Jump to content

Posesorii de BMW si masinile lor "premium"


Alexxx

Recommended Posts

Pai sunt doua categorii distincte cei care cumpara noi si second hand. Cine cumpara masina noua intentioneaza sa o tina 3-4 ani si mai mult, pana la urma masina ajungand sub valoarea unui E46 second. Si ceilalti care cumpara second dar schimba masinile des.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pai un FIAT sau un SEAT din 94 de ex.,e o barca urata fara nici o personalitate care nu mi-as cumapara-o in veci,pe cand un E36 ,eventual cabrio cu hardtop sau un e30...mmm

 

Prefer un FIAT nou pt prietena mea de ex. si un BMW sh intretinut pt mine,nu pt ca-s smecher ci pt ca doresc o masina cu prestigiu si istorie si in acelasi timp sa imi permit intretinerea ei.

 

Nu-mi voi lua niciodata un masina noua cu ultimii bani stransi cu dintii si apoi sa fac reviziile la ne'a mitica si sa pun benzina de la rusi pt ca nu-mi permis sa o intretin.

Foarte frumos punctat, bravo!

PS: Il vad si pe MAS pe-aici - Uite, mi se pare un exemplu pozitiv de om care desi are un SH cu ceva ani peste isi intretine masina ca noua si e mandru de masina lui, fara nici un fel de aroganta...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Tema asta e intalnita des, si sunt de parere ca asta e adevarul: majoritatea posesorilor de BMW vor sa para ceea ce nu sunt si de-aia au masina asta.

Comparatia intre valoarea masinilor e superficiala....de cand conduc o buburuza de oras si nu un "3ar negru cu folii pe geamuri"* am observat cum multi isi coboara geamul ca sa impartaseasca cu mine diverse impresii :)

 

Eu unul prefer sa cumpar o masina premium sh si sa fiu modest pe bani mai putini :lol:

Si sunt sigur ca daca dupa 3 ani vand masina si iau in calcul costul la cumparare, combustibilul, intretinerea, reparatiile si pretul de re-vanzare, rezultatul net o sa fie in favoarea sh-ului.

 

 

 

*(aveam folii pt confort, nu de suferinta :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Foarte multe BMW-uri se defecteaza prematur, din cauza ca sunt abuzate de posesorii lor, pe principiul imbecil, e BMW si cere forja/drift/cercuri. Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

din pacate colegul de mai sus ilustreaza perfect ce a vrut sa zica Alex( adica cristimm ) care pun pariu ca are vreun e36/e46 316 de prin 98

 

Eu cred ca nu ai inteles nimic. Nu am spus ca ma cred superior ca am BMW, am spus ca BMW-urile sunt superioare celorlalte marci uneori chiar in ciuda vechimii. Imi mentin aceasta parere.

Link to comment
Share on other sites

Sunt nebuni care fac cerculete, linute, drift si ce se sporturi se mai practica de cand a aparut NFS si Fast&Furious si cu un astra 1.7CDI de 10 ani, nu numai cu BMW, si binenteles ca sunt facute praf masinile...
Link to comment
Share on other sites

Adulmec un iz malitios al frustratilor, al acelor ce se vor barbati, pe propriile picioare, care probabil au ramas socati de invazia pisicutelor in tara si nu pot accepta ideea ca si alti oameni, dintr-o clasa sociala inferioara, detin aceeasi marca de masina ca si ei.

Prefer o masina veche si saraca in dotari cumparata din banii proprii, decat o super masina cumparata din banii parintilor luati de la banca si pentru care a fost casa (un apartament cu 2 camere, in care locuiesc 4-5 persoane) pusa gaj.

Link to comment
Share on other sites

@Alexxx: iti mai aduci cumva aminte atunci cand ti-ai cumparat fiatul ala galben cum ne-ai spus la toti pe forum ca te pisi pe BMW-urile noastre? Sunt sigur ca mai sunt si altii in afara de mine care isi aduc aminte.. ai luat si o pauza atunci de pe forum.. Sa inteleg ca te-ai simtit inferior noua in acele momente si din aceasta cauza ne-ai spus-o? Pentru ca eu credeam ca te-ai simtit superior..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

chiar nu-mi vine sa cred nici mie dar sunt 100% de acccord cu Alex

 

din pacate colegul de mai sus ilustreaza perfect ce a vrut sa zica Alex( adica cristimm ) care pun pariu ca are vreun e36/e46 316 de prin 98

 

si forumul e plin de porcarii deastea , vezi topicul cu baiatu ala care numa bmw viseaza, sau e36 vs e39

 

e36/e46 316 de prin 98 porcarii? Cum vine asta? Te-ai corectat si ai coafat intre timp dar unii au vazut...

Link to comment
Share on other sites

durere mare topicurile astea de confruntare intre bmw si restu lumii...

esti liber omule!!! ia-ti ce masina vrei! alege-o in functie de an, km sau culoarea becului de la frana de mana... la urma urmei, aerul de superioritate tine de persoana, de om, indiferent ce masina ar avea...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
durere mare topicurile astea de confruntare intre bmw si restu lumii...

esti liber omule!!! ia-ti ce masina vrei! alege-o in functie de an, km sau culoarea becului de la frana de mana... la urma urmei, aerul de superioritate tine de persoana, de om, indiferent ce masina ar avea...

 

corect, eu sunt infatuat si arogant oricum :)

Link to comment
Share on other sites

asa din posesorii de BMW avem:

-oameni care au luat BMW pt ca pur si simplu le place "pasionatii"

-oameni care au luat BMW pentru a arata ca au cu ce,iau X6 ca e ultima fitza

-oameni care au luat BMW pentru ca e "piesa,p**da,marpha etc

ma rog cred ca cei din ultima categorie sunt mai deranjanti

 

personal am vandut masina aproape noua si am mai pus ceva bani ca sa iau un compact 325i daca stau sa ma gandesc am pierdut prin schema asta vreo 5000 euro din start,daca ma gandesc ca am mai aruncat in compact cateva mii de euro si mai pierd si la revanzare inca cateva mii deja ma intreb daca sunt intreg la cap.Dar na cu bune cu rele il iubesc :)

Link to comment
Share on other sites

eu as avea de adaugat ceva...tot un gand personal, o remarca daca vreti

 

 

in general, nu numai in Bucuresti, unii posesori de BMW, din pacate destul de multi, au tendinta sa acapereze imaginea marcii prin niste gesturi nelalocul lor, chiar tipatorare as putea spune, si, din pacate, suntem cu totii pusi in aceeasi oala din cauza lor. Astfel, cei care sunt pasionati atat de Bmw cat si de Audi mai nou, trec prin niste situatii absolut penibile din cauza unor cocalari, ca sa le spun pe unul dintre nenumaratele lor nume. Pe mine unul ma deranjeaza acest lucru si mi-e rusine cand ii vad pe strada. Topicul cu taranisme vorbeste de la sine, insa este doar un unghi al problemei. Cred ca stiti despre ce vorbesc.

 

De asemenea, desi laudabila intentia de a-i corecta pe altii si de a-i ajuta sa-si vada propriile greseli, pe acest forum mi se pare ca lucrurile au luat o intorsatura destul de urata... corectia dusa pana la extrem, insotita de jigniri subtile, topicuri deschise ce tocesc doar aceasta problema. Nu va suparati pe mine, dar nu e ok ce se intampla. Acest club devine dezbinat din cauza unor probleme de topica si punctuatie.

 

Ce vreau sa spun este ca ar trebui sa fim mai uniti si sa dovedim ca fiecare "cos de fructe" are si stricaciunile lui, insa nu oglindeste o stare generala.

Link to comment
Share on other sites

pe cei care isi iau un E46 din 2.000 cu 6.000 EUR dupa care striga cu voce tare spre cineva cu o Octavia noua, de exemplu sau un Leon nou: "Ce rahat de masina ai domne... nu e premium, ca mea"! :lol:

 

Daca E46-le ala a fost corect intretinut sunt mari sanse sa fie superior unei skoda octavia la toate capitolele (la aspect sigur :) ).

pardon? prietene pe e46 inca mai sunt casetofoane!

Bine ca se mai scot unele "basini" din capul unora posesori de bmw de cateva mii de euro care se uita cu superioritate cum stau eu intr-o fabia de 11k euro! :) La impresionism nu ne intrece nici o alta natie! Vor unii sa se arate grei printr-un rahat de bmw vechi de n ani dar uita ca facturile la intretinere nu-s platite de luni si acusi le taie si cablu in garsoniera.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.