Jump to content

320i e36 vs 320i e46


SilviuSLV

Recommended Posts

:) :lol: :) rar topicuri atat de hazlii :) chiar asteptam un 318 sa spuna ca bate tot ce misca

acum tre sa vina un 316 care sa bata 318-le, si uite asa ne dam seama cu totii cat de fraieri suntem sa cumparam masini de 150-200-250 de cai, ca pana la urma, din aproape in aproape, tot ala cu 100 de cai e cel mai smecher

 

astept cu nerabdare 316-le care rupe pe genunchi 318, imposibil sa nu apara

 

ce fraieri astia cu m3, ca sigur un 320 condus de un viteaz il bate grav.

de aia de la audi nici nu mai vb, ca toti au trait in copaci , si ca un audi sa bata un bmw ii trebuie putere cel putin dubla.

rs4 ala de 400 si ceva de cai abia se apropie de 330i .....iar daca era diesel 330, sigur il bateam si la viteza de top, ca dieselul se intinde mai bine la drum

 

 

vb de parca ar fi imposibi ceea ce am zis eu

un 318is are 140hp(sunt 100% sigur ca habar nu aveai la cum ai reactionat)-iar daca e in mintile lui merge cat un 320 e36(cere pareri de la cei care au avut si 320 si 318is te rog).

un 320d are 136hp iar 320i are 150 ce e asa de mirare ca le-am facut?parca am zis ca am facut 325.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) :lol: :) rar topicuri atat de hazlii :) chiar asteptam un 318 sa spuna ca bate tot ce misca

acum tre sa vina un 316 care sa bata 318-le, si uite asa ne dam seama cu totii cat de fraieri suntem sa cumparam masini de 150-200-250 de cai, ca pana la urma, din aproape in aproape, tot ala cu 100 de cai e cel mai smecher

 

astept cu nerabdare 316-le care rupe pe genunchi 318, imposibil sa nu apara

 

ce fraieri astia cu m3, ca sigur un 320 condus de un viteaz il bate grav.

de aia de la audi nici nu mai vb, ca toti au trait in copaci , si ca un audi sa bata un bmw ii trebuie putere cel putin dubla.

rs4 ala de 400 si ceva de cai abia se apropie de 330i .....iar daca era diesel 330, sigur il bateam si la viteza de top, ca dieselul se intinde mai bine la drum

 

 

vb de parca ar fi imposibi ceea ce am zis eu

un 318is are 140hp(sunt 100% sigur ca habar nu aveai la cum ai reactionat)-iar daca e in mintile lui merge cat un 320 e36(cere pareri de la cei care au avut si 320 si 318is te rog).

un 320d are 136hp iar 320i are 150 ce e asa de mirare ca le-am facut?parca am zis ca am facut 325.

 

1.8is pe urs are 136cp si pe pisica are 139cp asta unu la mana.

2 la mana eu te cred ca ai batut un e46 2.0i pt ca eu stiu cum trage un is, iar pt cei care nu stiu iesul are multe facilitati care alte motoare nu le au.

De exemplu au serpi din fabrica, au pistoane si bilele forjate, au tot 4 valve pe piston numai ca are 4 pistoane si face turele mult mai repede fata de cel in 6 pistoane care se intinde un pic mai greu la drum.

Akuma sa nu zica lumea ca un 2.0 nu topeste is-ul la drum lung,, desigur ca il bate rau pt ca totusi e cuplu de 6 pistoane,, dar pe 402 m is-ul are sanse reale sa bata 320i e46.

Link to comment
Share on other sites

2 la mana eu te cred ca ai batut un e46 2.0i pt ca eu stiu cum trage un is, iar pt cei care nu stiu iesul are multe facilitati care alte motoare nu le au.

De exemplu au serpi din fabrica, au pistoane si bilele forjate, au tot 4 valve pe piston numai ca are 4 pistoane si face turele mult mai repede fata de cel in 6 pistoane care se intinde un pic mai greu la drum.

Akuma sa nu zica lumea ca un 2.0 nu topeste is-ul la drum lung,, desigur ca il bate rau pt ca totusi e cuplu de 6 pistoane,, dar pe 402 m is-ul are sanse reale sa bata 320i e46.

 

Daca ar fi cum zici tu inseamna ca inginerii BMW nu prea gandeau prin ani 90' . Ce ar mai fi sa faci 2 motoare diferite , de capacitate diferita si la preturi diferite , iar cel mai slab ca cilindree si mai ieftin la pret sa fie mai bun .

 

Ca lumea face liniute si un 318is bate un 320i nu are nici o relevanta , deja intervin "N" variabile , incepand cu soferul si terminand cu uzura motoarelor respective .

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

:) :lol: :) rar topicuri atat de hazlii :D chiar asteptam un 318 sa spuna ca bate tot ce misca

acum tre sa vina un 316 care sa bata 318-le, si uite asa ne dam seama cu totii cat de fraieri suntem sa cumparam masini de 150-200-250 de cai, ca pana la urma, din aproape in aproape, tot ala cu 100 de cai e cel mai smecher

 

astept cu nerabdare 316-le care rupe pe genunchi 318, imposibil sa nu apara

 

ce fraieri astia cu m3, ca sigur un 320 condus de un viteaz il bate grav.

de aia de la audi nici nu mai vb, ca toti au trait in copaci , si ca un audi sa bata un bmw ii trebuie putere cel putin dubla.

rs4 ala de 400 si ceva de cai abia se apropie de 330i .....iar daca era diesel 330, sigur il bateam si la viteza de top, ca dieselul se intinde mai bine la drum

 

hehe, eu am 316i :) bine ca nu am luat 318i, sau chiar mai rau 320i, iti dai seama ce m-as fii ofticat :D :) :D

Link to comment
Share on other sites

[pot sa va zic ca eu cu 318is am facut si e46 320d si e46 320 benzina...

Nu!

 

De ce spui asta?

Care sunt valorile reale?

 

pai spre exemplu...un 320d 150 hp...are 0-100..in 8.9....cum se poate ca eu 320i...am facut 2 320d...0-100....un audi a4 2.5 quattro 180 hp eram la egalitate....si un a4 2.5 tdi 163 hp..il alerg :lol:

ala de pe audi 2,5 tdi quatro inseamna ca fuma cu o mana, iar cu cealalta se m....ba, din moment ce ai stat cu 320 in fata lui. sau poate omul mergea la consum si tu te fortai sa il depasesti.

cat rau poate sa creeze nfs-ul jucat la varste inaintate

E posibil. r0n1n are 2.2. Audi era diesel, probabil Âşi tiptronic... :)

Zic si eu... nu bag mâna-n foc :)

De 320d 150Cp sunt sigur cĂŁ m-am dat si eu cu unul mai de mult.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

De ce spui asta?

Care sunt valorile reale?

 

pai spre exemplu...un 320d 150 hp...are 0-100..in 8.9....cum se poate ca eu 320i...am facut 2 320d...0-100....un audi a4 2.5 quattro 180 hp eram la egalitate....si un a4 2.5 tdi 163 hp..il alerg :)

ala de pe audi 2,5 tdi quatro inseamna ca fuma cu o mana, iar cu cealalta se m....ba, din moment ce ai stat cu 320 in fata lui. sau poate omul mergea la consum si tu te fortai sa il depasesti.

cat rau poate sa creeze nfs-ul jucat la varste inaintate

 

daca tot te crezi asa "expert"....

1-a fost linie nu vroiam sa il depasesc...

2-chiar daca ai bmw nu stii ce inseamna tractiunea spate ..cat de mult conteaza...au fost facute niste studii si au rezultat ca acceasi masina cu acelasi motor numai una traciune spate si una fata....ii trebuie celei cu tractiune fata vreo 13 cai daca nu ma insel..ca fie LA EGALITATE..cu cea cu tractiune spate

3-nu stii ce inseamna puterea pe o singura punte...si mai ales propulsia

4- benzina e benzinaa si daca mai ales e si "6 in linie"

5-BMW tot BMW ramane....nu degeaba la aceeasi cai bmw castiga,dc oare?

 

dar daca tot sunt atatia "cunoscatori" ca tine...se duce de rapa tot...

Link to comment
Share on other sites

@ alexx.....nu ronin a zis ca s-a dat cu 2,5 tdi de 180 de cai....asa mai intelegeam , ca are 170 , si doar stii ca am mers si eu ceva cu d-asta de 2,2. ala are sanse. dar tovarasul SilviuSLV are varianta de 150 de cai, care crede-ma ca e MUUULT inferioara fata de a ta/ronin, de 170 de cai.

 

avem bmw, ne place tuturor, sunt bune, sunt rapide, sunt No1 la plecarea de pe loc, dar nici sa aberam ca facem masini cu 20% mai puternice, doar prin forta pasiunii nu cred ca e cazul

 

@SilviuSLV

1 : prietene.....ai zis ca audi era quatro de 180 de cai. daca ala nu se uita la tv nu ai nici o sansa.

2 : DOAR pentru tractiunea spate mi-am luat bmw, ba chiar un pic mai puternic, si stiu ce inseamna, si eu cand vrea sa aflu cum stau cu o masina, ma dau cu el, nu pun intrebari pe forum , sa vad daca s-au dat altii, cum ai facut tu

3 : la aceeasi cai castiga, dar la 30 de cai diferenta, adica 20% putere in plus pe audi ala, sa fii convins ca el ori era cel mai prost sofer din univers, ori nici macar nu s-a fortat cu tine

Link to comment
Share on other sites

@ alexx.....nu ronin a zis ca s-a dat cu 2,5 tdi de 180 de cai....asa mai intelegeam , ca are 170 , si doar stii ca am mers si eu ceva cu d-asta de 2,2. ala are sanse. dar tovarasul SilviuSLV are varianta de 150 de cai, care crede-ma ca e MUUULT inferioara fata de a ta/ronin, de 170 de cai.

Da... scuze, nu Âştiu de ce am crezut cĂŁ era vorba de r0n1n :)

Link to comment
Share on other sites

vb de parca ar fi imposibi ceea ce am zis eu

un 318is are 140hp(sunt 100% sigur ca habar nu aveai la cum ai reactionat)-iar daca e in mintile lui merge cat un 320 e36(cere pareri de la cei care au avut si 320 si 318is te rog).

un 320d are 136hp iar 320i are 150 ce e asa de mirare ca le-am facut?parca am zis ca am facut 325.

 

 

eu m-am dat cu 1.8 is si era in mintile lui si pot sa iti spun ca e diferenta in minus fata de motorul de 2.0 si aici ma refer ca la fiecare schimare de treapta ma depratam de el cam jumatate de masina.

asa ca pot sa iti spun ca 1.8 e mai slab decat 2.0 si pe scurt si pe distanta mai mare.daca gresesc cu ceva astept sa ma corectati daca nu ma credeti astept posesori de 1.8is sa ne dam sa vedeti diferenta.(eu am un 320 coupe din 94 care e in mintile lui)

Link to comment
Share on other sites

@ alexx.....nu ronin a zis ca s-a dat cu 2,5 tdi de 180 de cai....asa mai intelegeam , ca are 170 , si doar stii ca am mers si eu ceva cu d-asta de 2,2. ala are sanse. dar tovarasul SilviuSLV are varianta de 150 de cai, care crede-ma ca e MUUULT inferioara fata de a ta/ronin, de 170 de cai.

 

avem bmw, ne place tuturor, sunt bune, sunt rapide, sunt No1 la plecarea de pe loc, dar nici sa aberam ca facem masini cu 20% mai puternice, doar prin forta pasiunii nu cred ca e cazul

 

@SilviuSLV

1 : prietene.....ai zis ca audi era quatro de 180 de cai. daca ala nu se uita la tv nu ai nici o sansa.

2 : DOAR pentru tractiunea spate mi-am luat bmw, ba chiar un pic mai puternic, si stiu ce inseamna, si eu cand vrea sa aflu cum stau cu o masina, ma dau cu el, nu pun intrebari pe forum , sa vad daca s-au dat altii, cum ai facut tu

3 : la aceeasi cai castiga, dar la 30 de cai diferenta, adica 20% putere in plus pe audi ala, sa fii convins ca el ori era cel mai prost sofer din univers, ori nici macar nu s-a fortat cu tine

 

nu cred ca am dat in cap nimanui daca am pus o intrebare....dar chiar aveam de gand sa vad ce zice si "poporu" atata tot :)

iti zic eu ca stia destul de bine masina....de ex..scartia quattro ala..reusise :lol:....eu zic ca o fortase destul....o data l`am facut eu ...o data m`am facut el...si diferenta a intre noi a fost cam o capota maxim :)

Link to comment
Share on other sites

a4 2.5 quatro 180cp 0-100 8.6 s

e46 320i 159cp 0-100 9.9 s

Mai mult de o secunda diferenta nu se traduce doar printro-o capota.

Exista posibilitatea ca audi sa fi fost foarte obosit.

 

de cate ori sa mai zic ca e gresit 0-100 la 320i.....

spre exemplu un passat 2.0 tdi 140 cai...are 0-100 in 9.6...inseamna ca ar trebuii sa mi`o dea binisor...

iarasi 320d 136 de cai are tot 9.9....

320 d 150 e cai are 8.9...si cum ca nu as fii la prima linie cu un 320d si i`am omorat si nu cred ca sunt singurul 320i 150 hp care ar fii facut un 320d 150 hp:)

Link to comment
Share on other sites

a4 2.5 quatro 180cp 0-100 8.6 s

e46 320i 159cp 0-100 9.9 s

Mai mult de o secunda diferenta nu se traduce doar printro-o capota.

Exista posibilitatea ca audi sa fi fost foarte obosit.

 

 

hmm .. e46 318i (143cp) are 0-100 9.3s .

e46 320i (150cp) are 0-100 9.9s ????? cel putin .. ciudat .. zic eu .

Link to comment
Share on other sites

Face face, merge n42 ala de rupe pet caii lui.

Face si 320i e36. :lol: Sau cel putin pe acolo.

 

pai se cam explica ,E46 318i de 143 cai face cu vreo 2 masini E36 318is au testat niste amici

S-a pus motor de 1.8IS pe E46? :)

Mai citeste o data.

318i e46 are n42b20 la bord. Nu e motorul de is, e mai nou, mai performant, valvetronic... parca.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

al meu 318i n42b20-143 (1995 cmc) cai merge exact cum ati spus mai sus. pe vitezele 3 si 4 sta si mai bine. ia turatiile rapid(fiind in 4 pistoane), are 16v, etc.... vreau sa spun ca la mine da scartz si la a-3-a, cu jantele de 18", anvelope 225/40. intradevar e valvetronic, cuplu mai de jos ... nu se compara deloc cu 318i prefacelift si timpul ala de 9.3s e conform realitatii. per total e jmecher motorul asta :) .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.