Jump to content

E 36 325coupe sau E46 325ci?


EugenD

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e46 e mai echilibrat, iti pleaca spatele doar daca il provoci(ma refer cu asc decuplat) , la e36 mai pleaca si involuntar spatele, avand distributia maselor mai mult pe fata .

ca design, clar e46 e mult peste e36.

pe de alta parte vad ca tu ai un x3, deci 325-ul va fi mai mult de distractie, asa ca o investitie mai mica, adica un e36 cred ca e mai recomandata.

Link to comment
Share on other sites

Evident ca E46-le e superior pe amsamblu insa intrebarea este care din cele doua este mai placut de condus, din punct de vedere dinamic si al senzatiilor pe care le ofera...

Daca nu te intereseaza costurile intretinerii - E46.325ci.

Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de masina de distractie E36 325i coupe e foarte ok masina de "sou" E46 325ci

Motoarele au aceiasi putere,cel de E36 rezista ceva mai bine la modificari(din cate cunosc nu are bloc de aluminiu) ca dotari sunt cam la fel cu ceva + pentru E46 logic.Ce ma uimeste e ca nimeni su sesizeaza lipsa autoblocantului pe E46 care poate fi un dezavantaj major daca iei o masina pt distractie.Pe de alta parte E36 coupe cu putini km nu prea ai sanse sa gasesti sau daca gasesti nu are toate optiunile unui E46.Una peste alta totul se reduce la bugetul care il ai

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu se ofenseze posesorii de E46 limo. Astea sunt preferintele mele estetice si opinia mea pe care mi-o exprim liber...

Adevarul e ca asta era un topic numai despre coupe... Nu stiu ce legatura are limo aici... :) Esti in cautare de atentie? :lol:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

e46 e mai echilibrat, iti pleaca spatele doar daca il provoci(ma refer cu asc decuplat) , la e36 mai pleaca si involuntar spatele, avand distributia maselor mai mult pe fata .

 

E36 325 are distributia greutatii fix 50-50.

 

Depinde ce vrei sa faci cu masina. Daca vrei doar de joaca, clar E36 pt ca este mai ieftina si intretinerea mai putin costisitoare. De diferenta de bani poti sa ii mai aduce cateva imbunatatiri.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

E clar ca E 46 este mai bun sau mai frumos decit E36 e firesc sa fie asa din moment ce este un model mai nou si in consecinta mai avansat din toate punctele de vedere.Diferentele sint justificte si de pretul de achizitie acelor doua masini diferente pe care eu le estimez la aprox 5000euro.Intrebarea mea legata de partea dinamica se justifica prin faptul ca din cite stiu eu motorul este in mare cam acelasi, cai putere si cuplu, insa obtinute la alte turatii iar pe de alta parte greutatile difera in sensul ca E 36 e mai usor cu aprox. 155kgSi pe unele saituri am gasit ca ar fi chiar mai rapid decit E46 e adevarat ca diferentele sint neglijabil de mici.

Cum bine sesiza cineva E masina pe care mi-o doresc pt. a ma simti bine in ea(semzatii,sunet,joaca, cei impatimiti stiu la ce ma refer).

Cer sfaturi pt. ca s-ar putea ca sapt. viitoare sa merg in Germania dupa masina si inca nu sint hotarit...

Link to comment
Share on other sites

tu vrei 325 pt joaca? :)

eu zic sa te gandesti la un e36 M3 minim daca vrei sa simti ca te joci cu un BMW, 325-ul e glumiţă atat pe e36 cat si pe e46 :)

 

PS: pt propietarii de 325 (indiferent de model): persoanele de fata se exclud :lol:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

tu vrei 325 pt joaca? :)

eu zic sa te gandesti la un e36 M3 minim daca vrei sa simti ca te joci cu un BMW, 325-ul e glumiţă atat pe e36 cat si pe e46 :)

 

PS: pt propietarii de 325 (indiferent de model): persoanele de fata se exclud :lol:

 

Pai daca zici minim M3 maxim ce-ar fi ? veyron sau lamborghini ? ASTA EVIDENT DOAR DE JOACA...

Tu ce motor zici ca ai ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.