Jump to content

M3 E46 sau 320i E92


Steph

Recommended Posts

tot stau si ma gandesc la urmatoarea masina...sunt destul de setat pe o masina ceva mai sportiva, asa ca m-am gandit la 2: M3 E46 si 320i E92.

exista diferente de la cer la pamant intre cele doua...din cate am vazut M3 merge de la 15000 la 20000 de euro, poate chiar mai mult depinde de stare...iar 320-ul pleaca e cam de la 20000 in sus. e evident ca pentru placerea sportiva M3 e cea mai buna alegere, dar cand vezi consumul iti cam pui mainile in cap, pe de alta parte 320-ul este ceva mai luxos, mai modern, intradevar nu fuge ca M3-ul dar fuge bine, iar consumul este mai bun. nu fac decizii bazandu-ma care e mai rapida, ci care renteaza mai bine, M3-ul e mai vechi, probabil trebuie mai multi bani bagati in el plus ca la motoarele mari taxa e mai mare, dar este visul meu M3-ul E46 :) si mi-ar parea rau sa cumpar M3 si sa ma plimb cu el din an in paste ca nu am benzina si tot odata imi place enorm si E92-ul...stiu ca nu sunt 2 masini foarte diferite, dar este o comparatie cat de cat interesanta daca privim raportul pret/calitate

Link to comment
Share on other sites

Compari mere cu pere. Ce sfaturi sa primesti la comparatia asta ?

 

Una e o masina normala, pentru utilizare zilnica si cealalta e o masina sport de care e pacat sa-ti bati joc zi de zi pe drumurile patriei.

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca 320d E92 fuge mai bine si consuma mai putin ca 320 benzina.Oricum un m3 la 15-20mii euro e destul de obosit.

.

 

nu prea sunt fan diesel, sunt deacord cu consumul si nu caut o masina care sa fuga mai tare, dar imi place mult mai mult cum se conduse benzina...cat despre M3, realizez ca ar fii cam obosit, tocmai de-aia si intreb

 

Compari mere cu pere. Ce sfaturi sa primesti la comparatia asta ?

 

sunt constient de treaba asta am si zis asta cand am lansat topicul

 

trebuie sa ai o situatie financiara cu mult peste media pentru a intretine un M3 E46 care sa fie masina de zi cu zi .

 

asta zic si eu, dar trebuie sa recunosti ca e o masina de vis daca o iei in cazul ideal :)

Link to comment
Share on other sites

Mai degraba iti recomand un 325i sau 330i. (iar daca se poate sa fie e92 este mai bine)

Un M3 este foarte scump de intretinut. E si pacat sa-l folosesti ca o masina de zi cu zi. Parcarile, mizeria si drumurile de la noi iti vor confirma acest lucru.

 

intradevar M3-ul si mie mi se pare si mie greu de intretinut, ca alegeam clar M3, e mai ieftin si mai sportiv...dar oricum, tre sa recunosc mi-am gasit si eu 2 masini care n-au nici-o treaba, dar cu altceva nu m-as vedea...decat sa iau altceva in afara de astea 2, as prefera sa pastrez masina pe care o am acum :)

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine,parerea mea evident, ai cauta sa vezi ce inseamna cheltuieli la un M3 e46(taxe, asigurari,cauciucuri , si in cel mai rau caz ambreiaj) in rest poti merge pe un 20% prin Bucuresti daca mergi "linistit". Nu e o masina de care sa te sperii, ca i cheltuieli, daaaaar...duce destul de mult. Documenteaza-te si fa o comparatie in primul rand la cheltuielile fixe si dupa aia vezi ce poate "pica " la una si la cealalta

Evident, doar parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine,parerea mea evident, ai cauta sa vezi ce inseamna cheltuieli la un M3 e46(taxe, asigurari,cauciucuri , si in cel mai rau caz ambreiaj) in rest poti merge pe un 20% prin Bucuresti daca mergi "linistit". Nu e o masina de care sa te sperii, ca i cheltuieli, daaaaar...duce destul de mult. Documenteaza-te si fa o comparatie in primul rand la cheltuielile fixe si dupa aia vezi ce poate "pica " la una si la cealalta

Evident, doar parerea mea :)

 

pareri in genu asta si caut...M3-ul si mie mi se pare o masina pe care sa o cumeri daca ai bani s-o intretii si s-o ai ca o a doua masina...sa zicem ai un logan sa iti faci treaba cu el si dupa aia un M3 pt mofturi :lol:

 

In fine...mai bine inchidem topicul, care din pacate m-am gandit ca e o idee proasta abia dupa ce l-am deschis

Link to comment
Share on other sites

In fine...mai bine inchidem topicul, care din pacate m-am gandit ca e o idee proasta abia dupa ce l-am deschis

 

totusi de la 316 i la M3 parca e prea brusc .

 

Credeam ca ai cel putin 325 si ai nevoie de ceva mai mult

Edited by MYX
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine,parerea mea evident, ai cauta sa vezi ce inseamna cheltuieli la un M3 e46(taxe, asigurari,cauciucuri , si in cel mai rau caz ambreiaj) in rest poti merge pe un 20% prin Bucuresti daca mergi "linistit". Nu e o masina de care sa te sperii, ca i cheltuieli, daaaaar...duce destul de mult. Documenteaza-te si fa o comparatie in primul rand la cheltuielile fixe si dupa aia vezi ce poate "pica " la una si la cealalta

Evident, doar parerea mea :)

 

pareri in genu asta si caut...M3-ul si mie mi se pare o masina pe care sa o cumeri daca ai bani s-o intretii si s-o ai ca o a doua masina...sa zicem ai un logan sa iti faci treaba cu el si dupa aia un M3 pt mofturi :lol:

 

In fine...mai bine inchidem topicul, care din pacate m-am gandit ca e o idee proasta abia dupa ce l-am deschis

cam greu a te abti sa te plimbi cu el toata ziua, mai ales daca masina de allday/everyday este un logan. Iti spun asta deoarece comfortul din BMW este neeet superior si o sa te enervezi destul de repede. In schimb, am cunocuti care merg ziua cu un Cielo si seara/week-end cu M-ul.....situatii sunt multe,acum depinde ff mult si cati km faci pe zi/an. Am un prieten cu un Range Rover si intr-un an si ceva a facut doar 11.000km cu o masina noua, eu in schimb am vreo 80.000km intr-un an(aproximativ), asa ca gandeste-te si la varianta asta

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine,parerea mea evident, ai cauta sa vezi ce inseamna cheltuieli la un M3 e46(taxe, asigurari,cauciucuri , si in cel mai rau caz ambreiaj) in rest poti merge pe un 20% prin Bucuresti daca mergi "linistit". Nu e o masina de care sa te sperii, ca i cheltuieli, daaaaar...duce destul de mult. Documenteaza-te si fa o comparatie in primul rand la cheltuielile fixe si dupa aia vezi ce poate "pica " la una si la cealalta

Evident, doar parerea mea :)

 

pareri in genu asta si caut...M3-ul si mie mi se pare o masina pe care sa o cumeri daca ai bani s-o intretii si s-o ai ca o a doua masina...sa zicem ai un logan sa iti faci treaba cu el si dupa aia un M3 pt mofturi :lol:

 

M3-ul il iei daca locuiesti la casa, la birou ai parcare platita, daca iti permiti cam 80 Euro / sapt. benzina, consumabile de calitate. Iar peste toate acestea: daca esti fan BMW, daca iti place sa conduci si daca ai condus inainte macar un 325i.

Cand iei un M3 nu te gandesti la consum, deci cred ca aici gresesti. Sub 20% consum nu vei avea cu M3, 4-5000 vei da pe taxa, un RCA daca e pe PJ e enorm, iar casco (daca vrei sa-l faci) e la fel. Nu mai vorbim de impozit care cred ca este undeva la 500E/an.

 

Eu am un 325i si am invatat multe cu si de la el. Dar am avut grija de el, l-am apreciat, l-am intretinut si arata excelent. Dar, ii dedic cam 2 ore/saptamana + consumabile si cosmetice de top.

 

Si eu imi doresc un M3 si m-am plimbat cu noul M3 dar in acest moment nu-mi permit. E un vis masina, e incredibila, dar am alte prioritati.

Link to comment
Share on other sites

In fine...mai bine inchidem topicul, care din pacate m-am gandit ca e o idee proasta abia dupa ce l-am deschis

 

totusi de la 316 i la M3 parca e prea brusc .

 

Credeam ca ai cel putin 325 si ai nevoie de ceva mai mult

 

de acord cu tine, dar inainte sa-mi cumpar bmw nu eram foarte mare fan al marcii, dar imi placea destul de mult, si am cautat ceva cat mai ieftin, dar cat de cat bun ca sa vad ce-i de capul lui...si am ajuns sa ma indragostesc de bmw...iar acuma imi pare putin rau ca am luat un 316i fiindca care cam acelasi consum ca un 318i si chiar si ca 320i, doar ca e ceva mai puturos :) nu mai zic de 320D care consuma mai putin si fuge mai tare :lol:

 

Cel mai bine,parerea mea evident, ai cauta sa vezi ce inseamna cheltuieli la un M3 e46(taxe, asigurari,cauciucuri , si in cel mai rau caz ambreiaj) in rest poti merge pe un 20% prin Bucuresti daca mergi "linistit". Nu e o masina de care sa te sperii, ca i cheltuieli, daaaaar...duce destul de mult. Documenteaza-te si fa o comparatie in primul rand la cheltuielile fixe si dupa aia vezi ce poate "pica " la una si la cealalta

Evident, doar parerea mea :)

 

pareri in genu asta si caut...M3-ul si mie mi se pare o masina pe care sa o cumeri daca ai bani s-o intretii si s-o ai ca o a doua masina...sa zicem ai un logan sa iti faci treaba cu el si dupa aia un M3 pt mofturi :)

 

M3-ul il iei daca locuiesti la casa, la birou ai parcare platita, daca iti permiti cam 80 Euro / sapt. benzina, consumabile de calitate. Iar peste toate acestea: daca esti fan BMW, daca iti place sa conduci si daca ai condus inainte macar un 325i.

Cand iei un M3 nu te gandesti la consum, deci cred ca aici gresesti. Sub 20% consum nu vei avea cu M3, 4-5000 vei da pe taxa, un RCA daca e pe PJ e enorm, iar casco (daca vrei sa-l faci) e la fel. Nu mai vorbim de impozit care cred ca este undeva la 500E/an.

 

Eu am un 325i si am invatat multe cu si de la el. Dar am avut grija de el, l-am apreciat, l-am intretinut si arata excelent. Dar, ii dedic cam 2 ore/saptamana + consumabile si cosmetice de top.

 

Si eu imi doresc un M3 si m-am plimbat cu noul M3 dar in acest moment nu-mi permit. E un vis masina, e incredibila, dar am alte prioritati.

 

pai de asta si intreb, ca datele oficiale despre masini nu mi se par foarte precise si imi poate spune mai multe un proprietar de M3 decat o foaie de hartie.

am avut ocazia sa conduc un M3 E46 si m-am indragostit pe loc de el...realizez ca e mai mult un moft daca ai sufitienti bani, dar ma gandeam ca daca lansez topicul poate se gaseste cineva care detine un M3 si-mi spune ca se merita...oricum caut sa schimb masina, fiindca asta pe care o am, mi-am luat putina pacaleala cu ea, a fost lovita inainte si a trebuit sa bag ceva bani in ea si tot nu e o masina pe care sa poti s-o conduci fara sa te enerveze ca se intampla ceva la ea...in fine, la o adica toate sunt fiare, ce sa le faci :D

Link to comment
Share on other sites

In fine...mai bine inchidem topicul, care din pacate m-am gandit ca e o idee proasta abia dupa ce l-am deschis

 

totusi de la 316 i la M3 parca e prea brusc .

 

Credeam ca ai cel putin 325 si ai nevoie de ceva mai mult

 

de acord cu tine, dar inainte sa-mi cumpar bmw nu eram foarte mare fan al marcii, dar imi placea destul de mult, si am cautat ceva cat mai ieftin, dar cat de cat bun ca sa vad ce-i de capul lui...si am ajuns sa ma indragostesc de bmw...iar acuma imi pare putin rau ca am luat un 316i fiindca care cam acelasi consum ca un 318i si chiar si ca 320i, doar ca e ceva mai puturos :) nu mai zic de 320D care consuma mai putin si fuge mai tare :lol:

 

Cel mai bine,parerea mea evident, ai cauta sa vezi ce inseamna cheltuieli la un M3 e46(taxe, asigurari,cauciucuri , si in cel mai rau caz ambreiaj) in rest poti merge pe un 20% prin Bucuresti daca mergi "linistit". Nu e o masina de care sa te sperii, ca i cheltuieli, daaaaar...duce destul de mult. Documenteaza-te si fa o comparatie in primul rand la cheltuielile fixe si dupa aia vezi ce poate "pica " la una si la cealalta

Evident, doar parerea mea :)

 

pareri in genu asta si caut...M3-ul si mie mi se pare o masina pe care sa o cumeri daca ai bani s-o intretii si s-o ai ca o a doua masina...sa zicem ai un logan sa iti faci treaba cu el si dupa aia un M3 pt mofturi :D

 

M3-ul il iei daca locuiesti la casa, la birou ai parcare platita, daca iti permiti cam 80 Euro / sapt. benzina, consumabile de calitate. Iar peste toate acestea: daca esti fan BMW, daca iti place sa conduci si daca ai condus inainte macar un 325i.

Cand iei un M3 nu te gandesti la consum, deci cred ca aici gresesti. Sub 20% consum nu vei avea cu M3, 4-5000 vei da pe taxa, un RCA daca e pe PJ e enorm, iar casco (daca vrei sa-l faci) e la fel. Nu mai vorbim de impozit care cred ca este undeva la 500E/an.

 

Eu am un 325i si am invatat multe cu si de la el. Dar am avut grija de el, l-am apreciat, l-am intretinut si arata excelent. Dar, ii dedic cam 2 ore/saptamana + consumabile si cosmetice de top.

 

Si eu imi doresc un M3 si m-am plimbat cu noul M3 dar in acest moment nu-mi permit. E un vis masina, e incredibila, dar am alte prioritati.

 

pai de asta si intreb, ca datele oficiale despre masini nu mi se par foarte precise si imi poate spune mai multe un proprietar de M3 decat o foaie de hartie.

am avut ocazia sa conduc un M3 E46 si m-am indragostit pe loc de el...realizez ca e mai mult un moft daca ai sufitienti bani, dar ma gandeam ca daca lansez topicul poate se gaseste cineva care detine un M3 si-mi spune ca se merita...oricum caut sa schimb masina, fiindca asta pe care o am, mi-am luat putina pacaleala cu ea, a fost lovita inainte si a trebuit sa bag ceva bani in ea si tot nu e o masina pe care sa poti s-o conduci fara sa te enerveze ca se intampla ceva la ea...in fine, la o adica toate sunt fiare, ce sa le faci :)

 

Poate detinatori ai M3 e46 sunt putini pe forum, iar M3 e92 deloc pentru ca sunt oamenii cu prea multi bani pe care nu-i intalnesti online :)

Link to comment
Share on other sites

stau si ma gandesc, daca nu s-ar gasi cate-un prost ca mine care sa deschida cate un topic de-asta total stupid, probabil ar fi fost ceva mai plictisitor pe aici :lol:

 

ce ziceti, mai bine inchidem topicul?? :)

Edited by Steph
Link to comment
Share on other sites

Pai BMW-ul nu este o masina rentabila.Sunt scumpe, consuma mult, sunt scumpe la intretinere si la asigurare, se strica des, etc.

Pe de alta parte iti ofera o anumita placere cand o conduci, pe care alte masini nu o pot oferi.

Ambele sunt scumpe la intretinere, desi M-ul este clar mai scump.

Oricum ambele dau bine in fata casei si iti ofera un anumit statut in societate, banuiesc ca si asta te intereseaza mult. :)

 

 

ps

 

Scuze, acum am realizat ca am spus casa, poate stai totusi la bloc.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Si sa ai un venit lunar destul de gras , piesele la M-uri sunt exagerat de scumpe si nu se gasesc pe toate drumurile , bine , cine isi permite o asa masina sa zicem ca-si permite si piese noi de la reprezentante.

Clar aleg 320i.

Link to comment
Share on other sites

Pai BMW-ul nu este o masina rentabila.Sunt scumpe, consuma mult, sunt scumpe la intretinere si la asigurare, se strica des, etc.

Pe de alta parte iti ofera o anumita placere cand o conduci, pe care alte masini nu o pot oferi.

Ambele sunt scumpe la intretinere, desi M-ul este clar mai scump.

Oricum ambele dau bine in fata casei si iti ofera un anumit statut in societate, banuiesc ca si asta te intereseaza mult. :)

 

 

ps

 

Scuze, acum am realizat ca am spus casa, poate stai totusi la bloc.

 

stau la casa, deci ai dreptate...oricum daca as avea una din ele le-as tine mai mult in garaj cand nu am treaba, ca m-ar durea sufletul s-o vad zgariata in fata casei :lol:

oricum, sunt complet de acord cu tine, sunt scumpe de intretinut bmw-urile si mai pica piese la ea destul de des, dar au acel ceva, senziatia la volan care compenseaza :)

Link to comment
Share on other sites

Masina vrei sao iei de aici si fara pretentii ca a fost in vreun fel forjata pe la liniute and stuff>?sau de afara?

Parerea mea uita-te dupa alpina b3 seria e46 cu performante similare M3. se gasesc la preturi bune pe de. + o nota exclusivista fiind o alpina.

Exemplu:http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=119934149&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&maxFirstRegistrationDate=2005-12-31&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

DIn 2004 au capatat 305 cp frumosi. :)

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2

Link to comment
Share on other sites

plecand de la 316, si 320 o sa ti se apra ca fuge grozav. pe de alta parte, daca tot dai niste bani(destul de multi zic eu) pe o masina si vrei sa te simti impacat....de ce te-ai gandit la 320 e92, care e un compromis destul de slabut....si nu te orientezi spre un 325/330 tot e92. diferenta de pret de neglijabila , dar satisfactia e mult mai mare.

si in felul asta nu iti bagi nici unghia in gat dupa m3, care e GREU de intretinut....si iti iei o masina mult mai noua, mai putin forjata dar care totusi fuge.

eu cred ca un 325/330 e92 e solutia perfecta la 20000 de euro. nu zic ca 320 e prea slab,ca nu e, dar totusi...6 cilindri se simt altfel, si te simti si tu mai sproape de M3-ul visat.

Link to comment
Share on other sites

Ce compari tu nu are nici o treaba una cu alta . Totusi nu cred ca avem cum sa comparam un 320i cu un M3 ..... niciodata pe lumea asta !

 

Daca ai adus in comparatie cu M3 un 320i ..... cel mai bine cumpara-ti 320i.....nu cred ca ai bani de intretinere la M3 . Daca aveai , nu mai puneai aceasta intrebare !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.