Jump to content

PROBLEMA MARE 320D 2002


raduradu

Recommended Posts

Dupa un "drive test" mașina se comporta la fel. La relanti merge la fel, fum mai mult nu am vazut sa elimine, zgomotul motorului e același.

 

Ar fi interesant sa faci un test de noxe ca sa vedem daca se schimba ceva in privinta E4 . E ieftin si poti sa-l faci la orice statie ITP de cartier .

Link to comment
Share on other sites

Dupa un "drive test" mașina se comporta la fel. La relanti merge la fel, fum mai mult nu am vazut sa elimine, zgomotul motorului e același.

 

Ar fi interesant sa faci un test de noxe ca sa vedem daca se schimba ceva in privinta E4 . E ieftin si poti sa-l faci la orice statie ITP de cartier .

 

A mea este E3, e o idee buna.

Link to comment
Share on other sites

La diesel se fac niste depuneri in galerie de zici ca e nomol de Tetirghiol, sunt depuneri de 3-4 milimetri poate si mai mult pe peretii galeriei de admisie acele depuneri se fac pe tijele si clapetele de admisie si in zona de lucru, ajungand sa afecteze actionarea corecta a lor.

 

Eu am curatat galeria si am fost insisten la partea clapetelor am verificat daca deschid, acum mai schimb furtunele si sper sa nu am probleme in continure.

 

P.S. Cred ca depunerile se datoreaza regimului de lucru al motorului in orasele noastre aglomerate si faptului ca nu avem strazi unde sa mergem mai "turat" cum circula nemtii pe autostrada.

Cu ce ai curĂŁțat-o? cu ce soluție?

Link to comment
Share on other sites

Ai anulat Âşi furtunul de vacuum?

 

aici e ecsplicatia data de seful de la service.....gata, no more words :)

 

ExplicaĂžie fĂŁrĂŁ legĂŁturĂŁ cu realitatea.

 

E un defect de fabricaĂžie, nu are legĂŁturĂŁ cu acele depuneri.

 

+2 !!!

in Spania primesti 25 % reducere sau suma totala [fara manopera] daca ai un avocat bun si cateva luni de asteptare.

Link to comment
Share on other sites

Ai anulat Âşi furtunul de vacuum?

 

aici e ecsplicatia data de seful de la service.....gata, no more words :)

 

ExplicaĂžie fĂŁrĂŁ legĂŁturĂŁ cu realitatea.

 

E un defect de fabricaĂžie, nu are legĂŁturĂŁ cu acele depuneri.

 

+2 !!!

in Spania primesti 25 % reducere sau suma totala [fara manopera] daca ai un avocat bun si cateva luni de asteptare.

 

ceva argumente pentru habarnisti ca mine ?

ca experti.....e plin forumul......

deci BMW a facut milioane de 3-ari cu beleaua asta si ii doare in plua.........nu prea cred

Link to comment
Share on other sites

ceva argumente pentru habarnisti ca mine ?

ca experti.....e plin forumul......

deci BMW a facut milioane de 3-ari cu beleaua asta si ii doare in plua.........nu prea cred

Tu crezi că nişte clapete de metal sunt aspirate ĂŽn motor doar din cauza unor depuneri?

 

Această problemă apare la maşini ieşite de mult din perioada de garanţie, prin urmare puţin le pasă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ceva argumente pentru habarnisti ca mine ?

ca experti.....e plin forumul......

deci BMW a facut milioane de 3-ari cu beleaua asta si ii doare in plua.........nu prea cred

 

Din moment ce Jacobs spune ca in Spania se poate obtine reparatia pe barba BMW ,e ceva la mijloc . Nu pot face un recall pt ca ar fi f costisitor pt ei si probabil isi asuma cele cateva cazuri care reusesc in instanta .E mai ieftin asa . Problema nu e politica BMW , important e ca cei care stiu de problema asta sa ia masuri .Pt ca solutii sunt ,din care una relativ simpla .

Link to comment
Share on other sites

pai de ce nu veniti toti in Spania.....!?!?!?

25 % din aproximativ 10.000 cit costa reparatia in cazul in care ai bulit motorul ce sunt ? caca.......

eu unu, cred ca piesa asta ar trebui pusa la consumabile........

dieselul e un motor destul de complex si de aici si probleme mai dese ca la benzina......

am un fix asa......puteti va rog, cei care citesc acest topic ( din Romania) citi ati avut probleme grave din cauza admisiei ? ca aici e nebunie.....

Link to comment
Share on other sites

Repararea unui motor stricat de 320d ĂŽn România costă 1000-1500 €. :)

 

Ăn plus, nici ĂŽn Spania nu cred că este cineva idiot să plătească 10 000 € cu reducere de 25% pentru o maşină care nu valorează 10 000 € la ora actuală.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

iti mai spun odata, eu am vazut un 320 d 150 caluti, negru, pe elevator, la casa, plus hirtia cu pretul aproximativ al reparatiei si era de 10 200 si ceva......

patise chestia asta cu fluturasii din admisie......se rupsesera si ii intrasesra in motor pe care l-au facut muci

omul a tasat masina si i-au dat 4000 pe ea.....era 2004 masina

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Acela se numeşte deviz.

 

Da, am ĂŽnţeles, ĂŽnsă nu am ĂŽnţeles ce a "tasat" şi de ce anume trebuie să vină cineva ĂŽn Spania....

 

deviz, da...uitasem......i-au valorat masina la 4000 in stadiul in care era....la asta ma refer cu tasat........sa veniti in Spania sa va luati 25 % in cazul unor eventuale probleme.....

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

- in Spania un service cat de cat serios cere cam 2000 de euro pentru reparatie. la BMW pot sa apreciez un cost de 3000...din cauza ca ora de lucru costa 76 euro fara TVA la asa ceva.

xavi degeaba scoti clapetele !!!

 

concluzii dupa scoaterea clapetelor :

[+] masina trage mai bine la turatii inalte

[-] acul turometrului nu cade repede dupa schimbarea vitezei. sau >>> turatia nu scade repede dupa ce iei piciorul de pe pedala de acceleratie

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

nu sari pe mine caci daca este cazul EU am puterea sa imi cer scuze sau sa rectific.

deci :)

 

-orice concesionar BMW cere 10.000 euro plus TVA

-majoritatea celor care au avut aceasta problema au reclamat BMW. unii au primit 25 % reducere, altii au castigat piesele gratis in Germania

-cei care nu au apelat la BMW au cumparat piese cu 2000-3000 euro si au refact perfect motorul.

 

Stiu pe cineva de aici care a patit asta si a vandut altui roman masina cu motorul stricat. Noul proprietar a spus ca a bagat cel putin 2000 de euro ca sa o faca. Pe forum la BMW mai sunt si altii care au platit 2700 euro, 3800 euro. Acum depinde de fiecare !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.