Jump to content

INCREDIBIL DAR ADEVARAT ! s-a cumparat


sergy4ever

Recommended Posts

BAI FRATILOR ,, stiti ca eu am comandat bmw ala verde din topicu "dau comanda in 2 zile "cititi ce-am primit pe mail acu 2 zile Stimate Domn,

 

Am discutat in Germania si se pare ca mai era un roman interesat de masina dvs. care avea deja o rezervare activa pe ea.

Masina se afla intr-un autohaus de unde noi am mai cumparat masini si il cunoastem pe patron.

 

Daca sunteti FERM interesat de masina, imi dati un tel. la 0788 69 16 66 si vb. cu neamtul sa declare masina deja vanduta.

In alta ordine de idei, masina dvs. costa 13801EUR, adica pret netto 11897EUR. TVA-ul este deductibil si este 16% in Germania. Pentru a putea deduce TVA-ul imi trebuie un certificat EUR care mai costa intre 40 si 80 EUR. Mai departe, se adauga cheltuielile de transport ale soferului nostru (dus cu autocarul, cazare in Germania, verificare masina, apoi trimitem banii prin banca, mai dureaza doua zile confirmarea in cont, plus documente vamale, eliberare numere provizorii Germania, se ajunge cam la 1000 EUR, la care mai costa in tara plata de TVA in Vama, plus nota de constatare vamala, Registru, RAR pentru scoaterea numerelor si DVI (declaratia Vamala De Import) inca 300EUR. Ajungem la 11897+1000+300=13197EUR. Mai adaugam acciza pe motor, in valoare de 870EUR si ajungem la 14 067EUR. Aici adaugam TVA-ul si ajungem la 16740EUR valoare finala in ROmania, la care se adauga 3% comisionul nostru.

 

Acestea sunt cheltuielile pe care va rog sa imi spuneti daca le puteti suporta. Astept raspunsul dumnmeavoastra in cel mai scurt timp posibil pentru a putea eventual sa va retin masina in Germania.

 

Cu stima,

Stefan Brezeanu

:blink: :) :) :) voua nu vi se pare ceva SUSPECT fiindca masina acum 11 897 fara tva acolo , ci 13500 fara deducere de tva :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:blink: vorbaria multa saracia omului.....topicul ala trebuia sa se cheme dau comanda in 2 luni......nush ce tot atata scartz partz pt o masina .....vazut placut luat....asta e mersul trenului nu tot atata o fi o patzii....

cauta alta si gata

daca vrei un 525 frumos si cu dotari full extra dam pm

stiu unul nergru cu navi plus , steptronic , impecabil , super intretinut, la un pret atractiv :)

Link to comment
Share on other sites

La 16.000 euro are un vecin un 525 impecabil. Masina e "tinuta in puf" (de oras are un tico), are aripioara de M, jante frumoase, cip pana la 191 cai, e argintie, piele etc. Gandeste-te si la varianta asta.

88213[/snapback]

baieti in romania am gasit si eu 525d la preturi atractive , dar parca e altceva cand o aduci din germania si vad ca de 2 saptamani toate firmele la care am apelat mi-au bagat niste preturi astronomice..... :blink: stie cineva vreo firma serioasa din IASI ????????? ca am pus ochii pe un 530d :) sau daca stiti voi vreun 525d fffff bine intretinut ,cutie manuala ( :) ),,fara piele (n-am afinitatea asta)va rog sa postati niste poze ! va multumesc pt intelegere ,,nici nu stiti cat de suparat sunt ,,,ca de vreo 2 saptamani tot am promisiuni de la toti

post-1587-1148207041_thumb.jpg

post-1587-1148207053_thumb.jpg

post-1587-1148207063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

adica ma costa mai mult sau ce???pai sunt baieti care mi-o aduc cu 500euro pana in fata blocului ! :blink:

88237[/snapback]

 

Pai stai asa. Ca ti-o aduc pentru 500 comisionul lor, plus ca mai trebuie numere de tzoll, motorina, taxe de autostrada. Iesi mult mai mult.

 

Eu am dat 550 de euro pe un loc pe platforma si 50 de euro ca omu s-a dus si a vazut-o si mi-a confirmat ca e ok. Atat. 600 de euro si am avut-o in fata blocului, fara numere de tzoll sau alte cheltuieli sumplimentare. A doua zi mi-am scos numere rosii si asta a fost tot.

Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa. Ca ti-o aduc pentru 500 comisionul lor, plus ca mai trebuie numere de tzoll, motorina, taxe de autostrada. Iesi mult mai mult.

 

Eu am dat 550 de euro pe un loc pe platforma si 50 de euro ca omu s-a dus si a vazut-o si mi-a confirmat ca e ok. Atat. 600 de euro si am avut-o in fata blocului, fara numere de tzoll sau alte cheltuieli sumplimentare. A doua zi mi-am scos numere rosii si asta a fost tot.

88238[/snapback]

 

+ daca se intampla ceva cu masina (vrun accident) cea care e adusa pe roti nu e asigurata , pe cand cea de pe platforma e asigurata (de regula).

+ ai siguranta ca nu isi bate joc de masina in timp ce o aduce (sa o tina cu pedala la fund sa vada cat merge ... ca doar nu e a lui ).

 

Si eu tot cu platforma mi-am adus bmw-ul .. este mai convenabil si mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei stiu pe cineva care aduce masini la comanda si te costa mai ieftin. Poti sa mergi chiar tu cu el, te costa doar benzina motorina si vreo 300 euro deranjul lui. Asa poti s-o vezi la fata locului, sa-i faci test TUV, etc.
Link to comment
Share on other sites

Chiar... De ce nu te duci tu sa ti-o iei? Daca nu ai timp sau chef ti-o aduc eu.

88275[/snapback]

nu ca n-as avea timp sau chef dar in primul rand n-am posaport si cand stiu ca tre sa astept 21 zile imi vine acru,in al doilea rand nu prea stiu drumul ,fiindca sincer n-am mai fost ,, in al treilea rand daca ar fi sa apelez la un baiat sa mi-o aduca tre sa fie de incredere dat fiind ca eu nu pot merge ,,mi-e frica sa nu imi schimbe piese din ea pe drum sau sa o forjoze,,in fine :blink: deci nu pot altfel decat prin firma ! stiti voi alte solutii??? daca da le astept cu placere ,,,aaaa inca ceva eu sunt din iasi ,deci concetateni de-ai mei ;DATI-VA CU PAREREA :)

Link to comment
Share on other sites

in al treilea rand daca  ar fi sa apelez la un baiat sa mi-o aduca tre sa fie de incredere dat fiind ca eu nu pot merge ,,mi-e frica sa nu imi schimbe piese din ea pe drum sau sa o forjoze,,in fine :blink: deci nu pot altfel decat prin firma ! stiti voi alte solutii??? daca da le astept cu placere ,,,aaaa inca ceva eu sunt din iasi ,deci concetateni de-ai mei ;DATI-VA CU PAREREA :)

88293[/snapback]

 

"Soferul firmei" crezi ca are vreo jena si se abtine sa bage piciorul in ea? ...mai ales pana in Ungaria. Eu zic sa faci totul cu multa rabdare, sa iti iei pasaport, sa iti rezervi masina si sa pleci cu cineva care face curse din oras. Daca nu ai cunostinte iti gasesc eu persoana in Iasi (cu toate ca sunt din Bucuresti).

Link to comment
Share on other sites

nu ca n-as avea timp sau chef dar in primul rand n-am posaport si cand stiu ca tre sa astept 21 zile imi vine acru,in al doilea rand nu prea stiu drumul ,fiindca sincer n-am mai fost ,, in al treilea rand daca  ar fi sa apelez la un baiat sa mi-o aduca tre sa fie de incredere dat fiind ca eu nu pot merge ,,mi-e frica sa nu imi schimbe piese din ea pe drum sau sa o forjoze,,in fine :blink: deci nu pot altfel decat prin firma ! stiti voi alte solutii??? daca da le astept cu placere ,,,aaaa inca ceva eu sunt din iasi ,deci concetateni de-ai mei ;DATI-VA CU PAREREA :)

88293[/snapback]

Uite o idee !

post-280-1148237992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

De cand ai deschis tu topic-ul cu "dau comanda in 2 zile" au trecut 2 saptamani si tot nu ti-ai luat masina....Inca una si aveai deja pasaportul si intre timp gaseai si masina care sa iti placa.

Mai bine dai ceva la un concetatean de asta de-al tau sa te duca la destinatie si de acolo vii tu cu masina inapoi.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

BAI FRATILOR ,, stiti ca eu am comandat bmw ala verde din topicu "dau comanda in 2 zile "cititi ce-am primit pe mail acu 2 zile  Stimate Domn,

 

Am discutat in Germania si se pare ca mai era un roman interesat de masina dvs. care avea deja o rezervare activa pe ea.

Masina se afla intr-un autohaus de unde noi am mai cumparat masini si il cunoastem pe patron.

 

Daca sunteti FERM interesat de masina, imi dati un tel. la 0788 69 16 66 si vb. cu neamtul sa declare masina deja vanduta.

In alta ordine de idei, masina dvs. costa 13801EUR, adica pret netto 11897EUR. TVA-ul este deductibil si este 16% in Germania. Pentru a putea deduce TVA-ul imi trebuie un certificat EUR care mai costa intre 40 si 80 EUR. Mai departe, se adauga cheltuielile de transport ale soferului nostru (dus cu autocarul, cazare in Germania, verificare masina, apoi trimitem banii prin banca, mai dureaza doua zile confirmarea in cont, plus documente vamale, eliberare numere provizorii Germania, se ajunge cam la 1000 EUR, la care mai costa in tara plata de TVA in Vama, plus nota de constatare vamala, Registru, RAR pentru scoaterea numerelor si DVI (declaratia Vamala De Import) inca 300EUR. Ajungem la 11897+1000+300=13197EUR. Mai adaugam acciza pe motor, in valoare de 870EUR  si ajungem la 14 067EUR. Aici adaugam TVA-ul si ajungem la 16740EUR valoare finala in ROmania, la care se adauga 3% comisionul nostru.

 

Acestea sunt cheltuielile pe care va rog sa imi spuneti daca le puteti suporta. Astept raspunsul dumnmeavoastra in cel mai scurt timp posibil pentru a putea eventual sa va retin masina in Germania.

 

Cu stima,

Stefan Brezeanu

:blink:  :)  :)  :) voua nu vi se pare ceva SUSPECT fiindca masina acum 11 897 fara tva acolo , ci 13500 fara deducere de tva :D  :D

88176[/snapback]

 

e teapa...cred ca e haker... am prieteni care fac asa ceva si cred ca e tepa.

nu stiu sigur....

parerea mea e ca suna a teapa daca vor sa ti-o livreze acasa :bounce:

Link to comment
Share on other sites

De cand ai deschis tu topic-ul cu "dau comanda in 2 zile" au trecut 2 saptamani si tot nu ti-ai luat masina....Inca una si aveai deja pasaportul si intre timp gaseai si masina care sa iti placa.

Mai bine dai ceva la un concetatean de asta de-al tau sa te duca la destinatie si de acolo vii tu cu masina inapoi.... :blink:

88539[/snapback]

Pai sincer draga prieten eu nu-mi permit sa pierd o saptamana , ca sa merg sa o aduc eu!si nu-mi pasa daca astept si o luna ,,ca sa gasesc una buna :) aici nu e vorba de posibilitatile mele de deplasare ci de masina gasita in sine :)ceea ce vreau sa spun e ca nu vreau sa-mi iau bmw doar de dragu de a posta niste poze ! in alta ordine de idei vreau sa te intreb pe tine :poate vrei s-o aduci tu :) (am mai auzit de viteji de astia)caci una e sa scrii niste randuri curajoase in fata calculatorului si alta e sa fii in fata situatiei implinite !Daca stiam ca tot ce consta forumul asta e postatul de imagini si discutii elaborate despre ce CD-player sa-mi iau ,,as fi gandit mai mult atunci cand m-am inscris ! REPET:am nevoie de sfaturi concrete nu de ALUZII de la niste neavizati :)

Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca si-au dat cu parerea destui si ai primit destule informatii despre ce sa faci. Alege una dintre variante si cumpara ceva. E buna si asteptarea asta, niciodata nu se stie cum o masina care ai vrut-o, peste o saptmana apare la alt pret mai mic. Cel putin eu asa am patit, am gasit masina, pana m-am hotarat eu a disparut anuntul si am zis ca s-a vandut, si dupa cateva zile a aparut iar cu un pret mult mai mic.
Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca si-au dat cu parerea destui si ai primit destule informatii despre ce sa faci. Alege una dintre variante si cumpara ceva. E buna si asteptarea asta, niciodata nu se stie cum o masina care ai vrut-o, peste o saptmana apare la alt pret mai mic. Cel putin eu asa am patit, am gasit masina, pana m-am hotarat eu a disparut anuntul si am zis ca s-a vandut, si dupa cateva zile a aparut iar cu un pret mult mai mic.

88630[/snapback]

Ai dreptate ! apropo stiti cumva daca e posibil ca un bmw 525d din 2001 sa nu aiba radio-casetofon ???adica in anunt scrie simplu doar radio..... :blink: si daca ar fi sa pun pe ea un mp3-player i-as strica fata bordului !banuiesc ca nu sunt modele care au numai radio :) nuuuuuuuuuuuuu????/

Link to comment
Share on other sites

pai si cum fac ca eu vreeeeeau cd :blink:  :)  :(eeeeeeeeeeee creca pana la urma o iau pe asta ca e prea tare :)  :)

88636[/snapback]

 

 

ideea ar fii sa te uiti pe mobile.de..( sa te feresti de preturi prea mici si numere de UK sau adrese.. chesti din astea.. ca alea sun la vrajeala..poate sunt postate chiar de vecinul tau de bloc:)) si sa dai telefon. la care masina iti place.. vorbesti cu neamtul si poate o lasa si mai ieftin cu cateva sute de euro.. te duci o iei si te intorci. .tre sa stai cam o zii acolo hostalurile sunt ieftine.. te trezesti de dimineata faci actele.. si pleci in tara... eu nu vad ce mare greutate e asta.. decat sa dai comisioane. auzi.. pai tu nu poti merge pe autostrada? la tine nu se invarte roata? germania e aici .. nu e nici spania.. nici norvegia nici portugalia.. e putin de mers.. ia un prieten cu tine ca sa ai cu cine vorbii ca aia nu te prea baga in seama. :D). dar eu i-ti zic sa o iei din tara ca acolo ai sa vezi ca sunt putin mai scumpe decat crezi:) si nu mai e ca in 95 sa zici ca te duci sa o iei de afar aca din tara iti iei una facuta praf.. acum sunt si aici cam la fel de bune. venind vorba de CD player. iti poti pune CD player sau MP3 care se incadreaza perfect in bord..sunt facute special pt 5 sau 7.. zici ca asa ai luato.. daca cred ca 3 sute e prea mut.. poti sa iti bagi un stick de 2 giga pe bricheta cu mp3.. si eu vreau sa imi vand masina si sa i-mi iau un 525 d 2001 2002.. dar intai trebuie sa o vand pe asta care o am.

Link to comment
Share on other sites

mai, dar nu e greu de loc sa-ti iei o masina din Germania, te urci pur si simplu in Avion Autocar, Ten, etc. ajungi acoo, intri la dealeri, vezi cumperi, faci actele, dureaza cam o zi, a doua zi iei masina, gasesti tu o harta sa te descurci, recomand sonymap pe laprop, si vii acasa. Acum ai o masina SH foarte buna, la un pretz nu neaparat bun, dar macar ai garantia ca e rulata in Germania, si nu are Km dati inapoi, mare grija ca dealerul sa fie neamtz. Singura frica e frica de straini probabil. faci 2 zile dus si inca 2 intors, la un mers mai normal, si cu pauze dese. Indicat sa nu mergi singur ca mori de plictiseala. Pare greu? e putin pana te obisnuesti cu ideea de a pleca din tara. Nu sunt avizat sa dau indicatii, dar cam asta e realitatea, crezi ca aia sunt prosti care cer comisioane sa aduca amsini?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.