportamentul masinii nu am... Intr-adevar nu atingi vitezele alea cat ai pocni din degete, insa nici cum exagereaza unii... :lol:

Nu exagerez, am zis ca iti trebuie o distanta destul de mare sa ajungi la 200 km/h, si pe un drum care nu are o "linie dreapta" sa zic asa e aproape imposibil sa ajungi la 200 cu un 316, si masina nu avea nici o problema tehnica, sunt cativa pe forum care stiu si vechea masina si asta care o am acum si pot sa iti confirme in ce stare sunt si cum le intretineam. Si raman la parerea mea ca la 170 motorul de 316 este chinuit.

 

daca tot vad ca te pricepi asa de bine cam ce distanta iti trebuie sa ajungi cu masina la 200 km/h.iar cu linia dreapta ai dat-o in bara pentru ca eu am mers cu 205 km/h pe autostrada in austria aproape de italia(cine cunoaste zona stie ca sunt destul de multe curbe) si nu a fost imposibil.nu am filmat , cine ma crede ma crede si fara filme , oricum nu as avea nimic de castigat daca as mintii pentru ca nu vreau sa-mi vand masina.masina mea este foarte bine intretinuta am tot pe ea original(consumabile, suspensii, tot).am vazut pe cineva ca spunea ce este curios cum sta pe sosea un 316 la 200 km/h.ii spun eu ca sta la fel ca un 320 sau 325, nu am avut nici cea mai mica problema si cum am mai spus era o zona cu curbe.

in rest bafta si daca nu aveti drumuri nu mergeti cu 200 ca este prea riscant si nu se merita.

Link to comment
Share on other sites

soryn37: nu reprezinta intotdeauna un avantaj faptul ca inca ai pe masina suspensii si consumabile originale (cred ca te-ai referit la faptul ca aceste piese nu au fost schimbate niciodata). 316 nu sta la fel de bine pe strada la 200 km/h (ma indoiesc de faptul ca un 316 ar atinge aceasta viteza in mod real) ca un 320 sau 325. clar.
Link to comment
Share on other sites

soryn37: nu reprezinta intotdeauna un avantaj faptul ca inca ai pe masina suspensii si consumabile originale (cred ca te-ai referit la faptul ca aceste piese nu au fost schimbate niciodata). 316 nu sta la fel de bine pe strada la 200 km/h (ma indoiesc de faptul ca un 316 ar atinge aceasta viteza in mod real) ca un 320 sau 325. clar.

 

dezvolta daca tot faci afirmatii, iar cu indoitul eu zic sa nu te pronunti daca nu sti despre ce este vorba.originale adica toate sunt originale nu vechi ce nu intelegi ca doar nu am ulei in masina din 2001?adica masina este stock.

 

soryn37: nu reprezinta intotdeauna un avantaj faptul ca inca ai pe masina suspensii si consumabile originale (cred ca te-ai referit la faptul ca aceste piese nu au fost schimbate niciodata). 316 nu sta la fel de bine pe strada la 200 km/h (ma indoiesc de faptul ca un 316 ar atinge aceasta viteza in mod real) ca un 320 sau 325. clar.

 

dezvolta daca tot faci afirmatii, iar cu indoitul eu zic sa nu te pronunti daca nu sti despre ce este vorba.originale adica toate sunt originale nu vechi ce nu intelegi ca doar nu am ulei in masina din 2001?adica masina este stock.

apropos de ce ar sta altfel un 320 pe sosea?

Link to comment
Share on other sites

apropos de ce ar sta altfel un 320 pe sosea?

 

sunt modele de 316i care nu au bara stabilizatoare pe spate :lol:

 

si crezi ca erau asa prosti-inconstienti inginerii aia nemti sa faca o masina care la 200 km/h sa danseze pe sosea si sa mai scrie si in documentatia tehnica ca viteza maxima este 200?fi convins ca au facut o gramada de teste inainte sa o fabrice.asa ca.................... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa cred ca ai mers cu 230 cu un 316, cel mai mult cu e46 316 am mers cu 170 si a trebuit ceva drum sa prind viteza aia. Masina e ok dar pentru mers linistit 100 - 120 , eu zic ca nu e facuta pentru viteze peste 160 , simti cum se chinuie motorul.

Exagerezi, man! Probabil e din cauza ca te-ai trecut la 320... :lol: Ma intreb tot la fel o sa zici daca treci la un motor si mai mare!? :) Daca de 316-le tau E46 ai tras de el ca sa ajungi la 170 si mai mult nu putea e clar ca problema era la masina ta. Eu mai merg uneori pe autostrada cu 180-200 si nu se simte nici motorul chinuit si nici vreo teama indusa de comportamentul masinii nu am... Intr-adevar nu atingi vitezele alea cat ai pocni din degete, insa nici cum exagereaza unii... :lol:

Nu exagerez, am zis ca iti trebuie o distanta destul de mare sa ajungi la 200 km/h, si pe un drum care nu are o "linie dreapta" sa zic asa e aproape imposibil sa ajungi la 200 cu un 316, si masina nu avea nici o problema tehnica, sunt cativa pe forum care stiu si vechea masina si asta care o am acum si pot sa iti confirme in ce stare sunt si cum le intretineam. Si raman la parerea mea ca la 170 motorul de 316 este chinuit.

 

daca tot vad ca te pricepi asa de bine cam ce distanta iti trebuie sa ajungi cu masina la 200 km/h.iar cu linia dreapta ai dat-o in bara pentru ca eu am mers cu 205 km/h pe autostrada in austria aproape de italia(cine cunoaste zona stie ca sunt destul de multe curbe) si nu a fost imposibil.nu am filmat , cine ma crede ma crede si fara filme , oricum nu as avea nimic de castigat daca as mintii pentru ca nu vreau sa-mi vand masina.masina mea este foarte bine intretinuta am tot pe ea original(consumabile, suspensii, tot).am vazut pe cineva ca spunea ce este curios cum sta pe sosea un 316 la 200 km/h.ii spun eu ca sta la fel ca un 320 sau 325, nu am avut nici cea mai mica problema si cum am mai spus era o zona cu curbe.

in rest bafta si daca nu aveti drumuri nu mergeti cu 200 ca este prea riscant si nu se merita.

 

am vazut cat mi-a trebuit sa ajung la 170, as putea deduce in cat timp ajunge la 200, cand am zis drum drept ma refeream la autostrada, de ce nu ai mers cu 205 in Romania? pentru ca nu ai unde. Si urca-te intr-un 320 sau 325 si ai sa vezi diferenta, nu ai sa mi zici ca sta la fel ca un 325.

Link to comment
Share on other sites

Si urca-te intr-un 320 sau 325 si ai sa vezi diferenta, nu ai sa mi zici ca sta la fel ca un 325.

 

 

nici nu realizezi ca ai ajuns la 200 atat de repede comparativ cu 316 :)

 

era vorba de cum sta masina pe sosea nu cat de repede ajungi la 200 km/h.hai sa facem comparatii aiurea sa ne aflam in treaba.daca esti multumit uite eu am cel mai slab bmw posibil.oricum asa slab cum este am mers cu 205 km/h.sunt multumit de masina si nu sunt nici vitezoman sau pilot de raliuri.mi-a trecut chestia asta cu viteza , am mers cu 205 km/h sa vad daca merge si in cat timp ajung la aceasta viteza.in rest numai de bine

Link to comment
Share on other sites

daca esti multumit uite eu am cel mai slab bmw posibil

 

:)... numai fi simpatic...

 

asta este adevarul...mai jos de 316 nu gasesti la e46 :lol: (ar fi si culmea sa existe un 310i cu 75 de cai, de exemplu )

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Masina poate sa stea...la urma urmei iei si un junghi de Logan si ii tuflesti niste suspensii sport si bari de rigidizare si sta pe sosea... Vezi prin curbe cat de bine sta suspensia stock sau in drifturi, te sperii cat de naspa e(nu numa la 316) :) Oricum...de ajuns 316i la 200+ poate ajunge, dar te cam plictisesti pana atunci. Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

daca esti multumit uite eu am cel mai slab bmw posibil

 

:)... numai fi simpatic...

 

asta este adevarul...mai jos de 316 nu gasesti la e46 :lol: (ar fi si culmea sa existe un 310i cu 75 de cai, de exemplu )

 

 

eu mi-am luat masina in functie de necesitati nu de viteza,cai putere.cand am luat-o m-am uitat la altceva decat cai putere, m-am uitat cat de bine este intretinuta, cum functioneaza,daca a fost lovita,vopsita si alte aspecte care nu tineau de puterea masinii.daca as fi vrut sa-mi iau masina puternica imi luam de la 2500 cmc in sus dar aspectul asta nu l-am considerat a fi important.eu circul cu ea cam 85% in oras asa ca ce imi trebuia putere cand eu am media kilometrica 21 km/h.oricum asta e masina mea si o apreciez asa cum este.in plus am luat masina sa merg cu ea normal nu sa fac drifturi(cum spunea cineva) sa o omor ca vezi doamne eu am bmw si daca am bmw trebuie sa-i depasesc pe toti prin oras(chiar ieri am vazut un reportaj in care un sofer a facut un accident cu un bmw si titlul era "Inca un sofer de BMW.......").sa sti ca sunt multi necopti care isi cumpara bmw-uri si le dau in gurade le omoara de aceea s-a impamantenit idea ca cine are bmw este agresiv pe sosele.

oricum bafta si sa va bucurati de bmw-urile voastre fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.