Jump to content

sper ca asta sa fie rezolvarea


Recommended Posts

NU

 

 

Daca nu stiai topicul l-am deschis eu, iar eu am e46 nu e36 , daca tu ai vrut sa deviezi pe langa subiectul topicului treaba ta :)

Sefule, stai in banca ta caci scrii aiureli.

Eu am raspuns politicos la intrebarea lui @cristimm.

Iar el are e36.

De acolo a venit ideea cu adezivul ala.

Topicul asta e despre bucse poliuretanice in sine, faptul ca sunt montate pe e46, nu face din e46 subiectul topicului, bucsa in sine e importanta. Si altii ce nu au e46 vor sa afle daca sunt ok aceste bucse.

 

Ma rog, puteam foarte bine sa nu raspund la acest topic, insa poate am ajutat cu raspunsul meu, asta e si scopul unui forum, nu?

Link to comment
Share on other sites

sunt tare curios cum sta treaba pana la urma cu powerflex-urile, am citit review-uri atat pozitive cat si negative (putin spus)...ar fi de vazut cum se prezinta la 50k sau chiar la 100k...la 10-20 k cred ca stau bine si alea ATP cu 18,5 euro setul de pe ebay...in rest suna destul de bine, pretul e destul de bun Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

link aici...de fapt sunt 18,40 euro :)

 

ps: tot la firma asta (adica non name) gasesti set complet fata la 150 euro :)))))...sincer, nu as recomanda la nimeni sa puna asa ceva...dar nici nu vreau sa ma gandesc cate produse de genul asta se vand la preturi mult mai mari cu actibilde(cu firme de renume) lipite...

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Legat de hexagonul de la e46 este clar un pas inainte fata de e30 si e36 dar chiar si acolo este mai bine sa se lipeasca.

 

am citit acum in TIS procedura de schimbare a bucselor la e46, se pune apa cu sapun :twoup: 1 parte sapun la 20 de parti apa

Link to comment
Share on other sites

''Coat control arm pin with approved anti-friction agent (turpentine

substitute), refer to BMW Parts Service.

Leave vehicle in normal position for at least 30 minutes and avoid

greater bottoming of suspension.

Lubricant will be evaporated after about 30 minutes and control

arm will fit tightly and be correctly positioned in rubber mount.''

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut pe toti si sunt placut inpresionat de discutie , vroiam sa intreb daca exista posibilitatea sa combini culorile bucsei: violet cu violet sau violet cu galben, sa fie mai putin rigida bucsa respectiv masina ,analizind duritata; GALBEN -MOALE,VIOLET-MEDIU,NEGRU-TARE,ce crede-ti de asta?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salutare! Ma intereseaza si pe mine niste bucsi poliuretanice, de unde as putea sa achizitionez?

 

La mine este simpla treaba mi-am pus o suspensie sport pe masina si am schimbat bucsile de 3 ori pana acum. Tin decat 1000 km asa ca vreau sa incerc si bucsile astea poliuretanice.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Ma intereseaza si pe mine niste bucsi poliuretanice, de unde as putea sa achizitionez?

 

La mine este simpla treaba mi-am pus o suspensie sport pe masina si am schimbat bucsile de 3 ori pana acum. Tin decat 1000 km asa ca vreau sa incerc si bucsile astea poliuretanice.

Vor face treaba buna...

Acum depinde cat de "sport" este suspensia...posibil sa devina prea rigida. Pe un carosabil bun este ok...dar nu intotdeauna avem sansa sa mergem pe el..

 

Salut pe toti si sunt placut inpresionat de discutie , vroiam sa intreb daca exista posibilitatea sa combini culorile bucsei: violet cu violet sau violet cu galben, sa fie mai putin rigida bucsa respectiv masina ,analizind duritata; GALBEN -MOALE,VIOLET-MEDIU,NEGRU-TARE,ce crede-ti de asta?

Eu unul nu am vazut decat violet cu miez negru...Unde ai vazut asa ceva? Daca exista si celelalte variante, banuiesc ca te referi si la inelul exterior si la miez sa fie din culorile mentionate...ca sa faca cumva sens.

In orice caz, din ce zici tu, miezul fiind negru inseamna ca este cel mai dur...si practic aste se urmareste, nu?

Oricum, eu le am de foarte multi km si sunt la fel ca atunci cand la-am montat..(am luat tot ce se putea la acea data pt un E46...mai putin cele de la bara stabilizatoare fiindca nu se aflau pe stoc. Ulterior au adus si le-am luat. Acum pot spune ca le-am schimbat pe toate)

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit ceva: powerflex negre, cica ar fi varianta B imbunatatita. Link pentru E36, exista si pentru E46.

 

Ce parere aveti?

 

Revin si cu intrebarea asta.

 

Varianta A

http://www.2002-freund.de/7005301_002_400.jpg

 

 

Varianta B

http://aakmotorsports.com/images/products/detail/PFF5_303_2.jpg

 

 

Uite Dan mai sus varianta negru-negru.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asa e cel mai ok pentru ca de obicei cea mica cedeaza, este mai solicitata iar cea exterioara daca e mai moale ajuta la un confort sporit.

 

Corect Cristi. Si eu am suspensie sport dar nu este foarte rigida. Cand le-am pus eu pe masina nu prea se purtau si probabil din cauza asta nu aveau cei carora le-am comandat si alte "culori". La cealalta masina inca nu am gasit dar astept.

Daca ai ceva prospect la astea negre, spune-mi ce duritate Shore au.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.