Jump to content

316 sau 318


cmn

Recommended Posts

distributia te face ca piese cam 8 milioane iar manopera intre 2 si 15 milioane ( la bmw manopera costa 15 mil iar la un service oarecare 7 ).

 

Spera sa nu fie distributia ci tachetii...

Nu confunda lantul de distributie cu cureaua care se vede... Aia se numeste curea accesorii si se schimba la cateva zeci de mii dar nu stiu la cat.... Se schimba cand scartaie...

 

Ai verificat nivelul uleiului ?

 

 

obisnuieste-te cu ideea ca trebuie sa te uiti la nivelul uleiului de fiecare data cand pleci cu masina daca zici ca-ti pierde ulei... Eu asa am distrus un motor... Stiam ca imi pierde ulei si doar o data nu m-am uitat si a fost suficient sa-l arunc...(motorul)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Maine o sa fie functionabila si o sa o scot putin prin oras sa vad cum se comporta, o sa ma duc la RAR, unde sper sa nu am probleme si apoi sa treaca sarbatorile sa zic, si ma apuc iar de ea, incerc sa fac cat pot si apoi sa vedeti ce masina o sa am :x
Link to comment
Share on other sites

Si o fi scump?

eu am de rezerva,m-a costat 100e OEM(patina,contrapatina si lantul)

 

 

 

Ce vorbesti tu straine cu 100 de euro... La BMW Filaret un lant e 3 milioane si sunt 2 lanturi...

Poate vorbesti de preturi de 4 -5 ani. Eu am fost luna asta sa ma interesez...

Cu 100 de euro nu-ti faci distributia nici cu piese turcesti...

 

Sau poate ai dreptate ca de fapt eu am motor in 6 pistoane... Poate de aici diferenta de pret...

 

Daca vrei iti dau preturile exacte ca mi le-am notat...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

chiar in jur de 100e este,poti verifica si pe xxxx.ro unde sunt numai piese OEM.

 

eu am luat-o anul trecut in vara de rezerva.nu necesita schimbare la mine pt ca am dat chiulasa jos si arata bine.

 

este un lant la e36 m43,stii asta,dar am 2 masini in semnatura si poate de acolo s-a creat confuzia.

Link to comment
Share on other sites

insa daca va spun ca eu imi cumpar pisica coupe (fara AC) cu 4700 de euro, o sa spuneti ca sunt dement.

 

 

cu 300 de euro iti pui AC din dezmembrari :)

 

 

Cu 400 am gasit clima.Dar deocamdata mai stau pe loc. Mai bagam o benzina, mai facem un cadou, mai bem un vinut si plescaim o piftiutza.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, oricum o luai, intr-o masina veche trebuie sa bagi bani.

E de inteles ca 80% din cei cu e36 nu cumpara piese extrem de importante noi, fiindca sunt al naibii de scumpe pentru valoarea masinii.

 

Insa la o masina de vechimea asta, cam trebuie sa schimbi TOT ca sa mearga cum trebuie, s-o readuci la viata, etc.

 

O sa o faci incet, cum ai un ban in plus, cum mai schimbi ceva, macar acum, schimba ce e elementar.

Link to comment
Share on other sites

Pai o sa schimb uleiul, placutele de frana, antigelul insa la antigel imi e cam frica pentru ca nu mai aveam antigel decat putin pe fundul vasului si ma gandesc sa nu fie cumva radiatorul spart sau mai rau. Eu cand am luat masina nu baga caldura, adica decat in anumite pozitii ale butonului de ghidare al aeratoarelor. Adica daca dadeam sa bage caldura la parbriz baga, daca mai dadeam putin de el baga rece. Plus ca de ala nu stiu daca e normal asa dar se invarte peste cap, adica nu are un punct de oprire, se invarte cat vreau eu.
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am luat masina nu baga caldura, adica decat in anumite pozitii ale butonului de ghidare al aeratoarelor. Adica daca dadeam sa bage caldura la parbriz baga, daca mai dadeam putin de el baga rece. Plus ca de ala nu stiu daca e normal asa dar se invarte peste cap, adica nu are un punct de oprire, se invarte cat vreau eu.

 

Nu te necaji degeaba. Daca dadeai spre dreapta la butonul de la incalzire iti baga aer rece, este acolo si semnul ala albastru pe lateral. In privinta ca se invarte peste cap, da, este normal. :)

Link to comment
Share on other sites

salut vad ca nu sti ce sa-ti ei eu am un 316 si sun multumit de el parerea mea daca nai mai avut o masina puternica incepe cu un 316 cu toate ca nici asta nu e chiar cum zic uni daca iti ei unul mare si nu sti sal manui e cam grav uit eu am facut la drumuri cu ea si uite ca am ajuns cu bine si poate alti cu motoare mari au ajuns dar cinestie cum....... eu nu ma cred tata lor dar poate sitiu ce zic nu te lua dupa uni sa iti ei cu motor mare si nustiu citi cai eu cred ca150c nu merge cu apauitete si tu si vezi majoritatea accidentelor cu ce masini si ce motoare sa fim seriosi cu 100c e mai greu sa faci accident si cu asta e riscul mare da 150c fa si tu o comparatie acum tu iati ce vrea inima ta da gandestete la tine si la viata ta ca cu 150c nu esti cu dacia sau supernova su solenta sau altele...... gandestete bine inainte sa iti ei o masina si ce motor si daca esti capabil sal manuesti .

Bafta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.