Jump to content

formula calcul consum


baubau

Recommended Posts

Cum fura turcii la pompa nu fura nimeni, in romania in viata mea nu am bagat mai mult de 55 l in rezervor.. in turcia tot des bagam 63, 66 L.. tinand cont ca rezervoru declarat de producator, are 63 L.. si becul indicator ptr motorina, cel din bord, se aprinde cand mai sunt in rezervor 6 L... oricum cu becul stins.. alimentam des 63-66 L..

 

asa crezi tu ?

Link to comment
Share on other sites

Cum fura turcii la pompa nu fura nimeni, in romania in viata mea nu am bagat mai mult de 55 l in rezervor.. in turcia tot des bagam 63, 66 L.. tinand cont ca rezervoru declarat de producator, are 63 L.. si becul indicator ptr motorina, cel din bord, se aprinde cand mai sunt in rezervor 6 L... oricum cu becul stins.. alimentam des 63-66 L..

Cand ajungi in Turcia, rezervorul se dilata automat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

se stie ca in rezervoare intra ceva in plus fata de cat e trecut in talon, asta la orice masina. La fel si cu bidoanele, numai ca omu a specificat clar ca a pus in bidon cat era nivelul apei initial, nu a umplut pana in gura.

 

Legat de furt, intr-un rezervor de 50l am pus 62. Nu am observat la pompa (de fiecare data fac plinul si las pana se opreste, nu stau cu ochii in pompa). La casa am avut o scanteie pe creier cand a cerut tanti mai multi bani ca alte ori. Am verificat bonul numai dupa ce am ajuns in masina ---> Perplex ! m-am intors cu in pompa cu bonul si cu talonul masinii croit sa imi recuperez diferenta de bani. A inceput ca pompele sunt omologate si respecta toate normele, bla bla bla. Am renuntat.

Link to comment
Share on other sites

unde te uiti, numai scenaristi. imi trebuie doar "formula" :) :lol: :lol:

din ce-mi mai aduc eu aminte era cam asa....

litri bagati la pompa inmultit cu100 si impartit la km efectuati...ca sa ai un calcul real pe langa alimentarea de la aceeasi pompa sa umpli rezervorul pana in buza...in general dupa ce declanseaza pompa, mai intra 2-3 litri...

Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca e "formula" corecta? ce iti e si cu stiinta asta, unde a ajuns...

n-as vrea sa gresesti asa ca mai astept si alte pareri. de fapt nu eu, initiatorul topicului.

da, stiu ca nu tu esti curios, dar am dat reply tie ca sa fiu in ton cu topicu...in general se comenteaza mult pe langa subiect...

Link to comment
Share on other sites

cu regula de trei simpla se face cel mai bine

ca nu te poti lua dupa pompe decat daca bagi de la aceeasi pompa si mergi pe acelasi drum cu aceeasi viteza si exact cu aceeasi turatie

asta este parerea mea

eu am facut cu regula de trei simpla si mi-a iesit ok

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

pai lasi sa se aprinda becu, faci plinu(notezi cati litri de benzina ai bagat), vezi cati km faci pana se aprinde iar becu apoi impartii litrii la numarul de km facuti si inmultesti cu 100

 

 

exemplu:

 

bagi 60L

faci 589Km

 

consumul 60:589= 0.10186(consum per km) X 100= 10,186

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Daca si "regula de 3 simpla " mai e vreo "formula misterioasa" atunci alfabetul limbii romane e literatura SF.

Logic ca , cu regula de 3 simpla se face consum altcumva n-ai cum..

 

cat de greu e ?

 

bagat 45litri .... facut.... x km (sa zicem 600)

x litri ,,,, la o 100 km => x= 45*100/600=7.5 litri / la suta de kilometri.

 

Aia e .. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pentru cei carora li se pare dificila regula de 3 simpla - (vad ca mai sunt)...fa plinul pana la prima blocare a pompei, mergi 100 km si fa iar plinul tot pana la prima blocare. :twoup: vezi exact cat consuma.
Link to comment
Share on other sites

S-a lansat un concurs de topicuri ciudate?

O sa deschid si eu unul: "cum sa tin mainile pe volan" sau "cat de tare sa apas pe butonul de la geam"

 

Daca vb de LITRI la O SUTA DE KM... ce trebuie explicat? Doar precizat ca o masurare foarte corecta s-ar fac din gura rezervorului (nu cu becul sau indicatorul care nu sunt un etalon de precizie) si eventual cu un bidon gradat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu fac plinul pana in "buza", resetez kilometrajul si apoi la urmatoarea alimentare pun iar pana in buza si vad cati litri am ars. Iau kilometrajul din bord si ma apuc de socotit.

 

Off.

Se mai mira cineva ca au picat bacul pe capete? Regula asta de 3 simpla se face prin clasa a 4-a. Dar na, camerele de luat vederi "e" de vina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.