Jump to content

316 sau 318


cmn

Recommended Posts

Mai bine ma injura pe mine acum ca-i spun adevarul decat sa-si dea palme dupa ce-si cumpara 316... Oricum , dupa ce va achizitiona masina din orgoliu nu va recunoaste ca am avut dreptate.

 

Pana la urma nu inteleg de ce ma agit eu... Da frate, 316 trage de rupe si face orice nova. Pot confirma toti posesorii de 316. Ia-ti si te vei convinge... Eu de ciuda ca n-am 316 am zis ca nova trage mai bine. Sunt imatur si ma comport ca in clasa a 3-a... Nu-i asa mirceaRM ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit majoritatea posturilor din topicul asta si sincer am ramas dezamagit.

The riffle...parerea mea e ca ti-ai pierdut degeaba 3 ani pe forumu asta si alea 2000 si de posturi pe care le ai, poti sa pui semnul minus in fata...ca poate asa esti mai aproape de realitate.

Vii tu aici si provoci oamenii cu 316 si 318 (chiar si is) sa se faca la liniuta cu tine sa le demonstrezi ca nova e mai rapida.

Exact ca si copiii de clasa a 3-a.

De curiozitate m-am uitat pe carfolio.com sa vad datele tehnice si am vazut ca

316 i - prinde 100 km/h in 13.0 sec

318is - in 10.2 sec

Nova - 16.0 sec

De unde si pana unde bate nova bmw-urile ....nu stiu.

Ziceai ca tu ai testat live si amicu tau cu nova te-a depasit. Probabil ca nu stiai la ce se folosesc pedalele, sau cum se invarte de maneta aia din mijloc (apropos- cu aia nu se amesteca in benzina)

 

@cmn

am observat ca si dupa 100 de explicatii pe 15 pagini din topic, inca nu ai aflat daca 318i e diesel sau benzina.

Eu zic sa nici nu te mai obosesti, cred ca BMW nu te vrea ca si proprietar, iti trimit eu un poster cu bmw, ti-l pui in camera si te uiti de cate ori vrei la el.

 

 

Bravo frate!Respect!Cacacioshii astia sunt buni doar de scris iordane pe forum,ca in rest....Oricum,subscriu si eu la ce ai spus tu mai sus!

Link to comment
Share on other sites

Daca va spun ca si eu am fost o tura la volanul 318is-ului si am vazut cum trecea supernova pe langa mine o sa ziceti ca-i tin partea lu' the_rifle. Imi place sa cred ca stiam cum se folosesc pedalele si ce face maneta aia din mijloc :)

In concluzie sunt a doua persoana care va spune ca 318is cu trei oameni si-o cam fura de la supernova doar cu sofer, nici nu vreau sa ma gandesc umilinta ce-si ia 318i sau 316i. Daca vreti sa credeti bine, daca nu, treaba voastra, puteti sa va uitati la specificatii pe net pana va plictisiti, in practica lucrurile stau altfel.

Nu vreau sa jignesc posesorii de 318i sau 316i dar aceste motoare dupa parerea mea nu prea isi merita sigla BMW pe ele. Ca or fi ele ceva mai economice e altceva dar daca vrei economic iti iei diesel nu un benzinar obosit. De la 318is in sus discutam de ceva care poate ar merita sa fie numit BMW.

Apropo, a auzit cineva de mitul calibrei 2.0 16V care haleste la micul dejun pisicute de 2.5? Acum sariti in sus ca nu se poate asa ceva :lol:

 

the_rifle hai sa ne luam jucariile si sa mergem la scara noastra ca discutia nu-si mai are sens pe topicul acesta. Sa alegi intre 316i sau 318i e ca si cum ai alege intre Geoana si Basescu :) :) ...adica mai bine stai acasa

Link to comment
Share on other sites

Eu zic mai bine sa te duci sa faci greva foamei in fata la bmw poate isi vor da si ei seama ca au facut o mare greseala sa puna niste motorizari atat de mici...auzi si tu nu-si merita sigla pe capota asemenea motorizari vezi ca pana la urma e vb de bmw nu de porsche sau ferrari..... :lol:

 

ps: si nu va mai incingeti asa ca nu aveti pentru ce .... :)

Link to comment
Share on other sites

topicul asta deja a devenit aberant . Cum poate cineva spune ca scoate 100 cu o nova in 11 sec din moment ce Producatorul specifica in jur de 15 sec ?! Poate a folosit o clepsidra . . . !

 

Deja se abereaza fara rost si in primul rand fara logica !

 

Daca odata unu cu o nova a facut un 316i obosit , insemna ca toate bmw-urile in 4 cilindrii sunt umilite de catre Nova !

 

Daca odata unu cu o supernova a facut un 318is , probabil condus de un incepator , insemna ca supernova un fel de 320i !

Link to comment
Share on other sites

Eu zic mai bine sa te duci sa faci greva foamei in fata la bmw poate isi vor da si ei seama ca au facut o mare greseala sa puna niste motorizari atat de mici...auzi si tu nu-si merita sigla pe capota asemenea motorizari

Mare greseala nu au facut aia de la BMW si prosti nu au fost pentru ca se vand si motoarele astea, se pare ca exista un segment care le cumpara, eu unul personal nu inteleg de ce... iar faza cu sigla, cum am spus si mai devreme este parerea mea personala

 

Hai ca acum depasiti orice imaginatie! Un 316/318i chiar daca E36 mai putros ca o nova?! :) :) Ati trecut de la Logan la Nova? Deci acum Logan este supercar, nu? :)

sa lamurim doua aspecte - 1 e vorba de supernova si nu de nova 2 faptul ca logan este mai nou nu il face mai rapid decat supernova. Sa nu uitam ce greutate are un logan si ce greutate are o supernova. Conteaza foarte mult acest lucru. Ca o paranteza, unul din motivele pentru care este preferat E30-ul in locul E36-ului cand vine vorba de masini modificate special pentru "curse" este chiar greutatea.

 

Ceva ma depaseste totusi. 318is nu are 140 de cai ? Cum mama naibii sa si-o ia totusi de la o supernova, nu pot sa inteleg in ruptul capului.

Sigur BMW-ul de care e vorba e in toate mintile lui ?

Asa am zis si eu, what the fuck, :lol: dar totusi realitatea ramane ca un 318is cu trei oameni la bord isi ia bataie de la o supernova cu un singur om. Nici mie nu mi-a venit sa cred inital, acum m-am obisnuit cu ideea. Cred ca daca eram singur in masina atunci poate eram la egal.

 

Valentin_LMB - stiu ca unii vor cu orice pret sa creada si atunci nu vreau sa par om rau si sa-ti spun ca defapt Mos Craciun nu exista. Este alegerea ta sa-ti pastrezi anumite "credinte" si din punctul meu de vedere este perfect OK, nu am sa incerc sa-ti schimb parerea :D

Hai totusi sa-ti pun o intrebare interesanta, ce face diferenta cand e vorba de un drag intre doua masini?

1 - in cat timp ajunge la suta

2 - in cat timp parcurge 400 de metrii

3 - ambele variante

Link to comment
Share on other sites

Care fuge mai bine , care trage mai tare , care face pe care :lol:

 

E gresita conceptia asupra bmw-urilor la noi in tara , bmw e masina de rupt fasu , sa dai in ea pana o pui pe butuci , asa gandesc multi oameni , multi ma intreaba pe mine ce masina ai? Si le zic un seria 3 , deodata ii vad ca se schimba la fata , le explic ca e puturos ca nu-i cine stie ce si toti imi da replica ca totusi e bmw , si bmw e mama lor , automat in mintea lor , asta fuge de rupe :)

Asa e si cu vorba din popor ca , consuma mult bmw-ul , poi normal ca , consuma , daca a ajuns pe mana la toti racerii , ca daca mergi cu ele linistit nu consuma chiar asa de mult .

Link to comment
Share on other sites

@babane las-i pe-astia sa creada ce vor...

O sa-ti zic o faza tare cand ne vedem... :lol:

 

Asa credeam si noi ca 318is rupe asfaltul in doua... Asa cred multi :) ( de fapt toti ceilalti de si-au luat 318is )

nici 1.8is dar nici 2.5 nu rupe asfaltul stai linistit ......daca vrei sa rupi asfaltul iti iei macar m3

 

Parerea mea..... :)

Link to comment
Share on other sites

Frate :)) ce nebunie e aici. Sa lamurim, supernova fuge, face bmw 316 pe distanta scurta insa pe distanta lunga nu o sa vezi o supernova care sa prinda 190 la ora in schimb un bmw da... Cand facem comparatia ca bmw 318is si`o ia de la supernova bineinteles in bmw inca 3 persoane, pai e logic tati pt ca dupa ce ca bmw e mult mai greu decat o supernova, chiar si fara pasageri, pai atunci daca mai adaugi inca 3 inimosi e logic, dar tot asa, pe distanta lunga insa, va sta altfel treaba. Daca mergi cu ea cum trebuie, nu cred ca va fi nici consumul asa mare. Eu acum nu stiu ce o sa gasesc, multe sunt omorate etc. Ma mai cert si cu alti oameni ca imi sar in cap sa nu imi iau eu bmw de 15 ani si bla bla... Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

Am gasit un bmw 320, 150 cp dar nu stiu ce sa fac, masina pare ingrijita etc dar mi`e frica de consum sa nu fie mare si eventuale costuri in plus. Proprietaru a zis ca ii consuma 12 in oras si sub 7 in afara. 318is nu prea am gasit...
Link to comment
Share on other sites

In functie de cum mergi, si un 1.4 te poate rupe la consum.

Raportul optim putere/consum este dupa parerea mea 2.5-ul, dar aici intervin costuri mai mari la impozit si asigurare.

 

Eu am optat tot pentru un 2.0.

 

Dar daca tie ti se pare mult si un 12 in oras, nu prea vad solutie.

 

(am mers cu un logan de 1.4, si frustat de faptul ca abia isi taraia basinile, am condus mai sportiv. Am scos 11 la suta)

Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

Am gasit un bmw 320, 150 cp dar nu stiu ce sa fac, masina pare ingrijita etc dar mi`e frica de consum sa nu fie mare si eventuale costuri in plus. Proprietaru a zis ca ii consuma 12 in oras si sub 7 in afara. 318is nu prea am gasit...

 

Omule... nu te pierde cu firea. Cum sa iti iei BMW?

N-auzi ca nova rupe 316 si 318 , supernova da ceaiu la 318is, logan 16 v rupe 325 , si probabil sandero face muci M3-u.

I-ati frate o Dacia, chiar si berlina, face si aia orice bmw. Eu unu vand 316-le meu ca il am deja de 3 ani si m-am saturat sa nu fiu nevoit sa ii deschid capota decat cand tre sa bag lichid de spalat parbriz. Vreau si eu o masina la care sa pice toate...pe rand. Ce daca la Dacia nu ai deloc confort, si bate vantu inauntru, troncane toate pe ea, si directia e ca la carucioarele de la supermarket???

Vreau si eu macar o nova sa le rup maselele la cocalarii cu bmw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.