Jump to content

Cate dieseluri si cate benzinare sunt pe forum?


cristianiorga22

Masina actuala este....?  

556 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salutari. sunt surprins de numarul mare de benzinare. eu momentan am un mondeo de 1.8 benzina(am mai avut unul de 2.5 benzina v6 170hp de la colegul pedro)ala mergea de rupea pamantul. acuma prospectez piata pentru un e39. ma tot uit dupa un 525i sau un 530d... sunt nehotarat...dar oricare ar fi trebuie sa aiba cutie automata(asa are masina actuala si sunt uimit ce lejer este. si asta cu o cutie clasica model vechi... ma gandesc cum este cu un tiptronic)... daca voi gasi pretul corect(vazut de mine) pentru un e39 cred ca as alege si un 525d... oricum toate masinile ce leam avut au fost benzinare (vreo 7) iar masina de servici este un diesel mai vechi... parca as alege totusi 530d
Link to comment
Share on other sites

eu vad treaba putin mai altfel: ala de-si ia E36 si E46 e putin mai aproape de "pasiune" decat ala de-si ia "masina buna", adica de la E60 in sus... care traduc "pasiune" cu placerea de a-ti arunca bucile in scaunul cu masaj, etc... nu generalizez...sunt si printre acestia pasionati! Dar depinde ce intelegi prin "pasionat"...pasionat e ala care stie ce are pe sub capota, e interesat activ despre sistemele masinii si despre tot ce tine de "curiozitatile" unei masini fie ea E30, fie nava spatiala ... sau pasionat e ala care... "moaaama ce misto ii pielea"?

 

N-are nici o legătură pasiunea cu valoarea maşinii, eşti foarte subiectiv.

 

Poţi avea E36 sau E46 şi să nu ai nici o treabă cu maşina pe care o ai, să nu ştii mai nimic despre ea.

Sau poţi avea E60 şi să fii super pasionat, chiar obsedat de maşină, să o ĂŽntreţii corespunzător şi să fii foarte pasionat de marca BMW.

Sau poţi avea Ferrari şi să fii foarte pasionat de Ferrari.

 

Banii nu au legătură cu pasiunea.

 

Ăn orice caz, mulţi se dau pasionaţi, puţini sunt cu adevărat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

eu mai am si-o dacie... pe benzina!

 

@Ciupanezu': e destul de evident ca cei cu multi bani, respectiv masini de multi bani, sunt cel mai putin interesati(CEL PUTIN 90% DIN EI) de "fenomenul" masina, de ceea ce se intampla cu ea, de cum se pot evita, repara sau diagnostica anumite probleme... dintr-un motiv logic... "are balta peste"... banii repara orice defectiune, de ce sa-si bata ei capul, cand pot altii s-o faca? bineinteles nu toti sunt asa, la fel cum nu toti cei cu masini relativ ieftine sunt adevarati pasionati...

 

...eu il consider pasionat pe ala care din cand in cand mai da o roata jos, mai curata un etrier, mai sterge motorul, mai verifica cate un surub... eu nu cred ca vreunul dintre magnatii cu BMW-uri de-o suta de coco sunt curiosi cum stau suruburile de la toba, daca nu-s coapte tampoanele la ea sau daca pisa ulei pe la garnitura filtrului de ulei... inca o data spun, EXISTA SI EXCEPTII! ...deci eu zic ca faptul ca ai un "cazan" de e36 sau e46, nu te face nici cocalar, nici pasionat, la fel cum poti sa ai seria 5 GT si poti fi si cocalar si pasionat...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

gasesti pe toate drumurile reconditionari de turbine...si asta ieftin

 

oricum pica mai greu decat iti pica tie vanos-ul daca este intretinuta cum trebuie...

 

RecondiĂžionĂŁrile nu sunt cea mai bunĂŁ alegere.

De cele mai multe ori nu mai trage maÂşina cum trebuie sau turbina continuĂŁ sĂŁ arunce ulei.

 

Vanos-ul nu picã atât de uºor, În plus existã kit-uri de reparaÞie pe ebay.

 

:) asta a fost tare...stai linistit ca nu ramai in drum, doar ca nu mai are putere merge ca un motor diesel de prin anii 90...

 

Nu prea e o idee bunĂŁ sĂŁ mergi ĂŽn continuare cu turbina picatĂŁ, poĂži cala motorul.

 

Cel mai bine este sĂŁ chemi o platformĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Am prieteni cu turbine reconditionate, chiar unu si-a reconditionat una la un 530d.

Masina mergea foarte frumos inainte sa pice, omul a zis ca e mai ieftina o reconditionare si a facut-o. Masina nu mai trage la fel, are perioade in care trage bine bine, insa are perioade cand ceva o tine...

 

Nu vreau sa fac gura mare ca benzinaru e legea, insa se stie ca nu se strica asa des si asa multe ca la un diesel, e si normal, are mai multe parti in miscare dieselul...mai multe pot pica...

E extrem de superb feelingul dat de cuplul mare de diesel... la benzina ai nevoie de un motor mare, mare pentru acelasi cuplu....vorbim de aspirat :)

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu': e destul de evident ca cei cu multi bani, respectiv masini de multi bani, sunt cel mai putin interesati(CEL PUTIN 90% DIN EI) de "fenomenul" masina, de ceea ce se intampla cu ea, de cum se pot evita, repara sau diagnostica anumite probleme... dintr-un motiv logic... "are balta peste"... banii repara orice defectiune, de ce sa-si bata ei capul, cand pot altii s-o faca? bineinteles nu toti sunt asa, la fel cum nu toti cei cu masini relativ ieftine sunt adevarati pasionati...

 

...eu il consider pasionat pe ala care din cand in cand mai da o roata jos, mai curata un etrier, mai sterge motorul, mai verifica cate un surub... eu nu cred ca vreunul dintre magnatii cu BMW-uri de-o suta de coco sunt curiosi cum stau suruburile de la toba, daca nu-s coapte tampoanele la ea sau daca pisa ulei pe la garnitura filtrului de ulei... inca o data spun, EXISTA SI EXCEPTII! ...deci eu zic ca faptul ca ai un "cazan" de e36 sau e46, nu te face nici cocalar, nici pasionat, la fel cum poti sa ai seria 5 GT si poti fi si cocalar si pasionat...

 

Eu cred cĂŁ tu faci confuzie ĂŽntre oamenii cu bani Âşi cei parveniĂži.

 

Cei care au foarte mulĂži bani nu-Âşi bat joc de banii lor.

 

Cât despre pasiune, un om care nu-ºi permite maºina pe care o are ºi din acest motiv este forÞat sã-ºi facã reviziile În faÞa blocului ºi merge cât mai cuminte cu maºina Încât sã nu cumva sã pice ceva pentru cã oricum nu are bani sã schimbe vreo piesã, nu poate fi numit pasionat.

 

Pasionat este cel care-ºi exploateazã maºina sportiv dar face cu mâna lui unele reparaÞii din plãcere, nu pentru cã nu-ºi permite sã meargã la un service sau are arici la buzunar.

 

Existã oameni cu foarte mulÞi bani care au tot felul de maºini de epocã sau maºini vechi la care lucreazã cu mâna lor, eu pe aceºtia i-aº numi veritabili pasionaÞi.

Dar Âşi pe cei care pur Âşi simplu iubesc maÂşinile Âşi ĂŽÂşi ĂŽntreĂžin maÂşina cum se cuvine.

Link to comment
Share on other sites

BRAVO...SUNT COMPLET DE ACORD....SI EU TOT CE POT FACE IMI FAC SINGUR ..DAR DIN PASIUNE NU CA NU AS PUTEA SA DAU BANI......NU CAUT UN SERVICE CA SA IMI SCHIMB NUCA DE LA SCHIMBATOR CU CITEAM IERI PE UNDEVA PE AICI....MERG LA SERVICE DOAR PT PROBLEME GRAVE SAU DACA TREBUIE SA O RIDIC PE ELIVATOR.... Edited by CLOSE_HAMANN
Link to comment
Share on other sites

Cât despre pasiune, un om care nu-şi permite maşina pe care o are [...] nu poate fi numit pasionat.

 

:) Ce legatura au banii cu pasiunea? Pasiunea mea ar putea fi avioanele, chiar daca n-o sa-mi permit niciodata unul.

 

Una peste alta, cine suntem noi sa spunem cine e pasionat sau nu? Probabil doar cei ce detin un Morris Marina sunt cu adevarat entuziasti ai marcii, pt ca indiferent ce zic ceilalti, ei raman pasionati :lol:

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu Mai sus ziceai ca cine nu-si permite masina, nu poate fi pasionat, acum zici ca banii n-au legatura.

 

Confunzi termenii, pe tine te deranjeaza cei care isi repara masinile cum pot, si apoi se lauda cu bmw-ul lor. intr-adevar sunt multe genuri de oameni, dar astia nu intra nici la pasionati, nici nepasionati.

 

acum sa fim seriosi, e chiar asa scumpa intretinerea la e36, e46? n-as zice.

Link to comment
Share on other sites

Chiar am zis mai sus cĂŁ pasiunea nu are legĂŁturĂŁ cu banii.

 

ĂnsĂŁ am explicat mai sus cĂŁ mulĂži dintre cei care nu-Âşi permit sĂŁ-Âşi ĂŽntreĂžinĂŁ maÂşina folosesc pretextul pasiunii.

[/quote

sa-ti intretii masina nu inseamna doar sa o stergi de praf....ci sa ii schimbi consumabilele la timp....sa o pesonalizezi...si daca esti pasionat de ea sa le faci singur ...daca te pricepi cat de cat....ca daca nu cheltui mai mult decat ti-ai propus...asta numesc eu pasiune....iar daca pe langa masina care o ai pt zi de zi...mai faci una de epoca...atunci scoti afara adevarata pasiune....

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu Mai sus ziceai ca cine nu-si permite masina, nu poate fi pasionat, acum zici ca banii n-au legatura.

 

Confunzi termenii, pe tine te deranjeaza cei care isi repara masinile cum pot, si apoi se lauda cu bmw-ul lor. intr-adevar sunt multe genuri de oameni, dar astia nu intra nici la pasionati, nici nepasionati.

 

acum sa fim seriosi, e chiar asa scumpa intretinerea la e36, e46? n-as zice.

 

Nu cred că ĂŽnţelegi.

 

Eu m-am referit la nişte cazuri particulare.

 

Ănsa banii chiar nu au legătură cu pasiunea.

Adică nu are importanţă ce maşină ai, poate fi E36 din '93 sau 750i din 2009, pasiunea poate exista sau nu.

Pe cei care nu-şi permit maşina nici nu-i iau ĂŽn calcul pentru că ei nu ar trebui să aibă acele maşini.

 

Ăntreţinerea corespunzătoare e destul de costisitoare.

 

Am spus că banii nu au legătură cu pasiunea pentru că Raziel spunea că dacă ai bani nu ai cum să fii pasionat sau sigur eşti mai putin pasionat decât altul mai sărac.

Fals.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sunt mii de cazuri...e mult de vorbit pe tema asta si parerile sunt impartite...oricum romanii sunt mai pasionati ca broscarii ...de masini desi isi permit mult mai mult ca noi...nu o fac...desi unii si-ar dori nu o fac din cauza ca le scot femeile ochii ...ca arunca banii...astia nu au autosritate in fata femeilor...multi se uita la masina mea si o admira desi siar permite 10 ca a mea....dar ...intervine pasiunea si ...capul...au bani de arunca si umbla cu panda.......ca o paranteza....
Link to comment
Share on other sites

cati nu sunt in sitatia asta....de dupa revolutie...romanul...a inteles gresit televizorul....au vazut videoclipuri multe...in care erau numai masinile nu si casele....si au inteles ca asa se traieste... in masina.....apoi cand a inceput emisiunea cribes....nu s-au mai uitat la mtv...pt ca umblau cu masina....
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.