Jump to content

GPL pe motorizari BMW ?


Cosmin316

Recommended Posts

Din cate se observa pe forum sunt putini iubitori ai naturii, fie si numai pentru reducerea noxelor unii opteaza pentru GPL- nu e cazul forumului BMW.

 

Exista o gramada de masini ce vin cu GPL din serie dar ce-i drept nu sunt BMW ci mai mult masini utilitare.

 

Eu nu as pune pe BMW dar e clar ca o masina utilitara e mai economica cu GPL.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o invenÞie tâmpitã, o improvizaÞie sã-Þi pui instalaÞie de GPL pe maºinã :)

Daca motorul este conceput sĂŁ meargĂŁ cu benzinĂŁ lasĂŁ-l aÂşa. Eventual dacĂŁ eÂşti pasionat de gaz, cumpĂŁrĂŁ-Ăži o maÂşinĂŁ care este echipatĂŁ cu instalaĂžie GPL din fabricĂŁ.

 

Din partea mea puteÞi sã vã puneÞi ºi 3 butelii de GPL În portbagaj. Pânã la urmã fiecare face ce vrea cu maºina lui.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o invenÞie tâmpitã, o improvizaÞie sã-Þi pui instalaÞie de GPL pe maºinã :lol:

Daca motorul este conceput sĂŁ meargĂŁ cu benzinĂŁ lasĂŁ-l aÂşa. Eventual dacĂŁ eÂşti pasionat de gaz, cumpĂŁrĂŁ-Ăži o maÂşinĂŁ care este echipatĂŁ cu instalaĂžie GPL din fabricĂŁ.

 

Din partea mea puteÞi sã vã puneÞi ºi 3 butelii de GPL În portbagaj. Pânã la urmã fiecare face ce vrea cu maºina lui.

:) sti ca motorul diesel a fost conceput sa mearga pe ulei de alune ? si nu ... nu glumesc.

toata treaba cu anti gaz este acelasi sindrom ca si acela de tuning...cum isi pune omu ceva pe masina ce nu e OEM sau BMW Performance ii sare lumea in cap... de ce nu va documentati inainte de a avea idei preconcepute ? "gugal stie multe"

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o invenţie tâmpită, o improvizaţie să-ţi pui instalaţie de GPL pe maşină :lol:

Daca motorul este conceput să meargă cu benzină lasă-l aşa. Eventual dacă eşti pasionat de gaz, cumpără-ţi o maşină care este echipată cu instalaţie GPL din fabrică.

 

Din partea mea puteţi să vă puneţi şi 3 butelii de GPL ĂŽn portbagaj. Până la urmă fiecare face ce vrea cu maşina lui.

 

 

Corect, sa-si puna Ciupanezu GPL pe V8-ul 3.5... cred ca il bate gandul daia m-a contrazis... :) :lol: joking man...dar vreau sa intelegi ca BMW nu prea se pupa cu ideea sau conceptul GPL...

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

BMW TO BUILD NATURAL GAS-FUELLED CARS FROM 1995

Europe Energy, October, 1994

"German car manufacturer BMW is to build cars which run on gas (LPG), starting in 1995, Board Chairman Bernd Pischetsrieder announced in an interview published in popular daily Bild Zeitung on October 11. BMW 316i Compact and 518 Touring models will be available in a mixed version, i.e. running on both petrol or gas, said Mr Pischetsrieder.

 

A touch on an electronic command button will suffice to convert the fuel feed to the engine, and the cars will be fitted with a second tank which will allow them to park in public carparks, which is currently not allowed, the BMW boss added. He explained that the price differential for cars possessing the dual technology had not yet been fixed, but that it would be "reasonable". "

 

New Models: "Green" BMW is a natural gas

 

08 Sep 99 00:00

BMW is to launch a natural gas-powered 5-series model with lower emissions than an electric car - yet with all the performance expected from a BMW. The 523g has a 3.0 litre, six-cylinder engine of 184 bhp, yet it has qualified for the Californian environmental authority EZEV (Equivalent Zero Emissions Vehicle) limits. This means that its overall energy consumption (including production of the fuel) does not exceed the energy used in the production of electric power for an electric car. At the moment, the efficiency of this gas-powered engine is also greater than that of a fuel cell unit.

BMW has sold Compressed Natural Gas powered cars in limited numbers since 1995; the 523g uses Liquid Natural Gas, which gives a greater driving range as well as the increased efficiency. BMW's next plans include the development of viable hydrogen cars - powered by gas extracted from water by electrolysis.

 

 

GPL pe V8-ul 3.5... cred ca il bate vantul
:)

 

You might recall the AC Schnitzer crew trotting out a particularly gaudy BMW 3-series coupe in Frankfurt called the GP3.10, powered by a V10 engine pulled from the M5/M6 running off liquefied petroleum. While the styling of the BMW caused a few of us to inadvertently gag while patrolling the floor in Germany, its performance potential – 552 hp and 400 lb.-ft. of torque – showed promise.

 

Fast forward a few months later, and according to the Schnitzer folks, the GP3.10 set the world record for the fastest gas-powered car in the world. The coupe was brought out to the 13-mile Nardo test track in Southern Italy where it laid down a terminal velocity of 318.1 km/h, or 197 mph. While that's a feat unto itself, even more surprising is AC Schnitzer's claim that some of the technology will filter down to the tuner's products in the future.

Link to comment
Share on other sites

BMW TO BUILD NATURAL GAS-FUELLED CARS FROM 1995

Europe Energy, October, 1994

"German car manufacturer BMW is to build cars which run on gas (LPG), starting in 1995, Board Chairman Bernd Pischetsrieder announced in an interview published in popular daily Bild Zeitung on October 11. BMW 316i Compact and 518 Touring models will be available in a mixed version, i.e. running on both petrol or gas, said Mr Pischetsrieder.

 

A touch on an electronic command button will suffice to convert the fuel feed to the engine, and the cars will be fitted with a second tank which will allow them to park in public carparks, which is currently not allowed, the BMW boss added. He explained that the price differential for cars possessing the dual technology had not yet been fixed, but that it would be "reasonable". "

 

New Models: "Green" BMW is a natural gas

 

08 Sep 99 00:00

BMW is to launch a natural gas-powered 5-series model with lower emissions than an electric car - yet with all the performance expected from a BMW. The 523g has a 3.0 litre, six-cylinder engine of 184 bhp, yet it has qualified for the Californian environmental authority EZEV (Equivalent Zero Emissions Vehicle) limits. This means that its overall energy consumption (including production of the fuel) does not exceed the energy used in the production of electric power for an electric car. At the moment, the efficiency of this gas-powered engine is also greater than that of a fuel cell unit.

BMW has sold Compressed Natural Gas powered cars in limited numbers since 1995; the 523g uses Liquid Natural Gas, which gives a greater driving range as well as the increased efficiency. BMW's next plans include the development of viable hydrogen cars - powered by gas extracted from water by electrolysis.

 

 

GPL pe V8-ul 3.5... cred ca il bate vantul
:)

 

You might recall the AC Schnitzer crew trotting out a particularly gaudy BMW 3-series coupe in Frankfurt called the GP3.10, powered by a V10 engine pulled from the M5/M6 running off liquefied petroleum. While the styling of the BMW caused a few of us to inadvertently gag while patrolling the floor in Germany, its performance potential – 552 hp and 400 lb.-ft. of torque – showed promise.

 

Fast forward a few months later, and according to the Schnitzer folks, the GP3.10 set the world record for the fastest gas-powered car in the world. The coupe was brought out to the 13-mile Nardo test track in Southern Italy where it laid down a terminal velocity of 318.1 km/h, or 197 mph. While that's a feat unto itself, even more surprising is AC Schnitzer's claim that some of the technology will filter down to the tuner's products in the future.

 

 

Buna dimineata, eu nu vorbeam de proiectele BMW to build a "Green" BMW....etc asa cum au scos pe Hidrogen deci nu vorbeam de proiecteeee ci vorbeam de "every-day-use" si implementarea asta in randul membrilor BMWclub etc...ai bagat copy paste de pe un site si incepem si aberam...

 

eu vorbeam de ghita si vasile de la romanica care vor sa scape mai ieftin, sa aibe BMW si sa fuga sa rupa asfaltul daca se poate ei bine NU se poate...

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

:) sunteti criminali

@mario.... copy / paste ... alea sunt masini care au iesit pe piata.. in 95 si 99....mai exact america! sa nu zic de AC Schnitzer care A LUAT UN MOTOR STOCK V10 DE M5/M6 care l-au convertit pe GPL.

@allex....man, la multi ne place tuningul si cred ca suntem vreo 99,9% care nu suportam tiganiile de care zici tu cu foarte mare dreptate. faceam o comparatie. nu in putine topicuri cu tuning apar cate 2-3 ...10 care zic... "aaaa... frate daca nu e oem e varza... mai bine da-l(o) jos..." era numai o comparatie.

 

ca sa nu fim offtopic. nu vad care ar fi problema sa iti pui gaz pe un BMW ... si voi ati zis fiecare face ce vrea. intr-adevar puterea are o scadere dar nu cred sa fie mai mare de 5% - 10%(deja e imensa). uzura motorului nu este foarte mare daca esti atent ca de obicei la consumabile. singurul dezavantaj prezentat de GPL este acela ca este uscat..fiind gaz si motorul "nu se unge" la fel cum o face pe benzina. oricum este indicat ca la 4-5 plinuri de gaz consumate sa mergi 1 plin pe benzina, tocmai din aceasta cauza. si nu..nu am gaz pe bmw si nici nu am de gand sa imi pun. da, am avut un harb de cielo pe gaz si si-a scos fiecare cent pe care l-am cheltuit la cumparare. economia se simte fooooarte mult. exemplu .. cu 60 de lei faceam plinul la gaz.. la benzina undeva la 170 de lei daca imi amintesc bine. diferenta la nr de km parcursi era de ... 50-70 km cel mult. in conditiile date, financiar, eu il consider o investitie OK.

Link to comment
Share on other sites

Mama ei de economie!Mai oameni buni,dar nu-i mai simplu sa va luati un golf 1.9 TDI dc tot vreti economie?? E si mai puternic decat un 316 si consuma si la jumate!!Din moment ce-ti iei un 316 si ai mai pui si gaz e clar ca nu mai e vorba de "placerea de a conduce" atunci cand stai la coada cu taximetristii sa alimentezi ci de cu totul altceva...Inainte sa va luati masina nu v-ati gandit dc va permiteti sa mergeti cu ea sau nu?Dar de..golful nu are emblema cu elice de avion pe capota! :)

Si cu p...-n c.. si cu sufletu-n rai nu se poate!

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parerea ca nu toti isi iau bmw sa se dea cu el de la un semafor la altul , cerculete prin xxl sau liniute pe autostrada. asa ca daca nu esti unul dintre ei sunt de parere ca ori ce ban care iti ramane in buzunarul tau este binevenit deci de ce nu gpl asta in conditiile in care sa zicem ca nu afecteaza motorul, chir mi-se pare un lucru bun nicdecum o rusine. romanul in general sufera de fudulie si de sindromul ''ia uitel si pe asta!!!'' in cartea masini am si eu o omologare pt. gpl dar fiind o persoana care vreau sa ma bucur de puterea oferita de bmw .....nu imi pun gpl dar daca as avea aceleasi rezultate la putere si cu gpl cred ca nu asi ezita nici o clipa sa imi pun gpl. ca banii diferenta este una imensa. as vrea sa pot sa iti dau un sfat tehnic dar nu am idee, astept sa citesc si eu parerile unor colegi care au , ca sunt curios!

 

 

mi se pare o blasfemie...deci pe bune strici motorul si mai consuma si cam la fel adica consuma mai mult % dar din cauza costului redus al litrului faci o mica economie dar cand trebuie sa segmentezi motorul te rupe la bani

 

DACA AI NEVOIE SA TE DEPLASEZI CU GPL IA-TI FRATE ALTA MASINA...I-ATI UN CAZAN DE OPEL SAU FIAT SAU RENAULT SI PUNE-I GPL...

Strici pe dracu, vorbesti din manuale alternative?

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o invenÞie tâmpitã, o improvizaÞie sã-Þi pui instalaÞie de GPL pe maºinã :lol:

Daca motorul este conceput sĂŁ meargĂŁ cu benzinĂŁ lasĂŁ-l aÂşa. Eventual dacĂŁ eÂşti pasionat de gaz, cumpĂŁrĂŁ-Ăži o maÂşinĂŁ care este echipatĂŁ cu instalaĂžie GPL din fabricĂŁ.

 

Din partea mea puteÞi sã vã puneÞi ºi 3 butelii de GPL În portbagaj. Pânã la urmã fiecare face ce vrea cu maºina lui.

 

Nu e o invenÞie tâmpitã, este doar un rãspuns la o cerere a pieÞii.

 

Fiecare face ce vrea la urma urmei.

 

La fel cum sunt montate piese din dezmembrĂŁri pe BMW-uri, la fel de uÂşor se pot monta instalaĂžii GPL.

Pe forum se vând discuri sh, amortizoare sh, piese sh de articulaÞie.

E mai de porc sĂŁ ai GPL?

Nu cred.

 

Corect, sa-si puna Ciupanezu GPL pe V8-ul 3.5... cred ca il bate gandul daia m-a contrazis... :) :lol: joking man...dar vreau sa intelegi ca BMW nu prea se pupa cu ideea sau conceptul GPL...

 

Eu nu am nevoie de GPL, Îmi permit consumul maºinii ºi nu aº face aceastã modificare, aº prefera sã o vând ºi sã-mi iau ceva mai ieftin ºi cu motor mult mai mic.

ĂnsĂŁ chestia asta cĂŁ BMW nu se pupĂŁ cu ideea de GPL este un cliÂşeu.

De ce?

PĂŁi existĂŁ BMW-uri pe carburaĂžie cu carburator de Dacie, BMW-uri pline de piese sh, BMW-uri pline de chit Âşi piese aftermarket de proastĂŁ calitate, BMW-uri care nu pot lua ITP-ul.

 

Nici mie nu-mi place ideea de GPL, ĂŽnsĂŁ sĂŁ fim serioÂşi, existĂŁ instalaĂžii GPL foarte performante.

UitaĂži-vĂŁ pe mobile, existĂŁ maÂşini de lux cu motoare foarte mari, mai ales SUV-uri, cu GPL. ÂŞi nu sunt maÂşini de 5000 €.

Cu o astfel de instalaÞie nu picã motorul, nu se Întâmplã nimic negativ, doar performanÞele scad.

Link to comment
Share on other sites

desi imi dau seama ca a-ti monta o instalatie de gaz pe masina nu este ceva total iesit din comun....

totusi, atata timp cat ai avut bani sa iti cumperi o masina noua, performanta, puternica si implicit halitoare de benzina/motorina, cred ca, in principiu, ar trebui sa sti si la ce te inhami si vis a vis de consum... deci, nu vad rostul gpl. ti-ai luat frate masina bengoasa si vrei economie de carburant...sa fim seriosi! e hilar.

mai degraba as accepta ideea de a monta o astfel de instalatie pe o masina sh, mai ieftina, dar totusi puternica si performanta. adica nu am nene bani de porche sau hummer nou, sau alte dracii, dar am bani de un bmw din 2000, 2001.... cu motor mare si puternic. aici cred ca se poate discuta de gpl, fara a parea caraghiosi.

Link to comment
Share on other sites

desi imi dau seama ca a-ti monta o instalatie de gaz pe masina nu este ceva total iesit din comun....

totusi, atata timp cat ai avut bani sa iti cumperi o masina noua, performanta, puternica si implicit halitoare de benzina/motorina, cred ca, in principiu, ar trebui sa sti si la ce te inhami si vis a vis de consum... deci, nu vad rostul gpl. ti-ai luat frate masina bengoasa si vrei economie de carburant...sa fim seriosi! e hilar.

mai degraba as accepta ideea de a monta o astfel de instalatie pe o masina sh, mai ieftina, dar totusi puternica si performanta. adica nu am nene bani de porche sau hummer nou, sau alte dracii, dar am bani de un bmw din 2000, 2001.... cu motor mare si puternic. aici cred ca se poate discuta de gpl, fara a parea caraghiosi.

 

pai cam despre asta ne chinuiam sa vorbim pana au inceput afirmatiile de gen..."terminativa frate cu prostiile"

in fond si pana la urma urmei este un combustibil alternativ. implicit prin a folosi alternativ se da natura acestuia.

apropo.. pentru cei cu pareri preconcepute. ce parere aveti despre etanol? si ala e o prostie ?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nevoie de GPL, Îmi permit consumul maºinii ºi nu aº face aceastã modificare, aº prefera sã o vând ºi sã-mi iau ceva mai ieftin ºi cu motor mult mai mic.

 

Ciupanezule daca prin montarea unei instaltii GPL pe V8-ul tau nu i-ar scadea performantele masinii in nici un fel, te-ar deranja daca ai da bani pe jumatate la combustibil?

As fi curios la cineva care are GPL montat pe un BMW sa faca un dyno test... sa vedem diferente benzina-gaz.

Respect!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare face ce vrea la urma urmei.

 

La fel cum sunt montate piese din dezmembrĂŁri pe BMW-uri, la fel de uÂşor se pot monta instalaĂžii GPL.

Pe forum se vând discuri sh, amortizoare sh, piese sh de articulaÞie.

E mai de porc sĂŁ ai GPL?

Nu cred.

 

[...]

 

aº prefera sã o vând ºi sã-mi iau ceva mai ieftin ºi cu motor mult mai mic.

Sunt oameni, cu masini peste 150 hp, care au nevoie de aceasta putere doar 20-30% din timp.

Deci sa zicem ca ai o masina de 200hp. Nu ai nevoie in mod normal decat de 100.

Iti pui GPL. Iti umple toata lumea frigiderul, ca asa e romanul.

Cand nu ai nevoi de putere, o tii pe GPL. Cand vrei sa forjezi, dai pe benzina.

Daca ai vinde masina, si ai cumpara alta, cu consum mai mic, putere mai mica, ce faci cand ai nevoie de performante?

Link to comment
Share on other sites

Suntem in 2009. Tehnologia a evoluat. Am vazut instalatii GPL pentru motoare Euro 4 - Euro 5, foarte destepte, cu ECU propriu, soft optimizat etc. Am vazut CLS 500, Cayene, Hummer, Cadillac Escalade, BMW E60-E65 pe gaz. Numai romanu cu ursulet care se imprastie de rugina pe strada si ii consuma 18 putea sa spuna ca n-ar pune GPL pe masina, asa cum am citit pe aici. Toti de fapt se uita la consum, dar nimeni n-ar recunoaste cat de tare ii arde buzunaru cand baga benzina, sau cat de mult isi permit sa plece intr-un concediu cu un consum mare.
Link to comment
Share on other sites

Suntem in 2009. Tehnologia a evoluat. Am vazut instalatii GPL pentru motoare Euro 4 - Euro 5, foarte destepte, cu ECU propriu, soft optimizat etc. Am vazut CLS 500, Cayene, Hummer, Cadillac Escalade, BMW E60-E65 pe gaz. Numai romanu cu ursulet care se imprastie de rugina pe strada si ii consuma 18 putea sa spuna ca n-ar pune GPL pe masina, asa cum am citit pe aici. Toti de fapt se uita la consum, dar nimeni n-ar recunoaste cat de tare ii arde buzunaru cand baga benzina, sau cat de mult isi permit sa plece intr-un concediu cu un consum mare.

BRAVO WLF!!!Mai bine spus nici ca se putea!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule daca prin montarea unei instaltii GPL pe V8-ul tau nu i-ar scadea performantele masinii in nici un fel, te-ar deranja daca ai da bani pe jumatate la combustibil?

As fi curios la cineva care are GPL montat pe un BMW sa faca un dyno test... sa vedem diferente benzina-gaz.

Respect!

 

PĂŁi de ce sĂŁ mĂŁ deranjeze dacĂŁ ar merge la fel? :)

 

Ăn mod sigur existĂŁ o diferenÞã, ĂŽnsĂŁ nu prea conteazĂŁ pentru cĂŁ poĂži trece pe benzinĂŁ când doreÂşti.

 

Sunt oameni, cu masini peste 150 hp, care au nevoie de aceasta putere doar 20-30% din timp.

Deci sa zicem ca ai o masina de 200hp. Nu ai nevoie in mod normal decat de 100.

Iti pui GPL. Iti umple toata lumea frigiderul, ca asa e romanul.

Cand nu ai nevoi de putere, o tii pe GPL. Cand vrei sa forjezi, dai pe benzina.

Daca ai vinde masina, si ai cumpara alta, cu consum mai mic, putere mai mica, ce faci cand ai nevoie de performante?

 

PĂŁi oricum nu ai nevoie de nu Âştiu ce performanĂže ĂŽn traficul aglomerat de zi cu zi.

Pentru mine conteazĂŁ mai puĂžin consumul maÂşinii pentru cĂŁ nu am familie, nu am responsabilitĂŁĂži.

 

Ăn orice caz, Âşi GPL-ul este o variantĂŁ viabilĂŁ.

DacĂŁ ar fi mai popular, mulĂži Âşi-ar monta.

 

Pânã la urmã care-i diferenÞa Între motorinã ºi GPL? Motorina e mai nobilã sau care-i ideea?

Tot pentru scĂŁderea costurilor sunt folosite aÂşa cĂŁ...

Link to comment
Share on other sites

Suntem in 2009. Tehnologia a evoluat. Am vazut instalatii GPL pentru motoare Euro 4 - Euro 5, foarte destepte, cu ECU propriu, soft optimizat etc. Am vazut CLS 500, Cayene, Hummer, Cadillac Escalade, BMW E60-E65 pe gaz. Numai romanu cu ursulet care se imprastie de rugina pe strada si ii consuma 18 putea sa spuna ca n-ar pune GPL pe masina, asa cum am citit pe aici. Toti de fapt se uita la consum, dar nimeni n-ar recunoaste cat de tare ii arde buzunaru cand baga benzina, sau cat de mult isi permit sa plece intr-un concediu cu un consum mare.

 

Beste regards! :)

Link to comment
Share on other sites

Am vizualitat topicul de la inceput si observ ca unii numai la pleasca si la ironii nefondate se pricep. Un mare om spunea.."pentru a fi ironic trebuie intai sa fii un pic mai destept"...

Eu am GPL pe pisicul meu cu motor de 1.6 deci sunt in masura sa comentez ce e bun si ce e rau in toata chestia asta.

Incep cu o intrebare: Care este placerea de a detine BMW?(indiferent ca e E30 sau E93)

Raspunsul e: sa te plimbi toata ziua cu el...

Are cineva ceva cu faptul ca eu de cand am gaz ma plimb de 2 ori mai mult de aceeasi bani?

Ultimul plin de gaz(45l) l-am facut la un Lukoil in Jud Prahova. 45l Gaz=76ron=====517KM cu un consum mediu de 8,7 vit medie 90km/h 4oameni in masina plus plin bagaje. Interesant nuh?

Acum sa o luam serios pe partea financiara:

Costul instalatiei= 2300ron

luam costul gazului x si cel al benzinei y=> x=y/2

Exemplu: 10000km pe benzina la un consum mediu de 10 si un pret al benzinei de 3,8lei=3800LEI

10000km pe gaz la un consum mediu de 11,5 si un pret al gazului de 1,8lei=2070lei

CONCLUZIA: La fiecare 10000 de km pe care ii parcurg fac o economie de 1800lei din diferenta pretului benzina/GPL.

Costul montajului se amortizeaza in aproximativ 17000 de km in cazul meu.

Diferenta intre gaz si benzina: un pic de "lag" la acceleeratie;

masina s-a ingreunat cu vreo 70 de km cat are instalatia cu rezervorul plin

de la gaz. iarna. iese mult abur pe teava de esapament

Diferenta de putere nu se simte ca si asa motorul e micut. Am facuti pe gaz apreox 14000km iar mecanicul meu cand mi-a schimbat garnitura de chiulasa mi-a spus ca nu vede nimic neinregula la motor. Momenta trebuie sa schimb filtru gpl care cica-i vreo 30 de lei, nu-i mare lucru.

Uleiul arata foarte bine(Castrol Magnatec) il schimb cam la 8000 de km.

In rest toate bune si frumoase, cine este interesat, voi posta si poze daca se cer:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.