Jump to content

pt. iubitorii de M5


DTM

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...
Una dintre cele mai ingenioase reclame pe care cei de la BMW au putut sa o faca, stiu ca este veche, dar mie cel putin imi place foarte mult mai ales ca pentru mine M5 e39 reprezinta cel mai bine spiritul BMW http://www.youtube.com/watch?v=wykmjVEFmGQ :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Diferente f mici...intre masini! Aici conteaza reactia soferului, anvelopele, etc...

 

Care e celalalt nash?

 

pai de unde stii ca soferul si anvelopele nu au defavorizat chiar RS6-le si de fapt diferenta era mai mare? mie oricum mi se pare ca diferenta e bunicica. plus ca RS6-le era si avant care inseamna greutate suplimentara. greutatea suplimentara a tractiunii integrale nu o mai pun in calcul.

 

RS4 e celalalt nash ce isi va baga coada in curand.

 

pai porschele exemplificat de tine l-a facut si rs-ul varza:

 

 

si se vede clar ca in duelul m5 cu porsche, tipul cu prosche face o greseala la schimbarea dintr-a doua intr-a 3-a si atunci pierzand timp ramane in spate, situatie ce normal se acutizeaza.

 

anyway, rs6-le era mai greu cu minim 150 kg sau poate 200 fata de fiecare monstru de acolo.

 

anyway, masini de prima clasa acolo. cred ca in total erau 1.000.00 de euro.

astia de la bmw si audi n-or sa se opreasca niciodata. o sa vina RS4-le apoi alt M5 apoi alt M3 apoi alt RS6 si tot asa. ma intreb unde se va ajunge!

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca RS6-le este mai bun...poate sa fie...Mie imi place mai mult M5 si atat! De ajuns o sa se ajunga destul de departe zic eu...probabil ca undeva aproape de cele 3 secunde...pt 0-100km/h ! Dar mai e pana atunci ca se merge din 0,3 in 0,3 sec pt fiecare 3-5 ani... :)
Link to comment
Share on other sites

din ce se scrie acolo, M5-ul avea si alt ecu +alt exhaust. deci mai castigase ceva CP fata de vairanta standard.

m-am uitat acum: M5 sedan are 1855 kg iar RS6 avant 2025 kg.

 

m5 touring ar avea 1955 kg.

e meritul bmw ca au facut o masina mai usoara si nu pot fi acuzati pt asta.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce ziceti de reclama asta?

 

 

Desi nu am M(doar sub forma de pachet :) ), am avut ocazia sa conduc de 2 ori un M5 e39

si pot sa zic ca e masina senzationala, forever in love... :)

 

e meritul bmw ca au facut o masina mai usoara si nu pot fi acuzati pt asta.

 

 

...pai da un passat model nou cu motor 2.0 tdi e mai greu decat 330d ul meu :) ,deci stiu baietii ce stiu.

Edited by E90
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Slabe Âşanse ca un RS6 sĂŁ nu fie manevrabil. :)

 

Pai e dar nu asa tare... :) ,in line dreapta toti sunt tari,asa si Lexusu facut sa fie m3 killer,pina ce nu

au ajuns pe o pista amindoi,si m3 nu i-a aratat din ce lemn e sculptat :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Slabe şanse ca un RS6 să nu fie manevrabil. :)

 

Pai e dar nu asa tare... :) ,in line dreapta toti sunt tari,asa si Lexusu facut sa fie m3 killer,pina ce nu

au ajuns pe o pista amindoi,si m3 nu i-a aratat din ce lemn e sculptat :) .

 

fara concurenta nu exista evolutie. fiecare dintre M3, M5 si RS4, RS6 sunt atat de sus multumita masinii concurente.

"e90" chiar daca tu nu iei in serios Linia RS de la audi iti garantez ca BMW o fac cu varf si indesat. nu trebuie sa fii un pasionat al marcii ca sa ai puterea sa apreciezi un lucru de calitate.

 

M3-ul actuala generatie este atat de sus pt ca RS4 ce aparuse inainte a fost foarte bun. iti garantez ca daca pe lumea asta nu ar fi fost RS4, M3-ul actual nu ar fi fost atat de bun pt ca nu aveau la cine se raporta.

Asa este si cu actuala generatie de RS6. s-au raportat la M5 si din ce se vede acum pe youtube au reusit sa-si bata referinta. Garantat peste 3 ani cand va fi un alt M5 pe piata, va fi mult mai bun , cu aprox 600 cp +multe altele. urmatoarea generatie de A6 si implicit RS6 va fi full de aluminiu si vor reduce considerabil greutatea iar astfel vor compensa cele 100 kg ale tractiunii integrale ce in general se gaseste pe o astfel de masina. va fi o miscare desteapta , lumea se perfectioneaza iar cei ce-si permit asemenea masini vor avea numai de castigat. bani sa fie ca masini se gasesc pe alese.

sa-ti mai zic o faza. tu crezi ca dintr-un v10 cu doua turbine se obtin doar 580 cp cum are RS6 acum. sa fim seriosi. audi pregatesc un RS6Plus si asta va fi asul din maneca ce-l vor scoate in 2-3 ani adica atunci cu aparitia noului M5 pt a mai compensa oarecum avansul tehnic la numeroase alte capitole cu care noul M5 va veni pe piata, iar acest RS6 plus va avea aproc 650Cp. posibilitatile acestui RS6 v10 sunt imense si nu e de mirare ca marea majoritate a masinilor Rs6 ce sunt acum pe youtube au intre 700 si 800 cp.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Slabe Âşanse ca un RS6 sĂŁ nu fie manevrabil. :)

 

Pai e dar nu asa tare... :) ,in line dreapta toti sunt tari,asa si Lexusu facut sa fie m3 killer,pina ce nu

au ajuns pe o pista amindoi,si m3 nu i-a aratat din ce lemn e sculptat :) .

 

fara concurenta nu exista evolutie. fiecare dintre M3, M5 si RS4, RS6 sunt atat de sus multumita masinii concurente.

"e90" chiar daca tu nu iei in serios Linia RS de la audi iti garantez ca BMW o fac cu varf si indesat. nu trebuie sa fii un pasionat al marcii ca sa ai puterea sa apreciezi un lucru de calitate.

 

M3-ul actuala generatie este atat de sus pt ca RS4 ce aparuse inainte a fost foarte bun. iti garantez ca daca pe lumea asta nu ar fi fost RS4, M3-ul actual nu ar fi fost atat de bun pt ca nu aveau la cine se raporta.

Asa este si cu actuala generatie de RS6. s-au raportat la M5 si din ce se vede acum pe youtube au reusit sa-si bata referinta. Garantat peste 3 ani cand va fi un alt M5 pe piata, va fi mult mai bun , cu aprox 600 cp +multe altele. urmatoarea generatie de A6 si implicit RS6 va fi full de aluminiu si vor reduce considerabil greutatea iar astfel vor compensa cele 100 kg ale tractiunii integrale ce in general se gaseste pe o astfel de masina. va fi o miscare desteapta , lumea se perfectioneaza iar cei ce-si permit asemenea masini vor avea numai de castigat. bani sa fie ca masini se gasesc pe alese.

sa-ti mai zic o faza. tu crezi ca dintr-un v10 cu doua turbine se obtin doar 580 cp cum are RS6 acum. sa fim seriosi. audi pregatesc un RS6Plus si asta va fi asul din maneca ce-l vor scoate in 2-3 ani adica atunci cu aparitia noului M5 pt a mai compensa oarecum avansul tehnic la numeroase alte capitole cu care noul M5 va veni pe piata, iar acest RS6 plus va avea aproc 650Cp. posibilitatile acestui RS6 v10 sunt imense si nu e de mirare ca marea majoritate a masinilor Rs6 ce sunt acum pe youtube au intre 700 si 800 cp.

 

 

ca bine zici, frumos gandit si cat se poate de real. bv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.