Jump to content

sper ca asta sa fie rezolvarea


Recommended Posts

Ieftine. Vreo 20-30$

 

M-ar interesa si pe mine pline de M, deocamdata nu-mi bat dar le-as cumpara preventiv. De unde le-ai luat?

De pe ebay.

Cele de M, au gaura aia in lateral, astea ce le am eu, au gaura normal pe mijloc. Sunt din acelasi material identic, fiindca am o pereche si de M acasa.

Se merita, zici ca ai alta masina,parca asculta mai bine.

 

 

Deci sunt 2 tipuri la M3? :)

Cele cu gaura intr-o parte nu afecteaza si geometria?

Link to comment
Share on other sites

Eu am scris,dupa 15.000 de km, masina se comporta ca atunci cand le-am pus.

Super precisa directia, nu bate nimic, totul este excelent.

Nu as mai pune normale niciodata.

 

Acum 3-4 mii am pus si eu bucse noi, am deschis un topic aici pe forum si nu am primit decat raspunsuri vagi, dupa ce am citit aici imi e ciuda de mor ca am dat banii pe bucse standard.

Link to comment
Share on other sites

La unele da, la unele nu. Ma bucur insa ca am pe masina, cum am zis. NU as mai pune normale.

Masina devine una foarte sportiva, directia extrem de precisa.

Sa zicem ca un seria 3 stock are precizia directiei pe o scara de la 1 la 10 de 7.

Cu bucsele astea, devine de cel putin 9.

Nu mai simti ca fuge de sub tine cand iei curbe la o anume viteza.

Cum a zis POYUT e feelingul, parca esti pe sine de tren, atat de bine se tine de drum.

Link to comment
Share on other sites

La unele da, la unele nu. Ma bucur insa ca am pe masina, cum am zis. NU as mai pune normale.

Masina devine una foarte sportiva, directia extrem de precisa.

Sa zicem ca un seria 3 stock are precizia directiei pe o scara de la 1 la 10 de 7.

Cu bucsele astea, devine de cel putin 9.

Nu mai simti ca fuge de sub tine cand iei curbe la o anume viteza.

Cum a zis POYUT e feelingul, parca esti pe sine de tren, atat de bine se tine de drum.

si totusi eu cred ca ceva nu e in regula cu rigidizarea asta, doar pe un punct, respectiv pe un capat al bratului... :)

 

inseamna ca orice vibratie (anticipata de producator si prevazuta in specificatiile piesei) nu se mai amortizeaza in bucsa poliuretanica, cum se intampla la cele OEM...

 

dar socul ala trebuie sa se transmita undeva, si nu prea vad in alta parte unde, decat in restul articulatiilor: caseta directie, bielete, etc...

 

ramane de vazut la colegul POYUIT cat de bine i se comporta masina si ce se va intampla in continuare cu articulatiile ei...

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate XXL cu vibratiile alea.

Alea se transmit in caroserie. adica simti orice pietricica de pe drum, nu exagerat, dar stii peste orice denivelare treci.

Ca raspuns la intrebarea de ce nu se pun pe toate masinile: Pai confortul primeaza, cati vor o masina rigida, care simte si se muleaza dupa orice pietricica/denivelare,cat de mica?

 

Nu e suparator, insa fata de stock, se simte ceva.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

ramane de vazut la colegul POYUIT cat de bine i se comporta masina si ce se va intampla in continuare cu articulatiile ei...

 

la golf 4,3,2 ,1...de ce sunt bucse fixe!? :) are doua ,cei drept, nu una mare si proasta...

 

 

la golf 5 , au vazut baietii modelul e46 si au pus si ei aceleasi bucsi...la vectra c la fel ,au adoptat acelasi stil de bucsa , ca la e46 ...mai bine baietii de la bmw pun brate ca la 5-ar si pe 3-ar si rezolva problema...audi are 8 brate pe fata....de ce nu pun doar 4 ca la bmw? ei pun 8 ca sa castige si ei pe partea de service, dar macar nu pun o bucsa mare si proasta in spate care sa faca masina sa joace in directie... :lol:

 

pt mine rezolvarea acestei probleme la e46 ar fi :

 

1. aceste bucse poliuretanice

 

2. seria 5 sau alta masina fara sistemul asta de bucsa :lol:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am schimbat si eu bucsile la e36.

 

problema a fost la service, respectiv la demontarea-montarea lagarelor. nu stiu daca e chiar o problema, dar mi-au batut cu ciocanul destul de mult, mai ales la demontare, dar si la montare, cred ca direct pe bucsa. se poate sa fi afectat alte elemente de directie socurile acelea puternice?

 

Bucsile le-au pus normal, la presa.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu bucsile la e36.

 

problema a fost la service, respectiv la demontarea-montarea lagarelor. nu stiu daca e chiar o problema, dar mi-au batut cu ciocanul destul de mult, mai ales la demontare, dar si la montare, cred ca direct pe bucsa. se poate sa fi afectat alte elemente de directie socurile acelea puternice?

 

Bucsile le-au pus normal, la presa.

n-aveau ei scule.. :)

 

cum se comporta masina?! mie imi place :lol:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

N-am pus bucsi poliuretanice, am pus tot stock lemforder, luam de m3 pt e36 daca vroiam altfel, dar mai merg pe normale 10.000, mai mult nu cred ca ma tin.

 

mi-am pus problema drumurilor din romania. la directie se simte la fel ca inainte, desi o bucsa era rupta.

 

deci daca au dat cu ciocanul, nu are nimic? oricum o sa vad in timp, dar ma tot gandesc...

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat garniturile de la galeria de admisie, curatat EGR-ul, curatat admisia, schimbat furtunele de vaccum. Asa de "vara" :)

 

cand ai spus curatat admisia la ce te-ai referit? ca eu stiu ca nu prea ai cum sa cureti, poate doar asa pe langa garnituri si alte gauri, nu o lus ca un repros si as vrea si eu sa stiu ca atunci cand am desfacut admisia nu am prea avut ce face la ea, mersi

Link to comment
Share on other sites

 le am de cand cu topicul...sunt destul de multumit, s-a mai intarit suspensia ,insa pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic, defapt , acum mi se pare ca asa a fost masina tot timpul... :)

 

ce imi place, la mers pe pamant cu pietris, nu mai joaca aiurea rotile pe fata ,nu mai exista acel zgomot specific cu bucsile originale..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.