Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai zis pana acum, dar cred ca se merita zis: in cazul in care aveti setata inchiderea centralizata sa clipeasca avariile cand se inchide, apar urmatoarele situatii:

- cand totul decurge normal si portierele sunt inchise bine, sigurantele se retrag si avariile clipesc

- cand una din portiere (in afara de cea de la sofer) nu e bine inchisa, sigurantele se retrag, insa avariile nu clipesc

- cand portiera sofer nu e inchisa bine, sigurantele nu se retrag si nici avariile nu clipesc

Asadar e bine sa fiti atenti ca avariile clipesc, altfel e ceva in neregula. La capitolul diverse, se poate incuia masina inainte ca portierele sa fie inchise (exceptand-o pe cea de sofer), urmand ca ele sa fie blocate dupa ce vor fi inchise.

Link to comment
Share on other sites

mda .. si la mine e la fel, numai ca eu eram interesat sa o pot face sa si beep-aie cand o inchid de 2 ori si cand o deschid o data, dar nu stiu cum sa o fac. daca mai are cineva idei sau daca a mai facut careva la a lui e rugat sa posteze cum a facut (precizez ca am alarma OEM)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am un joc la pedala de acceleratie...care s`a marit cu timpul....cum as putea sa o refac ? e pe cablu?

acceleratia nu e pe cablu, daca ai joc prea mare eu cred ca trebuie schimbata pedala

La e46 NFL acceleratia e pe cablu. Ambreiajul nu, dar acceleratia da. Deschide capota si desfa cele 2 suruburi care tin o bucatica mica de plastic chiar pe motor (chiar in mijloc). Dupa ce dai plasticul ala jos o sa vezi cablul de acceleratie. Vezi acolo care-i treaba si de unde vine jocul.

 

Nu credeam ca dupa aproape 2 ani o sa mai descopar vreun "mic secret": Cand opresti motorul se aprind luminile de la interior. "Secretul" pe care l-am observat este ca asta se intampla doar seara/noaptea. Cand deschizi usile se aprind chiar daca e zi, dar cand opresti motorul ziua nu se aprind :)

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Am 318i si la resetare mi`a dat 22.000 pana la next oil change... Deci nu cred ca e doar la dieseluri. Cred ca avea dreptate mchis.

 

Regards,

NRGY

Ce model de 318i ai E36?modelu din 90 si?daca da zimi si mie cam care ar fi pasii de urmat pt reset!Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.