Jump to content

316 sau 318


cmn

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit un bmw 320, 150 cp dar nu stiu ce sa fac, masina pare ingrijita etc dar mi`e frica de consum sa nu fie mare si eventuale costuri in plus. Proprietaru a zis ca ii consuma 12 in oras si sub 7 in afara. 318is nu prea am gasit...

la un 1.8i consumul in oras este de 11/100km asa ca......ce mai e un litru 2 in plus acuma pe bune ......mai ales ca stai linistit ca nu te face unu cu s.nova :)

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai asta e faza, se merita sa iau 320 ala? Consumu daca e 12-13 sau sa zic ca merg ca omu si scot un 12 e bine. Nu stiu cat e impozitul...

The rifle, cum ai zis tu ca nu prea se merita sa iau 320 ca i cam ca 318is, dar nush ce sa zic, l-as lua ca e singura care a parut mai ingrijita...

Link to comment
Share on other sites

Faci cum crezi... Eu ti-am zis in PM ce cred si ce stiu... Iti repet... La 6 pistoane ai consum pt 6 pistoane.... Pt 7 cai nu se merita... Dar ia-te dupa useri de-astia cu 318 care au ceva de demonstrat si cu 2 saptamani de stat pe internet scuze vroiam sa zic pe forum... Sigur ei nu degeaba au stat 2 saptamani. Au acumulat suficient cat sa aiba o parere... Proasta dar e parerea lor... Si ei trebuie sa traiasca...

 

Daca e sa citesti pe forumul asta numai de 316 si 318 care dau scart in a 3-a citesti si numai de nanoconsumuri de 4 5- litri... Altii intreaba in ce turatii e ideal sa schimbi daca ai 316 si te dai la curse, altii cum sa-si puna autoblocant pe 316... Cat consuma 316.... Adica subiecte tari frate....

 

Fiecare intreaba de ce e preocupat...

 

Realitatea nu e cum citesti pe forum. Te vei convinge... Sub 16-17 n-ai sa vezi consum pe 320 in oras...

 

Te astept sa-ti cumperi masina si sa-mi zici si mie ce masina ti-ai luat si daca am avut dreptate sau nu...

 

Daca iti iei 316 318 318is cum iti pare ca trage

Daca iti iei 320 sa-mi zici cum iti pare consumul... ( 500 de mii la 2 zile daca mergi normal ca distante si turatie... )

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Faci cum crezi... Eu ti-am zis in PM ce cred si ce stiu... Iti repet... La 6 pistoane ai consum pt 6 pistoane.... Pt 7 cai nu se merita... Dar ia-te dupa useri de-astia cu 318 care au ceva de demonstrat si cu 2 saptamani de stat pe internet scuze vroiam sa zic pe forum... Sigur ei nu degeaba au stat 2 saptamani. Au acumulat suficient cat sa aiba o parere... Proasta dar e parerea lor... Si ei trebuie sa traiasca...

Vezi ca am cont inaintea ta daca conteaza asa mult petru tine. :)

Si este adevarat nu merita 320. Mai bine 318. Ai consum mult mai mic si face 0-100 cu o secunda mai mult. De E46 zic.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

L.E. 318i E46 face 10.4 pana la 100 si 320 face 9,9. Date culese din cartea masinii.

Banuiesc ca intre 318 is si 320 e36 la fel nu sunt diferente notabile. Ba chiar daca imi aduc aminte bate 318is din ce am citit pe net. Corect?

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Faci cum crezi... Eu ti-am zis in PM ce cred si ce stiu... Iti repet... La 6 pistoane ai consum pt 6 pistoane.... Pt 7 cai nu se merita... Dar ia-te dupa useri de-astia cu 318 care au ceva de demonstrat si cu 2 saptamani de stat pe internet scuze vroiam sa zic pe forum... Sigur ei nu degeaba au stat 2 saptamani. Au acumulat suficient cat sa aiba o parere... Proasta dar e parerea lor... Si ei trebuie sa traiasca...

 

Daca e sa citesti pe forumul asta numai de 316 si 318 care dau scart in a 3-a citesti si numai de nanoconsumuri de 4 5- litri... Altii intreaba in ce turatii e ideal sa schimbi daca ai 316 si te dai la curse, altii cum sa-si puna autoblocant pe 316... Cat consuma 316.... Adica subiecte tari frate....

 

Fiecare intreaba de ce e preocupat...

 

Realitatea nu e cum citesti pe forum. Te vei convinge... Sub 16-17 n-ai sa vezi consum pe 320 in oras...

 

Te astept sa-ti cumperi masina si sa-mi zici si mie ce masina ti-ai luat si daca am avut dreptate sau nu...

 

Daca iti iei 316 318 318is cum iti pare ca trage

Daca iti iei 320 sa-mi zici cum iti pare consumul... ( 500 de mii la 2 zile daca mergi normal ca distante si turatie... )

Si 325 cat consuma 22 % ???

hai sa vb de consum la un mod de mers cat de cat normal .....ca daca te dai la ea consuma cat vrea

Edited by b-87-khl
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca am cont inaintea ta daca conteaza asa mult petru tine. :)

 

 

Vechimea nu e neaparat decisiva dar conteaza sa stii... Se sedimenteaza informatia , auzi mult mai multe opinii etc... In general primele impresii sunt euforice, ulterior scad in intensitate... De-aia conteaza si vechimea zic eu...

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca am cont inaintea ta daca conteaza asa mult petru tine. :lol:

 

 

Vechimea nu e neaparat decisiva dar conteaza sa stii... Se sedimenteaza informatia , auzi mult mai multe opinii etc... In general primele impresii sunt euforice, ulterior scad in intensitate... De-aia conteaza si vechimea zic eu...

Da....Eu m-am contrazis cu mai multi pe aici si le-am pus filme cu dovezile. Filme facute de mine. Ultimele date de exemplu sunt din cartea masinii care o detin. Pot oricand sa o pozez.

 

Din ce am inteles omul nu vrea sa alerge cu masina sau sa faca mai stiu eu ce "gogosi". trebuie tinut cont de asta. Deci sa nu se arunce la 6 cilindrii. Parera mea. Sa ia un BMW "care nu isi merita emblema" cum spunea un coleg mai sus. Adica ceva in 4 cilindrii. Cel mai bun ramane totusi 318is, repet, tinand cont de nevoile lui. Parerea mea! :)

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

M-am convis, 318is o sa fie, asta daca il si gasesc sa fie cat de cat. Daca am soarta poate il gasesc.

 

Stai linistit ca o sa-ti gasesti si tu 318is.... Nu sunt pe cale de disparitie... Tot ce conteaza e sa stii ce vrei sa-ti cumperi si ce sa cauti... Lasand la o parte faptul ca eu nu dau 2 bani pe 316 si 318 care nici nu trag ca BMW-urile dar nici n-au vreun consum economic ( exceptand 318is care a fost un supermotor la vremea lui ) indiferent de orice ,un bmw iti ofera satisfactie enorma ( mai ales daca ai motor mare .... cat mai mare ).

 

Cu toate ca pledez pt super nova versusu 316 318 in ceea ce priveste demarajul , nimic nu se compara intre bmw si supernova. Nici cum se aude nici ca fiabilitate nici ca tinuta de drum nici ca design nici macar ca pozitie de stat in scaun...

 

Nu te grabi sa iei prima masina pe care o vezi. Testeaz-o cum trebuie... Mai bine dai cu cateva sute de euro in plus la achizitie decat sa bagi cateva sute in fiecare luna in ea... conteaza foarte mult cum a fost exploatata masina.... Pe de alta parte daca iti cumperi 316 sau 318 ai mari sanse sa gasesti una mai bine intretinuta si mai putin forjata.... Nimeni nu-si cumpara 316 sau 318 sa se duca la curse... Pe cand daca optezi de la 318is in sus ai mari sanse ca masina sa fi fost forjata la viata ei.... Ti-am dat si argumente si pro si contra. Tu stii mai bine ce vrei de la o masina in asa fel incat sa-ti satisfaca nevoile si cerintele. Facand un compromis intre consum si putere , concluzia la care ajung eu , asa cum am spus-o de nenumarate ori e ca un 318is este masina care ti se potriveste.

 

Dupa ce vei sta un an cu 318is iti garantez ca vei vrea un 2,5 si nu te va mai interesa ABSOLUT de loc consumul... Si eu daca as avea un motor mai mic as fi preocupat de consum ca daca tot nu trage macar sa nu ma rupa la benzina. Cand ai motor mare amanuntele privind consumul se pierd... Percepi masina ca pe o distractie, ca pe un mod de relaxare ca pe o pasiune , iar cand e vorba de pasiune banii nu mai conteaza ( cand ii ai... ). Daca as avea bani de achizitia unui M consumul ar putea fi si de 30% ca nu m-ar interesa... Cand am bani de mers cu M-ul merg cu M-ul , cand n-am bani merg cu metroul...

 

Succes la achizitie.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

este 11.94 masina, plus ca se face depreciere rar, ma ajuta chiar tipu de la care o cumpar si imi iese la 15 milioane cu tot cu taxa, si mai ramane inscrierea si etc. Dar nu stiu ce sa zic cu garda asta la sol, cei care mai aveti asa, aveti probleme? Adica la orice gropita gata dau cu ea? Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

Pare ingrijita masina... Mie nu-mi place faza ca nu e inmatriculata... Cat dai Taxa cat dai spaga la RAR cat stai pe-acolo ... Avantajul e ca nu a dat cu ea prin toate gropile din romania...

Din ce oras esti ? Daca nu stai pe langa craiova mai dai bani si pe drum si poate nu-ti place si mai e si vremea nasoala in tzara...

 

De ce nu iti cauti in orasul din care esti tu ?

Faci o lista cu cateva si te duci intr-o zi si le vezi pe toate dupa care te decizi la una si ii faci testul... Nu te lua dupa aspect ca poate e moarta din punct de vedere tehnic... Pana nu o vede cineva sa se priceapa zic sa nu te arunci... In general ala care o vinde crezi ca vinde o masina BETON tehnic si pe bani putini ?

 

pretul e destul de atractiv sub 2000 de euro dar sa nu fie si parti ascunse ...

 

E si un mic avantaj daca e neinmatriculata... Adica daca n-ai toti banii o platesti mai in rate... Adica azi ai bani s-o cumperi , peste 2 luni mai strangi sa platesti taxa etc etc.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.