Jump to content

Pot sa spal si eu motorul?la e36 320i.....


Recommended Posts

Conform recomandarilor producatorului motorul se spala cald.

 

Poate ar trebui sa mai studiezi cand se formeaza condensul inainte de a te aventura in a trage concluzii eronate. Treaba cu condensul este exact pe dos :) .

 

 

tu vorbesti serios, adica mergi prin oras 40 km la 35 grade, opresti la spalatorie si iti baga aia jet de apa rece?!

si nu se intampla nimic? chiar nu pot sa cred asta, dar, pe bune, nu vreau sa intru in conflict cu nimeni.

eu personal nu as face asa ceva.

 

 

Sa nu faci asa ceva.Se sparge chiulasa si blocul motor imediat. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition

eu nu inteleg de ce sa speli motorul ? :lol:

 

unu, mi se pare riscant si total nerecomandat si doi mi se pare inutil.

 

Daca vrei sa fie shiny, cureti frumos cu o carpa pe unde ajungi cu mana si e suficient, dar sa bagi vap-ul frate, cu jetul ala prin motor, mi se pare o idiotenie. :lol:

 

PS: eu mor pe aia la spalatorii cand imi baga jet de apa direct pe discurile de frana si se uita ca bovinele la mine daca le spun sa nu mai dea... pana mea, nu cred ca trebuie sa ai vreo scola superioara ca sa intelegi ce se intampla cand dai cu apa rece pe o suprafata extrem de calda :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Cand speli masina ar trebui sa-i pui sa dea jantele jos sa nu care cumva sa ajunga apa pe discuri :) .

 

asta-i gratuita si fara rost.

 

Mai ales ca sunt convins ca un om cu educatia ta cunoaste ca este contraindicat sa dai cu apa rece pe discurile de frana incinse, acest lucru ducand la deformarea lor. Am senzatia ca acest lucru este evidentiat si in cartea tehnica a masinii, la capitolul "care of your car", am sa iti fac o fotocopie daca tu consideri necesar.

 

 

ceva de genul "allow brake discs to cool down before entering autowash, to avoid damage to the brake discs, warping etc"

 

Nu mai vorbesc de jet de apa rece pe un motor aflat la temperatura normala de functionare, ceea ce este de-a dreptul absurd.

 

Ma rog, fiecare are grija de masina lui cum stie mai bine desigur.

 

Sau si mai grav, se poate intampla asa ceva:

 

http://www.stoptech.com/tech_info/img/warped_1.jpg

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Cine e Dl Doru? :lol:

O fi ala de aici, de la spalatoria minune unde au vrut sa-i ia 15 milioane lui pole doar ca sa-i ceruiasca masina :lol: .

 

PS: eu mor pe aia la spalatorii cand imi baga jet de apa direct pe discurile de frana si se uita ca bovinele la mine daca le spun sa nu mai dea... pana mea, nu cred ca trebuie sa ai vreo scola superioara ca sa intelegi ce se intampla cand dai cu apa rece pe o suprafata extrem de calda :)
asta-i gratuita si fara rost.

 

Mai ales ca sunt convins ca un om cu educatia ta cunoaste ca este contraindicat sa dai cu apa rece pe discurile de frana incinse, acest lucru ducand la deformarea lor.

 

@pole : nu a fost deloc gratuita faza, e o precautie inutila ce faci tu. Banuiesc ca nu te duci la spalatorie dupa o forja in care aduci la rosu discurile. Sunt convins ca un om cu educatia ta stie ca cele 10-15 minute cat astepti la coada sunt suficiente sa se raceasca discurile :D .

 

Daca ar fi cum zici tu atunci nu ar trebui sa mai circuli pe ploaie deloc. E mult mai riscant, masina este in miscare, discurile sunt folosite, nu au avut timp sa se raceasca, asa ca prima balta este mult mai periculoasa decat jetul de apa de la spalatorie.

Si apoi cum ai vrea sa spele jantele fara sa dea cu apa pe discuri? Sa le frece cu carpa? Nu fi absurd :).

Link to comment
Share on other sites

da, carrera 100...face minuni....

Motorul fiind mare, pensula nu ajuta, bidineaua sau o maturica mai micuta, da (si aia inmuiata in benzina).

Apoi se inlatura zoaiele cu jet de apa si se merge cu capota ridicata cam 10 minute...si in ture

 

 

Cu capota ridicata si in ture sa mergi tu :) Eventual noaptea cu farurile stinse si pe contrasens... :lol:

Ori nu gandesti ori ai boala pe el de-i dai astfel de sfaturi :lol:

Link to comment
Share on other sites

ati insistat doar asupra temperaturii motorului; conditia este necesara, dar nu si suficienta...

 

Conform recomandarilor producatorului motorul se spala cald.

 

 

Acestea sunt recomandarile BMW privind spalarea motorului. Le puteti gasi si in TIS.

 

Here is the engine washing procedure recommended by BMW:

Bring the engine to operating temperature, and switch the engine Off.

Cover or shield any component - such as the ignition distributor, multi-connectors, etc. - in the area to be cleaned with plastic sheeting.

Apply engine degreaser or general engine cleaning solvent to the dirty area, allowing it to soak for at least five minutes.

Spray warm water on the area to be cleaned, flushing the solvent and the contaminants.

Do not aim the water spray directly at components. Do not use the water spray any longer than necessary. Do not wash the entire engine compartment when only one area requires degreasing, such as the front crankshaft radial seal, M20 oil filter replacement, etc.

Blow the cleaned area dry immediately with moderate-pressure compressed air.

 

Start the engine immediately and road test the vehicle to confirm satisfactory operation.

Link to comment
Share on other sites

Voi sunteti culmea astia care ziceti ca motorul nu se spala, ORICE se spala avand in vedere ca traim in Romania unde este exagerat de mult praf eu nu stiu cum suportati sa stati cu motorul cu 10-15 kg de praf pe el. Ia incercati voi astia care nu va spalati motoarele sa va spalati pe tot corpul doar sa evitati zonele genitale sa vedeti cat puteti suporta sa stati asa.

Un sfat pentru cei care au grija de intretinerea (curatenia si mentinerea in functiune) masinii personale si bineinteles care nu sunt atat de mandrii ca, conduc un BMW incat sa le fie jena sa puna mana pe un pistol de presiune de la o spalatorie auto. Eu cand merg la spalatorie sa imi spal masina de fapt nu am nevoie decat de acel Jet de presiune si solutiile care le folosesc ei in rest ma descurc singur pentru ca mai bine decat mine nu cred ca are nimeni grija de masina mea. Iau frumos pistolul ala de presiune mi-o inmoi toata in spuma activa sau ce folosesc ei acolo, exterior + motor apoi o las vreo 5 minute sa se moaie jegu de pe ea si dupa aceea o iau asa usor la limpezit tot cu pistolul de presiune dar bineinteles ca sunt mult mai precaut decat acel baietas care ar trebuii sa imi spele masina printre alte 30-40 masini care le mai spala in ziua aia. Ideea este ca am patit cand mi-am luat masina ca mĂĄm dus la spalatorie si era plina de excremente de pasare pe capota motor si pe bara din fata si baiatul de la spalatorie cum are el ca obiectiv sa iasa masina curata de acolo atata a insistat cu jet'ul ala pe spoiler pana mi la decojit de vopsea aproape jumate si de atunci mĂĄm invatat minte si de fiecare data cand ma duc sa`mi spal masina mai bine o spal eu cu mana mea si daca e sa se intample ceva stiu ca e din cauza mea si gata.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
PS: eu mor pe aia la spalatorii cand imi baga jet de apa direct pe discurile de frana si se uita ca bovinele la mine daca le spun sa nu mai dea... pana mea, nu cred ca trebuie sa ai vreo scola superioara ca sa intelegi ce se intampla cand dai cu apa rece pe o suprafata extrem de calda :)
asta-i gratuita si fara rost.

 

Mai ales ca sunt convins ca un om cu educatia ta cunoaste ca este contraindicat sa dai cu apa rece pe discurile de frana incinse, acest lucru ducand la deformarea lor.

 

@pole : nu a fost deloc gratuita faza, e o precautie inutila ce faci tu. Banuiesc ca nu te duci la spalatorie dupa o forja in care aduci la rosu discurile. Sunt convins ca un om cu educatia ta stie ca cele 10-15 minute cat astepti la coada sunt suficiente sa se raceasca discurile :lol: .

 

Daca ar fi cum zici tu atunci nu ar trebui sa mai circuli pe ploaie deloc. E mult mai riscant, masina este in miscare, discurile sunt folosite, nu au avut timp sa se raceasca, asa ca prima balta este mult mai periculoasa decat jetul de apa de la spalatorie.

Si apoi cum ai vrea sa spele jantele fara sa dea cu apa pe discuri? Sa le frece cu carpa? Nu fi absurd :lol:.

 

Cum ziceam, fiecare are grija de masina sa cum crede mai bine, din partea mea poti sa faci si scufundari cu masina ta, dar nu ma ironiza "eftin" pentru ca eu respect recomandarile producatorului.

 

Daca ai vreo carte a masinii, rasfoieste la capitolul de care vorbeam si nu mai fi pretios aiurea, ai sa vezi acolo ca se mentioneaza si situatia in care esti nevoit sa treci printr-o balta si ai cateva recomandari interesante si din punctul asta de vedere, asta pe langa cea legata de carwash.

 

Sau cauta pe google, este si asta plin de informatii utile urcate pe internet de pasionati.

 

Eu nu am fost absurd cand am spus ca astept sa se raceasca discurile de frana inainte sa intru in spalatorie si ca prefer inainte sa imi bage vap-ul pe discuri direct, mai intai sa dea pe restul masinii si abia apoi la final pe jante si discuri, este nu numai precautie absoult fireasca dar si o recomandare a producatorului, in schimb ironia ta a fost si este gratuita:

 

"Cand speli masina ar trebui sa-i pui sa dea jantele jos sa nu care cumva sa ajunga apa pe discuri"

 

si da, unui om cu educatia si varsta ta, nu ii face cinste asa replica

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

FoloseÂşte degresant pentru motor Âşi apĂŁ.

 

Dai cu degresant, ºtergi cu cârpa ºi apoi clãteºti cu apã.

 

Nu da cu apĂŁ cu presiune.

 

corect.fara apa cu presiune.ar fi bine sa nu folosesti apa din abundenta mai degraba stergi cu o carpa umeda.nu sti pe la ce mufe sau pe unde poate intra apa si dupa aia apar si problemele.eu doar il curat fara sa folosesc apa.

Link to comment
Share on other sites

Pole, e masina ta, poti sa demontezi si jantele, poti sa nu le speli de loc. E oricum o precautie absolut inutila. Ti-am si explicat de ce, nu a fost niciun fel de ironie.

 

Oricum ti-ai nuantat pozitia. Initial ziceai ca :

PS: eu mor pe aia la spalatorii cand imi baga jet de apa direct pe discurile de frana si se uita ca bovinele la mine daca le spun sa nu mai dea... pana mea, nu cred ca trebuie sa ai vreo scola superioara ca sa intelegi ce se intampla cand dai cu apa rece pe o suprafata extrem de calda :)

Dupa care ai revenit la chestii mai rezonabile. Probabil initial ai vrut doar sa bravezi.

Eu nu am fost absurd cand am spus ca astept sa se raceasca discurile de frana inainte sa intru in spalatorie si ca prefer inainte sa imi bage vap-ul pe discuri direct, mai intai sa dea pe restul masinii si abia apoi la final pe jante si discuri, este nu numai precautie absoult fireasca dar si o recomandare a producatorului, in schimb ironia ta a fost si este gratuita:

 

Daca ai vreo carte a masinii, rasfoieste la capitolul de care vorbeam

Da, am si eu manual, se dau manuale si la seria 5. Dar nu am gasit pasajul la care faci referire. O fi doar in manualul de M.

Fa si tu te rog un scan cu pagina aia din manual in care "se mentioneaza si situatia in care esti nevoit sa treci printr-o balta". Banuiesc ca nu te-ai referit la inundatii, cand risti sa-ti intre apa de admisie, sau la acvaplanare ori la uscarea discurilor. Este cu totul altceva. Sunt curios insa cum arata recomandarea de a ocoli baltile ca sa nu se strice discurile. Ar inseamna ca bmw e doar o masina de timp frumos. Cand ploua o iei pe jos.

Am cautat si pe google, asa cum m-ai sfatuit, insa nu m-am lamurit, era inainte sau dupa cutremurul de azi dimineata :lol: ?

 

Sper totusi sa nu se ajunga la sindromul soferilor de bmw care tipa prin spalatorii sa nu li le dea cu apa pe roti ca se strica discurile de frana.

 

PS : Renunta la referirile astea in ceea ce priveste pregatirea, varsta si alte chestii. Despre altceva discutam, incearca sa ramai la idee!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.