Jump to content

GPL pe motorizari BMW ?


Cosmin316

Recommended Posts

daca ptr tine a avea bmw e o chestie cu care arati lumii ca ai bani....

 

bmw este o masina care iti ofera comfort, siguranta si multa buna dispozitie, toate atunci cand o intretii corespunzator.

daca filosofia celor de la bmw era: "facem masini bune doar ptr bogati" probabil ca nu faceau nici motoare de 1.6 1.8 sau 2.0 ci faceau de la 2.5 in sus si nu puneau din fabrica gpl pe modele lor.

 

doamne fereste au nu am spus asta,dar daca tot iti protejezi atat de mult buzunarul inseamna ca mai bine iti iei altceva,bmw-nu este o masina care se intretine ieftin

 

Pe mine ma doare fix in ........ ca suna aiurea. Important e ca nu se simte diferenta la mers dar se simte diferenta la buzunar!

in vremurile astea normal ca trebuie sa ne protejam buzunarul ,nu e nici o rusine.

cine vrea basini atunci sa arunce cu banii in lautari.

 

atunci de ce isi mai ia bmw,daca tot vrea sa-si protejeze buzunarul ?

 

exista logan dci

tu ce ti-ai luat 2.o d si nu 335i? nu tot ca sa iti protejezi buzunarul ?

 

pt ca atunci a fost alegerea perfecta,atat imi permiteam fara sa fac sacrificii,insa poti fi sigur ca daca nu-mi permiteam costrurile de intretinere al unui 320d imi luam fara rusine o astra 1.7,focus 1.6 etc

Link to comment
Share on other sites

pai GPL e o modalitate sa iti protejezi buzunarul. Fara sa schimbi neaparat masina. Eu mi-as pune GPL in secunda doi, din pacate nu o sa mai pot parca cand merg la munca si o sa am tot felul de probleme cu parcarea in general. In Germania si Luxembourg e interzis sa parchezi subteran daca ai GPL, si pe unde merg eu 80% numai dinastea sunt.

Altfel puneam de mult. Imi permit benzina care o ard, dar daca in loc sa pun benzina de 180-200 de euro pe luna cat pun acum, si pun de 100, cu 1200 de euro economisiti pe an le gasesc intrebuintare imediat..

Link to comment
Share on other sites

daca ptr tine a avea bmw e o chestie cu care arati lumii ca ai bani....

 

bmw este o masina care iti ofera comfort, siguranta si multa buna dispozitie, toate atunci cand o intretii corespunzator.

daca filosofia celor de la bmw era: "facem masini bune doar ptr bogati" probabil ca nu faceau nici motoare de 1.6 1.8 sau 2.0 ci faceau de la 2.5 in sus si nu puneau din fabrica gpl pe modele lor.

 

doamne fereste au nu am spus asta,dar daca tot iti protejezi atat de mult buzunarul inseamna ca mai bine iti iei altceva,bmw-nu este o masina care se intretine ieftin

 

Pe mine ma doare fix in ........ ca suna aiurea. Important e ca nu se simte diferenta la mers dar se simte diferenta la buzunar!

in vremurile astea normal ca trebuie sa ne protejam buzunarul ,nu e nici o rusine.

cine vrea basini atunci sa arunce cu banii in lautari.

 

atunci de ce isi mai ia bmw,daca tot vrea sa-si protejeze buzunarul ?

 

exista logan dci

tu ce ti-ai luat 2.o d si nu 335i? nu tot ca sa iti protejezi buzunarul ?

 

pt ca atunci a fost alegerea perfecta,atat imi permiteam fara sa fac sacrificii,insa poti fi sigur ca daca nu-mi permiteam costrurile de intretinere al unui 320d imi luam fara rusine o astra 1.7,focus 1.6 etc

Costuri de intretinere....ulei, piese de caitate ne permitem si noi. mai greu cu combustibilul cand faci aproape 5000 de km pe luna...dar uite ca merge si asa....nu se strica nimic, nu afecteaza cu nimic....si nici nu zicem ca v-ati luat diesel ptr ca e consumul mai mic decat la benzina.

Am acelasi confort, aceeasi putere...care nu prea ma intereseaza din moment ce e un motor de 1.6...si diesel daca era tot nu rupeam liniutele.

 

 

pai GPL e o modalitate sa iti protejezi buzunarul. Fara sa schimbi neaparat masina. Eu mi-as pune GPL in secunda doi, din pacate nu o sa mai pot parca cand merg la munca si o sa am tot felul de probleme cu parcarea in general. In Germania si Luxembourg e interzis sa parchezi subteran daca ai GPL, si pe unde merg eu 80% numai dinastea sunt.

Nici in romania nu ai voie cu gpl in subteran. la capitolul asta ne-am pus cat de cat si noi romanii la punct...mai greu cu mentalitatile

 

Iar ati inceput ? :twoup:

ce ai facut, ti-ai pus pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

eu nu m-am refrit strict la tine,insa daca un anume posesor ajunge la concluzia ca nu poate sa-si permita un consum de 12-13% in oras si 7-8% afara (316-318) si ajunge la concluzia -GPL,mai bine isi schimba masina si gata,asta e parerea mea si aici nu vb de cazuri izolat cu 5k km/luna (mai e un sondaj aici pe forum,majoritatea fac 10-12k km/an)
Link to comment
Share on other sites

Si eu eram impotriva GPL-ului...

 

Insa acum conduc o masina cu o instalatie secventiala performanta (BRC My2010, garantia la injectoare este de 500.000 km) care a costat 2800 roni acum 4 luni. Rezervorul este in locasul pentru roata de rezerva, nu miroase masina de loc a gaz, si nu intrerupe motorul, ba chiar nici putere nu prea a pierdut :) . Cum s-a mai zis pe aici, face singura toate trecerile intre benzina si gaz (e configurata sa treaca pe gaz la 40 grade), etc.

 

Litrul de GPL este de 2.21-2.4 ron. Consumul masinii a crescut cu 1 - 1.5 litri la 100 km. Hai zi 2 litri.

 

Faceti si voi un calcul :twoup:

 

Deci, daca este sa ma intrebi acum, chiar merita. Vremurile sunt tampite, si in privinta carburantilor nici nu se vor mai indrepta vreodata.

Una e cand bagi carburant de 4 milioane pe saptamana, alta e cand bagi de 2. La aceeasi masina, acelasi confort, etc.

 

LE - Si masina nu a fost castrata, nu a pierdut nimic. Daca vreau sa fac furie cu miros de cauciucuri incinse si de benzina arsa, tot ce am de facut este sa apas un buton. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de circumstante. Poate omul merge 90% din km in oras. Ce sa isi i-a daca vrea tot bmw ? cel mai economic diesel e 1.8 D nu ? cat e intretinerea la el, o iei Sh, nu stii ce iei niciodata, mai bagi alti bani, macar a ta stii cum e si ai pus-o la punct ca o ai de 2-3 ani.. cat mai bagi in ea? Cat consuma un 318D sa zicem ca nu 12-13 dar in jur de 10 tot ia in oras. Cat e motorina ? ceva mai scumpa ca benzina nu ? cat e gazul? Faci 20k km in oras pe an .Merita sau nu ? Fiecare are calculele lui, poate nu ii place diesel...
Link to comment
Share on other sites

ce ai facut, ti-ai pus pana la urma?

Inca nu :twoup: Abia in decembrie vin in tara si vreau sa pun . Am gasit in jur de 34 mil pentru 6 cilindri secventiala.

 

Mai puteti sa despicati firul in 7 a suta oara? Odata la 3 luni ne tot contrazicem degeba . Culmea e ca majoritatea din cei care sunt impotriva GPL -ului fac 5000 km pe an sau nu dau ei banii pe combustibil!!

Link to comment
Share on other sites

hai sa lasam contradictiile fara rost si sa ne uitam la fapte concrete:pretul la benzina 1,38eur -- pretul la gpl 0,68eur(aci in it).dak faci multi km cu masina merita(sa iau exemplul meu:in 4 luni d knd am luat masina asta am facut 15.000km).dak as avea 2000eur,maine as pune pe el o instalatie tomasetto,secventiala euro 4 chiar daca este bmw:e60,520i;si nu pt ca nu mi-as permite consumul masinii(avand in vedere km parcursi chiar nu ma uit la consum) dar mai bine imi fac un concediu cu diferenta de bani decat sa ii bag in benzina si sincer nu mi-ar fi rusine chiar deloc sa alimentez la o statie gpl.putin imi pasa de "copiii de bani gata" care stiu numai sa denigreze si sa rada de cei care muncesc pe branci pt a-si indeplini visul(fie ca e un e30,e60,un apartament sau o casa....).as vrea sa ii vad pe ei cam ce ar putea sa faca cu fortele proprii.

Pretul unui plin pe benzina la masina mea e: eur 96.6(70l*1,38eur/l) pe cand pretul unui plin pe gpl:47.6(70l*0.68eur/l).diferenta este de 49eur la un singur plin;asa ca mai bine cu 50 de euro in buzunar la o statie gpl decat fara ei......dar mandru ca am "bemveu"!

Sperand ca nu am ofensat pe nimeni,ma retrag cu scuzele de rigoare

Link to comment
Share on other sites

norma de poluare ramane identica cu ce era pe masina. De fapt polueaza mai putin chiar, nu ma refer la CO2 ci la restul ce mai e. In Germania de asta e GPL-ul ieftin. Guvernul s-a angajat ca timp de 10 ani sa nu mareasca acciza la GPL pentru a incuraja astfel de instalatii. (ma refer la Guvernul german ).
Link to comment
Share on other sites

O masina cu GPL omologat se considera bi-fuel. Deci, chiar daca cu GPL ar iesi apa de trandafiri pe teava, nu conteaza. Se ia in considerare combustibilul cel mai poluant.

 

Deci, norma de poluare nu se schimba. Devii "environmentally responsible" fara beneficii materiale :twoup:

Link to comment
Share on other sites

astfel de calcule mai vad doar pe daciaclub in topicuri de genul 1.4mpi gaz vs 1.5dci

 

intr-adevar renteaza cand faci 5k km/luna(cu toate ca e greu,asta daca nu faci curierat sau esti sofer de taxi) si pastrezi masina 2/3ani,asa cum se vb mai sus,insa deja cand iti proprui sa faci 180k km cu acea masina ,cred ca deja iti cumperi ceva cu mult mai putini km,nu (e46,e39,etc) cu cel putin 150k km

 

asta e doar parerea mea,nu-mi sariti in cap!

Link to comment
Share on other sites

astfel de calcule mai vad doar pe daciaclub in topicuri de genul 1.4mpi gaz vs 1.5dci

 

intr-adevar renteaza cand faci 5k km/luna(cu toate ca e greu,asta daca nu faci curierat sau esti sofer de taxi) si pastrezi masina 2/3ani,asa cum se vb mai sus,insa deja cand iti proprui sa faci 180k km cu acea masina ,cred ca deja iti cumperi ceva cu mult mai putini km,nu (e46,e39,etc) cu cel putin 150k km

 

asta e doar parerea mea,nu-mi sariti in cap!

 

5000 km pe luna ii fac intre ploiesti si bucuresti in timpul saptamanii iar in weekend plec sa ma plimb prin tara...nici nu imi dau seama cum trec kilometrii...

si daca faceam 2000 tot imi puneam gpl

cred ca doar daca faceam 5-10 mii pe an nu imi puneam

Acum ce-mi doresc e sa ma tina motorul cat mai ult avand in vedere ca fac km multi iar masina deja are 255 555(chiar in seara asta am avut multi de 5 in bord :twoup: )

Link to comment
Share on other sites

Daca maine guvernul ar da o lege, cum ca masinile cu GPL sunt scutite de impozit, pot baga mana in foc ca de maine toate Cayene-urile, toate ML-urile si toate X-urile or sa fie pe GPL. Tot ce are motor peste 3.0 benzina o sa fie GPL si o sa se vanda in draci. Ca asa e romanul. GPL? Yucks. GPL=moca? Supercool.
Link to comment
Share on other sites

e plina Germania de Cayene, ML, S, 7'tari pe GPL. Vorbesc de masini cu un singur prorpietar, deci omul a avut bani e de ele noi noute.. A avut 110k de S nou dar uite ca nu ii cad galoanele sa puna GPL..

Am vazut si la BMW premium selection pe GPL.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

eu nu condamn pe nimeni ca si-a pus GPL

 

insa daca iei in discutie un 316i GPL si 318d

 

la 316i ii pui consum de 15% in oras si 8% afara (mers calm),la 318d 10% in oras si 5% afara(la fel mers calm),sa zicem ca omul face 20k km/an 75% in mediul urban si 25% ex.urban => consum mixt de 13,3% pt 316i si 8,8% pt 318d, tine masina 3 ani

 

(pret dizal 4,61ron,GPL 2,3ron)

 

=> o economie de aproape 6000ron in 60k km,insa daca scazi pretul instalatiei 2500ron,mai scazi si benzina (macar 5L/1000km,adica 1400ron in 60k km) ajungi la concluzia ca te-ai chiunit cu 316i pe gaz, 60k km pt nici 500e

 

la revanzare dumnezeu cu mila pt un 316 pus pe gaz

Link to comment
Share on other sites

(pret dizal 4,61ron,GPL 2,3ron)

 

=> o economie de aproape 6000ron in 60k km,

 

nu gandeste nimeni atat de departe , majoritatea se gandesc la economia imediata , adica lunar platesc mai putin combustibil si atat . Nu uita ca e o tara plina de rate si tva 24 % :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Calculele nu stau chiar asa. Mers impreuna cu un logan de 1.4, se intelege ca in acelasi ritm, pe drumuri nationale, eu consum aproape 6, loganul 7,2 .

Stiu ca loganul nu-i 316 dar oricum diferenta de bani e maricica daca ai stayii gpl la indemana.

Singurul dezavantajpe care il vad e incomoditatea autonomiei scazute si.sau a portbagajului redus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.