Jump to content

frana de mana


Recommended Posts

salut,sunt nou pe forum dar am o intrebare legata de frana de mana la un e46 318 nfl..

e normal sa nu tina in mers ?! adik indiferent dak merg cu 10 - 20 - 30 100 km/h trag frana de mana si nu tine, pur si simplu o trag degeaba...in schimb daca stau pe loc tine,dar cand vreau sa plec cu ea trasa tremura putin dar pleaca masina..

Care credeti k ar fi problema?e normal sa nu tina sau trebuie schimbat ceva la masina ?

Ms anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt eu expert dar cu frana de mana trasa nu ar trebui sa misti masina de pe loc si in mers daca o tragi rapid ar trebui obligatoriu sa iti blochee rotile. Acum poate trebuie doar reglata sau poate schimbate placutele pe spate. Vezi ce zic si altii care au acelasi tip de masina.
Link to comment
Share on other sites

frana de mana la bmw e o porcarie.

Am schimbat tot amsamblul acela nou, reglata bine, nu-mi blocheaza rotile nici mort, la alte masini, numa un pic tragi de maneta si se blocheata rotile.

 

M-ar interesa o frana de mana hidraulica. Cred ca merita investitia :)

Anulez gunoaiele alea de saboti.

La bmw cu butuc pe spate, prinde parca mai bine frana de mana, ca e mai mare sabotul, adica, cel de frana principala, e si cel de frana de mana.

Link to comment
Share on other sites

frana de mana la bmw e o porcarie.

Am schimbat tot amsamblul acela nou, reglata bine, nu-mi blocheaza rotile nici mort, la alte masini, numa un pic tragi de maneta si se blocheata rotile.

 

M-ar interesa o frana de mana hidraulica. Cred ca merita investitia :)

Anulez gunoaiele alea de saboti.

La bmw cu butuc pe spate, prinde parca mai bine frana de mana, ca e mai mare sabotul, adica, cel de frana principala, e si cel de frana de mana.

Exact. Am mers cu cateva BMW-uri si am verificat frana de mana special si la nici unul nu tinea cum trebuie. Sa nu intelegeti ca nu tinea de loc. Tinea dar slab. Mai ales in mers era degeaba. Cand tregeam frana apasam ambreajul.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu frana de mana se mai numeste frana de parcare

deci nu trebuie sa blocheze rotile in mers

si e normal ca la masinile cu tractiune spate sa nu blocheze rotile pentru tocmai rotile angrenate sunt cele care si franeaza cu frana de mana

sunt doar doi saboti care freaca pe interiorul butucului deci nu au cum sa blocheze rotile

Link to comment
Share on other sites

Nici la mine nu blocheaza rotile in mers, ci doar ma incetineste.

Totusi cand masina e oprita, daca trag frana de mana, tine masina in loc, chiar daca e panta mare.

Cred ca asta e si scopul.

Poate cine are masina de drift, isi regleaza intentionat frana de mana a.i. sa ii blocheze rotile

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu frana de mana se mai numeste frana de parcare

deci nu trebuie sa blocheze rotile in mers

si e normal ca la masinile cu tractiune spate sa nu blocheze rotile pentru tocmai rotile angrenate sunt cele care si franeaza cu frana de mana

sunt doar doi saboti care freaca pe interiorul butucului deci nu au cum sa blocheze rotile

Nu mai inteleg nimic. :) La dacie tot 2 saboti freaca si daca e reglata corespunzator blocheaza rotile.

Link to comment
Share on other sites

cum dumnezeu sa vrei sa infranezi aceleasi roti care in acelasi timp si trag...?

daca vorbiti despre a fi in miscare dar scos din viteza sau cu ambreiajul calcat... ar trebui sa blocheze ca la oricare masina... la mine blocheaza, maneta vine in sus doar 4-5 click-uri... spre deosebire de Astra, cand trag frana de mana, le scot dintii cu cotu' pasagerilor din spate...

Link to comment
Share on other sites

aha...deci e ceva normal sa inteleg...k stateam si ma intrebam de ce dracu nu tine frana de mana....dar din cate imi aduc aminte nu tine nici cu ambreiajul apasat sau scoasa din viteza...si oricat de incet as merge si oricat de tare as trage frana de mana,nu blocheaza rotile...decat ma incetineste...
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu frana de mana se mai numeste frana de parcare

deci nu trebuie sa blocheze rotile in mers

si e normal ca la masinile cu tractiune spate sa nu blocheze rotile pentru tocmai rotile angrenate sunt cele care si franeaza cu frana de mana

sunt doar doi saboti care freaca pe interiorul butucului deci nu au cum sa blocheze rotile

Nu mai inteleg nimic. :lol: La dacie tot 2 saboti freaca si daca e reglata corespunzator blocheaza rotile.

pai tu compari dacia cu tractiune fata cu bmw care are tractiune spate si mai si are o gramada cuplu fata de dacie :)

Link to comment
Share on other sites

La mine daca o trag cu masina oprita nu mai plec de pe loc dar daca o trag in mers 30-40km/h nu se intampla absolut nimic :lol: Am fost in service mi-au verificat sabotii aia, am schimbat unu din cabluri si tot nimic....eventual sa cumpar o ancora :) Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

nici la mine nu tine cum ar trebui(am reglat doar din interior , de la cele 2 piulite cu cheia de 10 mm.)

 

 

odata , la munte ,intr-o panta mai abrupta ,i-am pus un pietroi la roata sa nu o ia la vale....... jenant

 

la frana de mana ii mai spune si FRANA DE URGENTA , deci ar trebui sa tina f. bine ... in cazul in care frana de serviciu (picior) cedeaza din nu stiu ce motive

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.