Jump to content

sper ca asta sa fie rezolvarea


Recommended Posts

Ieftine. Vreo 20-30$

 

M-ar interesa si pe mine pline de M, deocamdata nu-mi bat dar le-as cumpara preventiv. De unde le-ai luat?

De pe ebay.

Cele de M, au gaura aia in lateral, astea ce le am eu, au gaura normal pe mijloc. Sunt din acelasi material identic, fiindca am o pereche si de M acasa.

Se merita, zici ca ai alta masina,parca asculta mai bine.

 

@Roco: Ai un PN pt bucsile alea de M3? Sunt cele luate de pe e-bay? Sigur nu afecteaza alte componente, de ex. caseta de directie? Thx.

Nu stiu SN, da, ebay. Am 15.000km, totul e ca nou. Daca era, se slabea ceva pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Stiu dar e mai multa bataie de cap la montaj ca trebuie o presa speciala ca sa o montezi in carcasa veche.

 

Codul bucsei concentrice de M: 31129069035

 

S-a folosit pe urmatoarele modele:

 

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?par...&showeur=on

 

E mult mai plina decat cea normala, asa arata:

 

http://www.turnermotorsport.com/image/suspension/suspension_e30_e36_z3_control_arm_bushings_31129069035_lg.jpg

 

 

http://ebay.autoteileweb24.de/pic/QLlager31129069035.jpg

 

Cred ca multi ar fi interesati asa ca ii rog pe comerciantii de piese de pe forum sa faca public pretul - totusi poate nu e nevoie de ebay.

Link to comment
Share on other sites

 nu va recomand sa va puneti...eu am fost nebun... :)

 

 

frate ,nu mai realizez cu ce viteza iau curbele... :lol: ....parca e pe sine masina...prea stabila

 

am iesit azi pe A2 si pe langa Bucale,sa o vad cum se comporta la viteze mari...pff...se intareste volanul mai mult si masina zici ca e lipita de sosea,nici denivelarile de la tiruri nu prea le mai simt... e ceva ciudat cu masina mea...parca ar fi alta,nu mai realizez cand am doar 140 pe un drum cu un o banda pe sensul de mers si ma tot intind spre 170-180... :lol:

 

p.s. pt siguranta voastra mai bine nu va puneti !!! :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Stiu dar e mai multa bataie de cap la montaj ca trebuie o presa speciala ca sa o montezi in carcasa veche.

 

Codul bucsei concentrice de M: 31129069035

 

S-a folosit pe urmatoarele modele:

 

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?par...&showeur=on

 

E mult mai plina decat cea normala, asa arata:

 

 

Cred ca multi ar fi interesati asa ca ii rog pe comerciantii de piese de pe forum sa faca public pretul - totusi poate nu e nevoie de ebay.

 

31129069035 - 140 lei OEM e vorba de set

Link to comment
Share on other sites

frate ,nu mai realizez cu ce viteza iau curbele... :lol: ....parca e pe sine masina...prea stabila

Deci pana sa pui aceste bucse masina era o pocnitoare? Nu puteai lua curbele, nu era stabila? Asa naspa masini face BMW, de a fost nevoie sa se inventeze aceste bucse ca sa poti merge cu masina fara sa-ti fluture roata? :)

Link to comment
Share on other sites

Deci pana sa pui aceste bucse masina era o pocnitoare? 

 

exact. :lol:

daca intram mai tare intr-o curba se simtea cum masina tragea spre marginea soselei din cauza fortei centrifuge,asa ii zice daca nu ma insel,acum , nu se mai simte,daia am si zis ca este periculos upgrade-ul ca inainte simteam cand luam o curba mai tare si reduceam ,acum nu mai simt si le abordez mai "in forta" ,mai ales pe timpurile astea ploioase este periculos :)

 

1.or avea efect si asupra servo, de se intareste volanul la viteza... 

2.oricum POIUYT, roaga-te sa-mi placa, ca o sa-mi pun si eu, daca nu-mi plac, numa' tu esti de vina...

 

1.volanul oricum mi se intarea la viteza,acum insa este si mai fix :lol:

 

 

2.daca mergi in majoritatea timpului pe drumuri proaste ,nu se merita, ca se rigidizeaza mult masina,mai ales daca ai suspensie sport si daca nu ai pe unde sa o plimbi(masina) mai bine nu ii faci upgrade-ul :)

 

p.s. eu sunt foarte multumit, nu mi-as mai pune stock...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

ia si pentru bara stabilizatoare

Daca ai ocazia, doteaza si spatele...Oricum, daca le schimbi si pe cele de la bara stabilizatoare ai sa vezi ....

crezi ca este necesar? mie imi par foarte mari si ok cele stock...am bara de D=23,5MM...ca am suspensie sport ..

 

ce diferenta ar fi cu ele din poliuretan !?  :)

 

p.s. si asa am impresia ca sunt duse BBS-urile :lol:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

pe ebay sunt 40 de euro la noi sunt 50 :lol:

 

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-3-SERIES-E46-FRO...907167003r23082

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

exact la aia fac si eu referire...e36 si e46 au acelasi principiu la bascula -bucsa :)

 

 

da, astea tre sa le schimb si eu acum.

 

pana la urma se recomanda cele poliuretanice? sau de M in cazul e36, ca vad ca unii sustin ca afecteaza alte componente, si daca e asa, mai bine le schimb alea stock o data pe an.

 

e o investitie care se justifica la masinile puternice, 150cp/tona, cu ABSOLUT toate elementele de articulatie/amortizare noi, altfel elementele poliuretanice vor duce la stricarea celorlalte. si mai e o treaba, cine nu are treaba pe drumuri virajate, cu asfalt foarte bun, da banii degeaba pe ele. pt masinile care circula mai mult in oras, nu sunt decat un element de disconfort. pe diesel-uri si motoare mici, nu aduc mari avantaje, pt ca oricum nu are motorul cum duca toata caroseria in zona solicitarilor la care bucsele astea se dovedesc superioare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.