Jump to content

BMW DVD ROAD MAP - HIGH/PROFESSIONAL/BUSINESS


Recommended Posts

Dupa cum ati auzit sau vazut BMW a lansat ultimele versiuni ale hartilor de navigatie pentru navigatia OEM cu care sunt echipate masinile BMW din fabrica. Incepand cu anul 2010 BMW a hotarat sa lanseze o singura versiune a hartilor , versiune anuala si sa renunte la vechea varianta cu 2 versiuni astfel incat incepand cu 2010 versiunile vor apara anual si vor purta numele de 2010, 2011, 2012..... ( nu va mai exista 2010-01, 2010-02 s.a.m.d)

 

 

Ultimele versiuni lansate de BMW de curand sunt:

 

- BMW Road Map High 2010 - pentru modelele e46, e38, e39.. cu computer MK4 si ecran 16:9

- BMW Road Map Professional 2010 - pentru modelele e60, e90, e61, e91....cu I-Drive si ecran mare

- BMW Road Map Business 2010 - pentru modele e46, e38, e39.... - cu computer MK4 si ecran 4:3 monocrom si e60 , e90 ....cu ecran mic

 

pentru cei care au computer MK3 si astfel nu beneficiaza de suport DVD ultima versiune de harta e cea de la Navteq mai exact Europe - VDO Dayton 9 CDs v.2009 - 2010

 

o alta varianta de harta pentru cei cu navigatie High e produsa de catre Teleatlas iar ultima versiune oficiala a lor e Europe 2009/2010 + Major Roads of Europe - VDO Dayton (10 CD)

 

Probabil prima intrebare care vine oricui in minte e: Romania e inclusa si daca da, cat e de detaliata?

 

Raspunsul e DA, Romania e inclusa in lista tarilor acoperite de aceste harti iar din descriera de pe coperta acoperirea e partiala. Asta poate insemna de la 1% la 99%, insa practic Romania e destul de detaliata, un procent exact nu va pot spune dar cred ca undeva la 60-70%.

 

- Versiunea Navteq a hartii pentru Romania stiim de asemenea ca are acoperire partiala, insa practic e pe undeva pe la 30-40% ( in pricipal orasele mari sunt acoperite)

 

- Versiunea Teleatlas a harti pentru Romania are o acoperire de asemenea partiala

 

A 2 a intrebare care probabil si-o pune fiecare e: De unde pot face rost de aceasta harta?

 

 

Raspunsul oficial si singurul e: De la reprezentantele BMW sau din Shop -urile Online - BMW, Navteq sau Teleatlas. Poate sunt si alti producatori de harti de navigatie pentru BMW dar eu nu i-am gasit!

 

Pentru mai multe informatii puteti accesa site urile oficiale ale BMW, Navteq sau Teleatlas.

 

Va rog sa postati pe acest topic in limita regulamentului!

 

 

Cand o sa am informatii noi o sa le postez aici!

 

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

ai testat aceasta harta pe e39?

 

am testat in Rm.Valcea:

 

VDO Navteq 2009-2010 imi stia decat 2 drumuri europene care trec pe langa oras iar versiunea BMW 2010 imi cunoaste foarte multe strazi din oras, apare pe harta inclusiv strada mea si stau la marginea orasului. desi nu i stie numele la strada pe harta mi-o arata.

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

ai testat aceasta harta pe e39?

 

am testat in Rm.Valcea:

 

VDO Navteq 2009-2010 imi stia decat 2 drumuri europene care trec pe langa oras iar versiunea BMW 2010 imi cunoaste foarte multe strazi din oras, apare pe harta inclusiv strada mea si stau la marginea orasului. desi nu i stie numele la strada pe harta mi-o arata.

 

Stii cumva daca BMW Road Map Business 2010 are si Romania.

Link to comment
Share on other sites

din pacate Romania nu e trecuta pe coperta dar asta nu inseamna ca nu e acoperita. Probabil acoperirea Romaniei e mai slaba decat la celelalte versiuni si de aceea nu au mai trecut-o pe lista tarilor. sunt si harti mai vechi in care Romania nu apare pe coperta dar discul contine si drumuri din romania, destul de multe

 

 

LE: se pare ca BMW DVD Road Map Business 2010 contine 2 DVD -uri : DVD 1 Western Europe si DVD 2 Eastern Europe

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt nou pe forum si as avea niste intrebari.

Am un BMW E92 cu i-Drive(si hdd intern), si as dori sa imi fac un update la navigatie.

Are/Stie cineva cum se comporta noua versiune de soft, deoarece am vazut ce este pe internet de vanzare DVD versiunea 2010.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

sincer sa iti spun nu stiu care e treaba cu HDD intern pentru ca eu nu am e60/e90/e92. da un PM userului Bala si el te poate lamuri pentru ca el are e60 cu navi professional

 

PS: eu cred si mai mult ca sigur e asa, ca ai nevoie decat de DVD ul Road Map Professional 2010 pe care il bagi in unitatea DVD a masinii si atat. Nu se face nici un update de soft, nimic. bagi DVD ul ai hartile, il scoti nu mai ai. Din cate stiu eu orice update de soft pentru e60 se face la reprezentanta deci nu incape in discutie aici un update de soft....tu ai nevoie decat de discul cu hartile .....

 

PS: aia de pe okazii sunt niste samsari fomisti si nu ar trebui sa ai incredere in ce spun. Nu prea stiu ei cu ce se mananca, ei vand niste discuri piratate si atat. Update de soft, cu ajutorul unui CD cu soft, se face la e46, e39 dar pentru masinile cu navi professional ( e60,e90,e92) nu e nevoie de nici un update de soft. Chiar daca ar fii nevoie orice update de soft pentru e60/e90/e92 se poate face numai la reprezentanta

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

:) :lol:

toate astea pt TOM

un om deosebit cu o rabdare apreciabila care fara sa ma cunoasca macar m-a ajutat sa am hartile romaniei 2010 pe e39. mii de multumiri si aprecieri. inca o data iti multumesc., TOM!

altii o fac doar pe bani chiar daca acest forum are ca prim tel intrajutorarea noastra , a posesorilor BMW.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor am si eu un BMW 525d din 2005 (e60) cu navigatie mare va rog care stie sa-mi spuna si mie daca imi merge BMW ROAD MAP 2010 si daca da care anume professional??? si apropo trebuie facut un update de soft inainte sau are DVD-ul inclus updetul,Va multumesc tuturor. :)
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor am si eu un BMW 525d din 2005 (e60) cu navigatie mare va rog care stie sa-mi spuna si mie daca imi merge BMW ROAD MAP 2010 si daca da care anume professional??? si apropo trebuie facut un update de soft inainte sau are DVD-ul inclus updetul,Va multumesc tuturor. :)

 

salut,

 

din ce stiu eu nu ai nevoie de nici un update. Am explicat si mai sus de ce. cine are e60 cred ca se pricepe mai bine ca mine.... cel mai probabil ai nevoie doar de dvd ul Road Map Professional 2010 daca ai navi cu ecran mare

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor am si eu un BMW 525d din 2005 (e60) cu navigatie mare va rog care stie sa-mi spuna si mie daca imi merge BMW ROAD MAP 2010 si daca da care anume professional??? si apropo trebuie facut un update de soft inainte sau are DVD-ul inclus updetul,Va multumesc tuturor. :)

 

salut,

 

din ce stiu eu nu ai nevoie de nici un update. Am explicat si mai sus de ce. cine are e60 cred ca se pricepe mai bine ca mine.... cel mai probabil ai nevoie doar de dvd ul Road Map Professional 2010 daca ai navi cu ecran mare

 

OK. TOM problema mea e ca am mai inercat un Road Map din 2009 de la un prieten si nu mi-a mers l-am tinut cca 1 min in unitate si nimic "Please insert the navigation DVD" cei de la reprezentanta mi-au recomandat un update dar nu am avut timp de asa ceva de aceea nu eram sigur Multumesc inca odata TOM.

Link to comment
Share on other sites

@Remus.R - multumesc, sper sa ajutam si sa informam corect cati mai multi colegi

 

@Tehnor - daca intr-adevar ai nevoie de un update de soft atunci trebuie sa mergi la reprezentanta pentru aceasta operatiune

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

Sal , am MK3 , un link de unde pot sa downloadez - Europe - VDO Dayton 9 CDs v.2009 - 2010 -

-am cautat pe net dar nu am reusit :)

 

e impotriva regulamentului !

 

Sa inteleg ca pt cei cu MK2 (4:3 la un e38 in cazul meu) sunt lasati de izbeliste? nu se merita deranjul ? sau este depasita tehnologia intr'atit de mult incat chiar nu se mai poate face nimic si raman la hartile din 2oo8-2oo9.

 

 

fa un efort financiar si treci si tu pe MK4..............tu ai cumva ecran din ala 4:3 color cum e pe e39 prefacelift? daca dar, atunci e foarte usor sa faci un upgrade la ecran 16:9 :lol:

 

...

Intr-adevar mare om @Tom.

 

Mersi frumos maestre.

 

...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

fratilor cine poate sa imi dea un link pe pm cu road map navi professional,mersi

 

am spus mai sus ca e impotriva regulamentului! v-am rugat de la inceput sa postati in limitele regulamentului!!! orice cereri/oferte de link uri de download sunt impotriva regulamentului!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.